راهنمای خرید اسباب بازی

راهنمای خرید اسباب‌بازی

اسباب‌بازی‌های مناسب برای سنین مختلف

راهنمای خرید اسباب بازی

تاثیرات بازی کردن با اسباب‌بازی

راهنمای خرید اسباب بازی
راهنمای خرید اسباب بازی
تقویت هوش و حافظه
پژوهش‌ها نشان می‌دهند بازی با اسباب بازی‌ها در دوران کودکی، با داشتن هوش بیشتر و حافظه‌ی بهتر در سنین بالاتر ارتباط دارد.
راهنمای خرید اسباب بازی
شکل‌گیری تفکر خلاقانه و توانایی حل مسئله
مهمترین فایده‌ی استفاده از اسباب بازی‌ها، پرورش خلاقیت و به دنبال آن، تقویت مهارت حل مسئله در کودکان است.
راهنمای خرید اسباب بازی
رشد همدلی و ارتباط اجتماعی
اسباب بازی کمک می‌کند کودک شادتر باشد، تعاملات اجتماعی بیشتری داشته و همدلی بیشتری از خود نشان دهد.
راهنمای خرید اسباب بازی
ارتقای سطح سلامت جسمی و روانی
بازی کردن باعث تقویت مهارت تنظیم هیجانات و رشد روانی کودک، همچنین تقویت مهارت‌های حرکتی و فیزیکی کودک و افزایش سلامت جسمانی او می‌شود.
راهنمای خرید اسباب بازی
راهنمای خرید اسباب‌بازی

راهنمای خرید اسباب بازی

اسباب بازی یا بازی ویدیویی؟

راهنمای خرید اسباب بازی
در حالی که اسباب بازی‌ها به یک تم خاص محدود هستند، بازی‌ها می‌توانند در یک پلتفرم ثابت، مجموعه‌ای از تجربه‌های مختلف را ارایه دهند.
راهنمای خرید اسباب بازی
بازی‌های امروزی معمولا تجربه‌های گروهی هستند و به بچه‌ها در رشد اجتماعی هم کمک می‌کنند. ساختار آنلاین بازی‌ها بچه‌ها را کنار هم می‌گذارد و همکاری را به آن‌ها می‌آموزد.
راهنمای خرید اسباب بازی
استفاده از دسته‌ها و کنسول‌های بازی، توانایی بچه‌ها را در هماهنگی چشم و دست و مهارت‌های حسی بهبود می‌بخشد و گذر از موانع و چالش‌ها در بازی‌ها هم به رشد هوش آن‌ها کمک می‌کند.
راهنمای خرید اسباب بازی
هزینه‌ای که برای اسباب بازی‌ها می‌کنید کم و بیش هم‌اندازه با هزینه برای خرید کنسول‌های بازی و بازی‌های مختلف برای آن‌هاست، در نتیجه تصمیم‌گیری به خودتان بازمی‌گردد.
راهنمای خرید اسباب بازی
کامل‌ترین راهنمای خرید اسباب‌بازی

تاریخچه‌ی تولید اسباب بازی به سال‌های بسیار دور بازمی‌گردد. از زمان‌ باستان، اسباب بازی‌ها در فرهنگ‌های مختلف و در سراسر جهان استفاده می‌شدند. این اسباب بازی‌ها اغلب از موادی مثل چوب، سنگ و فلز ساخته می‌شدند.

اما به عنوان اولین اسباب بازی ساخته شده، می‌توان به بعضی از اسباب بازی‌های باستانی مثل سفالینه‌های باستانی که در منطقه‌ی خاورمیانه اشاره کرد که نشان دهنده‌ی این است که اسباب بازی‌ها در زمان‌های باستانی هم وجود داشته‌اند. همچنین، اجسام مشابه اسباب بازی هم در بررسی‌های مناطق باستانی در دیگر مناطق و فرهنگ‌ها مثل فرهنگ مصر باستان پیدا شده‌اند.

در قرون وسطی در اروپا بیشتر اسباب بازی‌ها از جنس چوب و سفالینه ساخته می‌شدند. اما با پیشرفت صنعت و تکنولوژی در قرن‌های 19 و 20، تولید اسباب بازی با استفاده از موادی مثل پلاستیک و فلز به شکل گسترده‌ای آغاز شد.

با تمام این توضیحات هنوز هم سخت است که یک اسباب بازی را به عنوان اولین اسباب بازی ساخته شده مشخص کنیم و بگوییم این دقیقا قدیمی‌ترین اسباب بازی کشف شده است. با این حال اسباب‌بازی‌هایی مثل عروسک‌ها، اسباب‌بازی‌های چوبی، توپ‌ها و اسباب بازی‌های معمایی مثل تخت نرد و پازل‌ها احتمالاً به عنوان یکی از اولین اسباب بازی‌های ساخته شده در نظر گرفته می‌شوند.

به طور کلی، تاریخچه‌ی تولید اسباب بازی یک داستان پیچیده و پرشتاب است و تا امروز این صنعت به شکل گسترده‌ای رشد کرده است. به صورتی که امروز لیست بلند بالایی از انواع اسباب ‌بازی‌ با دسته‌بندی‌های مختلف بر اساس سن، جنسیت، نوع کاربرد و جنس مواد تولیدی در اختیار داریم. پس بد نیست که کمی به بررسی همین لیست بپردازیم و ببینیم بهترین اسباب‌بازی‌ها برای هر گروه شامل چه چیزهایی می‌شود.

عرسک‌ها آشناترین نوع اسباب بازی هستند و همانطور که گفتیم از دوران باستان تا امروز، انواع عروسک برای سرگرم کردن کودکان ساخته می‌شود. امروزه انواع مختلفی از عروسک‌ در سراسر جهان تولید می‌شوند که هر کدام به سبک و طراحی خاص خود شهرت دارند. در لیست زیر می‌توانید با دسته‌بندی کلی انواع عروسک‌ها آشنا شوید.

عروسک‌های نرم: ساخته شده از پارچه‌های نرم و پرزدار که معمولا بر اساس شخصیت‌های محبوب انیمیشن یا فیلم برای کودکان و بزرگسالان تولید می‌شوند.

عروسک‌های واقع‌گرایانه: معمولا از روی شخصیت‌های مشهور، هنرمندان، ورزشکاران و شخصیت‌های تاریخی به صورت دقیق و جزئیات واقعی ساخته می‌شوند که شباهت بسیار زیادی به شخصیت مورد نظر دارند.

عروسک‌های تکنولوژیک: این عروسک‌های مدرن امکان حرکت کردن و تولید نور و صدا دارند. همچنین بعضی از آن‌ها می‌توانند با دستگاه‌های الکترونیکی دیگر وصل شوند، حرف بزنند و به حرف‌های شما واکنش نشان دهند. این سری از عروسک‌ها در سه دسته‌ی «تعاملی»، «هوشمند» و «رباتیک» جای می‌گیرند.

همانطور که می‌دانید اسباب‌بازی‌ها فقط شامل عروسک نمی‌شوند و انواع ماشین اسباب بازی، پازل، توپ، بازی‌های فکری، بازی‌های رومیزی و لوازم مختلف ورزشی هم در دسته‌ی اسباب بازی جای می‌گیرند. پس وقتی قرار است برای یک کودک اسباب بازی بخریم باید بدانیم دقیقا چه چیزی برای او مناسب است. مثلا اگر برای یک پسربچه قرار است یک ماشین بگیرید باید بدانید یکی از انواع جرثقیل اسباب بازی برای او مناسب است یا بهترین تفنگ اسباب بازی دنیا، حتی شاید هم عروسک!

چطور بهترین اسباب بازی دنیا را بخریم؟!

برای خرید بهترین اسباب بازی ها نه باید به دنبال فرمول خاصی باشید و نه نیاز است به دنبال اسباب بازی فروشی‌های مشهور (مثلا بهترین اسباب بازی فروشی تهران یا شهر خودتان) بگردید. فقط باید در زمان انتخاب آن برای فرزندتان یا کودکی که قرار است هدیه بگیرد، چند نکته‌ و موضوع ساده را بررسی کنید. در ادامه قرار است با همین نکات و دسته‌بندی‌ها آشنا شوید تا همیشه بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید.

انواع اسباب بازی مناسب برای نوزادان

بازی به عنوان یک فرصت برای ارتباط و آموزش بین والدین و نوزادان بسیار ارزشمند است و باید به دقت و با توجه به نیازهای نوزادان انتخاب شود. این فعالیت به ظاهر ساده برای نوزادان بسیار مهم است چون به آن‌ها کمک می‌کند تا توانایی‌های مختلف خود را تقویت کنند و به طور کلی جهان اطراف خود را کشف کنند. همچنین، بازی‌های مناسب به نوزادان کمک می‌کنند تا روابط اجتماعی و احساسی خود را با دیگران تقویت کنند. عروسک‌هایی که می‌توانید برای نوزادان بخرید در دو دسته‌ی «عروسک‌های تعلیمی» و «عروسک‌های همراه بازی» جای می‌گیرند. پس وقتی قرار است برای یک نوزاد عروسک بخرید به دنبال گزینه‌ای بروید که یکی از 4 مزیت زیر را برای او داشته باشد:

 • تحریک رشد عضلات
 • تحریک حس لامسه
 • تحریک حس شنوایی
 • تقویت توانایی‌های شناختی

اما فراموش نکنید که مهم‌ترین نکته در انتخاب اسباب بازی برای نوزادان، ایمنی آن‌ها است. همیشه مطمئن شوید که اسباب بازی‌ها بدون قطعات کوچک، تیز یا سمی ساخته شده باشند و برچسب ایمنی را دریافت کرده باشند. همچنین، همیشه نوزادان را در حین بازی تحت نظر داشته باشید و او را از اسباب بازی‌هایی که ممکن است برای سن و توانایی او مناسب نباشند دور نگه دارید.

بهترین مارک اسباب بازی نوزاد

در زمینه اسباب‌بازی نوزادان، برندهای مختلفی وجود دارند که به خوبی شناخته شده‌اند که در ادامه، نام تعدادی از آن‌ها را می‌توانید ببیند:

 • فیشر پرایس (Fisher-Price)
 • لاماز (Lamaze)
 • وودن (Hape)
 • تایکی‌توکی (Tomy)

با اینکه این برندها جزو محبوب‌ترین‌ها در حوزه‌ی تولید اسباب بازی نوزاد هستند اما توصیه می‌کنیم قبل از خرید، نظرات و بازخوردهای مشتریان را بررسی کرده و با توجه به نیازها و ترجیحات خودتان، اسباب‌بازی مناسب را انتخاب کنید.

بهترین اسباب بازی برای کودکان

برای خوشحال کردن کودکان نباید به دنبال بهترین اسباب بازی جهان باشید، فقط کافی است یکی از اسباب بازی‌های مورد علاقه‌ی او را انتخاب کنید. انتخاب اسباب بازی برای کودکان کمی آسان‌تر از انتخاب برای نوزادان است. بیشتر شدن تنوع اسباب بازی‌ها و امکان استفاده از انواع مواد اولیه کار را برای شما راحت می‌کند. البته نباید این نکته را فراموش کرد که باید فارغ از جنسیت و بر اساس تمایل و سلیقه‌ی فرزندتان برای او اسباب بازی تهیه کنید.

بهترین اسباب بازی دخترانه

اسباب بازی‌ها برای دختران شامل انواع مختلفی از بازی‌ها و اسباب بازی‌ها است که شناخته‌شده‌ترینِ آن‌ها عروسک است. در ادامه لیستی از بهترین اسباب بازی‌های دخترانه را می‌بینید:

 • انواع عروسک‌ دخترانه و خانه عروسک
 • ست‌های پرنسس و تاج و تخت
 • پازل‌ها و خانه‌سازی (مثل لگو)
 • پازل‌ها و خانه‌سازی (مثل لگو)
 • ماشین‌ها و قطارهای شارژی
 • دوچرخه
 • اسباب بازی‌های نقش‌آفرینی (مثل وسایل هری پاتر)
 • اسباب بازی‌های آموزشی

بهترین اسباب بازی پسرانه

شاید شما هم وقتی به خرید اسباب بازی برای پسر بچه‌ها فکر می‌کنید تصمیم بگیرید بهترین اسباب بازی مرد عنکبوتی یا بهترین اسباب بازی بتمن در بازار را برای او پیدا کنید. اما باید بدانید که اسباب بازی‌های زیادی به غیر از شخصیت‌های کارتونی وجود دارند که می‌تواند پسربچه‌ها را خوشحال کند. در زیر لیستی از دسته‌بندی اسباب بازی‌های پسرانه را می‌بینید:

 • ماشین‌ها و مجموعه‌های مسابقه‌ای
 • مجموعه‌های ساختمانی و قطعات اتصالی (مثل لگو)
 • اسباب بازی‌های ورزشی (مثل تیر و کمان یا توپ)
 • اسباب بازی‌های نقش‌آفرینی (مثل پلیس آهنی یا بن‌تن)
 • اسباب بازی‌های علمی و آزمایشگاهی

بهترین اسباب بازی برای نوجوانان

اسباب‌بازی‌ها برای نوجوانان می‌توانند شامل طیف وسیعی از تجربیات سرگرم‌کننده و آموزشی را فراهم کنند. این بازی‌ها می‌توانند به توانایی‌های اجتماعی، تفکر استراتژیک، خلاقیت و دیگر مهارت‌های نوجوانان کمک کنند. در ادامه لیستی از این اسباب بازی‌ها را می‌بینید:

 • لگو (LEGO)
 • پازل‌های سه‌بعدی
 • بازی‌های استراتژیک رومیزی و ویدیویی
 • بازی‌های مبارزه‌ای ویدیویی
 • بازی‌های کارتی
 • بازی‌های کامپیوتری

بهترین اسباب بازی های فکری

بازی‌های فکری می‌توانند برای کودکان تا بزرگسالان سرگرم‌کننده باشند. این بازی‌ها به افراد کمک می‌کند مهارت‌های تفکری، استدلال منطقی و حل مسئله را در خود تقویت کنند. در لیست زیر، با بعضی از بهترین بازی‌های فکری آشنا می‌شوید:

 • سودوکو
 • انواع پازل‌
 • کلمه‌پردازی (حدس یک کلمه از بین حروف در هم ریخته)
 • معماها و پازل‌های منطقی
 • شطرنج
 • تنگرام (Tangram): برجسته‌ها مجموعه‌ای از قطعات هندسی است که باید آن‌ها را به هم متصل کنید تا شکل‌های مختلفی را بسازید. این بازی می‌تواند به تقویت تفکر فضایی، استدلال منطقی و خلاقیت کمک کند.

انواع پازل برای بزرگسالان

پازل‌ها می‌توانند یک فعالیت سرگرم‌کننده‌ی عالی برای بزرگسالان باشند که به آن‌ها کمک می‌کند حافظه، تمرکز، تفکر استدلالی و حل مسئله را در خود تقویت کنند. در لیست زیر با انواع پازل برای بزرگسالان آشنا می‌شوید:

 • پازل‌های چوبی
 • پازل‌های سه‌بعدی
 • پازل‌های کاغذی (مثل جیگساو، سودوکو و کلمه‌پردازی)
 • پازل‌های عکس چند صد تکه
 • پازل‌های فلزی
نمایش بیشتر
چگونه خرید اسباب بازی را برای خود راحت‌تر کنیم؟
با استفاده از راهنماهای خرید اسباب بازی داخل این صفحه و همچنین رجوع به بخش اسباب بازی دیجی‌کالا مگ می‌توانید انتخاب ساده‌تر و بهتری در خرید اسباب بازی داشته باشید.
آیا اسباب بازی‌ها برچسب جنسیتی دارند؟
نه لزوما، تمام اسباب بازی‌های انتخابی این صفحه یا مطالب مختلف را می‌توانید برای فرزند دختر و پسر خود تهیه کنید، مخصوصا اگر در سنین پایین‌تری قرار دارند و رشد ذهنی آن‌ها اولویت بیشتری برایتان دارد.
اسباب بازی‌ها در چه دسته‌هایی قرار می‌گیرند؟
برای کودک خود اسباب‌بازی‌های مختلفی می‌توانید تهیه کنید که شامل اسباب بازی‌های فکری، ساختنی، تفنگ‌ها و ماشین‌های اسباب بازی و عروسک‌های کوچک و بزرگ و خانه عروسک هم می‌شوند.
چقدر برای خرید اسباب بازی هزینه کنیم؟
بسته به اینکه آیا می‌خواهید برای فرزند خود اسباب بازی تهیه کنید، یا کادویی برای بچه‌ی کم سن و سال دوست خود بخرید، این جواب این سوال کاملا بسته به شماست.
راهنمای خرید اسباب بازی