سال آینده تولید ۱۰ خودرو متوقف می‌شود

خشایار شاهسون ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۶:۰۰ 22 جولای 2018
پراید

مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران با اعلام خبر اجرای فاز دوم تطابق استاندارد مصرف سوخت خودروها، از احتمال توقف خط تولید ۱۰ خودرو از ابتدای تیرماه سال آینده خبر داد.

پیمان پیرایش در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام خبر اجرای فاز دوم استاندارد مصرف سوخت خودروها گفت: خودروسازان تا ابتدای تیرماه سال آینده فرصت دارند تا مصرف سوخت خود را به حد استاندارد تعریف شده برسانند و هر خودرویی که نتواند این استاندارد را پاس کند، قطعا با توقف خط تولید مواجه می‌شود.

او ادامه داد: فاز اول استاندارد مصرف سوخت خودروها از ابتدای دی‌ماه سال ۱۳۹۴ اجرایی شد هرچند که این استاندارد در گذشته نیز جزو استانداردهای اجباری بوده است. این درحالی است که فاز دوم این طرح باید از ابتدای دی‌ماه سال ۱۳۹۶ که با تصویب کارگروه مصرف سوخت شش‌ماه به خودروسازان فرصت داده شد و این مسئله به ابتدای تیرماه سال ۱۳۹۷ موکول شد و فاز سوم اجرای استاندارد جدید مصرف سوخت نیز از ابتدای دی‌ماه سال ۱۳۹۸ آغاز می‌شود که معیار ان مشابه معیارهای فعلی اتحادیه اروپاست.

مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران با بیان این‌که مقوله استاندارد مصرف سوخت خودروها مجزا از طرح استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی است، اضافه کرد: به احتمال بسیار زیاد تا ابتدای تیرماه سال آینده به دلیل عدم مطابقت مصرف سوخت خودروها با استانداردهای مربوطه خط تولید برخی خودروها متوقف خواهد شد و در حال حاضر ۲۰ مدل خودرو نمی‌توانند این استانداردها را رعایت کنند.

پیرایش ادامه داد: برخی از این خودروها به میزان استاندارد مصرف سوخت بسیار نزدیک هستند و با تغییرات مختلفی از جمله کالیبره کردن خود می‌توانند استانداردهایشان را بروزرسانی کنند. برخی خودروسازان نیز تصمیم گرفتند موتور خودروها را تغییر داده و از موتورهای بهتری استفاده کنند.

وی در نهایت اعلام کرد که به احتمال بسیار زیاد خط تولید ۱۰ مدل خودرو به دلیل عدم تطابق استاندارد میزان مصرف سوخت تا ابتدای تیرماه سال آینده متوقف خواهد شد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. کیان کیان

  واقعا جالبه که وانت زامیاد با تمام داستان ها و سال تولید 1970 با موتور دهه 80 میلادی پاترول اصلا مورد توجه قرار نمیگیره! با قیمتی نزدیک 40 میلیون تومان!!

 2. Sina Sina

  عمرا تولیدشون متوقف بشه ۳ ساله قراره تولید پراید متوقف بشه

 3. محمدرضا محمدرضا

  مطلب خیلی مفیدی بود، تیتر نوشتید 10 خودرو، هیچ نامی از اون 10 تا نیست، کل مطلب رو میخونی تازه نگفته که توقف تولید فقط گفتن اگر به حدنساب فلان استاندارد نرسن توقف تولید میشن، یکمی در تیتر و نوشتن مطالبتون حساسیت بیشتر به خرج بدید، لطفا

 4. پژمان پژمان

  یادمه وقتی پراید اومد سنم خیلی کم بود و خوشحال و شاد بودم که دیگه پیکانو نمیبینم و ماشین مدل بالا سوار میشیم حتی برای جابجایی شهری
  عمرمون چه سریع میگذره در کنار هم پیر شدیم
  فکر کنم تیبارو جایگزین پراید اعلام کنن 🙂

 5. مهمان مهمان

  عجب جوک جالبی ! ممنون که به فکر شاد کردن ما هستید !