عکاسی سیلوئت؛ ۱۰ راه ساده برای عکس‌های موبایلی جذاب

محسن چینه‌کش ۷ فروردین ۱۳۹۵ | ۰۷:۰۰ 2 اکتبر 2018 زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
عکاسی سیلوئت

اگر به‌دنبال راهی ساده برای افزودن بعدی جدید به عکس‌های موبایلی خود هستید پیشنهاد می‌کنیم عکاسی «سیلوئت» (Silhouette) را امتحان کنید. در فارسی از تکنیک سیلوئت با نام عکاسی ضد نور هم یاد می‌شود. عکاسی سیلوئت فرصت‌هایی فراتر از آنچه تصورش را می‌کنید در اختیارتان قرار خواهد داد. سیلوئت تکنیکی است که اجازه می‌دهد اشکالی جذاب، حسی ویژه و حال‌وهوایی رمزآلود و مرموز در عکس ایجاد کنید. از این تکنیک می‌توانید هم در فضاهای خارجی و هم در فضاهای داخلی به‌شکلی موثر استفاده کنید. عکس‌های سیلوئت تخیل بیننده را تحریک کرده و تمایل او را برای جستجو کردن در تصویری که که تمام رمز و رازهایش را در نگاه اول فاش نمی‌کند افزایش می‌دهند. در اینجا به معرفی ۱۰ نکته در مورد عکاسی سیلوئت خواهیم پرداخت که کمک می‌کنند با گوشی موبایل خود عکس‌های بهتری بگیرید. با مدرسه‌ی عکاسی موبایل دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

عکاسی سیلوئت - نسام کشاورز

عکس از نسام کشاورز

۱. سوژه‌ای قدرتمند انتخاب کنید

هنگام عکاسی با تکنیک سیلوئت انتخاب سوژه‌ای با شکل قدرتمند و قابل تشخیص از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. در یک عکس سیلوئت معمولا جزییات بسیار کمی از سوژه دیده می‌شود و درنتیجه این شکل کلی سوژه است که موفقیت یا شکست عکس را رقم خواهد زد. انسان‌ها، درختان، ساختمان‌های جالب یا حتی پرندگان در حال پرواز می‌توانند سوژه‌های خوبی برای عکاسی سیلوئت باشند. احتمالا سوژه‌های انسانی جذابیت بیشتری را به عکس خواهند بخشید چراکه با تحریک ذهن مخاطب نسبت به تصور این که سوژه کیست یا چه قیافه‌ای دارد حس رمزآلود بیشتری را در عکس ایجاد خواهند کرد.

عکاسی سیلوئت - اندی باتلر ۱

عکس از اندی باتلر

۲. به‌جای پس‌زمینه روی سوژه فوکوس کنید

مطمئن شوید که هنگام گرفتن عکس فوکوس دوربین روی سوژه باشد و نه روی پس‌زمینه. بخش قابل‌توجهی از جذابیت عکس‌های سیلوئت به تباین میان سوژه‌ی تیره و پس‌زمینه‌ای برمی‌گردد که ممکن است بسیار جذاب و سرشار از جزییات هم باشد. برای ایجاد این تاثیر سوژه باید در فوکوس کامل قرار بگیرد تا لبه‌هایی شفاف و تیز بسازد. پس هرقدر هم که از فضای پس‌زمینه خوشتان آمده فراموش نکنید باید فوکوس دوربین گوشی را به‌شکلی فریب دهید که فکر کند شما سوژه را مدنظر دارید. اگر گوشی شما امکان قفل کردن فوکوس را دارد بهتر است پیش از گرفتن عکس فوکوس را روی سوژه قفل کنید.

عکاسی سیلوئت - کانجورر

عکس از کانجورر

۳. رو به منبع نور عکس بگیرید

این حقیقت که سنسور دوربین‌های دیجیتال نمی‌تواند همانند چشم انسان جزییات موجود در سایه‌ها را کشف کند باعث می‌شود بتوانید با عکاسی کردن به سمت نور تاثیر سیلوئت را تقویت کنید. برای گرفتن سیلوئت‌های عالی لازم است نوردهی دوربین گوشی را برای بخش‌های پرنور صحنه تنظیم کنید؛ به‌گونه‌ای که جزییات این بخش‌ها حفظ شود. با این کار سوژه در بخش سایه‌های بسیار تاریک قرار خواهد گرفت و این همان تاثیری است که ما می‌خواهیم.

اگر در فضای خارجی عکاسی می‌کنید بهتر است خورشید در ارتفاع پایینی قرار داشته باشد. به زبان دیگر در حوالی طلوع یا غروب خورشید یا در روزهای زمستانی که خورشید در ارتفاع پایین‌تری قرار دارد شرایط برای عکاسی سیلوئت با استفاده از نور مستقیم خورشید بهتر است. گاهی ممکن است ایجاد تاثیر لنز فلیر هنگام عکاسی به سمت خورشید مشکل‌ساز شود ولی می‌توانید این مشکل را با قرار دادن سوژه درست در برابر خورشید حل کنید. فراموش نکنید فوکوس را روی سوژه قرار دهید ولی نوردهی را برای بخش‌های پرنور پس‌زمینه تنظیم کنید.

عکاسی سیلوئت - اندی باتلر ۲

عکس از اندی باتلر

۴. در فضاهای داخلی از نور درها و پنجره‌ها استفاده کنید

برای گرفتن عکس‌های سیلوئت حتما لازم نیست در فضای باز قرار داشته باشید. در حقیقت عکاسی در فضاهای داخلی هم می‌تواند راهی عالی برای ساختن حس رمزآلود باشد. اگر قصد دارید عکاسی سیلوئت در فضای داخلی را امتحان کنید به‌یاد داشته باشید که معمولا در این حالت فضای اطراف سوژه هم در سایه قرار خواهد گرفت و تنها بخش کوچکی از تصویر از طریق منبع نور خارجی روشن خواهد شد. فراموش نکنید در این حالت با توجه به کم بودن نور کلی صحنه باید برای جلوگیری از تار شدن تصویر دوربین را محکم و ثابت نگه‌دارید یا از یک سه‌پایه استفاده کنید.

عکاسی سیلوئت - سدریک بلانچان

عکس از سدریک بلانچان

۵. سوژه را کادربندی کنید

قرار دادن سوژه در کادری از اشیای اطراف آن نظیر درختان، ساختمان‌ها یا پنجره همیشه یک تکنیک ترکیب‌بندی خوب است. در عکاسی سیلوئت این اشیای احاطه‌کننده هم بسیار تیره می‌شوند و می‌توانند اشکالی جالب را در تصویر ایجاد کنند. از این رو می‌توانید با قرار دادن سوژه در میان این اشیا توجه بیشتری را به سوی آن متمرکز کنید.

عکاسی سیلوئت - اندی باتلر ۳

عکس از اندی باتلر

۶. تصویر را ساده نگه‌دارید

برای رسیدن به بهترین نتیجه از سوژه‌هایی عکاسی کنید که اشکال و خطوط متمایز و قابل‌تشخیص دارند. برای مثال یک پیکره‌ی انسانی منفرد بسیار بهتر از چند پیکره است که بخش‌هایی از آن‌ها در تصویر روی هم قرار گرفته و شکلی ناواضح و گیج‌کننده پدید آورده است. توجه خود را بیش از هرچیز روی خطوط کلی دور سوژه متمرکز کنید چراکه در تصاویر سیلوئت حالت چهره و جزییاتی از این دست قابل تشخیص نخواهند بود. همچنین بهتر است فضای اطراف سوژه را هم تا جای ممکن ساده و منظم نگه‌دارید تا سوژه بیش از پیش در عکس برجسته شود.

عکاسی سیلوئت - پتیر کمپوس

عکس از پتیر کمپوس

۷. از زاویه دید پایین عکاسی کنید

کم کردن ارتفاع و عکاسی از زاویه دید پایین باعث می‌شود پس‌زمینه مزاحمت کمتری در عکس شما ایجاد کند. زاویه دید پایین بر جذابیت عکس می‌افزاید و استفاده از آن هنگام عکاسی با موبایل راحت‌تر است. پس از این‌که برای عکاسی زانو بزنید یا حتی از آن بهتر روی زمین دراز بکشید نهراسید.

عکاسی سیلوئت - آرپی

عکس از آرپی

۸. از حالت‌های دراماتیک آسمان بهره بگیرید

آسمان می‌تواند با افزودن الگوهایی جالب به عکس جذابیت آن را بالا ببرند؛ پس همیشه توجه ویژه‌ای نسبت به آسمان داشته باشید. برای مثال اگر هنگام طلوع یا غروب خورشید از آسمان عکاسی کنید عکس شما مملو از رنگ‌های نارنجی و قرمز درخشان خواهد بود. البته اگر از آسمانی آبی با ابر عکاسی کنید ممکن است ترجیح دهید برای رسیدن به یک آسمان دراماتیک تیره با لکه‌های ابر روشن تصویر خود را به سیاه‌وسفید برگردانید.

عکاسی سیلوئت - اندی باتلر ۴

عکس از اندی باتلر

۹. به ثبت حرکت بپردازید

ثبت حرکت روش خوب دیگری است برای افزایش جذابیت عکس. البته برای ثبت کردن موثر حرکت باید از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید و برای این کار به نور مناسب نیاز خواهید داشت. اگر گوشی شما از قابلیت عکاسی پی‌درپی سریع (Burst) پشتیبانی می‌کند از آن برای ثبت یک توالی از عکس‌ها استفاده کنید. سپس قادر خواهید بود از میان آن‌ها عکسی را که در آن سوژه بهترین حالت را دارد انتخاب کنید.

عکاسی سیلوئت - آرپی ۲

غکس از آرپی

۱۰. کنتراست عکس را هنگام ویرایش افزایش دهید

گاهی اوقات عکس‌ها برای متعادل شدن نور و برش نیاز به اندکی ویرایش دارند. برای قدرتمندتر شدن تصاویر سیلوئت می‌توانید هنگام ویرایش آن‌ها اندکی کنتراست عکس را بالا ببرید. ممکن است افزودن تیرگی حاشیه (Vignette) به لبه‌های عکس هم با بالا بردن تمرکز روی مرکز تصویر به بهتر شدن آن کمک کند. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن Snapseed استفاده کنید که یکی از بهترین اپلیکیشن‌های ویرایش عکس موجود است.

عکاسی سیلوئت - ویرایش با اسنپ سید

حال که این ده نکته را در مورد عکاسی سیلوئت آموخته‌اید پیشنهاد می‌کنیم همین الان گوشی موبایل خود را برداشته و با استفاده از این تکنیک عکس‌هایی زیبا بگیرید. فراموش نکنید تا روز ۱۳ فروردین فرصت دارید با ارسال عکس‌های موبایلی خود توسط هشتگ digikalamag_mps# روی اینستاگرام و تگ کردن آن‌ها با اکانت دیجی‌کالا مگ digikalamag@ در مسابقه‌ی مدرسه‌ی عکاسی موبایل در نوروز ۹۵ شرکت کنید.

منبع: Mobiography

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. آرش آرش

  خیلی خوب بود

 2. سینا سینا

  استاد شما لنز های کلیپسی که روی گوشی وصل میشه رو پیشنهاد می کنید؟

 3. سیدامیر سجادی سیدامیر سجادی

  عالی بود. ممنون

 4. ترانه ترانه

  خیلی آموزنده بود. ممنون از شما