راهنمای خرید؛ امسال به یلدا رنگ تفاوت می‌پاشم

فهیمه تفرشی ۲۶ آذر ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۰ 5 دسامبر 2018

یلدا، بازمانده‌ی چله‌هایی است که مردم قرن‌های گذشته‌ی این کشور که اجداد ما هم جزو آن‌ها بودند، به مناسبت آن دور یکدیگر جمع می‌شدند و این شب را در کنار هم با جشن و میهمانی به‌پایان می‌رساندند. اینکه به چه بهانه‌ای دور هم جمع شویم و شاد باشیم، مهم نیست؛ مهم این است که این بهانه‌ی تکرارشدنی، هر سال به آدم‌ها شادی بیشتری تزریق کند. گاهی باید خودمان، آدم‌های درگیر روزمرگیِ زندگی را شاد کنیم تا احساس بهتری داشته باشیم. این‌طور شد که ما تصمیم گرفتیم این کار را با یک میهمانی شب یلدا انجام دهیم. می‌خواهیم میزبانی متفاوت با همه‌ی سال‌ها باشیم. این فرصتی برای من است که نشان دهم با اینکه جوانم، اما از اصالت خود دور نمی‌شوم و سلیقه‌ام برای چیدن یک میهمانی صددرصد ایرانی معرکه است. خانه‌ی ما خیلی بزرگ نیست. برای اینکه حس‌وحال متفاوت آن با دیگر میهمانی‌های سال به چشم بیاید، راه‌حل ساده‌ای وجود دارد: اضافه‌کردن وسایلی با نشانه‌هایی از اصالت و رنگ. فضای خانه به چیزی متفاوت احتیاج دارد. باید آن را با غلظت زیادی ایرانی کنم و به آن رنگ بپاشم.


سفره‌ی شب یلدا را در اولویت می‌گذارم و بعد سراغ وسایل پذیرایی می‌روم. «ترمه» اولین چیزی است که برای سفره‌ی شب یلدا به ذهنم می‌رسد. چه کسی می‌تواند بگوید ترمه زیبا نیست؟ رنگ آبی فیروزه‌ای عنصر جدایی‌ناپذیر معماری اصیل ایرانی است و رنگ قرمز در کنار انار و هندوانه‌ی یلدا، در این سرمای شدید گرمای بصری خوبی به فضا می‌دهد. اما حتما نیاز نیست هزینه‌ی زیادی برای سفره پرداخت کنم. سفره‌های قلمکار با طرح‌ها چاپی زیبای ایرانی برایمان مهیاست.

برای دیدن صفحه‌ی محصولات و اقدام به خرید، روی تصاویر کلیک کنید.

             ‌

y1

ترمه رضایی طرح خاتم مدل زری دار

 

y2

رومیزی ترمه هاشمی طرح خشتی

 

سفره‌ی گرد، صمیمیت بیشتری دارد و از طرفی در سفره‌ی مربع‌شکل وسایل بیشتری می‌توان چید.

y3

سفره قلمکار ممتاز اثر عطریان

 

Y4

سفره قلمکار ممتاز اثر زابلیان

با تغییر نورپردازی منزل می‌توان تغییری جادویی در فضا ایجاد کرد. تابه‌حال اتفاق افتاده وقتی در جایی همه دور هم هستند، برق قطع شده باشد؟ دقت کرده‌اید که چه صمیمیتی به فضا هجوم می‌آورد؟ می‌خواهم بیشتر چراغ‌ها را خاموش کنم تا تنها منبع نور اصلی خانه تعداد کمی چراغ و چند دانه شمع روی سفره باشد. روشن‌کردن تلویزیون و لپ‌تاپ و تبلت هم ممنوع است. گوشی موبایل هم فقط برای تماس یا عکاسی روشن شود. می‌خواهم آدم‌ها بیشتر حواسشان به یکدیگر باشد و خنده‌ها و گفت‌وگوها بیشتر شود.

Y5

آباژور نورنیک مدل میدان نقش جهان

 

Y6

آباژور دارکار مدل فانوس

 

Y7

آباژور سیلویا

 

Y8

شمع کامه یاما

اضافه‌کردن چند قاب عکس به دیوارها، به خانه هویت بیشتری می‌بخشد. رنگ این قاب عکس با همه‌ی رنگ‌ها هماهنگ می‌شود و چون در کنار هم هستند، در یک نگاه چندین عکس دیده می‌شود. کمی با این قاب عکس‌ها از دنیای دیجیتالی دور می‌شویم و برای خاطراتمان، احترام و ارزش بیشتری قائل می‌شویم.

Y11

قاب عکس آمبرا

y12

قاب عکس آمبرا مدل Huddle 15917

برای اینکه دیوارها از یکنواختی دربیایند، لازم نیست حتما یک تابلوی گران‌قیمت به آن آویزان کنیم. گاهی با هزینه‌ای کم اما انتخابی بجا، همین اتفاق می‌افتد. انتخاب بجا شاید رنگ‌های گرم و جذاب در زمستانِ سرد باشد.

Y13

تابلوی ویولت دکور

 

اصرار دارم که ساعت رومیزی روی سفره باشد. یادآوری ارزش زمان در طولانی‌ترین شب سال بسیار مهم است. فرم ساعت‌های رومیزی کلاسیک با حال‌و‌هوایی که برای خانه می‌خواهم هماهنگ‌تر است.

 

Y9

ساعت رومیزی سیکو

y10

ساعت چوبی گالری روستا

 

 

این ترکیب‌های رنگ هیچ کجا پیدا نمی‌شود. پاف‌ها هم جایی راحت برای میهمان است، همچنین فضای خانه را رنگین‌تر می‌کند و می‌توانم هر وقت خواستم بی‌دردسر آن را جابه‌جا کنم. پاف جاجیمی هم کاربردی هوشمندانه از جاجیم است: اصیل، رنگارنگ و جادار.

چه چیز هیجان‌انگیزتر از اینکه کوسن، کاشی‌های کاخ گلستان را به خانه‌ی ما بیاورد یا نمای سقف گنبدی‌شکل مسجدی با هزینه‌ا‌ی کم، تکیه‌گاه میهمانان و خودمان شود؟

y14

پاف کلاژ فرش

y15

پاف جاجیم

Y16

کوسن پرووال

Y17

کوسن پرووال

برای تغییر در پذیرایی، می‌خواهم آجیل‌ها را در کاسه‌های رنگی‌تری بریزیم. جای گلدان مرمری و وارمر کوچکی برای گرم نگه‌داشتن قوری چای یا خوراک خالی است. بدون شک اگر بتوانم هزینه‌ی بیشتری کنم، با شکلات‌خوری خاتم‌کاری‌شده میهمان‌ها را دعوت به شیرین‌کردن دهان می‌کنیم و آجیل‌های فراوان و لذیذ را در این ظرف فیروزه‌کوب می‌ریزیم. از طرفی نمای دانه‌های انار در ظرف‌های فیروزه‌ای‌رنگ، خیلی وسوسه‌کننده است و کاسه‌های سفالی و چینی در این شب بخصوص، از کاسه‌های شیشه‌ای و کریستالی جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

Y18

سرویس چای خوری مویلار

y19

سرویس چینیچای خوری چینی زرین ایران سری ایتالیا اف

Y20

شکلات خوری سفالی کارگاه هیراد طرح میناکاری

 

y21

کاسه شیشه ای گالری انار

y22

کاسه سرامیکی گالری اروشا

y23

کاسه سرامیکی گالری میرانام طرح گل آبی

y24

کاسه سفالی گالری آرنا طرح انار

 

y25

آجیل خوری فیروزه کوب اثر آقاجانی

y26

گلدان سنگ مرمر اثر بابایی

Y27

بشقاب مسی میناکاری شده اثر شیرازی

Y28

شکلات خوری خاتم اثر کروبی مدل چهارگوش

y29

شکلات خوری خاتم کارگاه رستا

درست است که در این شب تا حد امکان از ظروف کریستالی دوری خواهم کرد، اما مگر می‌توان نسبت به ظروف رنگارنگی که حاصل هنر شیشه‌گری است بی‌تفاوت بود؟ حتی بدون تمام این ظروف دل‌ربا و فقط با چند ظرف ساده‌ی چوبی، اما هماهنگ و باسلیقه می‌توان میزی بی‌نظیر خلق کرد. برای گرم‌ماندن خوراک‌ها و چای، یک وارمر کوچک هم نیاز داریم.

y30

پارچ و لیوان گالری ساتگین طرح بلور نگینی

y31

کاسه و قاشق چوبی گالری پادما

Y32

بشقاب چوبی گالری پادما مدل لبه دار

 

y33

وارمر باریکو

در این شب قصد دارم به جای اینکه گوشی موبایل و تبلت به بچه‌ها بدهیم تا سرگرم شوند، یویو و فرفره‌ی چوبی به آن‌ها بدهم تا آن را هر طور که دوست دارند رنگ کنند و آن را به یادگار با خود به خانه ببرند و اگر نه، اثر هنری کودکانه‌ی خاطره‌انگیزی برای تزیین در خانه‌ی ما باقی می‌ماند.

y34

فرفره چوبی گالری کفشدوزک

y35

انار چوبی گالری پادما

y36

یویو چوبی گالری کفشدوزک

حتی برای بزرگ‌ترها هم می‌توان سرگرمی‌های بسیاری دست‌و‍‌پا کرد که در کنار هم انجام دهند و لذت ببرند. کتاب رنگ‌آمیزی، دقایقی همه را مشغول می‌کند و در حین آن از همه‌چیز می‌گوییم و آرامش و حس خوبی به ارمغان می‌آورد. برای هر سنی هم جذابیت دارد.

Y37

گواش ۶ رنگ فابر کاستل

 

بازی فکری هم تا دلم بخواهد هست، اما من «جنگا» را ترجیح می‌دهم. درضمن، زیبا و خوشحال‌کننده است اگر میهمان‌ها را با دادن یادگاری کوچکی بدرقه کنیم. این کیسه‌های قرمز هم جای دل‌ربایی برای گیفت‌های کوچک است.

Y38

کتاب جنگل اسرارآمیز اثر جوآنا بسفورد

y39

بازی جنگا

y40

کیسه هدیه پالیز

شاید آن‌قدر قبل از میهمانی سرمان شلوغ شود که فراموش کنیم استفاده از یک عود یا اسانس خوشبو، چقدر می‌تواند آرامش و حس بهتری در فضا ایجاد و بوهای متفاوت را خنثی کند. گل‌های خشک معطر علاوه‌بر عطری که دارند، سفره را زیباتر می‌کنند. پخش‌شدن عطری خاص در فضا، شب یلدا را خاطره‌انگیز‌تر می‌کند. بو‌ها منبع خاطره‌ها هستند.

y41

اسانس سوز

Y42

جا عودی چوبی آناهید طرح رباعیات

y43

گل خشک معطر Pot Pourri

چون قرار گذاشته‌ایم که تلویزیون و دیگر دستگاه‌های تصویری که دزد اصلی نگاه‌های ما به یکدیگرند خاموش باشند، پخش یک موزیک باعث می‌شود حس بهتری در آدم‌هایی که به این دستگاه‌ها عادت کرده‌اند، ایجاد شود و کمبود دستگاه‌های عزیزشان را کمتر حس کنند. بدون چون‌وچرا باید پذیرفت که برداشتن سی‌دی از جای مخصوص یا کاور آلبوم و قراردادن آن در دستگاه پخش، خیلی‌خیلی شیک است! بسیار شیک‌تر از قراردادن فلش‌مموری با آهنگ‌های کپی‌شده!

y44

جای لوح فشرده سرباز مادی کارگاه تندیس و پیکره شهریار

چیزی که فراموش نمی‌کنم یک قرآن زیباست که آن‌ را به بزرگ‌ترین فرد حاضر در میهمانان بدهم تا چند خطی از آن را برایمان بخواند و برای تک‌تک آدم‌هایی که به او گوش می‌دهند و آن‌هایی که در جمع نیستند دعاهای خوب کند. و آخر از همه، دیوان حافظ با خطی خوش که همیشه نامش در کنار یلداست. چند آیه از کتاب قرآن و چند بیتی از حافظ، حال خوبمان را کامل می‌کند.

y45

کتاب قرآن کریم

y46

کتاب غزلیات حافظ

 

y47

کتاب دیوان حافظ

تنها چیزی که باقی‌مانده حضور آدم‌های دوست‌داشتنی زندگی‌ام است. این ضیافت تکمیل شد. دلم می‌خواهد خودم را در این چالش محک بزنم و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برای آن‌ها بسازم؛ طوری که۲۰  سال بعد هم تمام رنگ‌ها، بوها و مزه‌ها خاطرشان باشد و دهه‌های بعد چیزی داشته باشیم که برای فرزندانمان تعریف کنیم. چیزی جز پیام‌ها و ویدیوهای تلگرام، لایک‌های اینستاگرام یا بازی‌های مجازی. فکر می‌کنید از پس این کار برمی‌آییم؟

‌‌    ‌

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. مرادی مرادی

  سلام میشه راهنمایی کنین از کجا و چجوری محصولات یلدای دیجی کالارو ببینیم؟
  من بیشتر دنبال گوشی موبایل و …. میگردم

 2. حیدررجبی حیدررجبی

  با سلام وخسته نباشید
  سال گذشته یلدا یه چیز خوبی بود که ارسال شهرستان بالای ۱۰۰ هزارتومان رایگان بود ای کاش امسال نیز این چنین بود
  واقعا از دیجی انتظار داشتیم واسه شهرستانیها این امتیاز را منظور میکردند چون واقعا شهرستانیها ظلم میشه در حقشون تهران که امکانات رو دارند

 3. کیانژاد کیانژاد

  با سلام و تشکر به خاطر جشنواره یلدا،میخواستم تقاضا کنم مسواک برقی و پوشک بارلی سایز 4تو پیشنهاد ویژه بذارید

 4. محمد سماک محمد سماک

  من واقعا نگاه متفاوت فهیمه رو دوست داشتم. وقتی با یه همچین دیدگاهی به زندگی نگاه کنی، دنیا جای بهتری برای زندگی کردن میشه.
  بازم باریکلا. واقعا خوشم اومد