فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس در ایستگاه فضایی جابه‌جا شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
جدایی فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون مأموریت کرو-1 اسپیس‌ایکس از ایستگاه فضایی بین‌المللی برای جابه‌جا شدن به سکوی بالایی ماژول هارمونی

روز گذشته ناسا، اسپیس‌ایکس و فضانوردان مأموریت کرو-۱ یک گام مهم برداشتند و فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون را از یک سکوی اتصال به سکوی دیگر جابه‌جا کردند.

جابه‌جایی کپسول سرنشین‌دار دراگون با نام «تاب‌آوری» زمینه را برای مأموریت‌های چرخشی سرنشین‌دار و باری طی ماه کاری شلوغ ایستگاه فضایی بین‌المللی فراهم می‌کند. مأموریت‌هایی که طی آن «اعزام ۶۴» به پایان می‌رسد و «اعزام ۶۵» (Expedition 65) آغاز می‌شود.

جابه‌جایی فضاپیما از سکوی شماره ۲ ماژول هارمونی ایستگاه که در جلوی آن قرار دارد، به سکوی بالایی که رو به فضاست، برای نخستین بار توسط یک فضاپیمای خصوصی انجام می‌شود و نشان می‌دهد که این عملیات هم مانند پرتاب‌های فضایی خصوصی، یک امر معمول در آینده خواهد بود.

فضانوردان کرو-1 هنگام مانیتور کردن مأموریت جابه‌جایی

فضانوردان کرو-۱ هنگام مانیتور کردن مأموریت جابه‌جا کردن محل اتصال فضاپیما
Credit: NASA

با این جابه‌جایی، سکوی جلویی ماژول هارمونی ایستگاه فضایی برای رسیدن فضانوردان مأموریت کرو-۲ با کپسول سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس به نام «اِندِور» (Endeavour) خالی شد.

فضانوردان ناسا «شین کیمبرو» (Shane Kimbrough) و «مک آرتور» (Megan McArthur) به همراه فضانورد ژاپن «آکی هوشیده» (Akihiko Hoshide) و فضانورد آژانس فضایی اروپا «توماس پسکی» (Thomas Pesquet) ساعت ۰۶:۱۱ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۴:۴۱ به وقت تهران) ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) از مرکز فضایی کندی حرکت می‌کنند و روز بعد حدود ۰۵:۳۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۴:۰۰ به وقت تهران) به ایستگاه می‌رسند.

پس از تقریبا ۵ روز کاری برای تغییر شیفت، اگر همه‌ی شرایط از جمله آب‌وهوا فراهم باشد، فضانوردان مأموریت کرو-۱ در ساعت ۵ صبح چهارشنبه ۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت ساعت ۱۳:۳۰ به وقت تهران) سفر بازگشت خود را آغاز می‌کنند و حدود ۷٫۵ ساعت بعد در سواحل فلوریدا به زمین خواهند رسید تا مأموریت «اعزام ۶۴» (Expedition 64) به طور کامل به پایان برسد.

علاوه بر این مأموریت‌ها، ناسا و اسپیس‌ایکس در حال آماده شدن برای مأموریت کرو-۳ هستند که برای حدود ۲۳ اکتبر (۱ آبان) برنامه‌ریزی شده است و پس از آن فضانوردان کرو-۲ به زمین بازمی‌گردند.

فضانوردان مأموریت کرو-۳ شامل «راجا چاری» (Raja Chari) و «تام مارشبرن» (Thomas Marshburn) از ناسا به همراه «ماتیاس ماورر» (Matthias Maurer) از آژانس فضایی اروپا از ماه دسامبر گذشته (آذر ۱۳۹۹)، در حال گذراندن آموزش‌های ۶ ماهه برای این اعزام هستند. چهارمین فضانورد هم در آینده مشخص خواهد شد.

عکس کاور: جدایی فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون مأموریت کرو-۱ اسپیس‌ایکس از ایستگاه فضایی بین‌المللی برای جابه‌جا شدن به سکوی بالایی ماژول هارمونی

Credit: NASA

منبع: NASAبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما