عکاسی با موبایل در خانه؛ سایه، نقش‌مایه، رنگ، خلاقیت و… (بخش دوم)

محسن چینه‌کش ۱۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۰۷:۰۰ 2 اکتبر 2018 زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
عکاسی با موبایل در خانه - بخش دوم

در بخش اول این مقاله با موضوع عکاسی با موبایل در خانه به ۷ نکته‌ی مفید در مورد موضوعاتی نظیر زاویه دید متفاوت، استفاده از پس‌زمینه‌های ساده، کادربندی بسته و استفاده از نورهای طبیعی و مصنوعی اشاره کردیم. اگر بخش اول را از دست داده‌اید می‌توانید از لینک زیر برای خواندن آن استفاده کنید. در ادامه و در بخش دوم مقاله به بررسی ۷ نکته‌ی ساده ولی مهم دیگر برای گرفتن عکس‌هایی زیبا در خانه خواهیم پرداخت. با مدرسه‌ی عکاسی موبایل دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

عکاسی با موبایل در خانه؛ زاویه دید، پس‌زمینه، کادربندی، نور و… (بخش اول)

۸. از سایه‌ها عکاسی کنید

در گوشه‌وکنار خانه به دنبال سایه‌های جالبی بگردید که توسط اشیای معمولی زندگی ساخته شده‌اند. به سادگی می‌توانید با قرار دادن سوژه در برابر یک دیوار و تاباندن نور به سمت آن سایه تولید کنید.

عکاسی با موبایل در خانه - سایه ۱

برای تغییر دادن محل قرارگیری سایه نسبت به سوژه زوایای مختلف تابش نور را امتحان کنید. همچنین می‌توانید شدت سایه را با تغییر دادن فاصله‌ی میان منبع نور، سوژه و سطحی که سایه روی آن تشکیل می‌شود کنترل کنید.

عکاسی با موبایل در خانه - سایه ۲

می‌توانید همانند عکس بالا هم سوژه و هم سایه را در عکس بگنجانید یا مثل عکس پایین تنها از سایه عکس بگیرید. مراقب باشید سایه‌ی خودتان یا گوشی در عکس مشخص نباشد. ممکن است لازم شود برای حذف کردن سایه‌ی خودتان از عکس زوایای مختلفی را بیازمایید.

عکاسی با موبایل در خانه - سایه ۳

۹. به دنبال نقش‌مایه‌ها بگردید

در اشیای خانه خود برای یافتن الگوها و نقش‌مایه‌های جذاب جستجو کنید. پر کردن کادر تصویر با یک نقش‌مایه می‌تواند موجب تولید یک تصویر انتزاعی بسیار منحصربه‌فرد شود.

عکاسی با موبایل در خانه - نقش مایه

این کاسه‌ی شیشه‌ای الگوی پیچیده‌ای داشت که ما قصد داشتیم از آن عکاسی کنیم. پس از این‌که موفق نشدیم با عکاسی از چند زاویه‌ی مختلف به نتیجه‌ی مطلوب برسیم آن را به سمت پنجره گرفتیم و کادر را تنها با بخشی از آن پر کردیم. نوری که از میان شیشه می‌درخشد و ترکیب‌بندی با کادر بسته موجب برجسته شدن بافت و طرح شیشه شده است.

۱۰. از رنگ استفاده کنید

رنگ تاثیر بصری زیادی در تصاویر دارد و می‌تواند واکنش‌های احساسی شدیدی را در بیننده برانگیزد. پر کردن کادر با رنگ سوژه راهی خوب برای تبدیل کردن رنگ به موضوع اصلی عکاسی با موبایل است. این عکس از یک بخاری برقی گرفته شده است. پر کردن کادر با طرح توری فلزی و نوارهای متقارن نارنجی رنگ موجب خلق یک تصویر انتزاعی رنگی با نوعی درخشش گرم و دوست‌داشتنی شده است.

عکاسی با موبایل در خانه - رنگ

یک پروژه‌ی مفرح برای عکاسی با موبایل در داخل خانه می‌تواند عکس گرفتن از تعداد زیادی اشیای هم‌رنگ باشد. پس از آن می‌توانید یک کلاژ از تمام این عکس‌ها بسازید تا مجموعه‌ای از عکس‌ها را با یک تم رنگی یکسان به نمایش بگذارید.

۱۱. عکس‌های پرتره بگیرید

خانه محل خوبی برای عکاسی پرتره است؛ چراکه در خانه فرصت بسیار زیادی دارید تا ترکیب‌بندی‌ها و شرایط نوری مختلف را بیازمایید. می‌توانید از پنجره برای نورپردازی سوژه از جهت‌های مختلف استفاده کنید و نتایج مختلفی به دست بیاورید. در غیاب نور روز سعی کنید سوژه را با استفاده از لامپ یا شمع نورپردازی کنید. اگر کودک یا حیوان خانگی شما برای عکاسی ثابت نمی‌ایستد در خواب از او عکاسی کنید!

عکاسی با موبایل در خانه - پرتره

یادتان باشد تا جای ممکن از پس‌زمینه‌های گیج‌کننده دوری کنید. برای این‌کار می‌تواند موقعیت سوژه را تغییر دهید، زاویه‌ دید خود را عوض کنید یا به سوژه نزدیک‌تر شوید. از نزدیک شدن زیاد به سوژه نهراسید؛ حتی اگر باعث شود تمام سر سوژه در عکس دیده نشود. این نوع ترکیب‌بندی معمولا برای گرفتن عکس‌های پرتره بسیار موثر است.

عکاسی با موبایل در خانه - پرتره ۲

در این تصویر نزدیک رفتن و پر کردن کادر باعث شده تا بافت و جزییات موی گربه به‌خوبی در عکس دیده شود. البته عکس پرتره لزوما نباید همیشه از صورت فرد باشد. دست‌ها، پاها و جواهرات هم سوژه‌هایی عالی هنگام عکاسی از افراد هستند.

۱۲. یک پروژه یا فعالیت را به صورت مستند به تصویر بکشید

عکاسی با موبایل از مراحل مختلف تکمیل یک پروژه یا فعالیت می‌تواند منجر به خلق مجموعه‌ای از تصاویر شود که روایتی را بیان می‌کنند. این پروژه می‌تواند شامل هر نوع فعالیتی باشد که به‌صورت مرحله مرحله پیش می‌رود؛ فعالیت‌هایی نظیر نجاری، بازی کردن کودکان یا حتی پختن یک کیک و نمونه‌هایی دیگری شبیه این‌ها. یک روش عالی برای نمایش دادن مجموعه‌ای از عکس‌ها کنار هم قرار دادن آن‌ها و ساختن کلاژ است.

عکاسی با موبایل در خانه - کلاژ

این کلاژ که از ترکیب ۴ عکس ساخته شده مراحل مختلف رنگ زدن تعدادی قاب قدیمی را نشان می‌دهد. این مجموعه عکس‌ها پروسه و جزییات فعالیت را از ابتدا تا انتها ثبت کرده‌اند.

۱۳. از پوسیدگی‌ها و بافت‌ها عکس بگیرید

ما به عکاسی از اشیایی که سالخوردگی و زوال را نشان می‌دهند علاقه داریم. این نوع سوژه‌ها دارای بافت‌های جذابی هستند که به عکس شما روح بخشیده و کیفیتی لمس شدنی به آن می‌بخشند.

عکاسی با موبایل در خانه - بافت

درهای قدیمی، رنگ پوسته‌پوسته‌شده، لوله‌های زنگ‌زده و تار عنکبوت‌ها همگی سوژه‌هایی مناسب برای این نوع عکاسی هستند. بافت این سوژه‌ها حواس انسان را تحریک می‌کند؛ به‌ویژه اگر از نمای بسیار نزدیک عکاسی کنید و جزییات پوسیدگی و بافت سوژه را نشان دهید.

عکاسی با موبایل در خانه - زوال

ما به‌سختی متوجه حشره‌ای شدیم که در طاقچه‌ی پنجره‌ی این ایوان قدیمی بود، ولی عکاسی از آن با نمای بسته و استفاده از نور طبیعی پنجره منجر به خلق تصویری واقعا قدرتمند شد.

۱۴. خلاقانه بیندیشید

کلید اصلی برای گرفتن عکس‌های موبایلی خوب در خانه اندیشه‌ی خلاق و آزمودن تکنیک‌های مختلف است. اخیرا ما عکاسی با موبایل از میان اجسام مختلف شیشه‌ای را آزمودیم و به نتایج جالبی دست یافتیم.

عکاسی با موبایل در خانه - خلاقیت

این عکس از یک گل ارکیده و از میان یک لیوان شیشه‌ای سبز رنگ گرفته شده است. این کار موجب شده تا کادری منحصربه‌فرد در لبه‌های تصویر تشکیل شود و خطوط چشم را به سمت سوژه‌ی اصلی یعنی گل بکشند که در وسط تصویر قرار دارد. همچنین شیشه به شکلی جالب باعث اعوجاج برگ‌ها شده است.

برای رسیدن به خلاقیت بیشتر در عکاسی باید به چیزهای غیرمعمول فکر کنید. در خانه به‌دنبال فرصت‌های خلاقانه بگردید و تکنیک‌های مختلف را آزمایش کنید تا زمانی‌که به نتایج مطلوب برسید.

تمرین عکاسی با موبایل در خانه

اگر این نکات برای شما الهام‌بخش بوده‌اند هر زمان که در خانه بودید و کاری نداشتید سعی کنید برای خود یک چالش عکاسی با موبایل ترتیب دهید و در طول یک ساعت هرقدر که می‌تواند عکس بگیرید. می‌توانید برای استفاده از نورهای مختلف در زمان‌های متفاوتی از روز عکس بگیرید یا چالش خود را به یک موضوع یا دست‌مایه‌ی خاص نظیر سایه‌ها، اشیای آشپزخانه، گل‌ها یا حتی یک رنگ مشخص محدود کنید. تجربه کنید، زیاد عکس بگیرید و مهم‌تر از همه لذت ببرید!

فراموش نکنید هنوز تا ۱۳ فروردین برای شرکت در مسابقه‌ی مدرسه‌ی عکاسی موبایل در نوروز ۹۵ فرصت دارید. برای شرکت در مسابقه بهترین عکس‌های خود را روی اینستاگرام با هشتگ digikalamag_mps# برای ما ارسال کرده و روی تصویری که منتشر می‌کنید digikalamag@ را تگ کنید. منتظر دیدن عکس‌های زیبای شما هستیم.

منبع: iPhone Photography School

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. پولادی پولادی

    با تشکر از جناب چینه کش و سایت دیجی کالا مگ
    من به عکاسی موبایلی خیلی علاقه دارم و آموزشهای شما برای من خیلی مفید بود
    این مبحث خیلی عالی بود
    موفق و سربلند باشید