ویدیو در صفحه محصول، چگونه به فروش محصول کمک می کند؟

کارخانه تولید محتوا > مقالات > تولید محتوا > ویدیو در صفحه محصول، چگونه به فروش محصول کمک می کند؟

استفاده از ویدئو برای تبلیغ یک محصول امر جدیدی نیست و از زمان فراگیر شدن تلویزیون مورداستفاده بوده است. بااین‌حال ایجاد زیرساخت‌های فناوری جدید، پیشرفت‌های اینترنت و وب و افزایش میزان دسترسی به آن، به همراه ایجاد رسانه‌های متنوع برای بارگذاری و به اشتراک‌گذاری ویدئو باعث شده است که ویدئو به‌عنوان ابزاری جدی در راستای فروش محصول مورداستفاده قرار گیرد. کاربران روزانه ۵۰۰ میلیون ساعت ویدئو در یوتیوب می‌بینند و مشاهده‌کنندگان این ویدئو‌ها خواسته یا ناخواسته، آگاه یا ناخودآگاه هدف تبلیغات محصولات و برندها قرار می‌گیرند. حتی پلتفرم‌های بارگذاری و به اشتراک‌گذاری ویدئوی ایرانی در صف اول بازدید کاربران ایرانی از دید آمارهای گوگل قرار دارند. استفاده از گوشی‌ها و سایر دیوایس‌های هوشمند به دلیل ایجاد امکان دسترسی همیشگی به اینترنت و محتوای آن نقطه‌ی عطفی برای استفاده از ویدئو در فروش و تبلیغات به شمار می‌رود.

محتوای ویدیویی در برابر محتوای متنی

شاید تا دیروز اولین چیزی که با شنیدن کلمه‌ی محتوا برای صفحه‌ی فروش کالا در ذهن نقش می‌بست متنی بلند از ویژگی‌های کالا، منطبق بر قوانین موتورهای جست‌وجو برای راهنمایی بیشتر مشتری و باقی ماندن او در صفحه‌ی محصول بود. اما تحقیقات نشان می‌دهد ۷۲% از مردم استفاده از ویدئو را برای آشنایی با یک سرویس یا محصول به محتوای متنی ترجیح می‌دهند.

 • مخاطبانی که روز خود را صرف مطالعه و فعالیت‌های ذهنی پیچیده کرده‌اند از مشاهده‌ی یک ویدئوی کوتاه استقبال بیشتری نسبت به مطالعه‌ی یک متن کوتاه می‌کنند.
 • نتیجه‌ی مطالعه‌ی یک نقد و بررسی متنی از ویژگی‌های محصول اگرچه می‌تواند اطلاعات زیادی را به مخاطب منتقل کند اما این ویدئوی محصول است که می‌تواند حقیقت اصلی محصول را برای مخاطب آشکار کند و درنهایت “اعتماد مخاطب” را جلب کند. در فروش اینترنتی جلب اعتماد مخاطب مهم‌ترین ترغیب‌کننده‌ی مخاطب به خرید به شمار می‌رود.
 • مشاهده‌ی محتوای ویدئویی یک محصول به بیننده اطمینان بیشتری درباره‌ی کالایی که قصد خرید آن را دارد ارائه می‌کند. مشتری با مشاهده‌ی ویدئوی یک محصول می‌تواند محصول را در شرایط واقعی کارکرد آن مشاهده کند و این همان کاری است که کلمات و تصاویر به‌هیچ‌وجه از عهده‌ی انجام آن برنمی‌آیند.
 • مخاطبان درگیری بیشتری با یک ویدئوی جذاب دارند. به نسبت محتوای تشکیل یافته از متن و عکس احتمال به اشتراک‌گذاری یک ویدئو در مخاطبان ۱۲۰۰% بیشتر است. فقط استفاده‌ از کلمه‌ی ویدئو در یک لینک ارسالی احتمال کلیک روی آن را تا ۱۳۰% افزایش می‌دهد.
 • مخاطب از مشاهده‌ی ویدئو اطلاعات بیشتر و کامل‌تری نسبت به مطالعه‌ی نقد و بررسی کالا کسب می‌کند. به‌طور متوسط میزان کسب اطلاعات توسط مخاطب از یک ویدئو ۹۵% است درحالی‌که این درصد در یک محتوای متنی ۱۰% است.

ساخت ویدیو سرمایه‌گذاری است نه هزینه

ترجیح ویدئو به متن از طرف مخاطب شرایط برد – برد را برای فروشندگانی که از ویدئو در صفحه‌ی محصول خود استفاده می‌کنند به وجود می‌آورد:

 • احتمال خرید بازدیدکنندگان پس از مشاهده‌ی ویدئوی محصول ۶۶% بیشتر از مشتریانی است که ویدئوی همان محصول را ندیده‌اند.
 • –          مخاطب ویدئو مدت‌زمان بیشتری را در صفحه‌ی محصول سپری خواهد کرد و به همین دلیل اهمیت این صفحه از دید موتورهای جست‌وجو بیشتر خواهد شد و موتورهای جست‌وجو این صفحه را برای نمایش به کاربران دیگر در اولویت قرار خواهند داد. استفاده از ویدئو در صفحه‌ی محصول میزان بازدید از آن را تا ۸۶% افزایش می‌دهد.
 • –         52% از بازاریابان و فروشندگان در سراسر دنیا ویدئو را بهترین شکل محتوا از نگاه بازگشت سرمایه می‌دانند. فروشندگانی که از ویدئو در کالاهای خود استفاده می‌کنند ۴۶% رشد بالاتری از کاربران بدون ویدئو دارند.
 • ۸۸% از فروشندگان از نرخ بازگشت سرمایه‌ای که ویدئوهای محصولات آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی برایشان ایجاد می‌کند راضی هستند.

ویژگی‌های یک ویدئوی مناسب برای معرفی محصول

اگرچه ویدئو‌ از تمامی رسانه‌های دیگر جذابیت بیشتری برای مخاطب دارد اما استفاده از آن باهدف جذب مخاطب نیاز به رعایت اصول و ویژگی‌های خاصی دارد.

 • ویدئوی معرفی محصول باید به‌اندازه‌ی کافی کوتاه باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که مخاطب ارتباط بیشتری با ویدئوهای کوتاه نسبت به ویدئوهای بلند برقرار می‌کند. ویدئوهای ۳۰ ثانیه‌ای در حالی به شکل کامل دیده می‌شوند که ویدئوهای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه‌ای معمولاً در میانه‌ی راه توسط مخاطب رها می‌شوند.
 • ویدئو باید در صفحه‌نمایش موبایل به‌خوبی و راحتی قابل‌مشاهده باشد. امروزه بیش از ۵۰% ویدئوهای دیده‌شده در تلفن‌های همراه هوشمند دیده می‌شوند. به همین دلیل ویدئو‌هایی که در آن‌ها نیاز به چرخاندن دوربین نباشد کاربرپسندتر به شمار می‌روند.
 • اگرچه موسیقی، صدا و گفتار روی ویدئو از موارد برتری ویدئو نسبت به عکس به شمار می‌روند اما مخاطبان ترجیح می‌دهند ویدئو‌هایی که در دیوایس‌های هوشمند نگاه می‌کنند را بدون صدا ببینند. به همین دلیل بهتر است محتوای کلامی ویدئو حالت زیرنویس داشته باشد یا به شکل کپشن در زیر آن نوشته شود.