درباره گزارش سالانه سال 1398 دیجی‌کالا

گزارش پیش رو، گزیده‌ای از آمار و داده‌های دیجی‌کالا در سال ۱۳۹۸ است که از دپارتمان هوش تجاری (Business Intelligence) استخراج شده است. این اولین گزارش دیجی‌کالا است که به صورت عمومی منتشر می‌شود و نسخه به روزرسانی شده گزارش شش ماه اول سال ۹۸ است. این گزارش در پی پاسخ به این سوال است که «رفتار خرید کاربر و مصرف‌کننده ایرانی در فضای آنلاین در سال ۹۸ چگونه بوده است؟». سهم قابل توجه گروه دیجی‌کالا از بازار خرده‌فروشی آنلاین کشور، گستردگی فروش، تنوع بیش از ۲ میلیون کالا، مشارکت ده‌ها هزار کسب‌وکار ایرانی و همچنین ۲۶ میلیون بازدیدکننده ماهانه از سایت و اپلیکیشن دیجی‌کالا باعث می‌شود که این گزارش گزیده گویایی از کل بازار خرده‌فروشی آنلاین کشور باشد.

دیجی‌کالا فروشگاه ایرانی است که خدمات خود را در اختیار همه مردم ایران از سراسر کشور قرار می‌دهد، از شهرهای بزرگ تا دورافتاده‌ترین روستاهای کشور همه از خدمات دیجی‌کالا استفاده می‌کنند. لذا گزارش‌هایی از این دست، به مخاطبان ما امکان رصد شفاف‌تر و دقیق‌تر خدمات دیجی‌کالا را می‌دهد، وضعیت بازار آنلاین کشور را از دریچه بزرگترین فروشگاه اینترنتی کشور شرح می‌دهد و به تصمیم‌گیری‌های کوچک و بزرگ بسیاری کمک می‌کند.

این گزارش به بیش‌از ۶۰ هزار کسب‌وکار ایرانی که محصولات خود را از طریق بازارگاه یا مارکت‌پِلیس (Marketplace) دیجی‌کالا می‌فروشند، کمک می‌کند تا فرآیندهای فروش و عرضه کالاهای خود را بهینه کنند. شرکت‌های تولیدکننده و توزیع‌کننده کالا در سراسر کشور می‌توانند از اطلاعات این گزارش استفاده کنند و با اطلاعات دقیق‌تر برای بهینه‌کردن زنجیره تأمین، فروش و بازاریابی خود اقدام کنند. همچنین به سیاست‌گذاران کشور در مسایل اقتصاد خرد، کلان، حمل و نقل و زیرساخت‌ها کمک می‌کند تا تصویر بهتری از رفتار خرید ایرانیان در بازار خرده‌فروشی داشته باشند.

گروه دیجی‌کالا

 
گروه

محتوا

کارخانه
دیجی‌کالامگ/

لجستیک

پردازش
خدمات

بازرگانی

خرده‌فروشی
تامین

پلتفرم‌های فروش

خرده‌فروشی
دیجی
دیجی‌کالا
فیدیبو/
کُمُدا/

پرداخت

دیجی‌پی/

تبلیغات

راه‌کارهای

نوآوری

دیجی‌کالا

دیجی‌کالا در یک نگاه

دیجی‌کالا

یک روز عادی در دیجی‌کالا

دیجی‌کالا

کل زمان سپری شده کاربران در دیجی‌کالا

ساختن دیوار بزرگ چین حدود ۲۰۰ سال طول کشید. اگر می‌توانستیم زمانی که کاربران در سال ۹۸ در دیجی‌‌کالا سپری کردند را صرف ساخت دیوار چین کنیم ۱۱۲ دیوار چین داشتیم.

بیش از ۲۶ میلیون نفر از مردم ایران ماهانه از ‌دیجی‌کالا بازدید می‌کنند (٪۳۱٫۵)


در سال ۱۳۹۸ تعداد کاربران یکتای ماهانه (Monthly Unique Visitors) دیجی‌کالا به ۲۶ میلیون نفر رسید.


کل جمعیت


کاربران دیجی‌کالا

دیجی‌کالا؛ خانه کسب‌وکارهای ایرانی

مارکت‌پِلیس یا بازارگاه (Marketplace) بستری است که امکان خرید مشتریان را از چند هزار تامین‌کننده متفاوت ایجاد می‌کند. در مارکت‌پِلیس دیجی‌کالا بیش‌از ۶۰ هزار فروشنده برای عرضه محصولات خود گرد هم آمده‌اند و با یکدیگر رقابت می‌کنند و خریداران می‌توانند با بررسی محصولات آن‌ها آنچه نیاز دارند را تهیه کنند. در دیجی‌کالا فروشنده می‌تواند کالاهای خود را به بازار ۸۰ میلیون نفری کشور عرضه کند و محصولات خود را در معرض دید میلیون‌ها مشتری قرار دهد و مشتری نیز به طیف وسیعی از محصولات و قیمت‌های رقابتی دسترسی دارد و سبد خرید خود را با سهولت بیشتر و به اصطلاح با دست بازتری تکمیل می‌کند.

دیجی‌کالا با توسعه پلتفرم مارکت‌پِلیس خود برای خدمت‌رسانی به فروشندگان باعث شد که بسیاری از تامین کنندگان و تولیدکنندگان، بدون دغدغه‌های فنی و زیرساختی، کالاهای خود را عرضه کنند و به این ترتیب به پایگاه کاربران دیجی‌کالا و شبکه گسترده و ملی توزیع دیجی‌کالا دسترسی داشته باشند.

دیجی‌کالا برندی ملّی است و حمایت از کسب‌وکارهای ایرانی را مهم‌ترین مسئولیت اجتماعی خود می‌داند. پلتفرم مارکت‌پِلیس دیجی‌کالا تولیدکننده، صنعتگر، هنرمند و کسب‌وکار ایرانی را مستقیما به بازاری به وسعت سراسر ایران متصل می‌کند و تمامی سرویس‌های لجستیکی، انبارداری، پرداخت، بسته‌بندی، بازاریابی، تولید محتوا، بینش بازار و خدمات پس از فروش را به آن‌ها ارایه می‌دهد. تولیدکننده ایرانی در دیجی‌کالا دغدغه‌ای جز تولید نخواهد داشت. در حال حاضر ۶۱ هزار کسب‌وکار ایرانی در دیجی‌کالا مشغول به فعالیت هستند.


آنچه گذشت...


در سال ۱۳۹۸ ناوگان دیجی‌کالا برای ارسال کالاهای مشتریان ۳۳ میلیون کیلومتر مسافت طی کرده است.

میلیون
33 میلیون کیلومتر
مسافت طی شده

ژول‌ورن اگر می‌خواست مسافت طی شده توسط ناوگان دیجی‌کالا رو طی کنه، می‌تونست ۲۶۱۵ بار به مرکز زمین بره و برگرده!


درصد
71 درصد صرفه‌جویی در مصرف سوخت
نسبت به خرید حضوری

مشتریان دیجی‌کالا با خرید آنلاین از انتشار ۱۹ میلیون تن دی‌اکسیدکربن جلوگیری کرده و به کاهش آلودگی هوا کمک کرده‌اند.


ارزش خالص کالای به فروش رفته (NMV) در دیجی‌کالا چقدر رشد داشته است؟

با توجه به نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) و میانگین نرخ رشد سالانه (Year on Year)، فروش خالص ریالی دیجی‌کالا با روندی نمایی افزایش داشته است.


طول سفارش‌های ۹۸ چقدر بود؟


اگر می‌توانستیم كل جعبه‌های سفارش‌ها در سال ۱۳۹۸ را درون زمین بكاریم طول آن به حدود ۱۲ هزار كیلومتر می رسید. تقریبا به اندازه قطر کره زمین.

هزار
12 هزار کیلومتر
به اندازه قطر زمین


تنوع کالایی در دیجی‌کالا چه تغییری کرده است؟

دیجی‌کالا
1153000
کالای جدید در سال ۱۳۹۸
دیجی‌کالا
2238287
کل تنوع کالا

تنوع کالا در بزرگترین هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های فیزیکی بیش از ۲۰ هزار قلم نیست.


دایرة‌المعارف نقد و بررسی کالا


محتوای تولید شده توسط کاربران یکی‌ از ابزارهای مهم دیجی‌کالا است که به کاربران کمک می‌کند با بررسی تجربه مشتریان قبلی انتخاب بهتری داشته باشند. علاوه بر امکان ثبت نقد و نظر، کاربران می‌توانند سوال‌های خود را در قسمت «پرسش و پاسخ» مطرح کنند و جواب ابهام‌ها و سوال‌های خود را دریافت کنند.

در سال ۹۸، کاربران دیجی‌کالا بیش‌از ۵ میلیون نظر درمورد کالا‌ها ثبت کرده‌اند که حدود ۸۰ درصد آن‌ها (حدود ۴ میلیون نظر) تایید شده و مابقی به دلیل نقض قوانین مربوط به ثبت نظرات رد شده‌اند. همچنین در سال ۹۸ کاربران دیجی‌کالا حدود ۲۸۵ هزار سوال پرسیده‌اند و ۱۱۵ هزار پاسخ دریافت کرده‌اند.

کاربران دیجی‌کالا در جستجوی چه کالاهایی هستند؟

جستجو در دیجی کالا یکی از اولین کارهایی است که کاربران اینترنت در ایران پیش از خرید آنلاین یا آفلاین انجام می‌دهند. مطالعه جستجوهای کاربران در دیجی‌کالا می‌تواند نشان دهنده بخش قابل توجهی از نیازهای چنین کاربرانی باشد. در سال ۹۸ کاربران دیجی‌کالا بیشتر در جستجوی موبایل، هدفون و کنسول بازی بوده‌اند.

متنوع‌ترین سفارش در سال ۹۸؛

یک جهیزیه دیجی‌کالایی به مبلغ ۴۴ میلیون تومان

یک

۵ کالای پرفروش سوپرمارکتی (ریالی)


مسئولیت‌های اجتماعی دیجی‌کالا در سال ۱۳۹۸همه با هم برای ایران


سال ۹۸ با اتفاقات غیرمنتظره و ناخوشایندی برای مردم ایران آغاز شد و سیل، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به شهرها و روستاهای ایران وارد کرد. دیجی‌کالا با هدف یاری‌رسانی به هموطنان آسیب‌دیده و در راستای مسئولیت اجتماعی خود کمپین «همه با هم برای ایران» را آغاز کرد تا در شرایط سخت و بحرانی سهم کوچکی در یاری رساندن به هموطنان آسیب‌دیده داشته باشد. در این کمپین دیجی‌کالا، بخشی از وسایل ضروری در شرایط بحرانی را به مناطق مختلف استان گلستان ارسال کرد. همچنین کالاهایی در صفحه مخصوص سیل گلستان به قیمت خرید و بدون حاشیه سود عرضه شد تا کسانی که تمایل به مشارکت در این طرح دارند، سفارش مورد نظر خود را ثبت و به این کمپین بپیوندند. در مجموع بسته‌هایی شامل تجهیزات گرمایشی، لوازم بهداشتی و غذاهای کنسروی در سه مرحله به استان گلستان فرستاده شد. این بسته‌ها با همکاری هلال احمر استان گلستان در شهرهای آق‌قلا و گمیشان و روستاهای کل‌آباد حکیم، سن سبلی، صحنه، یامپی، قرنجیک، سقرتپه، پنج پیکر، چارقلی، چپاقلی و سیمین شهر توزیع شد.

متاسفانه سیل در بهمن ماه سال ۹۸ بخش‌های دیگری از کشورمان را هم با شرایط بحرانی روبه‌رو کرد. این بار استان سیستان و بلوچستان و مناطق جنوبی ایران درگیر سیل شد و بسیاری از ساکنان روستاهای دور از شهرها و مسیرهای اصلی با مشکل رفت‌وآمد روبه‌رو شدند. سیل در سیستان و بلوچستان آسیب بسیاری به خانه‌ها، مزارع، دام‌ها و زیرساخت‌های جاده‌ای وارد کرد. دیجی‌کالا در ادامه فعالیت‌های کمپین «همه با هم برای ایران» تامین بخشی از وسایل ضروری مردم را در این منطقه آغاز کرد و همچون گذشته به نتیجه رساندن این کمپین جز با همراهی هموطنان ممکن نبود. این بسته‌ها با همراهی هلال احمر استان سیستان و بلوچستان، خیریه محسنین زاهدان و خیریه امام رضایی‌ها در مناطق صعب‌العبور این منطقه توزیع شد. مناطق زرآباد، نیکشهر، چابهار و دشتیاری و روستاهای کورچی، اپکان، لکی و پشتی از جمله مناطقی بودند که معابر آنها در اثر وقوع سیل و آبگرفتگی بسته شده بود. همچنین بخشی از این هزینه به بازسازی مناطق آسیب‌دیده اختصاص پیدا کرد.

بازگشت به مدرسه


تحصیل حق همه کودکان سرزمین ماست. اما کودکانی از گوشه و کنار ایران با همه ذوق و انگیزه‌ای که برای درس خواندن دارند، به امکانات حداقلی دسترسی ندارند. هر سال با شروع مهر تعدادی از کودکانمان به همین دلیل از مدرسه باز می‌مانند. دیجی‌کالا در سال ۹۸ همزمان با کمپین بازگشت به مدرسه، در طرح برای همه ایران، با یاری علاقه‌مندان به مشارکت در این طرح، تلاش کرد سهم کوچکی در تامین این نیازها داشت. دیجی‌کالا قسمتی از نیازهای مالی این پروژه را تامین‌ کرد و با کمک بنیاد کودک این لوازم را به دست کودکان در سراسر ایران رساند. مردم ایران هم لوازم‌ تحریر اهدایی خود را که دیجی‌کالا با حاشیه سود صفر در صفحه مربوط به این کمپین قرار داده بود، خریداری و از این طریق در کمپین مشارکت کردند.

دیجی‌کالا
حامی مسابقه نقاشی کودکان
در برنامه جهانی غذا


دیجی‌کالا در راستای مسئولیت اجتماعی خود، آبان ماه ۱۳۹۸ حامی برگزاری مسابقه سراسری نقاشی در مهمان‌شهرهای ایران شد. این مهمان‌شهرها محل سکونت پناهجویان کشورهای همسایه در استان‌های مختلف ایران است.

در این مسابقات که برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد (WFP) سالانه در ایران برگزار می‌کند، از کودکان در مهمانشهرهای شهرهای مختلف خواسته می‌شود تا با توجه به موضوع مسابقه، نقاشی‌هایی با ایده‌های خلاقانه خود بکشند. سال ۱۳۹۸ این مسابقه با موضوع صبحانه سالم میان شش هزار کودک اهل افغانستان، پاکستان و عراق آغاز شد. بعد از داوری این آثار، نمایشگاهی از ۳۲ نقاشی برگزیده در ۱۷ آبان ۹۸ برگزار شد و این نقاشی‌ها به نفع همین کودکان به فروش گذاشته شد. در واقع درآمد حاصل از فروش هر نقاشی به همان کودک تعلق می‌گیرد تا او را اندکی به قدم گذاشتن در مسیر رسیدن به رویاهایش همراهی کند. گرچه نمی‌توان زندگی این کودکان را به یک‌باره تغییر داد، اما هر قدمی می‌تواند تاثیری هرچند کوچک در مسیر زندگی کودکانی باشد که آینده‌ساز هستند.

دیجی‌کالا در مسابقه نقاشی که به مناسبت سی و دومین سال حضور برنامه جهانی غذا در ایران برگزار شد، از حامیان اصلی این مسابقه بود. برنامه جهانی غذای سازمان ملل ۳۲ نقاشی که هیئت داوران از میان شش هزار اثر برگزیده بودند را در مراسمی به مناسبت سی و دومین سال حضور برنامه جهانی غذا در ایران به مزایده گذاشت. پس از برگزاری این مراسم دیجی‌کالا ۵۰۰ نقاشی دیگر را خریداری کرد و هزینه هر نقاشی مستقیم به دست صاحب اثر در مهمان‌شهرهای کشور رسید.

در حال حاضر ۳۰ هزار پناهجو در ایران تحت پوشش برنامه جهانی غذا هستند که در این میان ۶۶۵۰ کودک محصل در نقاط مختلف کشور در اقامتگاه‌های تحت پوشش این سازمان مشغول تحصیل هستند.

اقدامات دیجی‌کالا در بحران کرونا

حمایت دیجی‌کالا از کسب‌وکارهای
آسیب‌دیده از بحران کرونا


روزهای پایانی سال 98 روزهای خوشایندی برای ما نبود. روزهایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان افراد تا جای ممکن خانه‌نشین شدند و ارتباطات بیش از هر زمان دیگری در عصر ارتباطات، مجازی شد. در این میان بسیاری از کسب‌وکارهایی آفلاین کشور با لزوم کاهش تردد در شهرها به ناچار تعطیل شدند. دیجی‌کالا از روزهای ابتدایی اسفند تلاش کرد شرایطی فراهم کند تا این کسب‌وکارها در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پلتفرم مارکت‌پلیس دیجی‌کالا بپیوندند و بدون محدودیت کالاهای خود را در بازار آنلاین به وسعت ایران عرضه کنند. به این ترتیب فروشندگان این امکان را داشتند از سیستم فروش، پرداخت آنلاین، انبارداری و ارسال دیجی‌کالا بهره گیرند. درکمتر از سه ماه، بیش از 30 هزار فروشنده به بازارگاه دیجی‌کالا پیوستند و تعداد کسب‌وکارهای دیجی‌کالا به 61 هزار رسید. همچنین انبارها و مراکز پردازش دیجی‌کالا علاوه بر تهران در 9 استان کشور در شهرهای تبریز، اصفهان، همدان، کرج، مشهد، شیراز، کرمان، اهواز و اراک با هدف افزایش سرعت پردازش سفارش‌ها و کاهش هزینه‌های تامین و ارسال کالاها راه‌اندازی شد.


علاوه بر این تسهیلات نرم‌افزاری و امکان استفاده از شرایط ویژه در طرح حمایت از کسب‌وکارهای ایرانی برقرار شد. برگزاری وبینارهای روزانه آموزش فروش به صورت آنلاین و رایگان، فعال شدن پنل فروش آنلاین در یک روز و تولید محتوای متنی و تصویری برای کالاها از جمله شرایطی بود که در این دوران برای فروشندگان در کمترین زمان ممکن فراهم شد.


همچنین برای بهبود شرایط کسب‌وکارهای آسیب‌دیده و کاهش رفت‌وآمدهای شهری غیرضروری تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه میان دیجی‌کالا، ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران و اتاق اصناف امضا شد. به این ترتیب هزار کسب‌وکار آسیب‌دیده با حاشیه سود صفر برای دیجی‌کالا وارد پلتفرم مارکت‌پلیس شدند تا اندکی از مشکلات این کسب‌وکارها در این شرایط سخت حل شود.


قدردانی کوچک دیجی‌کالا از کادر درمان قهرمان


یکی دیگر از اقدامات دیجی‌کالا قدردانی کوچکی از کادر درمان قهرمان کشور بود. کادر درمان و سلامت کشور بیش از هر زمان دیگری در ارتباط مستقیم با بیماران و در خط مقدم نبرد با کرونا بودند. کاری که ایثار و بزرگی را برای همه ما معنا می‌کرد. اعضای کادر درمان و سلامت کشور در بیمارستان‌های سانتر کرونا همچنان شبانه‌روز و قهرمانانه در تلاشند تا زودتر به شرایط عادی برگردیم. دیجی‌کالا برای قدردانی از بخشی از کادر درمان در تهران با هماهنگی سازمان نظام پزشکی کشور، وزارت بهداشت و کمپین نفس، تعدادی اقلام ضروری را در روزهای ابتدایی سال 99 به دست این افراد رساند تا بخشی از دغدغه خانواده‌هایشان برای تأمین ضروریات این روزها مرتفع شود.

همکاران دیجی‌کالا در دو هفته بیش از دو هزار بسته از اقلام ضروری و مواد غذایی را به بیمارستان‌های فیروزگر، سینا، امام خمینی، رسول اکرم، فیروزآبادی، طالقانی و هاشمی‌نژاد فرستادند. همچنین هزار بسته برای رزیدنت‌های بخش کرونای بیمارستان‌های تهران ارسال شد. یکی از نیازهای بیمارستان امام خمینی تهران در روزهای اوج شیوع ویروس کرونا، تبلت‌‌هایی برای ارتباط تصویری کارکنان و بیماران قرنطینه با خانواده‌ خود بود. به همین منظور دیجی‌کالا تعدادی تبلت برای بخش بیماران درگیر با ویروس کرونا در بیمارستان امام خمینی ارسال کرد تا امکان برقراری ارتباط مجازی با خانواده‌ها برای آن‌ها فراهم شود.


حمایت دیجی‌کالا از مشتریان


    همه‌گیری جهانی کرونا باعث ایجاد سه تغییر عمده در ارائه خدمات دیجی‌کالا به مشتریان شد:
    • افزایش تعداد سفارش‌های درخواستی.
    • محدودیت‌های ایجاد شده در ترددها که باعث ایجاد اختلال در ارسال کالای فروشندگان به مراکز پردازش دیجی‌کالا شد.
    • کند شدن فرایندها به دلیل اجرای پروتکل‌های بهداشتی برای بسته‌بندی و ارسال کالاها و حضور همکاران.

با وجود همه این دشواری‌ها، همکاران دیجی‌کالا شبانه‌روزی تلاش کردند تا از همه ظرفیت‌های لجستیکی، تکنولوژیکی و زیرساختی برای خدمات‌رسانی به میلیون‌ها نفر استفاده کنند. استخدام نزدیک به دو هزار نفر نیروی جدید، بالا بردن ظرفیت پردازش سفارش‌ها و اجرای پروتکل‌های بهداشتی سختگیرانه در مراکز پردازش، انبارها، ماشین‌های توزیع و مراکز ارسال بخشی از راهکارهای دیجی‌کالا برای حمایت از مشتریان در روزهای همه‌گیری جهانی بحران کرونا بود.
در دوران اوج شیوع ویروس کرونا، دیجی‌کالا برای رساندن سفارش‌های ضروری به دست همه مشتریان، ناچار به محدود کردن بازه‌های ارسال سفارش به صورت موقت شد. این موضوع برای مدیریت بهینه ارسال همه سفارش‌ها با رعایت کامل استانداردهای بهداشتی همراه بود. اما در کمتر از یک ماه بازه‌های ارسال به حالت عادی بازگشت.


همکاران دیجی‌کالا در بحران کرونا


همه‌گیری جهانی کرونا برای دیجی‌کالا جدال واقعی بین مسئولیت‌پذیری در قبال مشتریان و تعهد به حفظ سلامت همکارانمان و خانواده آن‌ها بود. برای حفظ سلامت همکاران دیجی‌کالا در روزهای بحرانی شیوع ویروس کرونا، از آنجا که امکان دورکاری برای همه بخش‌ها فراهم نبود، علاوه بر کنترل روزانه سلامت همکاران، شیفت‌های کاری کمتر شد و در صورت بروز کوچک‌ترین علائم بیماری امکان رفتن به مرخصی برای همکاران فراهم بود. بیش از ۳۵۰۰ نفر از خانواده پنج هزار نفری دیجی‌کالا در بخش عملیات و توزیع فعالیت می‌کنند و برای پردازش و رساندن سفارش‌های مشتریان در روزهای ابتدایی بحران کرونا بیش از گذشته کار می‌کردند. همکاران دیجی‌کالا برای حفظ سلامت و عدم آلودگی محیط کار به طور مداوم آموزش می‌دیدند و ساعت‌های شیفت‌های کاری با تکیه بر جذب دو هزار همکار جدید، کاهش یافت تا زمان استراحت همکاران بیشتر و ریسک ابتلا به بیماری در آن‌ها کاهش یابد. علاوه بر این در طول این مدت همکاران دیجی‌کالا، برای حفظ سلامت خود در برابر ویروس کرونا و عدم آلودگی محیط کار، به طور مداوم آموزش‌های به روز دیده‌اند و ساعات شیفت کاری در دوران اوج شیوع ویروس کرونا برای اختصاص زمان استراحت بیشتر به هر فرد تغییر کرد.
در این روزها دیجی‌کالا با استخدام نزدیک به دو هزار نیروی جدید، تلاش کرد تا بخشی از سرمایه انسانی که به دلیل شرایط بحرانی شغل خود را از دست داده بودند به بازار کار باز گرداند و همچنین کیفیت ارائه خدمات به مشتریان خود را بهبود بخشد.