چرا عکس پشت سفید؟

کارخانه تولید محتوا > مقالات > تولید محتوا > چرا عکس پشت سفید؟

چرا عکس پشت سفید؟

عکس‌های محصولاتی که در دیجی‌کالا و اکثر وب‌سایت‌های فروش و معرفی کالاها می‌بینیم پس‌زمینه‌ای کاملا سفید دارند. این مورد یک دستورالعمل کلی است و دلایل متعددی برای آن وجود دارد که در ادامه نگاهی به این دلایل می‌اندازیم.

عکاسی صنعتی از کالا تفاوت‌هایی با سایر شاخه‌های عکاسی دارد. در عکاسی از طبیعت بازی با نور و رنگ عکس‌ها نه تنها مشکلی به وجود نمی‌آورد که در خیلی از مواقع باعث چشم‌نوازتر شدن عکس شما نیز می‌شود. اما در عکاسی صنعتی که هدف از آن انتقال اطلاعات دقیق در مورد کالا به خریداران است، این کار یک خطای بزرگ محسوب می‌شود. هنگامی که مشتری به صورت فیزیکی به کالا دسترسی ندارد تنها با دیدن عکس کالا باید اقدام به خرید کند؛ در واقع مشتری عکس را می‌خرد و کالا را تحویل می‌گیرد! در این شرایط عکس کالا باید بتواند دقیق‌ترین اطلاعات در خصوص رنگ و شکل کالا را به مشتری منتقل کند.

پس‌زمینه‌ی رنگی و شلوغ اجازه‌ی تمرکز کردن روی کالا را از شما می‌گیرد. تصور کنید وارد خانه‌ای با چیدمان مدرن و مینیمال می‌شوید؛ رنگ دیوارها کاملا ساده و اشباع نشده است و از هیچ المان اضافی در چیدمان آن استفاده نشده است. تنها در گوشه‌ای از خانه یک مبل تک نفره‌ی لیمویی قرار دارد. در هنگام ورود به این خانه فضای خالی نگاه شما را به سمت این مبل خواهد کشید و جزئیات آن با دقت هرچه تمام‌هر در خاطر شما باقی خواهد ماند. این خانه را با خانه‌ای ۶۰ متری مقایسه‌کنید که پر از وسایل دکوری است، یک فرش با طرحی شلوغ روی زمین پهن شده، یک کاناپه‌ی ۳نفره به دیوار تکیه داده شده و میزی در مقابل آن قرار دارد. بدون شک هیچ جزئیاتی از وسایل این خانه در ذهن شما باقی نخواهد ماند.

در عکاسی صنعتی هم دقیقا همین اصل وجود دارد. فضای خالی اجازه‌ی متمرکز شدن روی کالا را به شما می‌دهد. وقتی از کالایی با پس زمینه‌ی کاملا سفید عکاسی می‌شود شما می‌توانید روی کارکردهای آن کالا تمرکز کنید و به راحتی این کالا را با نمونه‌های دیگر به صورت بصری مقایسه کنید.

وظیفه‌ی دیگری که عکس پشت سفید کالا دارد نشان دادن تمایز یک کالا با کالاهای دیگر و دادن اجازه‌ی فکر کردن به مشتری است. در این مورد عکس‌ها درست مانند ویترین مغازه‌ها عمل می‌کنند. اگر شما یک ویترین خلوت با میزان قابل توجهی فضای خالی داشته باشید، مشتری به راحتی می‌تواند دو یا سه محصول شما را با یکدیگر مقایسه کند، اما اگر ویترینی درهم و شلوغ داشته باشید، دیگر امکان این مقایسه وجود نخواهد داشت.

 

هر سفیدی سفید واقعی نیست!

همان طور که می‌دانید تمام رنگ‌ها شامل یک طیف رنگی از کم رنگ‌ترین حالت تا پررنگ‌ترین حالت هستند. این طیف برای رنگ سفید نیز وجود دارد و از سفید شیری شروع می‌شود و تا خاکستری کم رنگ ادامه دارد. رنگ سفید خالص در وسط این طیف قرار می‌گیرد. در عکاسی صنعتی از کالا، هرچقدر هم در نورپردازی دقت شود، رسیدن ذبه عکسی با پس‌زمینه‌ی کاملا سفید و یک دست غیرممکن است. شاید هنگام نگاه کردن به یک عکس پس زمینه‌ی آن به نظرتان سفید باشد اما با بررسی همین عکس در نرم‌افزارهای عکاسی متوجه شوید که این رنگ با سفید خالص تفاوت دارد. این مسئله به خاطر مکانیسم عملکرد مغز انسان است.

مغز انسان اطلاعات ورودی از طریق چشم را به طور خودکار پردازش و دمای رنگ را تنظیم می‌کند و شما رنگ‌ها را درست می‌بینید. به همین خاطر اگر پس‌زمینه‌ی یک عکس سفید خالص نباشد، دید بصری ما آن را سفید تشخیص می‌دهد و به همین میزان رنگ کالا را هم اندکی سردتر یا گرم‌تر از رنگ واقعی آن تصور خواهیم کرد. به همین خاطر پس از عکاسی از کالا مرحله‌ی دیگری در فرایند آماده‌سازی عکس‌ها طی می‌شود. در این مرحله ادیتورها به کمک نرم‌افزارهای اصلاح عکس پس‌زمینه‌ی عکس‌ها را به سفید خالص تبدیل و رنگ کالا را درست مشابه رنگ واقعی آن تنظیم می‌کنند.

تهیه‌ی آلبوم عکسی حرفه‌ای که این معیارها را با خود داشته باشد، علاوه‌بر تخصص به امکانات زیرساختی قابل توجهی نیز نیاز دارد. به همین دلیل عکاسی صنعتی در استودیوهای عکاسی مجهز و توسط عکاسان حرفه‌ای انجام می‌شود.

 

 

مزایای کار با استودیوی کارخانه محتوا

استودیوی دیجی‌کالا ۸لاین عکاسی مجزا و مجهز به تخصصی‌ترین امکانات عکاسی و نورپردازی دارد. در این استودیو عکاسی از کالاها با سرعت بسیار زیاد و طبق برنامه انجام می‌شود و در صورت سفارض عکاسی به استودیوی کارخانه محتوا می‌توانید از زمان تحویل عکس‌ها کاملا مطمئن باشید. همچنین عکاسان این استودیو با سال‌ها تجربه‌ی عکاسی از صدها هزار کالا، آشنایی کاملی از گایدلاین و زوایای صحیح عکاسی دارند و می‌توانید مطمئن باشید که عکس‌های کاملا استانداردی از کالاهای شما گرفته خواهد شد.

اما مهم‌ترین ویژگی استودیوی کارخانه محتوا شاید قیمت بسیار پایین نسبت به کیفیت عکس‌های آن باشد. با سپردن عکاسی کالاهای خود به استودیوی کارخانه محتوا در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و نتایج درخشان‌تری در فروش کالاهای خود داشته باشید.

یک دیدگاه برای “چرا عکس پشت سفید؟

  • راین D60

    عالییییییییییییییییی

Comments are closed.