تلگرام: ما هک نشدیم

ساعاتی قبل شرکت تلگرام به خبر هک شدنش در رسانه‌ها، واکنش نشان داد. تلگرام می‌گوید حساب‌های کاربری ایرانی‌ها هک نشده است.

دیروز عصر به نقل از خبرگزاری رویترز خبری در مورد تلگرام منتشر شد؛ در آن خبر آمده‌ بود که حساب کاربری تلگرام ده‌ها کاربر ایرانی هک شده است و هکرها طی یک سال اخیر توانسته‌اند به آرشیو  پیام‌ها و لیست کانتکت‌های کاربران دسترسی پیدا کنند. علاوه بر آن گفته شد که شماره تلفن‌های حدود ۱۵ میلیون نفر هم لو رفته است. ساعاتی پس از انتشار این خبر، وبلاگ رسمی این اپ پیام‌رسان واکنش نشان داد.

in

در ادامه پاسخ تلگرام را بخوانید:

برخی رسانه‌ها از هک گسترده‌ی تلگرام در ایران خبر داده‌اند. اما واقعیت ماجرا از این قرار است:

عده‌ای تلاش کرده‌اند شماره‌های تلفن برخی کاربران ایرانی را بررسی کنند و ببینند آیا آن‌ها از تلگرام استفاده می‌کنند یا نه. آن‌ها توانسته‌اند این موضوع را روی ۱۵ میلیون حساب کاربری تایید کنند. در نتیجه، آن‌ها فقط به داده‌های عمومی (Public) دسترسی داشته‌اند و حساب‌های کاربری دست‌نخورده باقی‌مانده‌اند. از آن‌جایی که ما امسال محدودیت‌هایی را در API تلگرام اعمال کرده‌ایم، از این به بعد چنین دسترسی‌هایی [به این نوع داده‌های عمومی] امکان‌پذیر نخواهد بود.

از آن‌جایی که تلگرام بر اساس شماره‌ی تلفن کار می‌کند، هر شخصی این پتانسیل را دارد که بتواند رجیستر شدن یک شماره تلفن را روی سیستم چک کند. این موضوع در مورد هر اپلیکیشن پیام‌رسان مشابهی (مثل واتس‌اپ و مسنجر فیسبوک) هم صدق می‌کند.

همان‌طور که در خبر دیروز نوشتیم، یا یک روش ساده کاربران می‌توانند جلوی سو استفاده‌های احتمالی را بگیرند. در پاسخ اخیر تلگرام هم مسوولان این اپ توصیه کرده‌اند که کاربران حتما از قابلیت تایید دو مرحله‌ای (Two-Step Verification) استفاده کنند. شما وقتی می‌خواهید حساب کاربری تلگرام‌تان را روی دستگاه دیگری تنظیم کنید، حتما به بخش Settings سپس Privacy and Security بروید در بخش Two-Step Verification یک پسورد مناسب را قرار دهید. از این پس وقتی می‌خواهید تلگرام را روی دستگاه جدیدتان فعال کنید، به‌غیر پیامکی که برایتان ارسان می‌شود، پسوردتان را هم در دستگاه جدید وارد می‌کنید.

‌‌

منبع: Telegram Blog

‌‌

?????? ??????? ???????? ????? ??? ????

22+