پنجره‌ی گنبدی اسپیس‌ایکس به فضانوردان دراگون نمایی بی‌نظیر از زمین خواهد داد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
جرد آیزاک‌من فرمانده مأموریت اینسپیریشن4 هنگام بازدید از گنبد شیشه‌ای کپسول دراگون اسپیس‌ایکس

اسپیس‌ایکس از گنبد شیشه‌ای کپسول دراگون که دیدی سراسری به فضا و زمین برای مسافران فراهم می‌کند رونمایی کرد.

همیشه فضانوردان درباره‌ی دیدن زمین از فضا برای نخستین بار و داشتن تجربه‌ای بی‌نظیر صحبت می‌کنند. اکنون اسپیس‌ایکس از گنبد شیشه‌ای که پیش از این وعده‌اش را داده بود رونمایی کرده و قرار است فضانوردان مأموریت «اینسپیریشن۴» (Inspiration4) که اواخبر سپتامبر به فضا می‌روند برای نخستین بار آن را تجربه کنند.

مأموریت «الهام‌بخش۴» برخلاف بسیار از پرتاب‌های سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس، به ملاقات ایستگاه فضایی بین‌المللی نخواهد رفت و بنابراین نیازی به مکانیزم اتصال به بندرگاه‌های ایستگاه را ندارد. به جای آن یک پنجره‌ی سراسرنمای شیشه‌ای با نام «گنبد» (Cupola) قرار می‌گیرد.

به گفته‌ی تیم مأموریت اینسپیریشن۴ خدمه‌ی این پرواز پیش از رفتن به فلوریدا برای هماهنگی با فرآیند پرتاب کپسول «تاب‌آوری» (Resilience) دراگون از این گنبد شیشه‌ای در کالیفرنیا بازدید کرده‌اند.

«جرد آیزاک‌من» (Jared Isaacman) بنیانگذار ثروتمند «شیفت۴ پیمنتس» (Shift4 Payments) که فرماندهی این مأموریت را برعهده دارد و «هیلی آرسنو» (Haley Arceneaux) که در کودکی از سرطان نجات یافته، «کریس سمبروسکی» (Chris Sembroski) متخصص صنعت هوافضا و «سیان پراکتر» (Sian Proctor) زمین‌شناس هم او را همراهی می‌کنند. این نخستین پرواز فضایی تمام‌شهروندی تاریخ به مدار زمین خواهد بود.

اسپیس‌ایکس پیش از این نمای کامپیوتری گنبد را به اشتراک گذاشته بود که به گفته‌ی «ایلان ماسک» (Elon Musk) مدیرعامل این شرکت، احتمالا بهترین تجربه را برای درک حضور در فضا، در اختیار مسافران قرار خواهد داد.

طرحی گرافیکی از کپسول سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس با پنجره‌ی گنبدی

طرح رندر شده‌ی کپسول سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس با پنجره‌ی گنبدی رو به زمین و فضا
Credit: SpaceX

هم‌اکنون پرتاب مأموریت اینسپیریشن۴ برای ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) برنامه‌ریزی شده است و قرار است کپسول دراگون سوار بر موشک فالکون ۹ از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا بلند شود. این سفر سه روز طول خواهد کشید. مأموریتی که یک هدف آن تأمین بودجه برای بیمارستان تحقیقاتی کودکان «سنت جود» است.

این مأموریت غیرنظامی نقطه عطف تازه‌ای در گردشگری فضایی خواهد بود زیرا برخلاف پروازهای میلیاردی و زیرمداری «ویرجین گلکتیک» (Virgin Galactic) و «بلو اوریجین» (Blue Origin) به فضا که اخیرا انجام شد، کپسول دراگون خدمه را با خود به مدار زمین خواهد برد و آن‌ها پنجره‌ای سراسری به جهان خواهند داشت.

عکس کاور: جرد آیزاک‌من فرمانده مأموریت اینسپیریشن۴ هنگام بازدید از گنبد شیشه‌ای کپسول دراگون اسپیس‌ایکس

Credit: SpaceX/Inspiration4

منبع: CNetبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما