از گل دست خدا تا سکوت استادیوم ماراکانا

استودیو دیجی‌کالا مگ ۲۴ تیر ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۴ ۲۴ تیر ۱۳۹۷

در ویدیوکست امروز ده فینال آخر جام جهانی را از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۱۴ مورد بررسی قرار دادیم. درست پیش از آنکه بازی حساس فرانسه و کرواسی در جام جهانی ۲۰۱۸ به عنوان بیست‌ویکمین فینال برگزار شود. فینال جام جهانی ۲۰۱۸ در مسکوست.

فینال ۱۹۷۸ میان آرژانتین که میزبان بود و هلند که تا فینال بالا آمده بود و جلوی آرژانتین ناکام ماند. آرژانتینی که پیش‌تر در مرحله یک چهارم نهایی جلوی انگلیس با گل هند مارادونا بالا آمده بود. گلی که به دلیل مشکلات سیاسی میان آرژانتین و انگلیس به گل دست خدا معروف شد چون آرژانتینی‌ها معتقد بودند که این گل در حقیقت پاسخ به استعمار انگلستان است. آرژانتین ۳ بر ۱ برنده بازی شد.

سال ۱۹۸۲ ایتالیا و آلمان در اسپانیا به مصاف هم رفتند. ایتالیا یک هیچ جلو بود که در دقیقه نود از آلمان یک گل خورد. ممکن بود همین مساوی منجر به تراژدی شود که درنهایت ایتالیایی‌ها موفق شدند در وقت اضافه آلمان را شکست بدهند.

۱۹۸۶ سال هم اوج و هم نابودی مارادونا بود. در فینال آرژانتین جلوی آلمان به زمین رفت و با درخشش مارادونا پیروز میدان شدند. خوشحالی بعد از گل مارادونا در آن فینال دردسرهای زیادی ایجاد کرد چون بعدتر گفتند که تحت‌تاثیر کوکایین بوده است. از طرف دیگر مافیای ایتالیا شرط بسته بودند که فینال بین ایتالیا و آلمان قرار است برگزار شود و بعد از قهرمانی آرژانتین کمر به نابودی مارادونا بستند و اتهام قاچاق به او نسبت دادند.

سال ۱۹۹۰ برای اولین‌بار فینال متوالی میان آلمان و آرژانتین برگزار شد که این‌بار آلمانی‌های توانستند انتقام چهار سال قبل را بگیرند.

فینال ۱۹۹۴ را احتمالا خیلی‌ها به یاد دارند. ایتالیای آن سال با اسطوره‌ای به نام باجو به فینال رسید. باجو احتمالا تنها بازیکن تاریخ فوتبال باشد که با خراب کردن پنالتی مقابل برزیل در فینال نه تنها از محبوبیتش کاسته نشد، که محبوب‌تر هم شد. فینالی که برزیل قهرمانش بود.

سال ۱۹۹۸ فینال فرانسه و برزیل با درخشش زین‌الدین زیدان همراه بود. فرانسه ۳ بر هیچ برزیل را برد. برزیلی که بعدتر معلوم شد در رختکن‌شان درگیری‌های زیادی داشتند و معروف بود که سر آن فینال هیچ‌کدام از بازیکنان برزیل با دیگری حرف نمی‌زد.

اولین جام جهانی هزاره سوم سال ۲۰۰۲ برگزار شد. الیور کان دو گل بد از برزیل خورد و پنجمین و آخرین قهرمانی برزیل برایشان به ثمر رسید.

سال ۲۰۰۶ فرانسه باز هم به فینال رسید. این‌بار ایتالیا روبه‌رویشان قرار گرفت. ایتالیایی که بازیکنان سرشناسی مثل توتی، دل‌پیرو، کاناوارو، گتوزو و زامبروتا و بوفون در آن حضور داشتند و به تکیه به همین ستارگان در ضربات پنالتی قهرمان شدند. این وسط بزرگترین حاشیه فینال رقم خورد که بازیکن اخلاقی مثل زیدان با ماتراتزی ایتالیایی درگیر شد و با کارت قرمز از فوتبال حرفه‌ای خداحافظی کرد.

سال ۲۰۱۰ کاناوارو جام را آورد تا به اسپانیایی تقدیم کند که جلوی هلند همیشه ناکام در جام جهانی پیروز شد. اولین‌بار بود که جام جهانی در یک کشور آفریقایی برگزار می‌شد و اولین‌باری که کشور میزبان حتی از مرحله گروهی هم بالا نیامد. در بازی‌های آن سال مارادونا سرمربی آرژانتین بود.

۲۰۱۴ سال تحقیر برزیلی‌ها در کشور خودشان بود. وقتی استادیوم لبالب پر از جمعیت ماراکانا بعد از هفت گلی که برزیل از آلمان دریافت کرد در سکوت کامل فرو رفت. فینال بین آرژانتینی بود که با مسی به مرحله آخر رسیده بود و آلمان و درنهایت آلمان قهرمان شد.

و حالا فینال جام جهانی ۲۰۱۸ و فرانسه و کرواسی که قرار است روبه‌روی هم بازی کنند.

این را هم اشاره کنیم که تیم بلژیک با شکست انگلیس موفق شد عنوان سومی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را تصاحب کند. تیم بلژیک در همان ابتدای بازی در دقیقه ۴ روی سانتر ارسالی ناصر چدلی و توسط توماس مونیر به گل رسید. بازی در ادامه بیشتر در میانه میدان دنبال می شد تا اینکه بلژیک در دقیقه ۱۶ روی پاس زیبای صاحب فرصت خوبی شد اما روملو لوکاکو نتوانست از این فرصت استفاده کند. انگلیس دقایقی بعد روی حرکت خوب رحیم استرلینگ می‌توانست به گل مساوی برسد اما هری کین ضربه‌اش را با بی دقتی به بیرون زد. بازی در نیمه دوم سرد و کم هیجان دنبال می‌شد تا اینکه انگلیسی‌ها رفته رفته فشار حملات خودشان را بیشتر کردند و در دقیقه ۷۰ صاحب یک فرصت عالی شدند اما مدافع بلژیک ضربه اریک دایر را که با دروازه تک به تک شده بود توانست دور کند. انگلیس که در این لحظات با ارسالی‌های بلند مدافعان بلژیک را به زحمت انداخته بود در دقیقه ۷۳ نزدیک بود به گل برسد اما ضربه سر هری مگوایر با فاصله‌ای کم از کنار دروازه به بیرون رفت. بلژیک که در نیمه دوم چند بار روی ضد حملات دروازه انگلیس را تهدید کرده بود در دقیقه ۸۰ صاحب فرصتی عالی شد اما جوردن پیکفورد با یک عکس العمل خوب ضربه مونیر را دور کرد. ضد حملات بلژیک سرانجام در دقیقه ۸۲ نتیجه داد و این تیم روی پاس دی بروین و توسط ادن هازارد به گل دوم خودش هم دست یافت. بازی در دقایق پایانی بدون اتفاق خاصی پیگیری شد تا شیاطین سرخ پیروز دیدار رده‌بندی شوند.

 

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar عبدالعلی پر

    ویدئو کاست ده فینال اخر عالی بود بینهایت سپاس،وقتش کمه،
    چطور میتونیم رتبه پیش بینی خود را بدانیم؟