هشدار یک مشاور علمی به ایرانی‌ها

فرناز حیدری ۱۳ آذر ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۰
نویسنده فرناز حیدری
گوینده فرناز حیدری
زمان 23:31
حجم فایل 32 MB
دانلود

استفان استروسکی (Stephan Ostrowski)، مشاور علمی انجمن حفاظت از حیات‌وحش (Wildlife Conservation Society: WCS) که از سال ۱۹۹۳ در زمینه حفاظت از حیات‌وحش کارهای میدانی انجام می‌دهد، یکی کارشناسان نام‌آشنای بین‌المللی است که بارها به ایران سفر کرده.

در مصاحبه‌ای که با این کارشناس مطرح داشته‌ایم و شما اکنون ترجمه آن را می‌شنوید، از ایشان درباره وضعیت یوزها و اهمیت حفاظت‌شان پرسیدیم. استروسکی در مقام مشاور علمی پروژه‌های منطقه آسیای غربی و مرکزی دیدگاه‌هایی دارد که شنیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.در صحبت‌های استروسکی می‌توان عشق و علاقه وافری را که به حفاظت از حیات‌وحش دارد، حس کرد. عشق و علاقه‌ای که متاسفانه خیلی از ما ایرانی‌ها فاقد آن هستیم. برای بسیاری از ما یوزها، حیواناتی دور و شاید بی‌اهمیت هستند که بودن یا نبودن‌شان چندان مهم نیست.

اما سوال اینجاست که یک کارشناس بین‌المللی و مشاور علمی، در ایران و یوزهای ما چه دیده که خیلی از ما نه‌تنها ندیده‌ایم بلکه متاسفانه حتی حاضر هم نیستیم که قدری از زمان، توان و یا مسوولیت اجتماعی‌مان را خرج آن‌ها کنیم؟

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. وفا محمودی وفا محمودی

  با سلام
  در حقیقت باید گفت متاسفانه، متاسفانه خیلی از مردم در ایران هیچ احترامی برای محیط زیست و جانوران دیگر قائل نیستند و این مشکلی بسیار بزرگی است . حتی خود محیط زیست زیاد نسبت به محیط زیست متعهد نیست نمونه اش کشتن خرس در شمال بدست مامورین محیط زیست بود که برای انتقال این خرس تدارکات کامل و کافی را ندیده بودند و آخرش به مرگ این خرس ختم شد. پخش کردن زباله در هرجای که دوست داریم نمونه دیگری از بی تفاوتی ما ایرانی هاست. شکار تفریحی و بی رویه حیوانات در ایران بسیار زیاد و بی برنامه است. روزی برای منقرض شدن یوز ایرانی هم مانند سایر گونه های حیوانی منقرض شده در ایران حسرت خواهیم خورد .

 2. علیرضا خردمند علیرضا خردمند

  خانم حیدری …باور کنین این فرهنگ سازی ها وظیفه رسانه ها هست و مخصوصا صدا و سیما…
  خداییش صدا و سیما دنبال فرهنگ سازیه؟
  تا حالا چند بار دیدین که یه برنامه خوبی بسازن تا مردم کمتر در طبیعت آشغال بریزن…در مورد جنگل های شمال و غرب و …
  جنگل های هیراکانی شمال که داره نابود میشه… دریای مازندران که نگو و نپرس…
  خیج فارس و دریاچه ارومیه و آب و هوایگرد و خاکی مردم خوب جنوب و … و ….

  واقعا نمی دونم چی بگم…
  ولی مرسی از شما و بچه های خوب دیجیکالا که دارین به نوبه خود فرهنگ سازی می کنین…