ماژول روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی را برای لحظاتی از کنترل خارج کرد

۱۲ مرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
لحظه‌ی اتصال ماژول آزمایشگاهی نائوکا روسیه به ایستگاه فضایی بین‌المللی

در حالی که واحد آزمایشگاهی روسی نائوکا به ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوست، یک اتفاق غیرمنتظره در مدار زمین روی داد و ماژول تازه رسیده، ناگهان پیشرانه‌های خود را بدون فرمان قبلی روشن کرد.

روشن شدن ناگهانی پیشرانه‌های ماژول آزمایشگاهی «نائوکا» (Nauka) در حالی که به «ایستگاه فضایی بین‌المللی» (ISS) متصل شده بود، باعث شد تا چرخش بزرگ‌ترین آزمایشگاه مداری زمین، برای لحظاتی از کنترل خارج شود.

اگرچه به‌نظر می‌رسد که هیچ چیز آسیب ندیده است و خدمه ایمن هستند اما کمی پیش از این یعنی تقریبا ۳ ساعت پس از رسیدن ماژول روسی نائوکا به ایستگاه فضایی در ساعت ۰۹:۲۹ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۷:۵۹ به وقت تهران) همه چیز عجیب بود.

پس از رسیدن و پیوستن ماژول به ایستگاه فضایی بین‌المللی، خدمه‌ی ایستگاه نشت احتمالی محل اتصال را بررسی و سپس دریچه را باز کردند. در نهایت یکپارچه‌سازی رایانه‌ها را در ماژول تازه رسیده‌ی نائوکا که به آن آزمایشگاه چندمنظوریه‌ی روسیه هم گفته می‌شود، انجام دادند.

ناگهان و بدون هشدار، در حدود ۱۲:۴۵ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۱:۱۵ به وقت تهران) پیشرانه‌های این ماژول جدید به‌طور غیرمنتظره و ناخواسته فعال شدند. این موضوع باعث شد تا ایستگاه فضایی بین‌المللی کنترل چرخش خود را تا حدود ۴۵ درجه از دست بدهد. هنوز مشخص نیست که چه عاملی باعث چنین رویدادی شده است اما یک احتمال این است که رایانه‌های نائوکا هنوز اتصال را تشخیص نداده و در نتیجه به رانش ادامه داده‌اند.

بنابراین کنترل‌کننده‌های مأموریت با انجام یک مانور کنترل غلت ایستگاه فضایی، مجدد آن را در جهت صحیح قرار دادند. این کار با فعال کردن پیشرانه‌های دیگر ماژول روسی با نام «زیوزدا» (Zvezda) و فضاپیمای باری «پروگرس» (Progress) این کشور انجام دادند. سرانجام این تلاش برای بازیابی نتیجه داد و ISS به حالت عادی خود بازگشت.

هم‌اکنون ایستگاه فضایی بین‌المللی کاملا تحت کنترل قرار دارد و هیچ گونه خسارت یا صدمه‌ای به آن یا خدمه گزارش نشده است. برای بررسی وضعیت «درو مورگان» (Drew Morgan) از مرکز کنترل مأموریت در ناسا، از فضانوردان خواست که به بیرون نگاه کنند تا وضعیت بقایای معلق در اطراف ایستگاه یا خسارت احتمالی به آن را بررسی کنند. اما چیزی دیده نشده و به گفته‌ی ناسا با وجود اداه داشتن عملیات بازیابی، هم‌اکنون ایستگاه فضایی در یک پیکربندی پایدار قرار دارد.

مانور بازیابی در حالی انجام شد که ماژول نائوکا همچنان به ایستگاه فضایی متصل است و بنابراین پیشرانه‌ها باز هم می‌توانستند فعال شده و خطرآفرین باشند. اما به گفته‌ی «آناتولی زاک» (Anatoly Zak) خبرنگار شبکه‌ی فضایی روسیه، اکنون نائوکا همه‌ی مواد پیشران خود را سوزانده است و بنابراین به‌نظر می‌رسد که خطر فعال شدن دوباره‌ی پیشرانه‌ها وچود ندارد.

با وقوع این مشکل، فعالیت‌های روزانه در ISS هم لغو شد تا خدمه و کنترل‌کننده‌های مأموریت، وضعیت فعلی را بررسی کنند و علت فعال شدن ناخواسته‌ی پیشرانه‌ها روشن شود. این رخداد غیرمنتظره همچنین باعث لغو برنامه‌ریزی قبلی برای پرتاب فضاپیمای آزمایشی «استارلاینر» (Starliner) بویینگ شده است.

عکس کاور: لحظه‌ی اتصال ماژول آزمایشگاهی نائوکا روسیه به ایستگاه فضایی بین‌المللی

Credit: NASA

منبع: Gizmodo

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه