کپسول دراگون در مأموریت آینده «تاب‌آوری» پرتاب‌های فضایی را نشان می‌دهد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فضانوردان مأموریت کرو-1 کپسول فضایی دراگون

فضانوردانی که با کپسول بعدی دراگون اسپیس‌ایکس راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند، در حالی برای سفر خود آماده می‌شوند که نامی هم به فضاپیمای خود داده‌اند؛ «تاب‌آوری» (Resilience).

«مایکل هاپکینز» (Michael Hopkins) فضانورد ناسا که فرماندهی نخستین مأموریت عملیاتی سرنشین‌دار تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی را برعهده دارد به نمایندگی از هم‌فضانوردان، «ویکتور گلاور» (Victor Glover) و «شانون واکر» (Shannon Walker) از ناسا و «سویچی ناگوچی» (Soichi Noguchi) از آژانس هوافضای ژاپن (JAXA) گفت: «ما از فرصت نام‌گذاری فضاپیمای خود بسیار هیجان‌زده هستیم. کپسول کرو-۱ دراگون به شماره‌ی ۲۰۷، از این پس با نام تاب‌آوری (رِزیلیِنس) شناخته خواهد شد.»

به گفته‌ی هاپکینز این نام بیان‌کننده‌ی چالش‌هایی است که در سال جاری نه تنها برای خدمه‌ی اسپیس‌ایکس و ناسا، بلکه برای همه‌ی مردم جهان رخ داده است.

او خاطرنشان کرد: «تاب‌آوری به معنای عملکرد خوب در زمان استرس یا غلبه بر حوادث ناگوار است. من فکر می‌کنم که همه‌ی ما موافقیم که سال ۲۰۲۰ با همه‌گیری جهانی، مشکلات اقتصادی، ناآرامی‌های اجتماعی و قرنطینه، یک سال چالش‌برانگیز بوده است. با وجود این مشکلات، اسپیس‌ایکس و ناسا خط تولید را باز نگه داشتند و این وسیله‌ی شگفت‌انگیز را که برای نخستین پرواز خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده می‌شود، تکمیل کردند.»

هاپکینز ادامه داد: «بنابراین نام تاب‌آوری (Resilience) واقعا به افتخار تیم‌های ناسا و اسپیس‌ایکس است و اگر صادقانه بگویم به افتخار خانواده‌های ما، همکاران ما، همشهریان ما، شرکای بین‌المللی ما و راهبران ماست که کیفیت یکسانی را در طول این دوران دشوار حفظ کرده‌اند.»

لوگوی مأموریت کرو-1

لوگوی مأموریت کرو-۱ دراگون
Credit: SpaceX

پس از پرواز آزمایشی دمو-۲ کرو دراگون که در ماه آگوست (مرداد) به زمین بازگشت، مأموریت کرو-۱ نخستین پرواز سرنشین‌دار تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی است که طی یک مأموریت عملیاتی و گواهی‌شده‌ی ناسا انجام می‌شود. مقامات ناسا و اسپیس‌ایکس اعلام کردند که برای مأموریت سرنشین‌دار بعدی مشکل موجود در سپر حرارتی کپسول دراگون را هم برطرف کرده‌اند.

در مأموریت قبلی، فضانوردان ناسا باب بنکن و داگ هارلی نخستین کسانی بودند که برای فضاپیمای دراگون خود نام انتخاب کردند. آن‌ها نام «تلاش» (اِندِور) را با الهام از شاتل فضایی «اندور» (Endeavour) برگزیدند که هر دو نخستین مأموریت فضایی خود را با آن تجربه کرده بودند. اما آن‌ها برای اعلام این نام منتظر ماندند تا وارد مدار شوند درحالی که نام کپسول مأموریت ماه آینده از هم‌اکنون مشخص است.

مأموریت کرو-۱ که به دلیل ترافیک فضایی به تعویق افتاده بود، در ساعت ۲:۴۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۰:۱۰ به وقت تهران) در تاریخ ۳۱ اکتبر (۱۰ آبان) انجام خواهد شد که ۲۰ سال پس از روز پرتاب نخستین مأموریت سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی است. کپسول «تاب‌آوری» (Resilience) توسط یک موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد تا یک روز بعد به ایستگاه برسد.

عکس کاور: فضانوردان مأموریت کرو-۱ دراگون اسپیس‌ایکس و ناسا

Credit: SpaceX

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما