عکاسی با موبایل در خانه؛ زاویه دید، پس‌زمینه، کادربندی، نور و… (بخش اول)

محسن چینه‌کش ۹ فروردین ۱۳۹۵ | ۰۷:۳۰ 2 اکتبر 2018 زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
عکاسی با موبایل در خانه - بخش اول

چند وقت یکبار در خانه به عکاسی با موبایل می‌پردازید؟ گاهی اوقات آنقدر درگیر جستجوی محل‌ها یا سوژه‌های جدید برای عکاسی با موبایل می‌شویم که آنچه درست جلوی چشمان‌مان حاضر است را نمی‌بینیم. در این مقاله‌ی دو بخشی با ۱۴ نکته‌ی خلاقانه آشنا خواهید شد که کمک می‌کند حتی بدون این که یک قدم از خانه دور شوید عکس‌هایی خیال‌انگیز با گوشی موبایل خود بگیرید.

عکاسی موبایل در خانه - مقدمه

هرچند محدودیت‌های عکاسی با موبایل در خانه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد ولی این محدودیت‌ها همچنین شما را وادار خواهد کرد در نورپردازی، ترکیب‌بندی و انتخاب سوژه خلاق‌تر باشید. با اندکی تخیل و خلاقیت می‌توانید محیط خانه‌ی خود را به شیوه‌ای جدید بنگرید و از این‌که تعداد زیادی از سوژه‌های موجود در خانه می‌توانند از درون لنز گوشی موبایل تا این حد جذاب به نظر برسند شگفت‌زده خواهید شد.با مدرسه‌ی عکاسی موبایل دیجی‌کالا مگ همراه باشید؛ نکاتی که در ادامه می‌آیند شما را برای آغاز این مسیر یاری خواهند کرد.

۱. از زوایای غیرمعمول عکاسی کنید

یک راه ساده برای خلق تصویری جذاب از یک سوژه‌ی روزمره‌ی موجود در خانه عکس گرفتن از آن از زاویه‌ای نامانوس است. هدف این است که آن شی را از زاویه‌ای خاص که بیننده تا به حال ندیده بوده است نشان دهیم. سعی کنید از سوژه با استفاده از یک زاویه‌ی بسیار پایین یا بسیار بالا عکاسی کنید و تاثیر هرکدام را در نحوه‌ی ظاهر شدن آن در تصویر ببینید. از کناره‌های مختلف سوژه یا حتی از داخل آن عکاسی کنید.

عکاسی موبایل در خانه - زاویه دید

این تصویر عکسی از داخل سرپوش یک چراغ است که دقیقا از زیر آن گرفته شده. به‌طور معمول ما همیشه بیرون سرپوش چراغ را می‌بینیم؛ این تصویر سوژه را از منظری نشان می‌دهد که در حالت عادی دیده نمی‌شود و در نتیجه ذهن مخاطب را بیشتر تحریک می‌کند.

۲. صحنه را ساده کنید

یکی از مشکلات عکاسی با موبایل در فضای محدود این است که احتمال حضور اشیایی نامطلوب در پس‌زمینه وجود دارد که ذهن را از سوژه‌ی اصلی منحرف می‌کنند. وقتی سوژه‌ی مورد نظر خود را برای عکاسی انتخاب کردید صحنه‌ی اطراف آن را خلوت کنید تا سوژه‌ی اصلی در برابر یک پس‌زمینه‌ی ساده و تمیز برجسته شود.

عکاسی موبایل در خانه - پس زمینه

ممکن است برای این کار لازم باشید سوژه را به موقعیت یا حتی اتاق دیگری ببرید. همچنین می‌توانید هنگام عکاسی با موبایل از زوایای مختلف سوژه، برای از بین بردن مزاحمت عناصری که دلخواهتان نیست یک کاغذ سفید یکدست را در پشت سوژه قرار دهید. ترکیب‌بندی ساده تصویری به مراتب قوی‌تر می‌سازد که توجه بیننده را روی سوژه‌ی اصلی متمرکز خواهد کرد.

عکاسی موبایل در خانه - پس زمینه ۲

۳. کادر را پر کنید

یک راه موثر دیگر برای از بین بردن پس‌زمینه‌ی شلوغ در تصویر پرکردن تمام کادر با سوژه است. این تکنیک با حذف هر عنصر دیگری که ممکن است چشم را درگیر کند بیشترین تاکید را روی سوژه قرار خواهد داد. از این‌که به سوژه بسیار نزدیک شوید نهراسید. البته دقت داشته باشید که دوربین گوشی هنوز قادر به فوکوس کردن کامل روی سوژه باشید. اگر بیش از حد به سوژه نزدیک شوید کل تصویر شما تار خواهد شد. نگران این که کل سوژه در عکس دیده نمی‌شود هم نباشید.

عکاسی موبایل در خانه - کادربندی

پر کردن تمام کادر با این برگ کلم کل پس‌زمینه‌ی شلوغ آشپزخانه را حذف کرده است. این روش همچنین کمک کرده جزییات پیچیده و بافت سوژه به گونه‌ای ثبت شود که اگر عکس از فاصله‌ای دورتر گرفته شده بود امکان دیدن آن‌ها وجود نداشت.

۴. از نور طبیعی استفاده کنید

هنگام عکاسی در فضای داخلی پنجره‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند؛ چراکه پنجره‌ها تنها منبع نور طبیعی برای روشن کردن سوژه‌ها هستند. قرار دادن سوژه‌ی عکاسی داخل یا در نزدیکی پنجره روشی عالی برای نورپردازی شیئی است که از آن عکس می‌گیرید. به نورهای جذابی را که در ساعت‌های متفاوت روز از پنجره به داخل می‌آیند توجه کنید. ساعت‌های طلایی طلوع و غروب خورشید نور زیبا و گرمی را برای عکس‌های شما ایجاد خواهند کرد.

عکاسی با موبایل در خانه - نور طبیعی ۱

پرده‌های نیمه‌شفاف سفید یا دارای رنگ‌های روشن می‌توانند نور شدید خورشید را به‌خوبی پراکنده کنند. در نتیجه اگر در میانه‌ی روز عکاسی می‌کنید این نوع پرده‌ها ابزار خوبی برای نرم کردن نور خواهند بود. همچنین می‌توانید یک ورق کاغذ سفید را در برابر پنجره آویزان کنید تا کار فیلتر پخش‌کننده‌ی نور (Diffuser) را برای شما انجام دهد. پخش کردن نور باعث ایجاد نوری نرم‌تر و دلپذیرتر می‌شود و از تشکیل سایه‌های تندی که یک منبع نور مستقیم قوی می‌سازد جلوگیری می‌کند.

عکاسی با موبایل در خانه - نور طبیعی ۲

۵. از پنجره در عکس‌های خود استفاده کنید

پنجره علاوه بر این‌که یک منبع نور ارزشمند طبیعی است خودش هم می‌تواند سوژه‌ای بسیار مناسب باشد. ممکن است نمایی زیبا در پشت پنجره قرار داشته باشد یا حتی خود پنجره سوژه‌ی اصلی قرار گیرد. در شب می‌توانید با استفاده از نور مهتاب یا چراغ‌های خیابان عکس‌هایی بسیار نوستالژیک و پرحس از پنجره‌ها بگیرید.

عکاسی با موبایل در خانه - پنجره

اگر قصد دارید از منظره‌ای که بیرون پنجره قرار دارد عکس بگیرید سعی کنید بخشی از قاب پنجره یا کل آن را در عکس بگنجانید. این روش زمینه‌ای را در عکس شما ایجاد می‌کند و می‌تواند قابی را در لبه‌های عکس تشکیل دهد.

عکاسی با موبایل در خانه - پنجره ۲

در این عکس ابتدا فوکوس را روی شکوفه‌های صورتی رنگ تنظیم کرده بودیم. ولی سپس متوجه بخار کردن شیشه‌ی پنجره شدیم و فکر کردیم اگر فوکوس را به‌جای درخت روی قطرات آب قرار دهیم احتمالا تصویر جذاب‌تری به دست خواهیم آورد. در آب‌وهوای بارانی می‌توانید با عکس گرفتن از قطره‌های بارانی که روی شیشه‌ی پنجره نشسته‌اند به نتایجی بسیار زیبا برسید.

۶. نورهای مصنوعی را بیازمایید

علاوه بر استفاده از نور طبیعی برای نورپردازی سوژه‌ها می‌توانید از نورهای مصنوعی هم استفاده کنید. چراغ‌ها آشکارترین منابع نور مصنوعی هستند. چراغ‌ها هم می‌توانند به سوژه‌ی شما نوردهی کنند و هم خود سوژه‌های جالبی برای عکاسی هستند. هنگام استفاده از چراغ‌ها رنگ‌مایه‌های مختلفی را که می‌توانید با استفاده از لامپ‌های متفاوت به دست آورید در نظر بگیرید. رنگ‌مایه‌ی چراغ، رنگ کلی تصویر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 Home-iPhone-Photography-9@2x

لامپ رشته‌ای معمولی به‌کار رفته در این چراغ مطالعه نور گرمی به رنگ نارنجی/زرد تولید می‌کند ولی دیگر انواع لامپ‌ها رنگ‌مایه‌هایی متفاوت دارند. لامپ‌های LED می‌توانند نور سرد آبی رنگ از خود منتشر کنند و لامپ‌های فلورسنت معمولا نوری سبز رنگ دارند.

عکاسی با موبایل در خانه - نور مصنوعی ۲

علاوه بر لامپ‌ها احتمالا منابع نوری مصنوعی دیگری هم در خانه یافت می‌شود که می‌توانید از آن‌ها به شیوه‌هایی جالب برای نورپردازی سوژه‌های خود استفاده کنید. در این عکس صورت کودک تنها توسط نور صفحه نمایش یک آیپد که روبری او قرار داشته روشن شده است. سعی کنید برای نورپردازی سوژه‌ها از گجت‌های الکترونیکی مختلفی نظیر آیفون، لپتاب، چراغ قوه یا حتی نور یخچال استفاده کنید.

عکاسی با موبایل در خانه - شمع

شمع‌ها نوعی درخشش گرم و دوست‌داشتنی تولید می‌کنند که برای افزودن فضای گرم و صمیمی به یک عکس بسیار عالی است.

۷. سوژه را از پشت نوردهی کنید

نوردهی از پشت به زمانی گفته می‌شود که منبع نور در پشت سوژه قرار داشته باشد. می‌توانید از نور پنجره یا یک چراغ برای این منظور استفاده کنید. نوردهی از پشت برای عکاسی سیلوئت ضروری است. برای این کار کافی است سوژه را در برابر منبع نور قرار دهید، فوکوس را روی سوژه قفل کنید و سپس تنظیم نوردهی را تا حدی پایین بیاورید که سوژه به شکل یک سیلوئت تیره در برابر پس‌زمینه‌ی روشن به نظر برسد.

عکاسی با موبایل در خانه - نور از پشت

در این عکس نور چراغ مطالعه به گوشه‌ی اتاق تابانده شده و انعکاس آن از سطح روشن دیوارها تشکیل یک منبع نورانی در پشت چراغ داده است. سپس برای گرفتن عکس تنظیم نوردهی کاهش داده شده تا یک تصویر سیلوئت قدرتمند از شکل چراغ مطالعه تشکیل شود.

عکاسی با موبایل در خانه - نور از پشت ۲

نوردهی از پشت همچنین برای عکاسی از اشیای نیمه‌شفاف هم بسیار مناسب است. نوری که در پشت سوژه قرار دارد از میان جسم عبور کرده و جزییات پنهان و رنگ‌های جالبی را آشکار می‌کند. برای عکاسی از این برگ آن را در برابر پنجره قرار دادیم تا نور خورشید از میان آن عبور کرده و به دوربین برسد.

تا اینجا به ۷ نکته‌ی مهم برای گرفتن عکس‌هایی زیبا در خانه اشاره کردیم. اگر فراگیری این نکات برای شما مفید بوده است در بخش دوم هم با ما همراه باشید تا با هم به بررسی ۷ نکته‌ی دیگر درباره‌ی عکاسی با موبایل در خانه بپردازیم. همان‌طور که دیدید برای عکاسی با موبایل همیشه لازم نیست از خانه خارج شوید یا به مسافرت بروید. پس اگر از سفر برگشته‌اید یا به هر دلیلی تعطیلات نوروز امسال را در خانه سپری می‌کنید هنوز فرصت دارید تا ۱۳ فروردین با استفاده از این نکات عکس‌های زیبایی در خانه بگیرید و در مسابقه‌ی مدرسه‌ی عکاسی موبایل در نوروز ۹۵ شرکت کنید. یادتان باشد برای شرکت در مسابقه باید عکس‌های خود را روی اینستاگرام با هشتگ digikalamag_mps# برای ما ارسال کرده و روی تصویری که منتشر می‌کنید digikalamag@ را تگ کنید.

منبع: iPhone Photography School

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. مینو مینو

    مرسی از مطلبتون خیلی مفید بود این بحث عکاسی با موبایل توی خونه