از نگاه علم چه فاکتورهایی زیبایی انسان را تعیین می‌کند؟

۱۶ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰ ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
زیبایی

طبیعتا این مسأله عادلانه به نظر نمی‌رسد، اما تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می‌دهد زیبایی چهره مزایایی زیادی برای فرد به همراه دارد. در واقع جذابیت جسمانی برای فرد نتایج اجتماعی مهمی به همراه دارد.

جای تعجب ندارد که افراد جذاب در زمینه‌ی دوست‌یابی و روابط عاطفی با حق انتخاب‌های بیشتر و شاید بهتری نسبت به دیگران روبه‌رو باشند، اما آنچه ممکن است ندانید این است که زیبایی با شکل‌گیری روابط افلاطونی بیشتر و پیوندهای قوی‌تری همراه است.

زیبایی همچنین با داشتن وضعیت اقتصادی بهتر، به‌خصوص برای خانم‌ها، ارتباط معناداری دارد. در مصاحبه‌های شغلی، افرادی که برخی ویژگی‌های ظاهری و رفتاری خاص دارند و به واسطه آن‌ها فرد جذاب تلقی می‌شود، به طور قابل‌ملاحظه‌ای شانس بیشتری برای استخدام در موقعیت‌های شغلی مختلف دارند. این مسأله حتی زمانی که تحصیلات و تجربه کاری آن‌ها در مقایسه با سایر متقاضیان کمتر باشد هم صادق است.

ظاهر خوب حتی روی نوع ارزیابی جنایات ارتکابی افراد هم تأثیرگذار است و به طور میانگین افراد جذاب‌تر معمولا مبلغ کمتری نسبت به سایرین جریمه می‌شوند.

به نظر می‌رسد درباره‌ی جذابیت ظاهری کلیشه‌های زیادی وجود دارد. به افرادی که از لحاظ ظاهری زیبا در نظر گرفته می‌شوند، معمولا به چشم افرادی صالح‌تر و مهربان‌تر نگریسته می‌شود که به طور کلی ویژگی‌های اجتماعی مطلوب بیشتری نسبت به سایرین دارند.

سؤال این است که چه عامل یا عواملی تعیین‌کننده‌ی زیبایی یک فرد در مقایسه با افراد دیگر است؟ آیا این فاکتورها و ملاک‌های مربوط به زیبایی از دید همه‌ی انسان‌ها و در همه جای دنیا یکسان هستند؟ یا در دوره‌های زمانی مختلف و در فرهنگ‌های مختلف شکل‌های گوناگون و متفاوتی داشته‌اند؟

در ادامه‌ی این مقاله از دیجی‌کالا مگ، یافته‌های علمی موجود درباره‌ی زیبایی از دیدگاه علمی بررسی شده است. برای آشنایی با فاکتورهای شکل‌دهنده زیبایی چهره با ما همراه باشید.

مفهوم زیبایی در ذهن ما از کجا نشأت می‌گیرد؟

زیبایی از منظر علم

این یک تفکر اشتباه و رایج است که تصورات ما درباره‌ی زیبایی نشأت‌گرفته از محصولات فرهنگی مختلف مانند فیلم‌ها و محتوای بصری موجود در فضای مجازی است. بسیاری از ما معتقدیم که مفهوم زیبایی در ذهن ما بر اساس تصاویری شکل گرفته که در طول زندگی با آن‌ها مواجه شده‌ایم. در واقع ما با الگوبرداری از عناصر زیبای موجود در این تصاویر، الگویی تحت عنوان زیبایی در ذهن خود شکل داده‌ایم که ویژگی‌های ظاهری مشخصی دارد.

اگر این مسأله واقعیت داشته باشد، بدان معناست که آنچه مفهوم زیبایی و جذابیت را تعریف می‌کند بر اساس فرهنگ غالب و دوره‌های زمانی متفاوت، متغیر است. از این مسأله این برداشت را هم می‌توان کرد که نوزادان طبیعتا نباید هیچ زمینه و ملاکی برای زیبایی در ذهنشان داشته باشند و بنابراین قادر به تشخیص زیبایی نیستند. اما هیچ‌کدام از این گزاره‌ها درست نیست.

نوزادان چگونه زیبایی را درک می‌کنند؟

تحقیقات نشان می‌دهند که از نظر مفهوم‌پردازی زیبایی، ما تنها به میزان کمی تحت تأثیر فرهنگ و تجربیات خود قرار داریم. برخی از ویژگی‌های خاص در صورت انسان وجود دارد که به نظر می‌رسد به طور جهانی به‌عنوان ملاک‌های جذابیت ارزیابی می‌شود و حتی نوزادان هم از این الگوها برای تشخیص اشخاص زیبایی استفاده می‌کنند.

چگونه می‌توان ادراک نوزادان از زیبایی را ارزیابی کرد؟ ما می‌دانیم که کودکان به چیزهایی که برای آن‌ها جالب و جذاب است، مانند رنگ‌های روشن خیره می‌شوند.

در یک مطالعه، علایق بصری نوزادان با استفاده از فناوری ردیابی چشمی ارزیابی شد. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که نوزادان بین ۱۲ تا ۲۴ ماهه به چیزهایی مانند تقارن صورت و ویژگی‌هایی که معمولا با زنانگی صورت در ارتباط است، علاقه نشان می‌دهند. این‌ها از جمله چیزهایی است که برای بزرگ‌سالان هم جزء عناصر زیبایی چهره محسوب می‌شوند. در واقع برداشت نوزادان از جذابیت چهره دقیقا با برداشت بزرگسالان هماهنگ و یک شکل است.

این مسأله درباره‌ی نوزادان از این حیث اهمیت دارد که آن‌ها هنوز تحت تأثیر فرهنگ، تبلیغات یا فضای مجازی قرار نگرفته‌اند تا الگوهای ذهنی خود درباره‌ی زیبایی را از آن‌ها الهام بگیرند.

سؤال مهم این است که اگر تمام تأثیرات اجتماع و رسانه از ذهن یک فرد پاک شود، برداشت او از زیبایی به چه شکل خواهد بود؟ در واقع جاذبه‌ی بصری برخی از ویژگی‌های خاص صورت که توسط چنین فردی ادراک می‌شود نشان‌دهنده‌ی یک واکنش عصبی بیولوژیکی خالص است.

زیبایی چگونه تعریف می‌شود؟

جذابیت ظاهری

ضرب‌المثل رایجی وجود دارد که می‌گوید: «زیبایی در چشم بیننده است.»، این عبارت در واقع به طور ضمنی به این مسأله اشاره دارد که زیبایی بصری مفهومی غیر قابل تعریف و اسرارآمیز است. با این حال، آنچه ما با اطمینان درباره‌ی زیبایی انسان می‌دانیم، این است که دانشمندان عامل شکل‌دهنده‌ی جذابیت چهره انسان را به چند عامل کلیدی تقلیل داده‌اند که درباره‌ی آن‌ها اجماع نظر نسبتا یکپارچه و ثابتی در طول زمان و در بین فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف وجود داشته است.

تکنیک اساسی استفاده‌شده برای تعیین این شاخص‌های زیبایی این بود که از شرکت‌کنندگان در یک پژوهش خواسته شد تا تصاویر چهره‌های مختلفی را که در اختیار آن‌ها گذاشته شده مرور کرده و بازخورد خود را از آن‌ها ثبت کنند. سپس این بازخوردها تجزیه و تحلیل شده و ویژگی‌هایی که در چهره‌های مختلف امتیاز مطلوب‌تری دارند، به‌عنوان ملاک‌های زیبایی چهره استخراج می‌شوند.

محققان همچنین می‌توانند ویژگی‌های این تصاویر را به صورت دیجیتالی دست‌کاری کنند و نحوه‌ی تأثیرگذاری آن بر نظرات شرکت‌کنندگان را مشاهده کنند. به‌عنوان مثال، زاویه‌دار کردن فک یک مرد در تصویر و مشاهده‌ی نحوه‌ی تأثیرگذاری آن بر عکس‌العمل شرکت‌کنندگان.

در زیر برخی از عناصر مشترک موجود در چهره‌ی افراد زیبا و همچنین نظریات تکاملی که علت زیبایی این ویژگی‌ها را توضیح می‌دهند، آمده است.

لطفا توجه داشته باشید که بسیاری از تحقیقات علمی انجام شده در زمینه زیبایی و جذابیت، بر اساس نظرسنجی از مردان و زنان غیر همنجس‌گرا و بدون تغییر جنسیت، صورت گرفته است.

تقارن

تقارن صورت

تقارن به میزان شباهت یک نیمه‌ی جسم به نیمه‌ی دیگر آن اشاره دارد. در واقع چهره‌ی انسان در هر دو نیمه دقیقا یکسان و مشابه نیست. تقارن صورت یکی از آن ویژگی‌هایی است که در هنگام انتخاب همسر در همه‌ی فرهنگ‌ها و جوامع و حتی در میان گونه‌های جانوری هم جزء عناصر فوق‌العاده مطلوب و مهم در نظر گرفته می‌شود.

در این آزمایش هنگامی که تصاویر به گونه‌ای دست‌کاری می‌شدند که یک طرف صورت شباهت بیشتری به طرف دیگر صورت داشته باشد، این امر به طور چشمگیری احتمال انتخاب آن چهره را به‌عنوان یک چهره‌ی زیبا در مقایسه با تصویر بدون تغییر افزایش می‌داد.

این مسأله ممکن است مربوط به انگیزه‌ی تکاملی انسان برای تولیدمثل باشد. در مردان، بدن متقارن با افزایش تعداد اسپرم و سلامت اسپرم ارتباط مستقیم دارد. تقارن سینه در زنان هم با افزایش توان باروری همراه است.

ویژگی‌های جنسی ثانویه

این موضوع شامل ویژگی‌هایی می‌شود که به واسطه‌ی آن‌ها تغییرات مربوط به مردانگی یا زنانگی پس از بلوغ در صورت فرد شکل می‌گیرد. به طور معمول، ویژگی‌های مردانه مانند فک بزرگ و برجستگی پشت ابروها نشانگر قدرت، خوی سلطه‌گری و زیبایی مرد است. همین امر در زمینه‌ی ویژگی‌هایی مانند لب‌های پرتر و گونه‌های بلندتر یا پُرتر در زنان صادق است.

تحقیقات نشان داده که زنانی که چهره‌های زنانه‌تری دارند، به طور متوسط سطح استروژن موجود در خونشان بیشتر است. درباره‌ی مردان هم به همین شکل، افزایش سطح تستوسترون بدن با ویژگی‌های ظاهری «مردانه» ارتباط مستقیم دارد. این نشانه‌های ظاهری که نشانگر سطح هورمون‌های فرد است در جنبه‌های مختلفی مثل انتخاب همسر به طور ناخودآگاه جلب توجه می‌کنند.

ظاهر سالم

پوست سالم

ویژگی‌هایی که نشان‌دهنده‌ی سلامت و نشاط جسمانی فرد هستند هم از نگاه دیگران ارزش و جذابیت زیادی دارند. این ویژگی‌ها شامل چیزهایی مثل رنگ پوست است. البته منظور رنگ خاصی نیست، بلکه یکنواختی و یک دست بودن رنگ پوست مد نظر است. این موضوع به همراه صافی بافت پوست، نبود لکه‌های پوستی و وجود خطوط کمتر روی پوست با سلامت پوست صورت ارتباط مستقیم دارند.

این ویژگی‌ها به طور ناخودآگاه نشان‌دهنده‌ی سلامت فرد است، حتی زمانی که تنها قسمتی از پوست قابل رؤیت باشد. وضعیت پوست در واقع یک نشانگر مفید برای ارزیابی وضعیت سلامت کلی فرد است.

قرمزی گونه‌ها و لب‌ها نشانه‌ی سطح فعالیت ورزشی مناسب و اکسیژن‌رسانی بیشتر خون است که خود ارتباط سرخی این اعضا و جذابیت را توضیح می‌دهد. زن‌ها همچنین هنگام پوشیدن لباس‌های قرمز نسبت به سایر رنگ‌ها، از نظر مردها جذابیت بیشتری پیدا می‌کنند.

رنگ پریدگی یا زردی چهره، یا نسبت زیاد دور باسن به کمر در زنان، نشانه بیماری یا وضعیت متابولیکی غیر مطلوب هستند و از نگاه دیگران جذاب به نظر نمی‌رسند.

شاخص‌های شخصیتی

چهره‌ی افراد زمانی جذاب‌تر به نظر می‌رسد که ویژگی‌های ظاهری آن‌ها دال بر وجود ویژگی‌های اجتماعی باارزشی مانند مهربانی، آرامش یا نشاط باشد. اگرچه حالات چهره گذرا هستند، اما چهره‌هایی که در حال لبخند زدن هستند از نگاه افراد زیباتر از چهره‌های خنثی هستند. به ویژه هنگامی که با تماس چشمی مستقیم ترکیب می‌شود یا زمانی که فردی که به عکس امتیاز می‌دهد، احساس کند تصویر مقابلش دارد به او لبخند می‌زند.

پیش‌تر به این موضوع اشاره شده که ویژگی‌های مردانه در چهره باعث می‌شوند فرد جذاب‌تر به نظر برسد. این امر درباره‌ی زنانی که تازه یک رابطه‌ی عاشقانه را شروع کرده‌اند یا در فاز تخمک‌گذاری خود قرار دارند یا حتی وقتی که در جست‌وجوی یک رابطه‌ی عاشقانه هستند هم صادق است.

با این حال زنان در سایر مراحل چرخه‌ی قاعدگی خود، چهره‌ی مردانی که در صورتشان ویژگی‌های زنانه‌تری دارند را ترجیح می‌دهند، یا اینکه به جای خوی سلطه‌گری، ویژگی‌های زنانه‌تری مانند صداقت، محبت و همکاری را در مردان ترجیح می‌دهند. به عبارت دیگر، ویژگی‌هایی که لزوما به باروری زن مرتبط نیستند بلکه با فرزند پروری و رابطه پایدار مرتبط است برای زن اهمیت پیدا می‌کند.

وضعیت تأهل فرد

جذابیت

تحقیقات نشان می‌دهد مردانی که به‌عنوان یک فرد متأهل شناخته می‌شوند جذاب‌تر از مردان مجرد هستند. زنان همچنین مردانی را که توسط زنان دیگر احاطه شده باشند از مردان تنها جذاب‌تر می‌دانند.

انسان‌ها همچنین اشخاصی را که شریک عاشقانه قبلی آن‌ها ظاهر خیلی زیباتری داشته را جذاب‌تر می‌دانند.

سایر عوامل تأثیرگذار بر زیبایی و جذابیت

یک ویژگی جالب که تعیین می‌کند چگونه می‌توانید برای خودتان شریکی بیابید، ظاهر شما است. به نظر می‌رسد زنان از چهره‌ی مردانی که ظاهری زنانه دارند بیزارند. هنگامی هم که مردان به چهره‌ی زنانی نگاه می‌کردند که ویژگی‌های مردانه‌ای در چهره‌ی خود دارند و از آن‌ها خواسته شد که یک رابطه‌ی کوتاه مدت را با چهره‌ی موجود در عکس تصور کنند، آن‌ها اعلام انزجار کردند. با این حال، این مسأله در روابط بلند مدت صادق نیست. در حقیقت این مسأله می‌تواند توضیح بدهد که چرا گاهی اوقات برخی زوج‌ها به لحاظ ظاهری شبیه یکدیگر هستند.

این مسأله ممکن است به این دلیل باشد که قسمتی از مغز که مسؤول تفسیر زیبایی است (Cyrulate Cyrus) است، مسؤول ارزیابی وضعیت خود فرد هم هست.

مطالعات دیگر نشان داده است که در رنگ مو و رنگ چشم، الگوی غالب در انتخاب فرد جذاب، برگزیدن کسی است که این ویژگی‌هایش، بیشترین شباهت را به رنگ مو و رنگ چشم والد جنس مخالف شما داشته باشند (دختر= پدر/ پسر= مادر). علاوه بر این، زنانی که در دوران کودکی خود رابطه‌ی مثبتی با پدرشان داشته‌اند، بیشتر جذب مردانی می‌شوند که تناسب چهره‌ی آن‌ها شبیه چهره‌ی پدرشان است.

سخن پایانی

اگرچه همه‌ی این‌ها نکاتی است که برخی از جدیدترین تحقیقات دانشگاهی درباره‌ی زیبایی به ما می‌گویند، اما این مطالعات هرگز نمی‌توانند زیبایی یک پیوند معنادار با فردی بامزه، باهوش و متفکر را تشریح کنند. این یک حقیقت است که همه چیز را نمی‌توان اندازه‌گیری کرد، همه‌چیز در این دنیا کمی نیست. در حقیقت دوست داشتنی‌ترین چیزها در درون ما جای دارند و با هیچ ابزاری هم قابل اندازه‌گیری نیستند.

منبع: Verywell Mind

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۷ دیدگاه
 1. Avatar کوروش

  دختران از دوستانی که ظاهری خیلی جذابی دارند خودداری کنند

 2. Avatar مارال انتظامی

  مقاله خوبی بود. به نظر من زیبایی واقعا در چشم بیننده است.

 3. Avatar Zh

  همتون بیکارید و سرکار.

 4. Avatar ابوالفضل

  البته در دوستی با افرادی که ظاهر زیبایی دارند
  باید اعتدال را رعایت کرد وگرنه انسان ضربه روحی سنگینی را می‌ خورد
  ازدواج و مهم تر از آن یافتن عشق واقعی یعنی خدا مانع از دوستی های افراطی می‌شود
  و روح و روان ما را سالم نگه می‌دارد
  یاحق

  1. Avatar سلام

   آفرین

 5. Avatar Bahar

  با درود ب همه ی شما. ببینید زیبایی مهمه و اونی ک زیباتره خیلی مواقع میتونه خوسحالتر و خوشبخت تر از بقیه باشه. ولی تو خانما مهربونی خیلی شرطه. حالا با چنتا عمل زیبایی و ظاهر مرتب میشه ب ی شکل ایده آل رسید. مهم اینه ک در نظر داشته باشیم این قضیه اتفاقیه و هر چقدرم زیبا باشی بازم دلت میخاد ی تنوع چهره داشته باشی. و اینگونس ک تا آخر عمر ممکنه ذهنت درگیر این قضیه باشه و نتونی ب اهداف واقعی زندگیت اولویت بدی. سعی کنیم همیشه لبخند داشته باشیم. این ی هدیس ک خدا داده و استفاده نمیکنیم. لبخند تو جذابیت خیلی نقش داره. از زندگیت لذت ببر و اجازه نده ذهنت بیمار بشه بخاطر این قضیه. باور کنین اکثر چهره ها زیبایی خاص خودشونو دارن. مثلن من چون همسرمو دوس دارم هیچوقت جذب قیافه های خیلی قشنگتر نمیشم. فراموش نکنیم ک چنتا لباس شیک میتونه تو جذابیت نقش زیادی ایفا کنه
  روزگار بکامتون خوشگلای من

 6. Avatar علیرضا رحیمی کاهکشی

  خوشگل فقط اِما واتسون (( Emma Watson‎ )) انگلیسی و کریستن استوارت (( Kristen Stewart‎ )) آمریکایی ، خلاصه فقط دخترا واقعا قشنگ و خوشگلن اگر نه پسرا زمانی که ریش و سیبیل در میارن دیگه قیافه شون فایده نداره

 7. Avatar علی

  زشتی وزیبایی همه درون انسانها هست,ایلان ماسک میگوید,انسانهای موفق بنظر زیبا میایند,اما لزومن زیبا نیستن,ولی ما انها رازیبا میبینیم,پس نتیجه,اگر موفق باشی زیبایی وگرنه نه,ولی درایران برعکس این موضوع صادق هست,بالاترین لوازم ارایش درایران مصرف میشه,همه دنبال عمل زیبایی هستند,وبدون انکه بدانند عمرخودرابی هیچ هدفی تلف میکنند,پس جوان ایرانی,با کوشش وتحصیل وعلم خودت رازیبا جلوه بده,نه با بوتاکس

 8. Avatar محسن

  اصولا زیبایی مثل زمان نسبیه و نمیشه با جدیت گفت این آقا و خانوم قشنگن یا زشتن..
  هر آدمی و هر موجودی از دیدگاه خودش قشنگی رو میبینه، حس میکنه و درک میکنه..
  به نظر من قشنگ ترین چهره، چهره ایه که هر روز یک نفر رو خوشحال میکنه.. هر روز به یک نفر محبت میکنه، عشق می ورزه و حال همه رو خوب میکنه..
  زیبایی ظاهر تا یک جایی آدم رو تحت تاثیر قرار میده ولی زیبایی اخلاق همیشه لازمه..!
  زیبایی چیزیه که نمیشه خرید حتی با میلیون ها‌ پول و کلی عمل زیبایی..!
  زیبایی رو باید دید، ساخت.. زیبایی یک دیدگاهه..
  بستگی داره به اینکه ما امروز چه عینکی به چشمامون بزنیم…

  زیبایی هاتون موندگار..
  دلتون شاد..

 9. Avatar مهرشاد

  خوشگل وجذاب فقط شقایق دلشاد بقیه ادای خوشگلا رو در میارن خودش که خیلی از قیافش راضیه😂😂😂😂

 10. Avatar کیانا

  چهره به طور آنچنانی مهم نیست. بیشتر آدم ها حدود ۹۰٪ مردم دنیا چهره ی معمولی دارن. غیر از این من داشتم دوستایی که خوشگل نبودن. ولی اینقدر اخلاقشون خوب بود دوست داشتم مرتب باهاشون وقت بگذرونم. چهره زود فراموش میشه. بیشتر آدم ها با شخصیتت حال می کنن. خیلی خوشگل هم باشی، اما اخلاق نداشته باشی راحت ازت دوری می کنن. در ضمن زیبایی رو میشه با اصول ساده به دست آورد. به تغذیه و پوستتون برسید و ورزش کنید. لباس های خوب بپوشید یا یه آرایش ملیح کنید. خودتون مهمید. نه چهره تون. خیلی دانشمندان یا آدم های دنیا هم زشت بودن. مشکل خاصی هم باهاش نداشتن. تلاششون مهم بود.

 11. Avatar David

  سلام به همه،من به این نتیجه رسیدم یه قیافه رو صاحبش زیبا میکنه ویا صاحبش زشتش میکنه، با حرکاتش بارفتارش کلامش فکرش چیزی که درکل میشه گفت انرژیش،
  بنظرم یه چوبدستی وقتی دست یه آدم که ایده آل من باشه اون چوب رو زیباترین میبینم ومیشه باتبلیغ وشعاربه نفع اون آدم،شعور جماعتی رو عوض کنی وازش شفا بگیرن و برعکسش،
  همون چوب دست کس دیگه باشه اگرشفا هم بده کسی ازش شفانگیره،

  ای برادر توهمان اندیشه ای
  مابقی خوداستخوان وریشه ای

 12. Avatar ماهان

  دوستان جذابیت و خشگلی رو میتوان با چنتا عمل ساده درست کرد ولی اخلاق و ذاب خرابو نمیشه کاریش کرد بنظر من جذابیت باید تو وجود ادم باشه ک بعد در اولین ارتباط رفته رفته جذبیتت جا میوفته☘️😊
  هیچوقت هیچوقت هیچوقت با چشم منفی به خودتون نگاه نکید و نگین چون باعث شکست نفسی میشه و در زندگیت تاثیر اثاثی داره

  1. Avatar ابوالفضل

   ذات هیچ هیچ کس خراب نیست
   ما خودمون با اعمالمون خرابش میکنیم
   در ضمن هم به قول شما ذات خراب هم اخلاق خراب رو میشه درستش کرد
   با توکل بر خدا
   یاعلی

 13. Avatar پریسا

  خب اگه بخوایم با دیدگاه شما حرف بزنیم، ما تو جامعه زیبا و زیبا تر داریم که ترجمش در جامعه میشه زشت و زیبا که خیلیم فرقی ندارن به هر حال بازی با لغتن

  1. Avatar بی نام

   درسته اساسه زیبایی و زشتی همینه که میگین ولی دنیا مثل ازمون کنکوره هرچی رتبه بالاتری داشته باشی طبیعتا نسبت به عده بیشتری زیبا محسوب میشی و جایگاهت بالاتره ولی همونجوری که تو کنکور رتبت بهتر باشه گزینه های انتخواب خیلی بیشتر و بهتریو داری

 14. Avatar بی نام

  همه حرفاتون به کنار ولی زشتی زیبایی هرچند برای زشتا نا پسند و برای زیبا ها پسندیده هستشو یه واقعیته که برا یه عده خوشبختانه و برا یه عده هم بدبختانه همینه که هست ولی رابطه ای بین اخلاق و ظاهر وجود نداره لزوما شخص خوش چهر بد اخلاق نیست و لزوما هم فرد بد چهره مهربون و پاک و خوب نیست ولی چیزی که هست اینه که همچیز تو دنیا و خود دنیا حتی بر اساس یه حادثه و اتفاق رخ داده همچیز اتفاقیه از بدو تولد تا روز مرگ پس بین این دو آغاز و پایانم شک نکنی همچی رخداد و اتفاق و از شانس بد یه عدمون اینچنین بد ظاهر و یع عده خوش ظاهر و چهره هستیم کاریشم نمیشه که عادلانه نیست ولی حقیقته و خیلی هم این قضیه بازخورد های خوب یا بدی تو تمام مراحل زندگیمون داشته داره و خواهد داشت کاریشم نمیشه کرد.

 15. Avatar آتنا

  به نظرم زیبایی بستگی به علایق و سلایق هر فرد داره
  اما مثلا فردی که شکست عاطفی خورده بیشتر به باطن زیبا فکر میکنه √
  ولی این در مورد کسی که تا حالا یک بار هم وارد رابطه نشده صدق نمیکنه چون اون شخص روی معیارهاش قطعا جدی‌تر و جسورتر هست (:

  و بخشی از مطلب گفته بود که خانما اگه لباس قرمز رنگ بپوشن نمیدونم فلانن و فلان
  یعنی وقتی یه آقاپسری رنگ آبی دوست داره ما بریم جلوش رنگ قرمز بپوشیم چون فلان مطلب گفته |:
  هنگیدم به معنای واقعی \:

  و در آخر
  گاهی ما معیارهامون رو به خاطر بعضی افراد فراموش میکنیم یا به سطح پایین‌تری میاریم
  ولی به نظرم این کار رو نکنید به خطر آدمی که هنوز معلوم نیست با خودش چند چنده و حتی متوجه اینکه به خاطرش دارین به آب و آتیش میزنین دارین تحقیر میشین دارین توی مشکلات غرق میشین و نمیبینه و متوجه نیست
  مثل من که (محمد) رو دوست دارم اما هنوز نمیدونم با خودش چند چنده ولی خوب من معیارهام رو خیلی پایین آوردم و شکستم ولی چه فایده اون که نمیبینه

  امیدوارم این کامنت رو خونده باشی عشقم
  و حداقل بدونی یه آدم بین هفت میلیارد آدم دیگه قلبش به خاطر به امید اینکه فقط حتی یه بار دیگه تو رو ببینه یا حداقل یه بار دیگه صداتو بشنوه میتپه
  هر صبح به امید اینکه تو باشی تو نری تو کم‌محلی نکنی تنهاش نزاری ولش نکنی بری بیدار میشه
  ولی باز میبینه که هیچ تغییری ایجاد نشده

  چون تو(محمد)نخواستی تغییری ایجاد بشه😞💔

 16. Avatar محمدرضا خسروی

  نظرات دوستان از اصل مطلب خوندنی تر شده
  همه ی ادمها جذب جنس مخالف زیبا میشن و در این شکی نیست اما زیبایی تاریخ مصرفش کمه و خونه پرش بیست سال میتونی تو اوج خودت باشی
  بعدش از بین میره اما شخصیت زیبا و فکر زیبا موندگاره تا ابد و حتی بعد از مردن

  1. Avatar zahra

   مادر بزرگ من ۶۰سالشه و خیلی به خودش میرسه وهیچ چین و چروکی نداره

 17. Avatar پریسا

  ببین من ندیدمت بیا فرض کنیم همونطوری که گفتی زشتی، آیا کسی حق اینو داره که مسخره ت کنه؟ اگه کسی مسخره کنه تو حق داری دعواش کنی ولی هیچ کسی حق مسخره کردن نداره. نترس. ضمنا اگه زیاد به اینکه چطور به نظر میای (چه ظاهری چه از نظر شخصیت)، در اون صورت اوضاع برات سخت میشه. به نظرم هر کسی ممکنه بارها و بارها این حس که دیگران دوسش ندارن یا کافی نیست رو تجربه کنه حتی اگه در نظر ما آدمی بیاد که همه عاشقشن. کمبود اعتماد به نفس نداشته باش. اونایی که اعتماد بنفس دارن اما مغرور نیستن یکم جذاب به نظر میان.

  و اینکه آدما خیلی زود به ظاهر عادت میکنن، هر چقدر زیبا باشی بازم عادی میشی براشون.

 18. Avatar زینب

  چرا اینطور فک میکنی؟ به نظر من همه مخلوقات خداوند زیبا هستن. مگه فقط ظاهر مهمه من خیلی هارو میشناسم که ظاهر مثلا زیبا دارن ولی اصلا اخلاق و ادب ندارن ودرنتیجه کلا ازشون ضده میشی و برعکس بعضیها اصلا زیبای ظاهری ندارن ولی چنان به دل میشینن. شما زیبایی های دیگه رو درخودتون پیدا کنید. مثلا خو شتیبی. اخلاق و اعتماد بنفس….

 19. Avatar مهدیس

  اتفاقا از نظر من زیبایی خیلی هم مهمه و نمیتونیم بگیم برای زیبایی ظاهری تلاش نکن و بهش اهمیت نده. البته که هر دو (زیبایی ظاهر و شخصیت) مهم هستند ظاهر زیبا خیلی هم خوبه و در نگاه اول دیگران ظاهر ما رو میبینند پس آدم باید برای هر دو مورد تلاش کنه وقتی یک فرد زیبا چهره رو میبینیم که در عین حال شخصیتی زیبا و جذاب داره بیشتر بهش علاقه مند میشیم . 🙃 این مطلب هم مفید بود 🙂

 20. Avatar Sor

  به نظر من زیبایی مربوط به سلیقه ی آدم هاست چون ممکنه یه نفر یکی رو زیبا بدونه ولی یه نفر دیگه اونو زشت به حساب بیاره

 21. Avatar جوزف

  گی گفته که تو زشتی .تو درک درستی از زیبایی خودت نداری.و همش خودتو با دیگران مقایسه می کنی .اینو بدون که اگر کسی بهت حرفی زده فقط خواسته که تورو اذیت کنه.همین !
  به خودت ایمان داشته باش .تو زیبایی .

 22. Avatar نسیمی

  کاری کردن که دغدغه ی همه بشه چهره و زیبایی و…به انسانیت فکر نشه.
  مگه چهره رو آدم خودش کسب میکنه؟

 23. Avatar نیمــــــــا

  چقدر دختر زشت اینجاست😁

  1. Avatar ابوالفضل

   خیلی مهم تر از چهره ادب انسان هست که متاسفانه شما نداری
   دوما همه زیبا هستند
   تو زیبا هستی بله شمایی که داری این پیام رو میخونی شک نکن

 24. Avatar سحر

  این مطلب خیلی اشکال دارد و به نظرم باید برش دارید. زمان قاجار دختر چاق و سیبیلو زیبا محسوب می‌شده. الان هم معیار همونه؟ یا به قول دوستان هالیوود قدیم با الان فرق نداره؟ بچه‌ها از بچگی نژادپرست نیستند و کاری به رنگ پوست ندارند، بعد اونوقت زیبایی شناس هستند و مثلاً کسی که دماغش بزرگه رو دوست ندارند؟؟ پس ما نباید مادربزرگمان رو تو بچگی دوست می‌داشتیم درسته؟؟ این حرفا بر اساس چه منطقی بوده؟ الان که همه دارن به سمت دیدگاه انسانی حرکت می‌کنند و برندهای بزرگ مد و فشن، همه جور مدلی رو توی مدلهاشون آوردن، این مطلب چی میگه دقیقا؟

 25. Avatar زهرا

  زیبایی خیلی مهم هست؟نه توی بدست آوردنش دخالت داری و نه توی حفظش، این زیبایی که خیلیها برای داشتنش مغرور شدن، اگه خداذبخواهد به چشم بهم زدنی گرفته خیلیها زیبا بودن و مردن و کرمپو حشرات خوردنشون، عوض زیبایی ببینیم کی آدمتره، خیلیها که خودشونو پستتر از سگ و گربه کردن و همنشین اونا شدن اونا که حیوان هستن بقیه چقدر آدم هستید؟

  1. Avatar نازنین

   اگ خداب کسی زیبایی داده حتمن اون شخص لیاقتشوداره.خیلی هازیباوبی نهایت خوشگلن وآدم های خیلی خیلی خوب وانسان شریفی هستن بعضی آدم هاهم هستن ک هیچ موقعیت خوبی ن ازنظر ظاهری ن ازنظرتیپ ن ازاخلاق ن ازانسانیت ندارن ولی اعتمادبه‌نفسشون وقیافه گرفتنشون ازده هاخوشگلم بیشتره.لطفاقضاوت نکن.درضمن کرم هاوحشرات هم خودتوبخورن.

 26. Avatar Mozhgan

  تو زیبایی زشت وجود نداره

 27. Avatar باران

  مردانی که دور و برشون پر از زن باشه ، نه تنها جذاب نیستند ، بلکه چندش هم هستند

 28. Avatar سونیا

  من زیبا نیستم.😢 حتی عکس های کودکیم رو
  میبینم متوجه میشم از اول زشت بودم😐
  اصن خجالت میکشم بیرون یا مهمونی برم
  همش احساس میکنم دیگرون قراره مسخرم کنن
  توصیه ای دارید؟ شما ها هم از این فکرها داشتید؟

  1. Avatar Ragnar

   سلام
   شده توی یک جمعی پر از آدم باشه کسی و افراد های زیادی رو ببینه با چهره های مختلف پس میشه گفت نمیشه به همشون توجه کرد
   در اصل زیبایی این ک برای دیگران زیبا به نظر رسیدن به چهره نیست خیلی دفعه برای همه ادم ها شده با افراد های که چهره زیبای ندارن اما انرژیه مثبت میدن و مثبت نگر و مهربون هستند برامون بسیار زیبا میشن
   و بلعکس آدم های زیبا چهره با انرژی و موج منفی باعث میشه مردم ازشون دور بشن
   زندگیتو مثبت کن قلب مهربون زیباتر از صورته

  2. Avatar باران

   زیبایی هیچ تعریف ویژه و هیچ بازه ای نداره نداره ؛ زیبایی یک چیز مطلق نیست ؛ خودتون رو دوست داشته باشید و از یک دریچه ای تازه به خودتون نگاه کنید 🙂🙃 شاد و خندان باشید 😊😊

  3. Avatar angel

   زیبایی فقط به چهره نیست
   درون زیبا داشتن چیزیه ک دیگران رو بیشتر جلب میکنه
   از طرفی وقتی خودت چنین دیدگاهی داری انرژی تو روی بقیه هم اثر میزاره تا همین حس رو داشته باشن نسبت بهت
   اعتماد به نفس داشته باش
   هرچند اینکه بقیه بخوان از روی ظاهر کسی رو مسخره کنن کار غیر انسانیه ولی مطمئنم اگه اول روی خودت کار کنی و هردفه بری جلو آینه و بگی من چقد خوشگلم مطمئن باش نظرت عوض میشه

  4. Avatar سحر

   دوست عزیزم، به این حرفها اهمیت نده. تو در هر حال زیبایی چون یک انسان زنده هستی و زنده بودن و زندگی کردن زیباست. چقدر آدم مثلاً زیبا دیده‌ای که با رفتار زشت، ازشون بدت اومده؟ مهم وجودته. خودتو دوست داشته باش و نذار دیگران وجودت رو ناراحت کنند و در هم بشکنند. دوستت دارم.

  5. Avatar Tina

   سلام سونیا. من نوجوون هستم و ۱۵ سالمه. من هم یک مدتی طولانی به خصوص در اوج بلوغم به این مشکل گرفتار بودم . همش جلوی آیینه بودم. من تا چند ماه پیش صورتم خیلی جوش میزد و همه مسخرم میکردن یا تیکه تنه مینداختن. همیشه هم ناراحت میشدم و گریه میکردم. انقد این روند طولانی شد که کلا خودم و اهدافم و زندگیم رو فراموش کردم .
   تا اینکه یکی از دوست های خانوادگیمون که خیلی هم تحصیل کرده و متشخص هست باهام حرف زد . گفت من تو رو با ظاهرت دوست ندارم٫٫٫ من تو رو به خاطر خودت دوست دارم چون وقتی میبینمت به جوش های روی پیشانیت یا ابرو های پیوندت دقت نمیکنم٫٫٫ من به مهربونی و هوش و هدفمند و شاد بودن تو دقت میکنم و این ویژگی هات هست که باعث شده من عاشق تو باشم… بعدش خیلی به حرفاش فکر کردم٫٫٫ دیدم راست میگه…. من شخصیت خودم رو بررسی کردم و دیدم خیلی ویژگی های خوبی دارم که آدم ها میتونن جذبش بشن… شاااااید ظاهر مهم باشه ولی قطعا به اندازه باطن آدم مهم نیست و خب جامعه ما به این درک نرسیده… الان که این کامنتت رو خوندم فهمیدم که تو حداقل میتونی آدم صادقی باشی…. کی از آدم صادق بدش میاد؟ من خیلی دوست های خوشگل داشتم که همه چشم هاشون روی اونها بود … من هم بعد از مدتی فهمیدم اصلا آدم های جذابی نیستن( برخلاف تصور بقیه) چون واقعا ویژگی های انسانیت و.‌.. خیلی چیز های دیگه ای رو نداشتن…. و این رو بهت بگم که از نظر من هیچ آدم زشتی توی دنیا وجود نداره اگه ما فکر میکنیم فلان شخص زشته قطعا چهرش دلخواه ما نیست… به خاطر چیز هایی که مقصرش تو نیستی ناراحت نباش عزیزم… به جاش ویزگش های خوب اخلاقیت رو تقویت کن و ویژگی هایی که دوست داری داشته باشی رو توی خودت پرورش بده
   دوستت دارم و بهترین ها رو برات می‌خوام 💕

  6. Avatar منصورز

   شاید شما سندروم خودزشت پنداری داری

  7. Avatar zahra

   آرایش کن، بیشتر بخودت برس لباس های منظم بپوش و اعتماد به نفست رو ببر بالا

 29. Avatar مرصاد

  درک ما از زیبایی به پوشش فرد زیاد بستگی داره و اگه گفتین پوشش و مد جامعه به چه چیز بستگی داره؟
  فرهنگ حاکم بر جامعه علی‌الخصوص فیلم‌ها و شو هایی که در اون یه فرد به ظاهر زیباچهره اون مدل لباس رو پوشیده یا مدل موی خاصی داره.

  اگه بازم نظرتون عوض نشده و فکر میکنین ادراک زیبایی در همه زمان‌ها و مکان‌ها ثابته میتونین فیلمای ۶۰،۷۰ سال پیش رو ببینید و زیبایی‌شون رو با هنرمندان امروزی مقایسه کنید یا ملاک‌های زیبایی ملل مختلف رو مقایسه کنید

  سلامتی همیشه ملاک زیبایی نیست برای مثال چال لپ که به خاطر فلج شدن عضله صورت به اون شکل در میاد

 30. Avatar .

  علوم تجربی و سایر علوم نمی‌توانند در باره خوبی بدی زیبایی زشتی و … اظهار نظر کنند پس فاکتور های زیبایی نسبی است و برای هر شخص متفاوت است این اشتباه است بگوییم اگر فلانی فلان را داشته باشد زیبا است یا نه با فلان ویژگی زشته میشود.

  1. Avatar :)

   فصل یک زیست دهم😁
   البته این نظر تا حدودی درسته!…دلایل زیادی تو مقاله ذکر شد!…مثلا کشش جنسی بیشتر به فرد خاصی نشانه سازگاری بیشتر ژن‌ها و درنتیجه تولید‌مثل موفق تره!…

  2. Avatar به بنده

   آفرین

   1. Avatar رضا

    معمولا کسانی که زیبا نیستند جذابند

 31. Avatar علی

  عالی بود.