چگونه ویندوز ۱۰ را به ویندوز ۱۱ به‌روزرسانی کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
ویندوز 11

مایکروسافت روز گذشته و در شرایطی که قرار بود امروز این اتفاق رخ دهد، از ویندوز ۱۱ رونمایی کرد. از آنجایی که برای نصب این سیستم‌عامل فقط یک روش وجود ندارد تصمیم گرفتیم به آموزش به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ به ویندوز ۱۱ بپردازیم.

ویندوز ۱۱ در حال حاضر رسما در دسترس قرار دارد و اگر دستگاه شما واجد شرایط دریافت آن باشد قطعا قادر خواهید بود آن را به صورت یک به‌روزرسانی دریافت کنید. البته این به‌روزرسانی ممکن است کمی طول بکشد که برایتان ظاهر شود اما قطعا طی روزها یا در نهایت طی هفته‌های آتی برایتان عرضه خواهد شد. اما اگر خودتان با روند آپدیت دستگاه آشنایی ندارید و می‌خواهید این کار را انجام دهید، در این مطلب نحوه‌ی انجام آن را به شما آموزش خواهیم داد.

به خاطر داشته باشید که روش‌های زیر می‌توانید برای دانلود، نصب و تجربه‌ی موفقیت‌آمیز ویندوز ۱۱ روی سیستم‌هایی که رسما از این سیستم‌عامل پشتیبانی نمی‌کنند هم استفاده کنید اما توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهید چرا که مایکروسافت اعلام کرد اگر چنین موردی زا تشخیص دهد، هیچ آپدیتی را برای سیستم مورد نظر عرضه نمی‌کند. بنابراین انتخاب با خودتان است.

قبل از اینکه به آموزش نصب ویندوز ۱۱ بپردازیم، در ابتدا بهتر است چک کنیم آیا سیستم ما اصلا از این سیستم‌عامل پشتیبانی می‌کند یا خیر تا حداقل خیال خودمان از این بابت آسوده شود. برای انجام این کار کافی است نسخه‌ی جدید اپلیکیشن PC Health Check را که اخیرا از سوی مایکروسافت عرضه شده است را دانلود، نصب و اجرا کنید تا متوجه شوید اگر نمی‌توانید آن را دریافت کنید، به چه دلیل سیستم شما قادر به پشتیبانی از آن نیست.

البته اصلی‌ترین دلیل عدم پشتیبانی از ویندوز ۱۱ به خاطر تراشه‌ی TPM 2.0 است که که غالبا در پردازنده‌های جدید مورد استفاده قرار گرفته است. گزینه‌ی مربوط به این تراشه به صورت پیش‌فرض (حداقل در سیستم من) غیرفعال است و باید در منوی بایوس آن را فعال کنید. بنابراین اگر اپلیکیشن یادشده، TPM 2.0 را منشا اصلی مشکل دانست، در ابتدا در منوی بایوس به دنبال پیدا کردن گزینه‌ی مربوط به آن باشید و اگر آن را نیافتید و مطمئن شدید که پردازنده‌ی شما از آن پشتیبانی نمی‌کند، باید بدانید نمی‌توانید ویندوز ۱۱ را رسما دریافت کنید و باید محدودیت‌های شرکت آمریکایی را در این زمینه دور بزنید.

روش ایمن اما طولانی‌تر؛ آپدیت ویندوز

اگر دستگاه شما از ویندوز ۱۱ پشتیبانی کند، دیگر نیازی به نصب فایل ISO ندارید چرا که می‌توانید با خیال آسوده‌تر، منتظر عرضه‌ی آن توسط خود مایکروسافت و دریافت آن از طریق بخش ویندوز آپدیت باشید. برای انجام این کار کافی است وارد تنظیمات شوید و گزینه‌ی آخر یعنی Update and settings را انتخاب کنید. سپس با کلیک روی Check for updates، منتظر باشید و ببینید آیا آپدیتی دریافت می‌شود یا خیر. اگر همه چیز مهیا باشد، باید آپدیت را مشاهده کنید در غیر این صورت بهتر است کمی منتظر بمانید. باید این نکته را هم به خاطر داشته باشید که ویندوز ۱۱ به صورت رایگان برای سیستم شما در دسترس قرار می‌گیرد بنابراین نگرانی از بابت هزینه‌ی آن نداشته باشید.


نکته: مایکروسافت در حال حاضر قصد دارد به تدریج این آپدیت را برای سیستم‌های بیشتری عرضه کند. اگر گزینه‌ی مربوط به آپدیت ویندوز ۱۱ را مشاهده نکردید، به احتمال بسیار فراوان طی هفته‌های آتی باید این اتفاق بیفتد چرا که سیستم شما از ویندوز ۱۱ پشتیبانی می‌کند. برای اینکه بهترین تجربه را از کار با ویندوز داشته باشید، مایکروسافت توصیه می‌کند از این طریق ویندوز را آپدیت کنید چون زمانی که شرکت احساس کند سیستم شما آماده‌ی دریافت به‌روزرسانی است آن را برای شما عرضه می‌کند.


اگر ویندوز ۱۱ رسما از سیستم شما پشتیبانی نمی‌کند و به هر دلیلی نمی‌توانید آن را از طریق منوی تنظیمات و بخش آپدیت دریافت کنید، باید به سراغ روش بعد بروید که آن هم دانلود فایل ISO است. البته نگرانی خاصی هم از بابت ماندن در ویندوز ۱۰ نباید وجود داشته باشد چرا که مایکروسافت اعلام کرد تا سال ۲۰۲۵ از این سیستم‌عامل به صورت کامل پشتیبانی می‌کند. بنابراین فقط ظاهر و یک سری قابلیت‌های خاص ویندوز ۱۱ را دریافت نمی‌کنید اما از لحاظ امنیتی یا دریافت قابلیت‌های جذاب، تحت پوشش بلند مدت مایکروسافت قرار خواهید داشت.

روش دوم؛ دانلود فایل ISO

مایکروسافت خوشبختانه روش دانلود و نصب ویندوزهای خود را محدود به بخش آپدیت نکرد و این امکان را فراهم کرد تا کاربران از طریق صفحه‌ی رسمی خود شرکت هم بتوانند فایل مربوطه را دریافت کنند. این روش حتی برای کسانی که سیستم‌شان از ویندوز ۱۱ به صورت رسمی پشتیبانی نمی‌کند هم جواب می‌دهد و حداقل برای مدتی می‌توانند تجربه‌ی استفاده از آن را داشته باشند. اما همانطور که در بالا هم اشاره شد، توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهید چون دیگر هیچ آپدیتی دریافت نخواهید کرد و ممکن است در وسط راه مایکروسافت سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ی دیگری را هم اعمال کند.

هرچند عدم دریافت به‌روزرسانی هم خیلی نمی‌تواند مشکل‌ساز باشد چرا که کاربران هربار که مشکلی برای ویندوز پیش آمده است یا احساس کنند به آپدیت نیاز دارد می‌توانند مجددا فایل ISO جدیدی را از طریق سایت مایکروسافت دانلود و نصب کنند. بعد از اینکار اپلیکیشن مربوطه را که Windows 11 Update Assistant نام دارد اجرا کنید. در این بخش هم می‌توانید فایل ISO ویندوز ۱۱ را روی فلش رایت کنید و هم می‌توانید با کلیک روی گزینه‌ی به‌روزرسانی، سیستم خود را به سیستم‌عامل جدید به‌روزرسانی کنید.

البته مایکروسافت از این بابت که می‌توانید از طریق روش دوم سیستم خود را به ویندوز ۱۱ به‌روزرسانی کنید آگاه است و حتی این اجازه را هم به شما می‌دهد اما قبل از نصب باید با شرایط و ضوابط شرکت در این باره موافقت کنید که اگر مشکلی پیش آمد، مقصر خودتان هستید و نه شرکت. بنابراین توصیه می‌کنیم سیستم قدیمی خود را روی همان ویندوز ۱۰ نگه دارید مگر اینکه خیلی مشتاق تجربه‌ی قابلیت‌های جدید باشید.


نکته: نصب ویندوز ۱۱ از این طریق نشان دهنده‌ی این است که روش تدریجی مایکروسافت را انتخاب نکرده‌اید. این یعنی شاید با یک سری باگ‌های ریز و درشت روی سیستم خود مواجه شوید که به نظر می‌رسد آن را پذیرفته‌اید چون می‌دانیم حتی با دریافت ویندوز از بهترین روش ممکن هم ممکن است باز با باگ و مشکل مواجه شوید.


اگر ویندوز ۱۱ برای شما مشکل‌ساز شد می‌توانید به ویندوز ۱۰ برگردید که پیش‌تر نحوه‌ی انجام آن را در مطلبی دیگر به شما آموزش داده بودیم. البته برای بازگشت به نسخه‌ی قبل فقط ۱۰ روز فرصت دارید بنابراین طی این ده روز حتما انواع و اقسام تست‌های سخت را روی سیستم خود انجام دهید تا مطمئن شوید مشکل خاصی وجود ندارد.

منبع: HowToGeekبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۷۴ دیدگاه
 1. علیرضا

  سلام . ویندوز من اروجینال نیست ولی براش اپدیت ویندوز ۱۱ تو بخش اپدیت ها اومده .انجام بدم به مشکلی میخوره یا مشکلی نداره؟؟؟؟

 2. بدون صبر

  برای من اومده بود پیام ولی می ترسیدم باگ داشته باشه ولی هم می خواستم

  نصبش کنم چند روز بعد دیگه برام پیام نیومد.

  سریع سریع سریع جواب بدین لطفا چطوری پیامو دوباره بیارم و بمونه؟

 3. رادین

  سلام به من اپدیت رو داده من فایلی رو تو درایو سی نمیریزم اما سوالم اینه اگر اپدیت کنم فایلای تو سی از بین میرن یا همه فایلا ؟ یا اصن از بین نمیرن

  1. علیرضا

   سلام فقط ویندوز اپدیت میشه هیچ فایل پاک نمیشه

 4. عارف

  سلام ببخشید یک سوال من اگه از ویندوز ۱۰ به ۱۱ برم تمامی اطلاعات و فایل ها و برنامه هایی که نصب کردم پاک میشه یا نه؟ اگه میشه سریعتر بگین

  1. سید صابر

   از soft98 دانلود کنید ی فایل آپگرید از ۱۰ به ۱۱ داره از طریق اون آپ گرید کنید هیچ اطلاعاتی از دست نمیره

 5. Morteza

  سلام اگه نسخه اورجینال ویندوز رو ندارید و ویندوزتون کرک هست اینکه به ویندوز یازده اپدیت بشه رو از سرتون بندازید و ویندوز اورجینال رو نصب کنید تا بتونید به یازده اپدیت کنید

 6. احمدرضا

  سلام من ویندوز ۱۰ سر سیستمم نصب دارم ( اکتیو نیست و پایین صفحه نوتیف اکتیو ویندوز اومده )
  در این حال برام نوتیف اپ دیت رایگان به ویندوز ۱۱ داده …
  لطفا اگه کسی میدونه بهم بگه ک ایا بعد از اپ ئدیت ممکنه ویندوز قفل بشه ؟؟ چون ویندوز اورجینال نصب ندارم ….

  1. سید مهدی

   سلام چون ویندوزت اورجینال نیست بنظرم نسخه ی اورجینال ویندوز ۱۱ را بخر از همین دیجی کالا بخرhttps://www.digikala.com/product/dkp-6728683/?utm_source=blog-post&utm_medium=DIGIKALAMAG
   اگر دوست داری ویندوز ۱۱ داشته باشی اگر هم دوست نداری ویندوز ۱۰ اورجینال بخر

 7. alimir

  با سلام لپ تاپ من این مشخصات رو داره
  intel graphics hd 3000
  memory 6GB
  intel cpu core-i5 2.30GHz
  ایا میشه؟

  1. بی نام

   آره میشه

  2. ناشناس

   بستگی به نسل سی پی یو داره

 8. محسن

  سلام من لپ تاپ لنوو ال۳ دارم و از چند روز پیش پایین دسکتاپ علامت آبی رنگ اومده که میگه( سیستم

  شماآماده دریافت ویندوز ۱۱ است .)

  آیا با کلیک روی اون به صورت خودکار ویندوز ۱۱ نصب میشه ؟ یا فرایند طولانی تری داره ؟

 9. aty

  سلام من برنامه pc health check رو نصب کردم و نشون میده که سیستمم مشکلی نداره پردازندم هم ryzen7 3750 h هست اما تو قسمت آپدیت برام هیچ آپدیتی نمیاد ممکنه بخاطر پردازنده باشه؟؟

  1. علی

   اره برا منم اینطوریه.
   باید چیکارش کنم؟

   1. aty

    برا شما هم هنوز آپدیت نیومده؟ باید کاری بکنیم یا منتظر بمونیم؟

 10. مژده

  سلام آقای داوریان
  گوشی من Microsoft Lumia 640 xl dual sim هست.سیستم عاملش ویندوز ۸.۱ هست.الان هیچ برنامه ای روی گوشیم ساپورت نمیشه.هر جا هم میبرم که به سیستم عامل ۱۰ ارتقاش بدن بلد نیستن..واقعا نمیدونم چیکار کنم دیگه..لطفا منو راهنمایی کنید باید چیکار کنم برای ارتقاش.ممنونم از شما

 11. ali

  سلام دوستان

  اونایی که پردازنده نسل ۶ یا ۷ اینتل رو دارن نگران نباشن درصورتی که سیستم شما از tpm2 و secure boot

  پشتیبانی کنه و فعال باشه میتونین بدون هیچ مشکل و اروری ویندوز ۱۱ نصب کنید منتهی نه از طریق اپدیت

  فعلا فقط از طریق فایل iso رسمی خود مایکروسافت و بدون اینکه نیاز باشه چیزی رو دور بزنید!!

  1. مهدی

   سلام اگر ازین روش بریم

   اطلاعاتمان پاک میشه یا نه

   اخه من همه ی اطلاعاتم را می خواهم

  2. سجاد

   سلام بفروش یکی دیگه بخر

 12. soheil

  سلام
  وقت بخیر
  داخل تنظیمات اخطار داده که سیستم شما قابلیت دریافت ویندوز ۱۱ رو نداره، مشکلش هم به خاطر TPM
  میخواستم ببینم اگه در منو بایوس TPM رو فعال کنم احتمال داره مشکلی برای سیستم پیش بیاد یا هیچ خطری نداره؟
  ممنون میشم سریع پاسخ بدین

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما