چطور در شبکه‌های اجتماعی محتوای تصویری جذاب برای مخاطبان تولید کنیم؟

شبکه‌های اجتماعی تصویری در دنیای مجازی اصطلاح تازه‌ای نیست. سال‌هاست که با افزایش سرعت زندگی مردم در تمام دنیا، توجه به انتقال اطلاعات از طریق تصویر، افزایش فوق‌العاده‌ای پیدا کرده است.

چرا محتوای تصویری اهمیت زیادی دارد؟

انسان‌های اولیه توانایی نوشتن نداشتند و برای انتقال مفاهیم و منظور خود، روی دیوار غارها نقاشی می‌کشیدند. پس می‌توان گفت که علاقه به تصویر، بخشی از DNA همه‌ی انسان‌ها است. مشتریان به محتوای تصویری بیشتر علاقه‌‌ نشان می‌دهند. تاثیر تصویر روی افراد سریع‌تر و عمیق‌تر از متن، ویدئو یا فایل صوتی است. تحقیقات نشان می‌دهد که تنها ۱۳ میلی‌ثانیه طول می‌کشد تا چشم انسان یک تصویر را پردازش کند، و این یعنی ۸ برابر سریع‌تر از پردازش سایر روش‌های ارتباطی مانند متن یا صدا.

پس جای تعجب نیست که در شبکه‌های اجتماعی، مشتریان به دنبال محتوای تصویری هستند تا بتوانند به سرعت مطالب یا محصولات مورد نظر خود را پیدا کنند. این کاربران جذب تصاویری می‌شوند که جالب، ارزشمند و یا حتی سرگرم‌کننده باشند. اگر می‌خواهید در شبکه‌های اجتماعی، توجه کاربران را به محتوای خود جلب کنید و روی آن‌ها تاثیر بگذارید، باید بتوانید محتوای تصویری جذابی تولید کنید.

شبکه‌های اجتماعی تصویری چطور و چرا به وجود آمدند؟

چرا در ارتباطات اجتماعی در سایت‌هایی مانند پینترست و اینستاگرام، تصاویر جای کلمه و حرف را گرفتند؟ در اوایل تا اواخر دهه‌ی ۹۰ میلادی، وب‌سایت‌ها‌ فضای پویاتر و متفاوت‌تری نسبت به گذشته پیدا کردند؛ تا این که وبلاگ‌نویسی بسیار محبوب شد. کاربران از این که می‌توانستند مقالاتی طولانی با موضوعات مختلف شخصی، اجتماعی و سیاسی بنویسند، بسیار هیجان‌زده بودند. پس از وبلاگ‌ها نوبت استاتوس‌ (Status) های سایت‌هایی مانند فیس‌بوک (FaceBook) و توییتر (Twitter) رسید. حالا کاربران می‌توانستد احساسات، فعالیت‌ها یا دغدغه‌های خود را با فالوور (Follower) های خود به اشتراک بگذارند. با ظهور میکروبلاگ‌ (Microblog) ها، کاربران از گذشته کم‌حرف‌تر شدند و طبق قوانین وب‌سایت‌های میکروبلاگ، باید حرف و پیام اصلی خود را تنها در چند کلمه‌ی اصلی و مهم، خلاصه می‌کردند. اینجا بود که تصویر و عکس جای کلمات را در تمام وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، حتی وبلاگ‌ها، گرفت. 

این جریان با ظهور سایت‌هایی مانند تامبلر (Tumblr) به اوج خود رسید و این در حالی بود که یوتیوب (YouTube) هم تبدیل به پایگاه بزرگی برای محتوای ویدئویی شده بود. میکروبلاگ‌های چندرسانه‌ای در همین دوران به وجود آمدند؛ کاربران مشتاقانه به دنبال جذاب‌ترین محتوای تصویری و ویدئویی بودند تا بتوانند در کم‌ترین زمان، مخاطبان را با تولید محتوایی سرگرم‌کننده و آموزنده، به خود جذب کنند. 

طولی نکشید پینترست (Pinterest) و اینستاگرام (Instagram) از راه رسیدند؛ سایت‌هایی که کاملا بر اساس محتوای تصویری طراحی شده‌ بودند. کلمه، کاربرد خود را از دست داد و حالا این تصویر بود که جای هزاران کلمه، می‌توانست احساسات و دغدغه‌های افراد را به سرعت و به آسانی به مخاطبان منتقل کند. این شبکه‌های اجتماعی تصویری، در مدتی کوتاه رشد شگفت‌انگیزی داشتند:

– در اواخر سال ۲۰۱۳ پینترست دومین سایت پربازدید در بین تمام شبکه‌های اجتماعی بود.

– هر ماه ۶ میلیارد ساعت صرف تماشای ویدئو در یوتیوب می‌شود. (جالب اینجاست که جمعیت کل دنیا حدود ۷ میلیارد نفر است.)

– در اوایل سال ۲۰۱۴ اینستاگرام به رکورد ۲۰۰ میلیون کاربر رسید. این در حالی است که فیس‌بوک هم با این شبکه اینتگریت (Integrate) شده و به همین دلیل احتمالا اینستاگرام در آینده رشد بیشتری هم خواهد داشت.

– در فیس‌بوک روزانه بیش از ۳۵۰ میلیون عکس آپلود می‌شود. در حالی که در اسنپ‌چت (Snapchat) روزانه ۴۰۰ میلیون عکس به اشتراک گذاشته می‌شود (یعنی بیش از مجموع تصاویر آپلود شده در فیس‌بوک و اینستاگرام).

قدرت تصویر فقط منحصر به سایت‌هایی مانند پینترست و اینستاگرام نمی‌شود. حتی شبکه‌هایی مانند لینکدین (LinkedIn) و توییتر هم پایگاه‌های بزرگی برای تولید محتوای تصویری هستند. لینکدین با همراهی سایت اسلایدشیر (SlideShare) امکان استفاده از اسلاید، اینفوگرافی و ویدئو را در اختیار کاربران خود گذاشته است. توییتر هم از سایت‌هایی است که در بخش نیوزفید (Newsfeed) تصاویری را به طور پیش‌فرض نمایش می‌دهد. 

استفاده از تصویر در تمام شبکه‌های اجتماعی در حال افزایش است

استفاده از محتوای تصویری تاثیر زیادی در بهبود فعالیت بازاریاب‌ها و برندهای مختلف دارد:

– در توییتر، احتمال بازنشر توییت‌هایی که به همراه تصویر آپلود می‌شوند، دوبرابر بیشتر از توییت‌های بدون تصویر است.

– در فیس‌‌بوک تصاویر نسبت به پست‌های معمولی، ۵۳ درصد لایک و ۱۰۴ درصد کامنت بیشتر دریافت می‌کنند.

– فعالیت کاربران در اینستاگرام نسبت به فیس‌بوک و توییتر، ۱۰ برابر بیشتر است.

در عصر انفجار ارتباطات و اطلاعات، کاربران ترجیح می‌دهند اطلاعات را از طریق عکس و تصویر دریافت کنند. بنابراین استفاده از تصاویری خلاقانه و تاثیرگذار می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش ترافیک سایت و فروش محصولات داشته باشد. 

تصاویر جذاب و تاثیرگذار نسبت به تصاویر معمولی، توجه مخاطبان بیشتری را به خود جلب می‌کنند. هر روز افراد زیادی از محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی مختلف تولید کرده‌اید، دیدن می‌کنند. کاربران وقت زیادی برای دیدن یا خواندن تمام پست‌های شما ندارند. مهم نیست در چه شبکه‌ی اجتماعی فعالیت دارید، پیش از این که بتوانید به کاربران ثابت کنید که مطالب مفید و آموزنده‌ای دارید، آن‌ها از صفحه‌ی شما خارج می‌شوند تا مطالب جذاب‌تری پیدا کنند؛ پس باید بتوانید در همان اولین نگاه، توجه آن‌ها را به خود جلب کنید.

پنج اصل مهم درباره‌ی تصاویر در تولید محتوای تصویری

احتمال این که محتوای تصویری مخاطبان و طرفداران را افزایش دهد، بیشتر از سایر انواع محتوا است. البته تنها در صورتی که محتوای تصویری شما این پنج ویژگی مهم را داشته باشد:

۱– محتوای خلاقانه و جذاب

مخاطبان به راحتی از تصاویر تکراری که بارها در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اند، می‌گذرند و زمانی که به یک تصویر تازه و خلاقانه می‌رسند، با اشتیاق آن را تماشا می‌کنند. همه‌ی ما از دیدن چیزهای جدید، جذاب و متفاوت هیجان‌زده می‌شویم و دوست داریم آن‌ها را به دیگران هم نشان دهیم. 

شاید شنیده باشید که ۸۰ درصد محتوای پینترست، پین (Pin) هایی هستند که کاربران آن‌ها را به اشتراک گذاشته‌اند و بازنشرکرده‌اند. حتی در سایر شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک هم همین آمار دیده می‌شود. کاربران علاقه‌ی زیادی به اشتراک‌گذاری محتوای جدید، مخصوصا محتوای تصویری، دارند. چطور می‌توانید محتوایی تولید کنید که کاربران ۸۰ درصد از آن‌ را به اشتراک بگذارند؟ خیلی ساده است: تصاویری پست کنید که خلاقانه هستند و به مخاطبان انگیزه و ایده می‌دهند. چند نمونه از تصاویر خلاقانه که در تمام شبکه‌های اجتماعی محبوبیت زیادی دارند، در ادامه معرفی شده‌اند.

 • تصاویر آموزشی

این تصاویر مراحل انجام یک کار یا فعالیت را آموزش می‌دهند. می‌توانید از هر فرآیند آموزشی که شامل مراحل مختلف یا قدم‌به‌قدم باشد، در قالب‌های تصویری مختلفی مانند نمودار، عکس یا اسکرین‌شات استفاده کنید. این تصاویر را در وبلاگ‌ خود پست کنید و آن‌ها را به شبکه‌های اجتماعی خود لینک کنید.

 • نقل‌قول‌ها

نقل‌قول‌ها (Quote) ها از محبوب‌ترین محتواهای تصویری در تمام شبکه‌های اجتماعی هستند. نقل‌قول‌هایی از افراد معروف یا داستان‌های آموزنده و طنزآمیز می‌تواند به سرعت میزان بازدید و محبوبیت شما را در یک شبکه‌ی اجتماعی افزایش دهد.

 • راه حل‌ها و توصیه‌ها

به این فکر کنید که کاربران و به ویژه مخاطبان خاص شما، بیشتر در چه مواردی به مشکل برمی‌خورند. سعی کنید راه‌حل‌های سریع و آسانی به آن‌ها معرفی کنید. بهترین روش این است که روی یک تصویر چیزهایی را که باید برای حل یک مشکل بدانند، به آن‌ها نشان دهید. 

 • پیگیری و استمرار

در شبکه‌های اجتماعی عدد و رقم اهمیت زیادی دارد. اما فراموش نکنید که این اعداد و ارقام به واسطه‌ی محتوای «زیاد» به دست نمی‌آیند؛ این محتوای «باکیفیت» است که میزان محبوبیت و بازدید پروفایل و سایت شما را افزایش می‌دهد. سعی کنید مدام تصاویر و ویدئوهایی تولید کنید که دسته‌اول و خلاقانه باشند. در این صورت مطمئن باشید که پس از مدتی به یک پایگاه قابل اعتماد برای مخاطبان و حتی رقیبان خود تبدیل خواهید شد. پیگیر باشید؛ برای شروع هر روز یا شب، در ساعتی مشخص فقط یک پست‌ تازه و جذاب در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید. 

۲– محتوای به‌روز و جدید

محتوای به‌روز و جدید می‌تواند شامل اطلاعاتی مانند خبرهای دسته‌اول یا برگزاری مراسم و جشن‌های خاص باشد. مخاطبان از این نوع پست‌ها استقبال بیشتری می‌کنند و علاقه‌ی بیشتری به بازنشر آن‌ها نشان می‌دهند. برخی برندها و کمپانی‌های معروف تیم‌های متخصصی دارند که مدام در حال جمع‌آوری اطلاعات و اخبار دسته‌اول هستند. برای این که شما هم بتوانید محتوای به‌روز و جذابی تولید کنید، لزوما چنین تیم‌های متخصصی نیاز ندارید. بزرگ‌ترین مزیت شبکه‌های اجتماعی این است که کاربری آسان و سریعی در اختیار تمام کاربران قرار می‌دهند. می‌توانید از تصاویری شامل اطلاعاتی درباره‌ی یک مراسم یا رویداد خاص استفاده کنید. اطلاعاتی که بتواند ایده‌ی تازه‌ای به مخاطبان بدهد و آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، با سرعت بیشتری محبوبیت پیدا می‌کند و افراد بیشتری آن‌ها را بازنشر می‌کنند. محبوبیت محتوای تصویری تنها بسته به طراحی و عکس‌های جذاب آن نیست، این تصاویر باید حاوی اطلاعاتی باشند که توجه طیف گسترده‌ای از مخاطبان را به خود جلب کند. 

۳– محتوای مرتبط و مناسب

محتوای شما باید با فضای شبکه‌ی اجتماعی که در آن فعالیت می‌کنید، تناسب داشته باشد.

 • فیس‌بوک

تصاویری پست کنید که مخاطبان را سرگرم کند و به آن‌ها ایده و انگیزه بدهد. محتوای خود را محدود به کسب‌وکار نکنید و یک داستان تازه تعریف کنید. نقل‌قول‌های انگیزه‌بخش یا تصاویر طنز در فیس‌بوک کارایی بالایی دارند. کاربران فیس‌بوک به دنبال شناختن و آشنایی با افراد جدید و جذاب هستند، نه خرید محصولات و دیدن تخفیف‌ها. پس از طریق تولید محتوای متفاوت و سرگرم‌کننده در فیس بوک، می‌توانید توجه آن‌ها را به کسب‌وکار خود هم جلب کنید.

 • پینترست

در پینترست باید تصاویری با کیفیت بالا آپلود کنید، تصاویری که بتواند در همان نگاه اول توجه مخاطبان را به خود جلب کند. کاربران محتوای جذاب یا محصولات مورد علاقه‌ی خود را نشانه‌گذاری و ذخیره می‌کنند تا در فرصتی مناسب بتوانند آن‌ها را به طور دقیق و کامل بررسی کنند. فراموش نکنید که پینترست علاوه بر این که به مخاطبان ایده و انگیزه می‌دهد، فرصت بررسی و خرید محصولات مختلف را هم در اختیار آن‌ها می‌گذارد.

 • اینستاگرام

اینستاگرام فضایی برای ثبت لحظه‌هاست و به کاربران این فرصت را می‌دهد تا افراد را خارج از فضای کاری یا رسمی بشناسند و به پشت صحنه‌ی زندگی، احساسات و دغدغه‌های آن‌ها وارد شوند. سعی کنید در کنار تصاویر، از ویدئو هم استفاده کنید. ویدئوهای کوتاه و خلاقانه در حد ۱۵ ثانیه‌ برای جذب کردن افرادی که وقت زیادی برای گذراندن در فضای مجازی ندارند، تاثیر زیادی خواهد داشت.

 

برای این که محتوایی متناسب با کسب‌وکار و فعالیت خود در شبکه‌های مجازی داشته باشید، سه نکته را باید در نظر داشه باشید: انتخاب سایز مناسب تصویر، نوشتن توضیحات، و ایجاد لینک به سایت یا وبلاگ. سایز تصاویر بسته به شبکه‌ و سایتی که از آن استفاده می‌کنید، متفاوت است. با این که به مرور و با فعالیت مدام در این سایت‌ها می‌توانید سایز مناسب را تشخیص دهید، اما به طور کلی سایز مناسب تصاویر در شبکه‌های اجتماعی مختلف، استانداردهای ثابت و از پیش تعیین‌شده‌ای دارد:

 • فیس‌بوک و اینستاگرام: تصاویری با ابعاد چهارگوش به شکل مربع برای آپلود مناسب هستند.
 • پینترست: تصاویری با سایز پورتره (نسبت ۲:۳) محبوبیت و بازدید بیشتری دارند. از این تصاویر در فیس‌بوک هم می‌توانید استفاده کنید.
 • توییتر: تصاویری با سایز منظره و چشم‌انداز (نسبت تقریبی ۲:۱) مناسب هستند. تصاویری با این ابعاد را می‌توانید از وبلاگ خود به فیس‌بوک لینک کنید. 

۴– محتوای سریع و آسان

از تصاویری استفاده کنید که محتوای پیچیده‌ای ندارند و به سرعت نگاه مخاطب را به خود جذب می‌کنند. این تصاویر می‌توانند شامل اینفوگرافی یا بخشی از یک متن طولانی‌تر باشند. محتوای تصویری به‌تنهایی برای افزایش بازدیدکنندگان و محبوبیت پست‌های شما در هر شبکه‌ی اجتماعی کافی است. برای این که در تولید این نوع محتوا، به نتیجه‌ی بهتری برسید، بهتر است از تصاویر مینیمال، نقل‌قول، یا بخش جذابی از یک نوشته‌ی طولانی استفاده کنید. 

۵– محتوای پربازدید

حالا که محتوایی جذاب و جالب توجه برای مخاطبان تولید کرده‌اید، باید آن‌ها را درگیرِ محتوای خود کنید. اما چطور؟ هر محتوای تصویری مانند دعوت‌نامه‌ای است که باید به مخاطبان نشان دهد در پشت ظاهر ساده‌ی خود محتوایی غنی و جذاب دارد. مخاطبان تا زمانی که مطمئن نباشند محتوای شما ارزش وقت وقت صرف کردن را دارد، آن را به طور کامل نمی‌بینند. 

 • باید هدف خود را از جذب مخاطب مشخص کنید. فرض کنید کاربران جذب محتوای تصویری شما شده‌اند، خواسته‌ی شما از آن‌ها چیست؟ دیدن پست‌های بیشتر، افزایش بازدید از سایت، یا بازنشر پست‌ها؟
 • تصویر باید گویای همه چیز باشد. توضیحات متنی بخش اصلی محتوای شما نیستند، و صرفا برای تکمیل اطلاعات تصویر به کار می‌رود.
 • در توضیحات تصویر تا جای ممکن از لینک استفاده کنید.
 • همیشه سعی کنید ترافیک بازدیدها را به سمت سایت یا وبلاگ خود هدایت کنید.
 • در پست‌های وبلاگ از تصویر استفاده کنید تا بتوانید آن‌ها را در پینترست هم پین کنید.

استراتژی‌های تولید تصویر

کاربران امروز بیش از هر زمان دیگری به ابزارهایی ساده و جذاب برای تولید محتوای تصویری دسترسی دارند. با استفاده از این ابزارها دیگر نیازی نیست طراحی حرفه‌ای و خلاق باشید و یا حتی برای درست کردن تصاویر زمان زیادی صرف کنید. در ادامه با مهم‌ترین ابزارهای تولید محتوای تصویری آشنا می‌شوید:

 • Canva سایت آنلاینی برای طراحی وب و بنر است. این سایت با داشتن بیش از یک میلیون تصویر، شامل مجموعه‌ای عظیم از تصاویر پیش‌فرض برای شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ است. (www.canva.com)
 • PicMonkey ابزاری برای ویرایش و ایجاد تصویر و عکس است. (www.pickmonkey.com)
 • Snagit ابزاری است که با استفاده از آن می‌توانید از تصویر روی صفحه‌ی نمایش‌ خود عکس بگیرید و آن‌ را ویرایش کنید. این ابزار برای طراحی تصاویری با محتوای آموزشی و نشان دادن مراحل مختلف یک فرآیند، مناسب است. (www.snagit.com)
 • Over اپلیکیشن مخصوص گوشی‌های همراه است. با این برنامه می‌توانید روی تصویر یا عکس، نوشته و متن اضافه کنید. (www.madewithover.com)
 • WordSwag اپلیکیشنی است که با استفاده از آن می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان تصاویری جذاب و خلاقانه با کیفیتی بالا درست کنید و روی تصاویر متن بنویسید.

به طرف‌داران برند خود، انگیزه و ایده بدهید.

تحقیقات سایت Curalate نشان می‌دهد که ۸۵ درصد از محتوای پینترست شامل پست‌هایی هستند که کاربران آن‌ها را از وب‌سایت‌های دیگر در این سایت به اشتراک می‌گذارند. همان‌طور که مدیرعامل این سایت می‌گوید «بازنشر این پست‌ها به معنی ایجاد استراتژی جدید در پینترست، اینستاگرام یا اسنپ‌چت نیست. در واقع شاهد روش‌ ارتباطی جدیدی هستیم که نشان می‌دهد در شبکه‌های تصویری، این کاربران هستند که مسیر ارتباطات را تعیین می‌کنند، نه برندها و شرکت‌ها».

طرف‌داران شما خیلی بیشتر از خودتان محتوای تصویری سایت‌تان را منتشر می‌کنند. استراتژی مشخصی برای شبکه‌های اجتماعی خود داشته باشید، اما پیش از آن به بهبود محتوای سایت خود اهمیت دهید. مثلا، اگر در پینترست فعالیت می‌کنید، سعی کنید در وبلاگ یا سایت خود، در هر صفحه، تصویری با کیفیت با ابعاد ۲:۳ داشته باشید. به سایت www.pinterest.com/source/yourwebsite.com بروید و ببینید اخیرا چه پست‌هایی از سایت‌تان در پینترست پین شده است. به این ترتیب می‌توانید ببینید طرف‌داران و مخاطبان شما به چه نوع محتوایی بیشتر علاقه دارند. روی این که چه مخاطبانی به سایت‌تان وارد می‌شوند، تمرکز نکنید؛ به این توجه کنید که این کاربران چه محتوایی را از سایت شما برمی‌دارند تا در شبکه‌های مختلف منتشر ‌کنند. 

چطور می‌توانید طرف‌داران خود را تشویق کنید محتوای تصویری بهتری برای‌تان تولید کنند؟

 • سایت یا شبکه‌ای ایجاد کنید که کاربران هم بتوانند در آن پست بگذارند. در سال ۲۰۱۱ سایت Tourism Australia با استفاده از همین روش، کار تولید محتوا را به کاربران خود در فیس‌بوک و اینستاگرام سپرد. امروز بیش از ۱۰۰۰ کاربر در این شبکه‌ها، روزانه حجم زیادی تصویر با هشتگ #seeaustralia منتشر می‌کنند.
 • شرایطی را برای کاربران خود ایجاد کنید تا بتوانند در هر لحظه و موقعیت، محتوای تصویری تولید کنند. سایت Pro Dive Cairns از همین روش در تورهای غواصی سه‌روزه‌ی خود استفاده می‌کند. آن‌ها ترتیبی داده‌اند که تمام قایق‌ها مجهز به وای‌فای (WiFi) شوند. به این ترتیب افراد می‌توانند حتی در زیر آب هم از خودشان عکس بگیرند و در همان لحظه در فضای مجازی منتشر کنند.

به برند و محصولات خود نگاه تازه‌ای بیندازید و به این فکر کنید که چطور می‌توانید از آن‌ها محتوای تصویری تولید کنید. به این ترتیب می‌توانید شبکه‌ی اجتماعی پرطرف‌داری برای برند خود داشته باشید، جایی که مطالب آموزنده و تصاویر جالب، ترافیک سایت‌تان را افزایش می‌دهد و باعث محبوبیت و فروش بیشتر محصولات‌تان می‌شود.

مطالب مرتبط