English Version

گزارش سال ۱۳۹۹

دانلود نسخه کامل گزارش

یک سال با شما چطور گذشت؟

گروه دیجی‌کالا

دیجی‌کالا در یک نگاه

۳۰,۰۰۰,۰۰۰ +

بازدیدکننده یکتای ماهانه (Monthly Unique Visitors)

۱۵۰,۰۰۰ +

کسب‌وکار فعال ایرانی

۴,۵۰۰,۰۰۰ +

تنوع کالایی

۸,۲۰۰ +

پرسنل مستقیم

یکی از روزهای پاییز دیجی‌کالا در سال ۱۳۹۹

۱۷,۲۶۷,۰۰۰

بازدید از وب‌سایت و اپلیکیشن

۸ دقیقه و ۳۶ ثانیه

زمان بازدید از وب‌سایت

۱,۵۸۶,۰۰۰

تعداد کالای سفارش داده‌شده

وضعیت خرده‌فروشی آنلاین در ایران

تعداد فروشگاه‌های آنلاین در ایران

خرده‌فروشی در شبکه‌های اجتماعی

۴۹,۸۴۶

فروشگاه آنلاین دارای نماد اعتماد الکترونیکی

منبع: گزارش سالانه مرکز تجارت الکترونیکی

سهم خرده‌فروشی آفلاین
سهم خرده‌فروشی آنلاین

تخمین دیجی‌کالا بر اساس داده‌های بانک مرکزی، حجم معاملات شاپرکی کسب‌وکارهای اینترنتی و سهم دیجی‌کالا

آیا همه ایرانیان از فرصت خرید و فروش آنلاین بهره‌مندند؟

دسترسی همه مردم ایران به خدمات یکسان و دسترسی تولیدکنندگان سراسر کشور به بازاری به وسعت ایران از مزیت‌های توسعه فروشگاه‌های آنلاین در برقراری عدالت اجتماعی است.

پراکندگی مشتریان دیجی‌کالا
پراکندگی فروشندگان دیجی‌کالا

مراکز جمع‌آوری، پردازش و توزیع کالا در دیجی‌کالا در سال ۹۹ به چه تعدادی رسید؟

تا پایان سال ۹۹ دیجی‌کالا با برخورداری از ۵۵ مرکز برای توزیع کالا، خدمات پس از فروش و ۳۲ محل جمع‌آوری کالای فروشندگان سراسر کشور، به توسعه مراکز زیرساختی و توان پردازشی خود ادامه داده‌است.

مراکز توزیع کالا
مراکز جمع‌آوری کالای فروشندگان
نمایندگی‌های توزیع کالا
انبارهای سیار جمع‌آوری کالای فروشندگان

مراکز زیرساختی دیجی‌کالا در تهران

دیجی‌کالا سه مرکز پردازش اصلی در تهران دارد. مرکز دانش با مساحت ۵۰ هزار متر مربع یکی از بزرگترین مراکز پردازش در ایران و منطقه است. کالاهای سوپرمارکتی در مرکز شادآباد با مساخت ۳۵هزار متر مربع پردازش می‌شوند و مرکز بادامک با مساحت ۱۰هزار متر مربع به پردازش کالاهای بزرگ مقیاس اختصاص دارد.

مرکز پردازش کالاهای متوسط و کوچک
مرکز پردازش کالاهای سوپرمارکتی
مرکز پردازش کالاهای بزرگ مقیاس
مراکز توزیع کالا در تهران
انبارهای سیار جمع‌آوری کالای فروشندگان
مراکز توزیع کالاهای سوپرمارکتی
مراکز حضوری تحویل سفارش و مرجوعی

کاربران دیجی‌کالا در سال ۹۹ بیشتر چه کالاهایی را جستجو کرده‌اند؟

مردم کدام استان‌ها از دیجی‌کالا بیشتر خرید می‌کنند؟

کاربران دیجی‌کالا در نقد و بررسی کالاها چگونه مشارکت می‌کنند؟

محتوای تولید شده توسط کاربران یکی‌ از ابزارهای مهم دیجی‌کالا است که به کاربران دیگر کمک می‌کند با بررسی تجربه مشتریان قبلی انتخاب بهتری داشته باشند. علاوه بر امکان ثبت نقد و نظر در قالب متن، عکس و فیلم، کاربران می‌توانند سوال‌های خود را در قسمت «پرسش و پاسخ» مطرح کنند و جواب ابهام‌ها و پرسش‌های خود را دریافت کنند.

۱۲,۵۶۷,۳۳۰ +

تعداد نظرات منتشر شده توسط کاربران

۳۹۸,۱۴۹ +

تعداد تصاویر ثبت شده توسط کاربران

۱۰,۷۶۸ +

تعداد فیلم‌های ثبت شده توسط کاربران

۱,۸۵۰,۰۰۰ +

تعداد پرسش و پاسخ منتشر شده

تایید شده
رد شده

تعداد کسب و کارها در پلتفرم مارکت‌پِلیس دیجی‌کالا چقدر رشد داشته است؟

۵۱۰ میلیون ریال

در سال ۹۹، هر فروشنده فعال مارکت‌پِلیس به‌طور متوسط ماهانه ۵۱۰ میلیون ریال فروش داشته است.

۵۸۰ میلیارد ریال

در مهرماه سال ۹۹ یکی از فروشندگان مارکت‌پِلیس موفق شد ۵۸۰ میلیارد ریال بفروشد. این عدد رکورد فروشندگان مارکت‌پِلیس در یک ماه است.

کاربران گوش به زنگ

کاربران مشتاق موجودشدن دوباره کدام کالاها هستند؟
رتبه ۱

ماسک تنفسی

مدل فیش ماسک سه بعدی

رتبه ۲

ماسک تنفسی ریباطب

کوانتوم کد ۳

رتبه ۳

ماست تنفسی ریباطب

کوانتوم کد ۴

رتبه ۴

روغن سرخ کردنی گلد

طبیعت - ۳ لیتر

رتبه ۵

روغن سرخ کردنی بهار

۱.۸ لیتر

دیجی‌کالا خانه کسب وکارهای ایرانی

مارکت‌پِلِیس یا بازارگاه (Marketplace) بستری است که امکان خرید از چند ده هزار تأمین‌کننده متفاوت را برای مشتریان فراهم می‌کند. در مارکت‌پِلِیس دیجی‌کالا بیش‌از 150 هزار فروشنده برای عرضه محصولات خود گرد هم آمده‌اند و با یکدیگر رقابت می‌کنند و خریداران می‌توانند با بررسی محصولات آنها آنچه را که نیاز دارند تهیه کنند. در دیجی‌کالا فروشنده می‌تواند کالاهای خود را به بازار ۸۰ میلیون نفری کشور عرضه کند و محصولات خود را در معرض دید میلیون‌ها مشتری قرار دهد. کاربران نیز به طیف وسیعی از محصولات و قیمت‌های رقابتی دسترسی دارند و سبد خرید خود را با سهولت بیشتر و به اصطلاح با دست بازتری تکمیل می‌کنند.

دیجی‌کالا با توسعه پلتفرم مارکت‌پِلِیس خود در سال 95 برای خدمت‌رسانی به فروشندگان باعث شد که بسیاری از تأمین کنندگان و تولیدکنندگان، بدون دغدغه‌های فنی و زیرساختی، کالاهای خود را عرضه کنند و به این ترتیب به پایگاه کاربران دیجی‌کالا و شبکه گسترده و ملی توزیع دیجی‌کالا دسترسی داشته باشند.

دیجی‌کالا برندی ملّی است و حمایت از کسب‌وکارهای ایرانی را مهم‌ترین مسئولیت اجتماعی خود می‌داند. پلتفرم مارکت‌پِلِیس دیجی‌کالا تولیدکننده، صنعتگر، هنرمند و کسب‌وکار ایرانی را مستقیماً به بازاری به وسعت سراسر ایران متصل می‌کند و تمامی سرویس‌های لجستیکی، انبارداری، پرداخت، بسته‌بندی، بازاریابی، تولید محتوا، بینش بازار و خدمات پس از فروش را به آنها ارائه می‌دهد. آرمان دیجی‌کالا این است که تولیدکننده ایرانی دغدغه‌ای جز تولید و عرضه نداشته باشد.

تولید کنندگان
خرده فروشان
مشاغل خانگی
هنرمندان
شرکت‌های بازرگانی
مرکز فروشندگان
مرکز پردازش
محتوا
تبلیغات و بازاریابی
لجستیک

مصرف کننده

داستان موفقیت کارآفرینان ایرانی

هرکدام از فروشندگان فعال در پلتفرم مارکت‌پِلیس دیجی‌کالا با چشم‌انداز و قصه‌ای منحصر به فرد پا به دنیای فروش آنلاین گذاشته‌اند. دیجی‌کالا به عنوان میزبان تمام کسب‌وکارهای بزرگ، متوسط و کوچک از سراسر ایران، به تصویر کشیدن داستان موفقیت برخی از آنها را از سال 98 آغاز کرد و تا امروز بیش از 50 ویدیو در قالب شرح داستان موفقیت از تولیدکنندگان استان‌های مختلف تولید و منتشر شده است.

دیجی‌کالا امیدوار است تا این اقدام، بتواند به ساخت برند ایرانی از کارآفرینان فعال کمک کند و مشوقی باشد برای پیوستن سایر کسب‌وکارها به مسیر خلق ارزش در فضای تجارت الکترونیک ایران.

یزد تایر - یزد

گروه صنعتی داتیس - سمنان

فرشگاه سان بایت - شیراز

روژین تاک - کرمانشاه

آغاز پروژه کارآفرینی بومی و محلی

امکان عرضه محصولات بومی و محلی در پلتفرم مارکت‌پِلیس دیجی‌کالا، قابلیت جدیدی بود که پاییز 99 در پروژه کارآفرینی بومی دیجی‌کالا محقق شد. این پروژه چشم‌اندازی بلندمدت برای دعوت از تمامی فروشندگان بالقوه محصولات بومی و اصیل و نیز، مشتریان برای استقبال از این محصولات دارد و تلاش برای محرومیت‌زدایی، تسهیل اشتغال‌زایی و ایجاد جریان درآمدی پایدار در مناطق کمتر توسعه‌یافته روستایی از طریق گسترش تجارت الکترونیک، هدف دیجی‌کالا در این طرح حمایتی است. دیجی‌کالا امکان عرضه محصولات بومی روستاییان را در راستای تحقق مسئولیت اجتماعی خود در حالی فراهم کرده که بحران ناشی از بیماری کرونا بسیاری از کسب‌وکارها را با مشکل مواجه کرده است. در این میان، فروش کالاهای بومی و محلی در مارکت‌پِلیس دیجی‌کالا با بیش از ۱۵۰ هزار فروشنده، علاوه بر اشتغال پایدار و توانمندسازی روستاییان، باعث تمرکززدایی و تسهیل دسترسی فروشندگان بالقوه در خارج از تهران و مراکز استان‌ها می‌شود.

در حال حاضر تعداد کالاهای بومی و محلی در دیجی‌کالا از مرز ۴ هزار کالا و تعداد فروشنده‌ها نیز از یک هزار فروشنده عبور کرده است.

محصولات بومی و محلی با نشان مخصوص در صفحات کالاها متمایز شده‌اند.

سهم فروش کالاهای ایرانی در دیجی‌کالا چقدر است؟

تعداد کالای فروش رفته

کالاهای ایرانی
کالاهای خارجی

تعداد برند ایرانی

پر جستجوترین برندهای ایرانی در دیجی‌کالا

۳۴۱,۹۲۴
۱۶۵,۹۴۱
۱۴۳,۲۳۶
۱۲۶,۸۷۰
۹۴,۸۲۳

پر جستجوترین برندهای خارجی در دیجی‌کالا

۱۰,۸۰۳,۲۷۶
۶,۲۴۵,۵۷۳
۴,۶۷۶,۳۰۶
۱,۶۹۷,۰۴۶
۳۷۷,۶۸۶

پرفروش‌ترین برندهای ایرانی

دیجی‌پلاس

دیجی‌پلاس به عنوان یکی از سرویس‌های ویژه دیجی‌کالا در مردادماه سال ۹۹ راه‌اندازی شد که با هدف ارائه خدمات منحصر به فرد تلاش می‌کند تا تجربه خرید لذت‌بخش و سریعی را برای کاربران رقم بزند.

کاربران دیجی‌پلاس در مقایسه با سایر کاربران عادی دیجی‌کالا می‌توانند در مدت زمان کمتری سفارش خود را دریافت کنند، زمان بیشتری برای بررسی و مرجوعی سفارش خود دارند، نسبت به بقیه کاربران زودتر از تخفیف‌های شگفت انگیز با خبر می‌شوند، با خرید کالاهای نشان‌دار هدیه نقدی دریافت می‌کنند و مهم‌تر از همه، کاربران می‌توانند با اشتراک دیجی‌پلاس سفارش‌هایی که به صورت ماهیانه انجام می‌دهند را با هزینه ارسال رایگان دریافت کنند.

۲۶۰ میلیون ریال

بیشترین بازپرداخت (کش‌بک) دریافتی یک کاربر

۱,۵۳۶,۸۷۸

تعداد کل سفارش‌های کاربران دیجی‌پلاس

دیجی‌کلاب

تداوم لذت خرید برای مشتریان همیشگی دیجی‌کالا از اهداف دیجی‌کلاب است. دیجی‌کلاب، باشگاه مشتریان دیجی‌کالاست که کاربران می‌توانند به ازای هر خرید امتیاز جمع کنند و از جوایز و تخفیف‌های اختصاصی دیجی‌کلاب بهره‌مند شوند. در پایان هر فصل، در دیجی‌کلاب یک قرعه‌کشی برگزار می‌شود و هر مشتری با 10 امتیاز می‌تواند یک بلیت شانس شرکت در قرعه‌کشی دریافت کند.

۴۱,۵+ میلیون

بازدید از صفحه اصلی دیجی‌کلاب در سال ۹۹

۵۲۰ میلیون

میزان امتیاز دریافت شده توسط کاربران دیجی‌کلاب در سال ۹۹

۲۲۹,۸۱۰

بیشترین امتیاز خرج شده توسط یک کاربر در سال ۹۹

ارزش خالص کالای فروخته‌شده در دیجی‌کالا تا پایان سال ۹۹ چقدر رشد داشته‌است؟

۱۵۱٪

ارزش خالص کالای فروخته شده در دیجی‌کالا در سال ۹۹ در مقایسه با سال ۹۸ با رشد ۱۵۱ درصدی، ۲.۵ برابر افزایش داشته‌است.

۱۰۷٪

فروش خالص ریالی دیجی‌کالا در ۸ سال گذشته به‌طور متوسط هر سال %۱۰۷ رشد داشته است.

پروژه بهینه‌سازی بسته‌بندی دیجی‌کالا در سال ۹۹

۷۲۲,۵۶۲,۸۳۱ سانتی‌مترمربع

کاهش در مصرف جعبه در یک ماه

۱۰٪ کاهش در مصرف کاغذ دیجی‌کالا
نجات ۲,۵۰۰ درخت
۴/۶ میلیون لیتر صرفه‌جویی در مصرف آب

اقدامات مسئولیت اجتماعی دیجی‌کالا

عملکرد اخلاقی و پایدار با ملاحظات محیط زیستی و خیرخواهانه دغدغه دیجی‌کالا به عنوان کسب‌وکاری‌ست که همواره خواهان اثرگذاری اجتماعی است. در سال 99 فعالیت‌های دیجی‌کالا در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی به واسطه اضافه شدن واحدی متمرکز به تیم ارتباطات شرکتی دیجی‌کالا با قدرت بیشتری ادامه پیدا کرد؛ از حمایت از کارآفرینی بومی گرفته تا پشتیبانی از آموزش آنلاین در مناطق محروم از تکنولوژی آموزشی؛ از تشویق همکاران به درختکاری تا تأمین دوچرخه برای کودکان.

همدلی در روزهای کرونا

با شدت گرفتن شیوع کرونا از ابتدای سال 99 دیجی‌کالا با پیوستن به پویش «ایران همدل» کوشید در کنار تمام مخاطبان خود باشد. در چندین نوبت برای قدردانی از عزیزان کادر درمان، در بیمارستان‌های سانتر کرونا در شهرهای مختلف ایران بسته‌هایی به رسم سپاس و قدردانی اهدا کرد. این بسته‌ها به صورت روزانه با هماهنگی و همکاری سازمان نظام پزشکی کشور، وزارت بهداشت و کمپین نفس به بیمارستان‌های فیروزگر، سینا و امام خمینی در تهران و همچنین بیمارستان‌های کامکار قم، امام رضای مشهد، امین اصفهان، آیت‌الله روحانی بابل و رازی رشت ارسال شد تا قدردانی کوچکی از فداکاری بزرگ کادر درمان کشور باشد.

همچنین اهدای تبلت برای برقراری ارتباط تصویری بیماران قرنطینه‌کرونایی با خانواده‌هایشان و نیز اختصاص اعتبار خرید از دیجی‌کالا به 300 خانواده آسیب‌دیده از کرونا و کم برخوردار از جنوب شهر تهران یکی دیگر از اقدامات دیجی‌کالا در همدلی با مردم بود.

تامین و توزیع تبلت در مناطق کم‌برخوردار برای برقراری عدالت اجتماعی

پویش همه با هم همسایه‌ایم؛ تامین نیازهای کالایی اقشار آسیب‌پذیر

پویش با هم به استقبال یلدا؛ مشارکت در تامین نیازهای کالایی اقشار آسیب‌پذیر

مشارکت در احیای جنگل‎‌های هیرکانی و کاشت ۱۱۰۰ درخت

هدیه دیجی‌کالا به مشتریان در هفته منابع طبیعی و روز درختکاری

پویش رکاب سفید؛ مشارکت در تامین دوچرخه برای کودکان و ترویج فرهنگ رکاب‌زنی

آغاز سفر به همه ایران

دیجی‌کالا برندی ملی است و با مخاطبانی به وسعت ایران روبروست. از کلان‌شهرها تا دور افتاده‌ترین نقاط روستایی ایران پهناور، می‌توانند از دیجی‌کالا سفارش دهند یا محصولات خود را در بستر آن به فروش برسانند. اسفند 99 پویش دیجی‌کالا برای همه ایران کلید خورد. در این طرح که همزمان با طرح هفته‌های خرید اینترنتی (پیشنهاد شده از سوی اتحادیه کسب و کارهای مجازی) آغاز شد، دیجی‌کالا به ترتیب در بازه‌های زمانی یک یا دو هفته‌ای در سفری مجازی به هر کدام از استان‌های ایران، خدمات خود را به اهالی آن استان معرفی و پیشنهادهای ویژه خود را به اهالی آن استان ارائه کرد. استان‌های کرمان و گلستان تا پیش از آغاز سال 1400 در این طرح پوشش داده شدند. بسیاری از کسب‌وکارهای فعال در فضای غیر آنلاین شهرها و به‌ویژه نقاط دور افتاده در ایران همچنان با ظرفیت پلتفرم‌های آنلاین آشنایی کامل ندارند. این طرح به تمام بازیگران یعنی کاربران و کسب‌وکارهای آنلاین کمک می‌کند. به‌طوری که کسب‌وکارهای محلی می‌توانند با شرکت در این رویداد و از طریق دیجی‌کالا، جایگاه خود را به کسب‌وکارهای استان خود نشان دهند و کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا نیز می‌توانند از این فرصت برای عرضه محصولات به مخاطبان بیشتر بهره ببرند.

این دومین گزارش دیجی‌کالا است که به صورت عمومی منتشر می‌شود و در پی پاسخ به این سوال است که «رفتار خرید کاربر و مصرف‌کننده ایرانی در فضای آنلاین در سال ۹۹ چگونه بوده است؟».

نقاط سفید رنگ بالا موقعیت جغرافیایی مشتریان دیجی‌کالاست و نقاط آبی رنگ موقعیت جغرافیایی کسب‌وکارها و فروشندگان فعال در پلتفرم مارکت‌پلیس دیجی‌کلا

این میلیون‌ها نقطه نقشه ایران عزیز را تشکیل داده‌اند.