نقدکتاب؛ بیگانه،شفای زندگی،هنر در گذر زمان،شب‌های روشن

مجله دیجی‌کالا ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۴:۱۵

قدم بر لبه ی پوچی

داستان با جملاتي کوتاه و شفاف آغاز مي‌شود. خواننده از يک طرف منتظر مقدمه‌اي براي ورود به داستان است و از طرف ديگر هنوز کتاب در دستانش جا بازنکرده، خود را در بين شخصيت‌هاي داستان مي‌بيند!

در بيگانه، خواننده هم يک بيگانه است. «مرسو» شخصيت اول داستان، نه‌تنها در ميان مردم دهکده‌‌ي داستان، بلکه با خواننده هم بيگانه است. خواننده در خط اول توقف مي‌کند و با ابروهايي بالا رفته و متعجب از خود مي‌پرسد: «چه اتفاقي افتاد؟ درست خواندم؟‌ مادرم امروز، مرد. شايد هم ديروز، نمي‌دانم. تلگرامي به اين مضمون از خانه‌ي سالمندان دريافت داشته‌ام! مادر درگذشت. تدفين فردا همدردي عميق. از تلگرام چيزي دستگيرم نشد. شايد اين واقعه اتفاق افتاده باشد.»

اين حجم از بي‌اعتنايي براي توصيف يکي از سخت‌ترين اتفاقات زندگي هر آدمي، قابل درک نيست. چطور مي‌توان درمورد مرگ مادر اين‌طور صحبت کرد؟ اما کامو وقت را براي آشنايي شما با فضا و شخصيت داستانش تلف نمي‌کند. در «بيگانه‌»ي‌ کامو، به‌زيباترين شکل نه‌تنها بيگانه‌اي را مي‌بينيم، بلکه بيگانه‌اي را لمس مي‌کنيم که بي‌اعتنا به آدم‌ها، اتفاقات، رابطه‌ها، احساسات و… فقط تجربه مي‌کند. بسياري «بيگانه» را حاصل يک پوچ‌گرايي محض مي‌دانند. فضايي تاريک، سرد، بي‌روح و بي‌تفاوت!

کامو نمي‌نويسد که به خوانندگانش درس بدهد. در نوشته‌اش نه براي تبليغ فلسفه‌اش مي‌جنگد و نه خوب و بد مي‌کند و نه به‌دنبال تجربه‌ خاصي است. او فقط روايت مي‌کند؛ اما چرا اين بيگانة متفاوت تا اين اندازه براي خوانندگان جذاب است؟ هيچ‌کدام از رفتارهايش مورد تاييد و حتي قابل درک نيست. نه وقتي بعد از مرگ مادرش با زني که دوست دارد قرار مي‌گذارد و نه وقتي فيلم کمدي مي‌بيند و نه حتي وقتي مرد آدم مي‌کشد.

کامو بسيار زيرکانه وابستگي‌هاي خواننده را به ‌رُخش مي‌کشد. در شخصيت مرسو نه ردپايي از غم است و نه ردپايي از شادي… او بي‌تفاوت است و اين بيش از هرچيز خواننده را زجر مي‌دهد.

کامو در طول داستان خواننده‌ي حيرت‌زده را به‌دنبال خود به تونل پوچي مي‌کشد. جايي که هيچ دليلي نه براي شادي است و نه براي غم! اما کامو در بخش پاياني خواننده را غافلگير مي‌کند. فرد بي‌تفاوتي چون مرسو قاعدتا نبايد نسبت به مرگ هم احساسي داشته‌ باشد؛ اما شنيدن ترس‌ها، پشيماني‌ها و آرزوي زندگي دوباره‌ي او، آن بخش از احساساتي را که براي خواننده پنهان مانده است، رو مي‌کند.

خرید کتاب بیگانه

خرید کتاب بیگانه

سرزمین تحول جسم و ذهن

آيا تابه‌حال شده است، به‌دليل درد جسمي چند وقتي را به رفت‌و‌آمد از اين دکتر به آن دکتر مشغول باشيد و با وجود پيگيري‌ها، صرف هزينه و درمان‌هاي مختلف، علت بيماري تشخيص داده نشده باشد؟

شايد اين جمله براي بعضي آشنا باشد: «خانم/آقا هيچ مشکلي نداريد!» اما شما همچنان احساس درد و ناراحتي مي‌کنيد و با شکايت از اين‌که اين دکتر هم حرف شما را باور ندارد، مطب را ترک کرده‌ايد.

لوئيز هي، نفرت، انتقاد، احساس گناه و ترس را چهار عامل اصلي پديدآمدن درد و رنج در انسان‌ها مي‌داند. هر فصل از کتاب شفاي زندگي، خواننده را با صداي ذهن خودش روبه‌رو مي‌کند. لوئيز هي از جملاتي که در ذهن خواننده براي توجيه قبول‌نکردن و از زيرباردررفتن انجام تمرينات شکل مي‌گيرد، باخبر است و با آوردن آن‌هادر پاراگراف بعدي خواننده را غافل‌گير مي‌کند. جملاتي مانند «من آدم بدي هستم»، «آنچنان که بايد خوب نيستم»، «آن‌قدر که بايد کار نمي‌کنم»، «لياقتش را ندارم»، «تقصير من است»، «مرد نبايد گريه کند» يا «زن نمي‌تواند پول درآورد» و… آيا اين جملات کمي شبيه آنچه در سر شما مي‌گذرند نيستند؟

اين کتاب در زمينه‌ي خودسازي، تحول جسم و جان و ذهن و همين‌طور طب ‌کل‌نگر در سراسر دنيا بسيار معروف است.

اگر مي‌خواهيد بدانيد در جلسات درماني يکي از بزرگ‌ترين و مشهورترين درمانگري‌هاي دنيا چه مي‌گذرد، لوئيز ال هي با اين کتاب شما را به جلسات خود مي‌برد. تمريناتي که با مراجعه‌کنندگان در جلسات حضوري انجام مي‌شود، قدم‌به‌قدم در هر فصل گنجانده شده است. در طول کتاب شما واقعا‌ احساس مي‌کنيد با يک درمان‌گر طرف هستيد.

بسياري از کتاب‌ها پر از توصيه‌هايي هستند که به شما مي‌گويند چه‌کار نکنيد؛ اما کم هستند کتاب‌هايي که به شما بگويند خوب، حالا چه‌کار بکنيد!

با مطالعه کتاب متوجه خواهيد شد که شايد مسائل مختلفي داشته باشيم؛ ولي الگوهاي ذهني ما شبيه به يکديگر است. لوئيز قدم‌به‌قدم با خواننده همراه است و او را رها نمي‌کند و تعدادي الگوي ذهني پيشنهاد مي‌دهد که خواننده جايگزين الگوهاي قبلي کند.

بدون شک يکي از نقاط قوت اين کتاب، سرگذشت زندگي خود نويسنده است. لوييز، فقط يک سري مطالب تئوري براي تزئين کتابخانه‌تان نمي‌دهد؛ بلکه او با همين نگاه و استفاده از تکنيک‌ها، زندگي خود را متحول کرده است. توجه به اين نکته، اطمينان و کنجکاوي خواننده را بيش‌تر جلب مي‌کند.

خرید کتاب شفای زندگی

خرید کتاب شفای زندگی

ورق به ورق با هنر

«هنر در گذر زمان» يکي از مشهورترين‌کتاب‌ها در مورد تاريخ هنر جهان و از کتاب‌هاي محبوب هنرمندان، دانشجويان هنر و ساير پژوهشگران است که به بررسي و معرفي آثار هنري و هنرمندان مختلف در سال‌هاي مختلف مي‌پردازد.

کتاب در بررسي خود، محدوديت جغرافيايي را در نظر نگرفته است و تقريبا در مورد خاستگاه هنر در اقصي نقاط جهان سخن به‌ميان آورده است.

مجموعه مطالب ارائه‌شده در اين کتاب را مي‌توان به سه بخش «دنياي کهن»، «سده‌هاي مياني» و «دنياي نوين» تقسيم کرد. در قسمت دنياي کهن به بررسي هنر در جغرافياي آن زمان مي‌پردازد و مطالب مختلف مانند: «خاورنزديک کهن»، «هنر مصر»، «هنر اژه‌اي»، «هنر يونان»، «هنر اتروسک و هنر رومي» و «هنر صدر مسيحيت، بيزانس و هنر اسلام» را دربرمي‌گيرد.

در بخش سده‌هاي ميانه، «هنر رمانسک»، «هنر گوتيک»، «رنسانس و باروک»، «رنسانس آغازين در ايتاليا»، «هنر ايتاليا در سده پانزدهم»، «هنر ايتاليا در سده شانزدهم»، «رنسانس در اروپاي شمالي» و «هنر باروک» بررسي مي‌شود و بخش پاياني با عنوان «دنياي نوين»، به بررسي هنرهاي سده‌ي نوزدهم و بيستم اختصاص دارد. در پايان کتاب نيز واژه‌نامه‌اي تخصصي به همراه کتاب‌نامه و فهرست‌راهنماي کتاب قرار دارد که اين قسمت هم مي‌تواند در پيداکردن مبحث مورد نظر افراد، بسيار مفيد باشد.

کتاب «هنر در گذر زمان» با معرفي هر دوره و بازگويي ويژگي‌ها و اوضاع تاريخي آن دوره، راهنماي جامع شناخت هنر در طول تاريخ است. تاريخي که از دوره‌‌هاي کهن شروع شده و به دوره‌ي معاصر ختم مي‌شود. درواقع اين روش بررسي موجب خواهد شد، مخاطب با تاثيرپذيري و تاثير‌گذاري دوره‌هاي مختلف هنر بر هم آشنا شود.

آن‌چه کتاب هنر در گذر زمان مدعي آن است، پرداختن به تاريخ هنر کل کشورهاست. اين کتاب پس از چاپ نخست، بارها مورد بازنويسي و ويرايش خود نويسنده قرار گرفت و پس از درگذشت ايشان، زير نظر بنياد هلن گاردنر کار ويرايش و به‌روزکردن آن انجام مي‌شد.

حسن بزرگ اين کتاب، تحليل‌هاي فرمي قدرتمند آن است که در مورد رسانه‌هاي مختلف هنري ارائه شده است. درعين‌حال، اين کتاب تحليل‌هاي فرمي را در کنار تحليل‌هاي بافتي قرار داده و در همه‌ي موارد آثار هنري را در بسترهاي تاريخي، اجتماعي و فرهنگي خلقشان بررسي کرده و نقش اين زمينه‌ها را در شکل‌گيري آثار هنري روشن کرده است.

خرید کتاب هنر در گذر زمان

خرید کتاب هنر در گذر زمان

یک دقیقه‌‌ی تمام شادکامی!

«شب کم‌نظيري بود، خواننده‌ي عزيز! از آن شب‌ها که فقط در شور شباب ممکن است. آسمان به‌قدري پرستاره و روشن بود که وقتي به آن نگاه مي‌کردي، بي‌اختيار مي‌پرسيدي آيا ممکن است چنين آسماني اين همه آدم‌هاي بدخلق و بوالهوس زير چادر خود داشته باشد؟ بله، خواننده‌ي عزيز، اين هم پرسشي است که فقط در دل يک جوان ممکن است پديد آيد. در دل‌هاي خيلي جوان؛ اما اي کاش خدا اين پرسش را هرچه بيش‌تر در دل شما بيندازد!» با اين جمله‌ها وارد جهان داستان مي‌شويم.

داستايفسکي خود در يکي از نامه‌هايش، شب‌هاي روشن را «رمان احساساتي» تعريف کرده است. «کريم مجتهدي» فيلسوف معاصر در کتابي با عنوان «آثار و افکار داستايوفسکي»، شب‌هاي روشن را چکيده و کپسولي از جهان داستاني و تفکر اين نويسنده‌ي بزرگ مي‌داند. کل داستان در چهار شب روايت مي‌شود و در صبح به پايان مي‌رسد. داستان شب‌هنگام آغاز مي‌شود؛ اما شبي روشن.

شب روشن ويژگي کلان‌شهر سن‌پترزبورگ است که به دليل داشتن بيش‌ترين عرض جغرافيايي در کره‌ي زمين، تابستان‌ها خورشيد در آن به‌طورکامل غروب نمي‌کند و شب تا صبح هوا روشن است.

جواني تنها ولي پرشور، شب‌ها در خيابان پرسه مي‌زند. او دل‌بسته‌ي شهرش سن‌پترزبورگ است و به ساختمان‌ها عشق مي‌ورزد. يکي از شب‌ها با دختري روبه‌رو مي‌شود و اين آغاز دل‌دادگي است. دختر عاشق کس ديگري است و شرط مي‌گذارد که جوان قول دهد عاشقش نشود. ديدارهاي شبانه و گفت‌وگوها ادامه مي‌يابد. جوان که دل‌بسته‌ي دختر شده است، حامي او براي رسيدن به عشقش مي‌شود. عشق پاکي که در وجود جوان شکل گرفته، به ظاهر ناکام مي‌ماند؛ اما او را قادر مي‌کند از انزوايش خارج شود و از تمايلات و افکارش با ديگري سخن بگويد. کاري که پيش از اين ناتوان در انجامش بوده است.

در پايان داستان و در صبحي که شب‌هاي روشن جوان به آخر رسيده است، او با خودش مي‌گويد: «ولي آيا من آزردگي‌ام را به ياد مي‌آورم، ناستنکا؟ آيا بر آينه‌ي روشن و مصفاي سعادت تو ابري تيره مي‌پسندم؟ نه، هرگز. آرزو مي‌کنم لبخند شيرينت هميشه روشن و مصفا باشد و تو را براي آن دقيقه‌ي پرسعادتي که به دلي تنها و قدرشناس بخشيدي دعا کنم. خداي من، يک دقيقه‌ي تمام شادکامي! آيا اين نعمت براي سراسر زندگي يک انسان کافي نيست؟»

خرید کتاب شب‌های روشن

خرید کتاب شب‌های روشن

‌‌

 اگر به این مطلب علاقه داشتنید، سایر مطالب مجله را هم مطالعه کنید. برای مطالعه‌ روی عکس زیر کلیک کنید.

مجله دیجی‌کالا

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما