همه‌چیز درباره کسب‌وکارهای افیلییت – قسمت هفتم

محتوای وبسایت 

در مطلب قبلی درباره‌ی ساختار وبسایت صحبت کردیم. همچنین گفتیم که هوم‌پیج شما باید بتواند پیشنهاد پیش‌فروش باارزش شما را به‌درستی به مخاطب منتقل کند. در این مطلب می‌خواهیم درباره‌ی محتوای وبسایت صحبت کنیم.

با بررسی صفحه‌ی اصلی یا هوم پیج وبسایت آغاز می‌کنیم. این صفحه باید بتواند به سؤالات زیر پاسخ دهد: 

 1. وبسایت شما چه اطلاعات خاص و باارزشی در خود دارد؟
 2. رویکرد شما برای انتقال این اطلاعات چیست؟

وبسایت شما دو نوع مخاطب دارد که باید بتوانید آن ها را راضی نگه‌دارید:

 • افرادی که از وبسایت شما بازدید می‌کنند.
 • عنکبوت‌های موتور جست‌وجو. 

هوم‌پیج شما باید بتواند پاسخ سوالات بالا را به این مخاطبان  ارائه کند.  صفحات دیگر وبسایت نیز باید شامل  محتوای مناسبی درباره‌ی موضوعاتی که قابلیت سودآوری زیادی دارند باشد. شما برای نوشتن هر صفحه از وبسایت باید روی استفاده از یک کلمه کلیدی مشخص تمرکز کنید. این کلمه که آن را کیورد خاص می‌نامیم، همان کلمه‌ی کلیدی است که شما می‌خواهید موتورهای جست‌وجو صفحه‌‌ی شما را با آن رنک بدهند.

کیورد خاص در هوم پیج شما همان کیورد مفهومی اصلی است، مثلاً برای وبسایت فروشگاه‌های اوتلتی که در مطالب قبل به آن اشاره کردیم، این کلمه «فروشگاه اوتلت برندها» خواهد بود. اما این به این معنا نیست که مثلاً بنویسید: 

«به worldbest – fashionfactory-outlet-stores.com خوش‌آمدید، اینجا جایی برای آگاهی از اخبار و کسب اطلاعات درباره‌ی فروشگاه‌های اوتلت است. زمان زیادی را دنبال این اطلاعات بودم و شما می‌توانید هر چه می‌خواهید اینجا پیدا کنید.»

این روش اصلاً مناسب نیست، باید کمی جذاب و بامزه باشید، سعی کنید احساسات بازدیدکنندگان خود را برانگیخته کنید برای مثال : 

«در یک مسیر جاده‌ای، دور از خانه، ناگهان چیزی به چشمتان می‌خورد: یک مرکز خرید با تعداد زیادی فروشگاه اوتلت.

ده‌ها لباس‌فروشی، کفش‌های تخفیف خورده، مغازه‌های برندهای جذابی مانند تامی، پولو و .. فروشگاه‌هایی که هرگز نامشان هم به گوشتان هم نخورده است. نگران محتویات کیف پول خودتان شدید. نه؟

خوش‌آمدید. ممکن است الآن در خانه مشغول خواندن این مطلب باشید اما در جاده قرار گرفته‌اید، اینجا بهشت فروشگاه‌های اوتلت است.»

بله می‌توانید از چنین شیوه‌هایی برای نوشتن استفاده کنید. باید در دل مخاطبان‌تان جا بازکنید و احساسات موردنظرتان را به آن‌ها القا کنید. متن بالا دقیقاً پیشنهاد پیش‌فروش باارزش شما را برای مخاطب توصیف می‌کند و به او دید واضحی ازآنچه در سایت شما در اختیارش قرار خواهد گرفت، می‌دهد. باید از کلمه‌ی کلیدی خاص خود هم استفاده کنید البته نباید در استفاده از آن زیاده‌روی کنید. موارد زیر، قسمت‌های مناسبی برای استفاده از کلمه‌ی کلیدی خاص هستند:

 1. تگ عنوان
 2. متاتگ کلمات کلیدی
 3. متا تگ شرح (متادیسکریپشن)
 4.  هدینگ‌ها 
 5. بدنه‌ی متن
 6.  لینک‌ها
 7.  اسم فایل یا دامنه 
 8.  تگ یا نام عکس.

بررسی جایگاه کلمه‌ی کلیدی خاص در محتوا

 1. تگ عنوان:

 برای مثال، می‌توانید از عنوان «بهترین فروشگاه‌های اوتلت برندها در سراسر جهان» استفاده کنید.

 • کیورد خاص شما باید حداقل یک‌بار و حداکثر دو بار در عنوان استفاده شود. می‌توانید از ترکیبات و هم‌معنی‌های آن بیشتر استفاده کنید. سعی کنید مهم‌ترین کلمات کلیدی عمومی شما هم در عنوان حضور داشته باشند.
 • عنوان حداکثر باید ۷۰- ۸۰ کاراکتر داشته باشد و سعی کنید مهم‌ترین پیام خود را در ابتدا برسانید. بیشتر موتورهای جست‌وجو در حداکثر ۶۰ کاراکتر عنوان را در صفحه‌ی نتایج نمایش می‌دهند پس باید منظور خود را در همان محدوده بیان کرده باشید.
 • عنوان همان چیزی است که موتور جست‌وجو در صفحه‌ی نتایج نمایش می‌دهد، پس باید مخاطب را برای کلیک کردن قانع کند. عنوان شما باید بدون اینکه گمراه‌کننده باشد جذابیت زیادی ایجاد کند. استفاده از عنوان درست، مهم‌ترین کاری است که برای خوانندگان و همچنین موتورهای جست‌وجو انجام می‌دهید. 
 • متا تگ کلمات کلیدی:

<META name = “KEYWORDS” content = “فروشگاه اوتلت برندها”>       

متاتگ باید ساده باشد. وقتی صفحه درباره‌ی «فروشگاه اوتلت برندها» است با اضافه کردن چندین و چند هم‌معنی متا تگ خود را بی‌ارزش نکنید. 

 • می‌توانید تعدادی از کلمات کلیدی عمومی مانند خرید یا تخفیف را به متا تگ اضافه کنید.
 • می‌توانید رایج‌ترین هم‌معنی کلمه‌ی کلیدی خود را به متا تگ اضافه کنید، برای مثال می‌توانید مراکز خرید اوتلت را هم در نظر بگیرید. 
 • اگر چند کلمه‌ی کلیدی در متاتگ خود قرار می‌دهید(کلمات با ویرگول از هم جدا می‌شوند) حتماً مهم‌ترین کلمه‌ی خود را در ابتدا قرار دهید.
 • متادیسکریپشن:
 • متادیسکریپشن نیمه‌ی دیگر چیزی است که جست‌وجوکنندگان هنگام نمایش نتایج در موتورهای جست‌وجو خواهند دید. بنابراین لازم است این شرح هم مانند عنوان، بدون گمراه‌کننده بودن، جذاب باشد. 
 • متاتگ باید بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کاراکتر باشد. موتورهای جست‌وجو معمولاً حداکثر ۱۴۰ کاراکتر را نمایش می‌دهند پس مطمئن شوید مهم‌ترین قسمت شرحتان را در آغاز آورده‌اید.
 • حداقل یک‌بار از کلمه‌ی کلیدی خاص خود در متادیسکریپشن استفاده کنید و یک یا دو تا از کلمات کلیدی عمومی را هم به کار ببرید. همچنین دو یا سه بار کلمات کلیدی معادل کلمه‌ی کلیدی اصلی را استفاده کنید.
 • یادتان باشد نباید عنوان مطلب را در متادیسکریپشن مجدداً بنویسید. در این صورت خواننده این اصطلاح را دو بار در صفحه‌ی نتایج خواهد دید این هدر دادن فرصت ارزشمندی است که برای استفاده‌ی درست از کلمات کلیدی در اختیار شماست.
 • هدینگ‌ها: 

هدینگ‌ها مهم‌تر از بدنه‌ی مطالب شما هستند. بعضی از موتورهای جست‌وجو از متادیکریپشن استفاده نمی‌کنند. در این صورت هدینگ‌های H1 و نخستین کلمات بدنه‌ی محتوای شما، چیزی است که پس از عنوان در صفحه‌ی نتایج نمایش داده خواهد شد. 

نکات کلیدی‌ای که در ایجاد هدینگ H1 باید به آن‌ها توجه کنید نکات زیر هستند:‌

 • کلمه‌ی کلیدی خاص شما باید حداقل یک‌بار در هدینگ به کار برود. همچنین تلاش کنید کلمات کلیدی عمومی هم به روشی متفاوت از روشی که در عنوان به‌کار رفته‌اند در اینجا به‌کار روند. 
 • هدینگ شما نباید بیشتر از ۸۰ کاراکتر باشد، حدود ۴۰ کاراکتر خیلی مناسب است.
 • هدینگ‌ها باید به گرفتن کلیک کمک کنند پس باید بدون گمراه‌کننده بودن جذاب باشند. 
 • عنوان شما نباید در هدینگ‌ها حضور داشته باشد. فرض کنید موتور جست‌وجو بخواهد از هدینگ H1 شما استفاده کند در این صورت تکرار بی‌فایده‌ای در صفحه‌ی نتایج موتور جست‌وجو اتفاق خواهد افتاد.

بررسی جایگاه کلمه کلیدی خاص محتوا

 1.  بدنه‌ی محتوا

بسیاری از موتورهای جست‌وجو از متادیسکریپشن استفاده نمی‌کنند و در صفحه‌ی نتایج پس از نمایش عنوان، هدینگ H1 و جملات آغازین بدنه‌ی محتوا را نمایش می‌دهند. بنابراین خیلی مهم است که متن خود را با قدرت آغاز کنید. البته به خاطر داشته باشید نباید تعادل را به هم بزنید تمام بدنه‌ی محتوای شما باید عالی باشد.

پاراگراف‌های مقدماتی متن باید بتواند پیشنهاد پیش‌فروش باارزش شما را هرچه بیشتر و بهتر برای مخاطب توضیح دهند و او را قانع کنند در صفحه‌ی شما بماند. در نگارش بدنه‌ی متن باید کلمه کلیدی خود را به‌خوبی استفاده کنید و سعی کنید واژه‌های مرتبط را بیشتر به کار ببرید. برای مثال وقتی کلمه‌ی کلیدی اصلی شما فروشگاه اوتلت برندهاست باید کلماتی مانند تخفیف اوتلت‌ها، مراکز خرید اوتلت و … را به کار ببرید. همچنین باید سعی کنید از واژه‌های عمومی مربوط، مانند خرید، مرکز خرید، پس‌انداز و … نیز به‌تناسب در متن خود استفاده کنید تا احتمال بالا آمدن متنتان در موتورهای جست‌وجو افزایش پیدا کند. اگر کسی کلمه‌ی کلیدی خاص شما را سرچ کرده و به صفحه‌‌ای که نوشته‌اید راه پیدا کند شما یک بازدیدکننده‌ی پیدا کرده‌اید و اگر بتوانید محتوای باکیفیتی در اختیار او بگذارید یک خواننده‌ی پروپاقرص پیدا کرده‌اید که می‌تواند در آینده برای شما درآمدزا باشد.

 به خاطر داشته باشید استفاده از کلمات مشابه کلمه‌ی کلیدی اصلی نباید باعث شود نقش این کلمه کمرنگ شود. ابتدا باید جایگاه کلمه‌ی کلیدی اصلی خود را تثبیت کنید و سپس از کلمات دیگری برای غنی‌تر کردن محتوا استفاده کنید.

نکته‌ی قابل‌توجه دیگر، حجم محتوایی است که برای یک صفحه در نظر می‌گیرید. به‌اندازه‌ی کافی بنویسید نه بیشتر، موتورهای جست‌وجو اهمیت زیادی برای حجم محتوا قائل نیستند، این مسئله ممکن است تنها برای خوانندگان شما هم باشد تا بتوانند اطلاعات با ارزش دریافت کنند. آنچه برای موتورهای جست‌وجو اهمیت دارد تراکم کلمات کلیدی و برجسته کردن کیورد هاست. برای این کار بهتر است که کلمه‌ی کلیدی خاص خود را در آغاز دو پاراگراف ابتدایی به کار ببرید. همچنین این کلمه باید در پاراگراف پایانی متن شما حضور داشته باشد. درباره‌ی به کار بردن این کلمه و مفاهیم نزدیک به آن در بقیه‌ی بدنه‌ی محتوا خودتان تصمیم بگیرید و سعی کنید آن را به شکل متناسبی در سراسر متن پخش کنید. الگوی پراکندگی شما باید شبیه یک ساعت شنی باشد، یعنی کلمه‌ی کلیدی خاص شما باید در آغاز و پایان متن حضور پررنگی داشته و در وسط متن کمرنگ‌تر باشد. سعی کنید در صفحات مختلف الگوهای مختلفی را به کار بگیرید تا بفهمید چه الگویی برای شما بهترین است. فراموش نکنید در هر صفحه باید روی یک موضوع خاص تمرکز کنید و هرگز دو موضوع را با یکدیگر مخلوط نکنید. اگر همه‌ی این‌ها را رعایت کنید نتایج بهتری در موتورهای جست‌وجو دریافت خواهید کرد.

به قسمت سخت ماجرا می‌رسیم. بدنه‌ی محتوای شما دو وظیفه بر عهده دارد:

 • برای شما کلیک ایجاد کند. 
 • برای موتورهای جست و جو بهینه باشد. 

شما باید هم‌زمان بتوانید کلمات کلیدی خود را به‌خوبی به کار ببرید و اطلاعات باارزش و منحصربه‌فردی نیز برای مخاطب ایجاد کنید. باید بدانید کسی که واژه‌ای را سرچ می‌کند دنبال چه چیزی است و خواننده را قانع کنید روی لینک‌هایی کلیک کند که شما توصیه کرده‌اید. اگر نتوانید این کارها را درست انجام دهید تمام تلاش‌هایی که تا اینجا انجام داده‌اید از بین خواهد رفت. 

 • لینک‌ها 

قبلاً درباره‌ی ساختار سایت صحبت کردیم. ارتباط میان لایه‌های مختلف هر سایت با یکدیگر و سایت‌های دیگر  با لینک‌ها اتفاق می‌افتد. این لینک‌ها باید به شکل مناسبی در صفحات سایت قرار بگیرند تا ظاهر ناخوشایندی ایجاد نکنند. به لینک‌های خود به‌عنوان خدمات راهنما برای خوانندگان فکر کنید. شما باید لینک‌ها را برای توصیه کردن یا نشان دادن یک مطلب برای خواننده به کار ببرید پس آن‌ها را برای پایان مطلب نگه ندارید. بهتر است کلمه کلیدی خاص خود را به رنگ آبی درآورده و به عرضه‌کننده‌ی خود لینک دهید، یعنی لینک‌ها را داخل متن به‌کار ببرید. 

نکته‌ی بعدی درباره‌ی لینک‌هایی است که می‌خواهند لایه‌های مختلف سایت را به هم مربوط کنند. تنها از عبارت «اینجا کلیک کنید» استفاده نکنید مثلاً بنویسید:‌ «برای دیدن بهترین فروشگاه‌های اوتلت مناطق مختلف اینجا کلیک کنید.» استفاده از کیورد خاص فروشگاه‌های اوتلت کارایی لینک شما را افزایش می‌دهد. هر نکته‌ی کوچکی باعث می‌شود شما در رقابت اندکی پیش بیفتید.

 • اسم فایل یا دامنه 

کلمه‌ی کلیدی خاص خود را در نام صفحه‌ی HTML خود استفاده کنید. برای مثال اگر صفحه‌ی شما صفحه‌ای در لایه‌ی دوم سایت و درباره‌ی «مراکز خرید اوتلت» باشد بهتر است نام فایل را  outlet-malls.htmlبگذارید. تنها صفحه‌ای که از این مسئله مستثناست هوم‌پیج سایت است که به‌صورت index.html نام‌گذاری می‌شود. چراکه کلمه‌ی کلیدی خاص این صفحه در حقیقت همان کلمه‌ی کلیدی اصلی شماست که در نام دامنه به‌کار رفته است.

 • تگ یا نام عکس

این مطلب کم‌اهمیت‌ترین موضوع میان مطالب بالاست اما بازهم بهتر است درباره‌ی آن بدانید. یک یا دو تا از عکس‌هایی را که در هر پیج قرار می‌دهید با کلمه‌ی کلیدی آن صفحه نام‌گذاری کنید. برای مثال  می‌توانید عکسی را به شکل outlet-malls.gif نام‌گذاری کنید.

نکاتی که در بالا گفته شد مهم‌ترین کارهایی است که باید برای داشتن محتوای ارزشمندی که بتواند مخاطبان و موتورهای جست‌وجو را هم‌زمان راضی کند انجام دهید. باید این قوانین را در هر صفحه‌ای که ایجاد می‌کنید رعایت کنید. شما درنهایت صفحاتی در اختیار خواهید داشت که:

 • با مفهوم کلی سایت و پیشنهاد پیش‌فروش باارزش شما همخوانی دارند.
 • نسبت عرضه به تقاضای مناسبی دارند.
 • شما از نوشتن درباره‌ی آن‌ها لذت می‌برید.

چنین وبسایتی شایسته‌ی موفقیت است.

 

مطالب مرتبط