دانشمندان CERN ذره‌ی ریزاتمی جدیدی کشف کرده‌اند

امیرحسین میرزایی ۲۵ تیر ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۹ 15 جولای 2015

دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از «برخورددهنده‌ی هادرونی بزرگ» (LHC)، وجود ذرات ریزاتمی پنتاکوارک (Pentaquark) را ثابت کنند. پنتاکوارک‌ها، نوعی ذره‌ا‌ی ریزاتمی هستند که از تشکیل چهار کوارک و یک ضدکوارک به وجود آمده‌اند.

دانشمندان با کشف ذره‌ی ریزاتمی جدیدی، نحوه‌ی چگونگی تشکیل ذرات اتمی را پیدا کرده‌اند

وجود ذرات پنتاکوارک، سال‌ها است که پیش‌بینی شده بودند، اما تحقیقاتی که در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی سعی به اثبات این ذرات کرده بودند، چند وقت بعد توسط دانشمندان رد شدند. دانشمندان زیادی پس از رد تحقیقات، تلاش‌های خود برای اثبات وجود این ذرات را رها کردند، اما دانشمندان مرکز تحقیقاتی CERN معتقد هستند که این بار، بدون شک وجود ذرات پنتاکوارک را ثابت کرده‌اند.

Particle

همانطور که از نام یک پنتاکوارک پیدا است، این ذره از کنار هم قرار گرفتن پنج کوارک تشکیل شده است. کوارک‌ها یکی از ذرات اصلی سازنده‌ی ماده هستند. کوارک‌ها شش نوع هستند که با نام «طعم» (Flavor) شناخته می‌شوند. طعم‌های مختلف در کنار هم قرار می‌گیرند و ذرات ترکیبی را تشکیل می‌ًدهند. «نوترون» و «پروتون» برخی از این ذرات ترکیبی هستند و هر کدام از سه کوارک تشکیل شده‌اند.

«گای ویلکینسون»، یکی از سخنگویان سازمان CERN درباره‌ی ذره‌ی جدیدی که کشف شده گفته است: «کشف پنتاکوارک‌ها موضوع کوچکی نیست. آن‌ها چگونگی متراکم شدن کوارک‌ها را در الگویی نشان می‌دهند که ۵۰ سال تحقیقات اخیر از توصیف‌اش ناتوان بوده است. مطالعه‌ی ساختار آن‌ها می‌تواند فهم چگونگی تشکیل پروتون‌ها و نوترون‌ها، ماده‌ای که ما از آن‌ها ساخته شده‌ایم را ممکن کند.»

CERN

دانشمندان CERN می‌گویند که لغت «پنتاکوارک» از همان ابتدا برای‌شان ترسناک بوده است و آن‌ها از امکان رد شدن تحقیقات‌شان خبر داشتند. در نتیجه تمامی آزمایش‌ها و مشاهدات لازم برای اثبات وجود این ذره‌های ریزاتمی را انجام داده‌اند.

برخی از دانشمندان به این موضوع اشاره کرده‌اند که شاید بتوان نحوه‌ی تشکیل ذرات را بدون وجود پنتاکوارک‌ها هم توضیح داد، اما فیزیکدان‌ها CERN مطمئن هستند که ذره‌ای ریزاتمی به نام پنتاکوارک وجود دارد. «توماج اسکوارنیکی»، یکی از فیزیکدانان این سازمان در این باره می‌گوید: «استفاده از اطلاعات زیادی که LHC به ما می‌دهد و دقت بالای دستگاه‌مان، ما تمام احتمالاتی که سیگنال‌ها می‌توانند داشته باشند را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌ایم که تنها راه توصیف آن‌ها، وجود پنتاکوارک‌ها است.»

سازمان CERN اطلاعات تحقیقاتی‌شان را تازه منتشر کرده‌اند و احتمال نقض تحقیقات آن‌ها توسط دانشمندان دیگر وجود دارد. فعلا باید منتظر ارایه‌ی دیدگاه‌های دیگر دانشمند%ALS

برچسب‌ها :