راهنمای ساده‌ی دیافراگم، سرعت شاتر و حساسیت در عکاسی دیجیتال

محسن چینه‌کش ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۷:۱۰ 22 جولای 2018
مثلث نوردهی

اگر جزو عکاسان تازه‌کار باشید در اختیار داشتن راهنمایی ساده می‌تواند کمک کند تاثیر تنظیمات مختلف دوربین DSLR خود را به‌راحتی درک کنید. هرچند این چارت نوردهی مفید که توسط «دنیل پترز» (Daniel Peters) در «فوتوبلاگ هامبورگ» (Fotoblog Hamburg) منتشر شده هیچ توضیحی در مورد فیزیک نور در عکاسی نمی‌دهد، ولی دقیقا اتفاقی را که هنگام ور‌رفتن با تنظیمات دوربین عکاسی دیجیتال خواهد افتاد به شما نشان می‌دهد.

جدول نوزدهی

سه تنظیمی که در این جدول آمده بخش‌هایی از یک مجموعه هستند که عکاسان به آن مثلث نوردهی می‌گویند. ISO معرف میزان حساسیت حسگر دوربین دیجیتال به نور است. هرچه حساسیت پایین‌تر باشد به میزان نوردهی بیشتری برای ثبت تصویر نیاز خواهد بود و تصویر حاصل نرم‌تر خواهد شد. از سوی دیگر هرچه حساسیت حسگر بالاتر باشد با میزان نوردهی کمتری می‌توانید به عکاسی بپردازید، ولی تصویر حاصل خشن‌تر شده و دارای نویز بیشتری خواهد بود.

دیافراگم ساختاری در لنز دوربین شماست که بسیار شبیه مردمک چشم کار می‌کند. دیافراگم با بازتر و بسته‌تر شدن میزان نور عبوری از لنز را تعیین می‌کند و همچنین بر عمق میدان تاثیر می‌گذارد. عمق میدان تعداد سوژه‌های مختلفی (با فواصل متفاوت) را که می‌توانند به‌طور هم‌زمان در حالت فوکوس (واضح) باشند تعیین می‌کند. آخرین مورد سرعت شاتر است که میزان زمان نوردهی یا همان مدت‌زمان بازماندن شاتر هنگام عکس‌برداری را تعیین می‌کند. بازماندن طولانی‌تر شاتر اجازه‌ی عبور نور بیشتری را می‌دهد ولی همچنین می‌تواند در صورت متحرک بودن سوژه موجب محو شدن آن در عکس شود.

منبع: BoredPanda

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. نسرین نسرین

  مختصر و مفید، خیلی خوب بود

 2. مرضیه شاهوردی مرضیه شاهوردی

  مطلبتون مفید بود.ممنون

 3. Saeed Saeed

  عالی بود مرسی

 4. دنی دنی

  “هرچه حساسیت پایین‌تر باشد به میزان نوردهی بیشتری برای ثبت تصویر نیاز خواهد”
  با توجه به جمله بالا ای کاش توی عکس ISO هم از بالا به پایین مرتب میکردین.

 5. mihman mihman

  مرسی. عالی بود. لطفا بازهم از این مدل اموزش ها معرفی کنید.