فیلم‌های جهان سینمایی مارول را به چه ترتیبی باید ببینیم؟

اسماعیل دلخموش ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۰ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
فیلم های مارول

دنیای سینمایی مارول پر از قهرمان، شخصیت‌های شرور و داستان‌های پر فراز و نشیب است. به همین دلیل گاهی اوقات دنبال کردن خط داستانی فیلم‌های مارول باعث گیج‌شدن مخاطبان می‌شود. علاوه بر این افرادی که به تازگی با دنیای سینمایی مارول آشنا می‌شوند، ترجیح می‌دهند با دیدن فیلم‌های مارول به ترتیب درست، با آگاهی بهتری نسبت به خط داستانی این مجموعه فیلم‌ها سراغ تماشای فیلم‌های جدید مارول بروند. جهان سینمایی مارول به شکل رسمی از سال ۲۰۰۸ با اکران «مرد آهنی» (Iron Man) آغاز شد، اما اگر به دنبال دیدن فیلم‌های مارول به ترتیب داستانی هستید نباید دیدن مجموعه را از فیلم مرد آهنی آغاز کنید. در ادامه لیست فیلم‌های مارول را به ترتیب خط داستانی برای شما مرتب کرده‌ایم.

توجه: ممکن است در این نوشته بخشی از داستان فیلم‌های مارول لو برود.

۱. Captain America: The First Avenger

فیلم Captain America: The First Avenger

کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو
تاریخ اکران: ۲۲ جولای ۲۰۱۱

اگرچه «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» (Captain America: The First Avenger) پنجمین فیلمی است که در جهان سینمایی مارول اکران شد اما برای دنبال کردن خط روایی مجموعه آثار مارول باید در ابتدا سراغ همین فیلم بروید.

وقایع این فیلم ابرقهرمانی دهه‌ها پیش از ماجراهای مرد آهنی و انتقام‌جویان رخ می‌دهند. این فیلم مخاطبان را با استیو راجرز (کاپیتان آمریکا با بازی کریس ایوانز) آشنا می‌کند که یکی از شخصیت‌های کلیدی مجموعه است. همچنین از طریق «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» با تسرکت (سنگ فضا) آشنا خواهید شد.

۲. Iron Man

فیلم Iron Man

مرد آهنی
تاریخ اکران: ۲ می ۲۰۰۸

فیلمی که همه چیز از اکران آن آغاز شد در ترتیب داستانی دومین فیلمی است که باید ببینید. مرد آهنی اولین مواجهه مخاطبان با تونی استارک (مرد آهنی با بازی رابرت داونی جونیور) در حال ساخت لباس زرهی ویژه است.

در پایان این فیلم سینمایی در گفت‌وگو میان نیک فیوری (ساموئل ال. جکسون) و استارک اولین بحث‌ها درباره شکل‌دادن گروه انتقام‌جویان مطرح می‌شود.

۳. The Incredible Hulk

فیلم The Incredible Hulk

هالک شگفت‌انگیز
تاریخ اکران: ۱۳ جون ۲۰۰۸

وقایع این فیلم سینمایی که با بازی ادوارد نورتون در نقش بروس بنر (هالک) همراه است از نظر زمانی هم‌زمان با مرد آهنی ۲ و ثور رخ می‌دهند. هالک شگفت‌انگیز دومین فیلمی بود در جهان سینمایی مارول منتشر شد.

۴. Iron Man 2

فیلم Iron Man 2

مرد آهنی ۲
تاریخ اکران: ۷ می ۲۰۱۰

فیلم سینمایی «مرد آهنی ۲» (Iron Man 2) شامل تصاویری از هالک شگفت‌انگیز و یک صحنه پایانی شامل چکش ثور بود. به این ترتیب می‌توان دومین قسمت از مجموعه مرد آهنی را میان دو فیلم هالک شگفت‌انگیز و ثور قرار داد.

در مرد آهنی ۲ بیوه سیاه (ناتاشا رومانوف) به عنوان دستیار استارک معرفی شد، زنی که توسط فیوری فرستاده شده بود تا مراقب عملکرد استارک باشد.

۵. Thor

فیلم Thor

ثور
تاریخ اکران: ۶ می ۲۰۱۱

اولین فیلم در مجموعه فیلم‌های ثور «خدای تندر» با بازی کریس همسورث و چندین شخصیت مهم دیگر در شکل‌گیری انتقام‌جویان را معرفی کرد.

آخرین صحنه فیلم ثور شرایط را مهیا کرد تا در سال ۲۰۱۲ بالاخره شاهد اولین فیلم انتقام‌جویان باشیم. با معرفی ثور اغلب شخصیت‌های مهم انتقام‌جویان که سال بعد اکران شد، به مخاطبان معرفی شدند.

۶. The Avengers

فیلم The Avengers

انتقام‌جویان
تاریخ اکران: ۴ می ۲۰۱۲

در شرایطی که مهره‌های اصلی مجموعه معرفی شده‌ بودند، فرصت خوبی بود تا فیلمی از گروه انتقام‌جویان ساخته شود. بعد از دیدن ۵ فیلم قبل دقیقا نوبت تماشای «انتقام‌جویان» (The Avengers) فرا می‌رسد.

این فیلم سینمایی به نوعی نتیجه‌گیری فاز ۱ جهان سینمایی مارول به حساب می‌آید. فیلمی که اعضای اصلی انتقام‌جویان را برای مبارزه با لوکی و چیتاوری‌ها کنار هم قرار داد. فاز ۲ پس از جنگ نیویورک آغاز می‌شود.

همچنین آشنایی اولیه با سنگ ذهن (Mind Stone) در این قسمت اتفاق می‌افتد.

۷. Iron Man 3

فیلم Iron Man 3

مرد آهنی ۳
تاریخ اکران: ۳ می ۲۰۱۳

وقایع سومین فیلم سینمایی در مجموعه مرد آهنی که توسط شین بلک کارگردانی شده است از نظر زمانی ۶ ماه پس از وقایع فیلم «انتقام‎‌جویان» اتفاق می‌افتد.

در «مرد آهنی ۳» استارک هنوز با عوارض روحی و روانی پس از جنگ نیویورک دست و پنجه نرم می‌کند.

۸. Thor: Dark World

فیلم Thor: Dark World

ثور: دنیای تاریک
تاریخ اکران: ۸ نوامبر ۲۰۱۳

فیلم سینمایی ابرقهرمانی « ثور: دنیای تاریک» (Thor: The Dark World) دنباله فیلم ثور است و اتفاقات فیلم از نظر روایی به یک سال پس از وقایع فیلم انتقام‌جویان مربوط است.

در این فیلم سینمایی مخاطبان با سنگ واقعیت (Reality Stone) آشنا می‌شوند. همچنین شاهد حضور « کلکتور» (Collector) با بازی بنیسیو دل تورو در این اثر سینمایی هستیم. دل تورو را در همین نقش در فیلم «نگهبانان کهکشان» (Guardians of the Galaxy ) که یک سال بعد اکران شد، دوباره دیدیم.

۹. Captain America: The Winter Soldier

فیلم Captain America: The Winter Soldier

کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان
تاریخ اکران: ۴ آوریل ۲۰۱۴

نهمین فیلمی که باید در مجموعه فیلم‌های جهان سینمایی مارول ببینیم «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» (Captain America: The Winter Soldier) است. این اثر دنباله مستقیم اولین فیلم از مجموعه انتقام‌جویان است.

در این فیلم ابرقهرمانی استیو راجرز که حال با S.H.I.E.L.D کار می‌کند در همکاری با بیوه سیاه و فالکون (با بازی آنتونی مکی) تلاش می‌کند سد راه سرباز زمستان شود. سرباز زمستان یا باکی بارنز از شخصیت‌های شرور دنیای سینمایی مارول است که روزگاری یکی از صمیمی‌ترین دوستان استیو راجرز بوده.

۱۰. Guardians of the Galaxy

فیلم Guardians of the Galaxy

نگهبانان کهکشان
تاریخ اکران: ۱ آگوست ۲۰۱۴

داستان «نگهبانان کهکشان» (Guardians of the Galaxy) از تاریخ ۱۹۸۸ آغاز می‌شود؛ زمانی که پیتر کوئیل پس از مرگ مادرش توسط دزدان فضایی ربوده می‌شود. با این وجود حجم بیشتر داستان ۲۶ سال بعد (دقیقا در سال ۲۰۱۴ و زمانی که فیلم در واقعیت اکران شده) می‌گذرد.

در این اثر سنگ قدرت (Power Stone) معرفی می‌شود و مسائلی درباره سنگ‌های ابدیت مطرح می‌شود که به نوعی زمینه‌چینی برای فیلم‌های بعدی مجموعه انتقام‌جویان است.

۱۱. Guardians of the Galaxy Vol. 2

فیلم Guardians of the Galaxy Vol. 2

نگهبانان کهکشان بخش ۲
تاریخ اکران: ۵ می ۲۰۱۷

ماجرای فیلم سینمایی «نگهبانان کهکشان بخش ۲» (Guardians of the Galaxy Vol. 2) درست سه ماه پس از قسمت اول نگهبانان کهکشان اتفاق می‌افتد. گرچه از نظر ترتیب زمانی باید به عنوان فیلم یازدهم سراغ «نگهبانان کهکشان بخش ۲» بروید اما با وجود این، فیلم مذکور بخشی از فاز سوم جهان سینمایی مارول به حساب می‌آید و از نظر تاریخ اکران پس از «انتقام‌جویان: عصر اولتران» (Avengers: Age of Ultron) منتشر شد.

۱۲. Avengers: Age of Ultron

فیلم Avengers: Age of Ultron

انتقام‌جویان: عصر اولتران
تاریخ اکران: ۱ می ۲۰۱۵

عصر اولتران دنباله فیلم «انتقام‌جویان» است که در سال ۲۰۱۲ اکران شده بود. این اثر ابرقهرمانی از نظر تاریخ اکران فیلم یکی مانده به آخر در فاز دوم به حساب می‌آید.

عصر اولتران یک بار دیگر قهرمان‌های جهان مارول را کنار گرد هم می‌آورد در حالی که ویژن (با بازی پل بتانی) و دوقلوهای ماکسیموف (کوئیک سیلور و اسکارلت ویچ) با بازی آرون تایلر-جانسون و الیزابت اولسن را به مخاطبان معرفی می‌کند.

۱۳. Ant-Man

فیلم Ant-Man

مرد مورچه‌ای
تاریخ اکران: ۱۷ جولای ۲۰۱۵

فیلم پایانی فاز دوم در جهان سینمایی مارول «مرد مورچه‌ای» (Ant-Man) است که از نظر ترتیب داستانی سیزدهمین فیلم در نظر گرفته می‌شود.

فیلم بر ماجرای مرد مورچه‌ای (اسکات لنگ با بازی پل راد) – دزدی که به دکتر هنک پیم کمک می‌کند از تکنولوژی‌اش محافظت کند – تمرکز دارد.

وقایع فیلم ابرقهرمانی مرد مورچه‌ای چند ماهی پس از انتقام‌جویان: عصر اولتران رخ می‌دهد.

۱۴. Captain America: Civil War

فیلم Captain America: Civil War

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی
تاریخ اکران: ۶ می ۲۰۱۶

داستان «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» (Captain America: Civil War) یک سال پس از عصر اولتران در جریان است. می‌توان گفت جنگ داخلی هم به نوعی یکی از فیلم‌های مجموعه انتقام‌جویان است اگرچه این گروه در فیلم مذکور به دو دسته تقسیم شده‌اند؛ دسته‌‎ای به رهبری کاپیتان آمریکا و دسته‌ای به رهبری مرد آهنی.

«کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» اولین فیلم فاز سوم جهان سینمایی مارول است که پلنگ سیاه و مرد عنکبوتی را معرفی می‌کند؛ دو کاراکتری که در ادامه این لیست فیلم‌های مستقل خودشان را دارند.

۱۵. Black Panther

فیلم Black Panther

پلنگ سیاه
تاریخ اکران: ۱۶ فوریه ۲۰۱۸

بلافاصله پس از وقایع فیلم سینمایی «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» تی‌چالا به سرزمینش واکاندا باز می‌گردد. تی‌چالا (با بازی چادویک بوزمن) پادشاه واکاندا باید از کشورش در برابر اریک کیلمانگر (با بازی مایکل بی.جردن) و کلا (با بازی اندی سرکیس) دفاع کرده و از یک جنگ جهانی جلوگیری کند.

۱۶. Spider-Man: Homecoming

فیلم Spider-Man: Homecoming

مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه
 تاریخ اکران: ۷ جولای ۲۰۱۷

فیلم سینمایی ابرقهرمانی «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» (Spider-Man: Homecoming) اولین فیلم مستقل مرد عنکبوتی است که با جهان سینمایی مارول در ارتباط است. بازگشت به خانه با بازی تام هالند وقایعی را روایت می‌کند که فقط چندماهی پس از جنگ داخلی در جریان است.

در این اثر ابرقهرمانی پیتر پارکر با تمام وجود تلاش می‌کند به دوستان و همسایگانش کمک کند و با حس جدید مسئولیت‌پذیری‌اش دست به گریبان است.

۱۷. Doctor Strange

فیلم Doctor Strange

دکتر استرنج
تاریخ اکران: ۴ نوامبر ۲۰۱۶

در اولین فیلم دکتر استرنج شخصیت استیون استرنج (با بازی بندیکت کامبربچ) از برجسته‌ترین جراحان مغز و اعصاب جهان است که به دلیل یک تصادف رانندگی دیگر قادر نیست به عنوان یک پزشک فعالیت حرفه‌ای‌اش را ادامه دهد.

در بخش عمده فیلم روایت داستانی هم‌زمان با تاریخ اکران آن است و ماجراهای فیلم از اوایل سال ۲۰۱۶ آغاز می‌شود. در پایان دکتر استرنج صحنه‌های مربوط به فیلم سوم مجموعه ثور را هم می‌بینیم.

۱۸. Ant-Man and the Wasp

فیلم Ant-Man and the Wasp

مرد مورچه‌ای و زنبورک
تاریخ اکران: ۶ جولای ۲۰۱۸

دنباله فیلم مرد مورچه‌ای پس از وقایع جنگ داخلی و پیش از جنگ ابدیت در جریان است. سوای فیلم سینمایی کاپیتان مارول باید گفت فیلم‌های باقی‌مانده لیست در یک بازه دوساله و تقریبا هم‌زمان پس از ماجراهای جنگ داخلی اتفاق می‌افتند.

اگر فیلم سینمایی «انتقام‎‌جویان: جنگ ابدیت» را ندیده‌اید در نظر داشته باشید که صحنه‌ پایانی مرد مورچه‌ای و زنبورک بخشی از محتوای جنگ ابدیت را لو می‌دهد.

۱۹. Captain Marvel

فیلم Captain Marvel

کاپیتان مارول
تاریخ اکران: ۸ مارس ۲۰۱۹

گرچه این فیلم سینمایی در دهه ۱۹۹۰ می‌گذرد اما مطمئن باشید بهترین وقت برای دیدن این فیلم، تماشای آن به عنوان فیلم ۱۹ لیست است یا دست کم حتما در نظر داشته باشید که باید کاپیتان مارول را پیش از جنگ ابدیت ببینید.

اینکه کارول دنورز (با بازی بری لارسون) چطور به کاپیتان مارول تبدیل می‌شود قطعا تاثیر زیادی در مبارزه با تانوس دارد و نشان می‌دهد چرا ادعا شده کاپیتان مارول قوی‌ترین قهرمان جهان مارول است.

۲۰. Thor: Ragnarok

فیلم Thor: Ragnarok

ثور: رگنراک
تاریخ اکران: ۳ نوامبر ۲۰۱۷

وقایع «ثور: رگنراک» (Thor: Ragnarok) دقیقا پس از فیلم «دکتر استرنج» جریان می‌یابد. استیون استرنج به خدای تندر کمک می‌کند پدرش اودین را بیابد. مدتی بعد ثور و لوکی تلاش می‌کنند از چنگال هلا (با بازی کیت بلانشت) فرار کنند. این دو در سیاره ساکار توسط استاد بزرگ به تله می‌افتند؛ کاراکتری که او را از «نگهبانان کهکشان بخش ۲» به یاد می‌آوریم.

رگنراک با صحنه‌ای به پایان می‌رسد که مخاطبان را مستقیما به سوی فیلم «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» هدایت می‌کند و به همین دلیل بهترین انتخاب ممکن پیش از دیدن جنگ ابدیت تماشا کردن فیلم ابرقهرمانی «ثور: رگنراک» است.

۲۱. Avengers: Infinity War

فیلم Avengers: Infinity War

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت
تاریخ اکران: ۲۷ آوریل ۲۰۱۸

کوین فایگی رییس مارول استودیوز در اظهارنظری عنوان کرده که فیلم سینمایی «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» دنباله فیلم سینمایی «انتقام‌جویان: عصر اولتران» حدودا چهار سال پس از وقایع «نگهبانان کهکشان بخش ۲» اتفاق می‌افتد.

اگرچه این اظهارنظر کاملا با آنچه کارگردان‌های فیلم گفته‌اند در تناقض است اما ظاهرا این گفته‌ها کاملا جدی گرفته شده.

در جنگ ابدیت انتقام‌جویان با نگهبانان کهکشان متحد شده و به جنگ تانوس می‌روند. تانوس شخصیت شروری است که قصد دارد سنگ‌های ابدیت را جمع‌آوری کند.

۲۲. Avengers: Endgame

فیلم Avengers: Endgame

انتقام‌جویان: پایان بازی
تاریخ اکران: ۲۶ آوریل ۲۰۱۹

فیلم سینمایی «انتقام‌جویان: پایان بازی» از نقاط اوج جهان سینمایی مارول است و سرنوشت نهایی قهرمان‌ها و شخصیت‌های شرور را پس از ۱۰ سال حضور روی پرده رقم می‌زند.

پایان بازی که دنباله جنگ ابدیت است هنگام نگارش این مقاله هفته دوم اکرانش را سپری می‌کند و با شکستن انواع و اقسام رکوردها به یک پدیده جهانی از نظر جذب مخاطب و میزان فروش تبدیل شده است.

فیلم سینمایی «انتقام‌جویان: پایان بازی» جدیدترین فیلمی است که در حال حاضر از جهان سینمایی مارول روی پرده رفته است. براساس آنچه تاکنون مشخص شده فیلمی که از نظر داستانی دقیقا در ادامه ماجراهای این اثر ابرقهرمانی خواهد بود «مرد عنکبوتی: دور از خانه» (Spider-Man: Far From Home) است که در ادامه سال میلادی جاری اکران خواهد شد.

این فیلم سینمایی دنباله‌ای بر فیلم «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» است که سال ۲۰۱۷ اکران شده بود.

بیشتر بخوانید: بهترین و بدترین فیلم‌های مارول از نگاه منتقدان

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۲ دیدگاه
 1. Avatar شاهین زارعی

  کاپیتان مارول که بعد از اونجرز سه اومد
  تازه هنوز کیفیت خوبش نیومده

 2. Avatar شاهین زارعی

  ی سایتم معرفی کنم به کسانی که می خوان فیلم و با کیفیت های ۴k bluray و imax یا remux ببینن

  لاوین مووی اینستاشو داشته باشید چون هرچند وقت یبار فیلتر میکنن و ادرس سایتش عوض میشه

 3. Avatar امیرحسین محمدی

  کاپیتان مارول رو باید بعد از تور رنگاروک و اینفینیتی وار و قبل از اند گیم باید دید

  1. Avatar yasin

   برای چی

  2. Avatar عماد

   خیر ترتیب فوق العاده عالیه بعد تیتراژ پایانی اینفینیتی وار نشون میده که نیک فری برای کاپتان مارول پیام کمک میفرسته پس قطعا باید قبل اونجرز دیده شه

 4. Avatar ابراهیم

  این چه مدل ترتیب بندیه دیگه. فیلمای مارول رو باید طبق همون زمان انتشارش دید که بهتر فهمید.

 5. Avatar مبثم

  سلام.
  ترایبتون از black panter به بعد کاملا اشتباهه

 6. Avatar ali

  مدتها بود که میخواستم یک لیست اینچنینی درست کنم برای خودم.ممنونم.لطفا درباره سری فیلم های x men و سوپرمن هم بنویسی.

 7. Avatar saeed

  همه اینها یه طرف سه گانه بتمن کریستوفرنولان یه طرف

  1. Avatar اراس

   ولمون کن بابا

 8. Avatar Armin

  ترتیب کاملا اشتباه هست.. واقعا کسی که فیلم هارو دیده متوجه میشه.. چون آخر هر فیلم رو ببینید یه تیتراژ پایانی داره از فیلم بعد … شما وقتی فیلم بعد رو میبینی انتظار داری ادامه فیلم قبل رو ببینی اما با این ترتیبی که شما نوشتین تیتراژ پایانی فیلم به هم میریزه داستان و شما داستان ۳ یا چها قسمت بعد رو لو میدی به نوعی اسپویل میکنی..

 9. Avatar Amin

  خود مارول میدونسته به چه ترتیبی تو چه تاریخی فیلم ها را اکران کنه از اول هم براش برنامه داشته شما برای خودت ترتیب اختراع کردی اونوقت؟

  1. Avatar yasin

   درست میگه
   تازه به بازیگر مرد آهنی (رابرت داونی جونیور) تو همون مرد آهنی ۱ که اولین بود در مورد داستان آخر بازی با هاش بحث کردن مثل اینکه مرد آهنی و ناتاشا میمیرند و تانوس جهان رو فرا میگیره و بچه دار میشه و با چه کسانی دوست یا دشمن میشه

 10. Avatar yasin

  زود قضاوت نکنید شاید بر اساس تاریخ داخل فیلم ترتیب بندی کردن مثل اینکه کاپیتان اول چون تو جنگ جهانی اول بود قدیمی هست و بعدش مرد آهنی تو ۲۰۰۸ یا ۲۰۰۷ هست

 11. Avatar ملیکا

  یعنی ترتیب ها اشتباهن؟

  1. Avatar ali

   از بلک پنتر به بعد اشتباهه…این فیلم ها تاریخ دارن…

   شما به ترتیب بندی خودت ی نگاه بنداز

   1. Avatar سعید
 12. Avatar حصین

  حالتون خوب نیستا
  بابا طبق بازه زمانی اتفاق افتاده فیلما رو مرتب کرده
  البته کاپتان مارول قبل از آیرون من۱ اتفاق افتاده

  1. Avatar علی

   عزیز من ما هم میدونیم
   ی نگاه بنداز اخر مرد مورچه ای و زنبورک با اخر اورنجرز اینفینتی وار یکیه
   چی جوری میشه اول مرد مورچه ای زنبورک رو ببینیم بعد ثور رو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   مرد مورچه ای دو و اونجرز اینفینیتی وار باید پشت هم باشن قطعاااااا

  2. Avatar اسطوره ی فیلم مارول، سونی، دیسی

   کاپیتان مارول ۲۰۱۹ ساختن بعد از اسپایدرمن دور از خانه

 13. Avatar saeed

  سلام محض اطلاع به دوستان باید بگم که
  کاپیتان مارول رو باید بعد از فیلم (کاپیتان
  آمریکا:اولین انتقام جو) ببینین

 14. Avatar jim

  همه چی به کنار بهترین و قوی ترین انتقام جو تور هست از نطر خود مارول استدیو

 15. Avatar سالار

  کاپیتان مارول رو بعد از اونجرز اینفینیتی وار(جنگ ابدیت) باید دید. چرا؟ چون صحنه ی پایانیش ادامه ی صحنه ی پایانی اونجرز اینفینیتی وار هست. و اگه کسی قبلش بخواد ببینه اونو قاطی میکنه و نمیفهمه ماجراش چیه

 16. Avatar محمد رضا عسکری

  این دقیقا چه مدل ترتیب بندیه آخه ؟ بلد نیستی مطلب نزاخوب !
  کمپانی اگه میخواس ترتیبش این باشه خب به همین ترتیب ام نمایش میداد

 17. Avatar محمد جواد

  واقعا ترتیبه عالی هست درسته که طبق تاریخشون نیست ولی اگه دیده باشینشون میفهمین که ترکیبش عالیه مصلا کاپتان امریکا ۱ سه سال بهد از ایرون من اومد ولی جریانش ماله ۷۰ سال عقب تره

 18. Avatar omid

  سلام من بدتر سردرگم شدم حالا باید با چه ترتیبی ببینیم؟

 19. Avatar ماریا

  من همه ی فیلم های مارول رو دیدم بنظرم باید کاپیتان مارول قبل از نگهبانان کهشان دید اخه کاپیتان مارول توی سای ۱۹۹۰ اتفاق میفته و تیکه ی اخرش رونان که توی نگهبانان کهکشان میمره توی اونجا از کاپیتان مارول شکست میخوره پس بهتره اول اون رو ببینین. بقیه ی لیست همشون درسته اونایی که میگن اشتباه هست درست نمیگن .

 20. Avatar mss

  عاقا یه سوال مهم اونایی که کامل اشراف دارن جواب بدن
  توی آخر مرد مورچه ای و زنبورک نشون میده که بقیه پودر شدن خاکستر شدن یا هر چی که در واقع اشاره داره به یکی از اونجرا حالا به کدوم اشاره داره؟
  همین اونجرز اینفینتی وار؟
  خواهشا زود بگید میخوام دان کنم

 21. Avatar mg

  دوستان اسکارلت جوهانسون هم یه قسمت مخصوص خودش دارد؟
  تو کدوم قسمت اولین بار ظاهر میشه؟

  1. Avatar ali

   مخص۲وص نداره تو ایرون من ۲

 22. Avatar hesam

  بعد فیلم ونوم چی؟خب اینم جزو کمپانی مارول بود ک

  1. Avatar اسطوره ی فیلم های مارول، سونی، دی سی

   اون ابر قهرمان نبود اما در کمیک و اسپایدرمن ۳ نقش دشمن اسپایدرمن و داشت

 23. Avatar علی

  قسمت جدیدش رو بنویس spider man far from home

 24. Avatar علی

  کلاً کمپانی مارول رو بردی زیر سوال، یعنی مرحوم استن لی و شرکت به اون بزرگی نمی دونستن که چه موقع و چه ترتیبی فیلمها رو بدن بیاد بیرون و کی بسازن؟؟؟؟
  خخخخییییللللیییی آی کیو خرج کردی

 25. Avatar omid

  از نظر من خیلی خوب و درست نوشته من که به این ترتیب دیدم خوب بود. ممنون

 26. Avatar علی

  سلام.رفقای عزیز من به همین ترتیبی که اینجا گفته شده فیلمارو دیدم.شما هیییییییییییییچوقت اشتبااااااااااااه منو نکنید.اینجا ترتیب کاملا اشتباس و گیییییج میشید.به همون ترتیب انتشاره خوده مارول تماشا کنید حتما.علت کشیدنه حرفامم این بود ک نظرمو ببینی مخاااااااااااااااااااااااطب عزیز خخ

 27. Avatar بهنام

  اول باید اونجر۴(اندگیم) رو دید

 28. Avatar LEGZAS

  سلام الان این لیست درسته؟ لطف کنید و جواب بدین

  1. Avatar iron man

   تا حدودی درسته ولی طبق انتشار مارول ببینی بهتره ولی اگه می خوای با این لیست بری به نظر من بعد کاپیتان امریکا کاپیتان مارولو ببین چون سال ۱۹۹۰ اتفاق میفته یعنی کاپیتان مارول دومین انتقام جوعه

 29. Avatar مصطفی مهدوی

  دوتا رویکرد برای فیلم های چند قسمتی وجود داره

  یکی اینکه به ترتیب انتشار و یکی هم به ترتیب خط داستانی

  البته خیلی از مواقع این دوتا با هم منطبقه

  اما تو بعضی مجموعه ها مثل مارول یا جنگ ستارگان فرق داره

  برای کسانی که از اول همزمان با اکران، فیلم ها رو دیدن خب همون طوری هم ادامه میدن

  اما اونایی که ندیدن و میخوان تازه ببینن بهتر اینه که براساس خط داستانی ببینن

  این خط داستانی هم در مجموعه ای مثل فیلم های مارول به خاطر گستردگی شخصیت ها و داستان ها یک خط داستانی مشخص نیست و شاید بهتره بگیم فضای داستانی داره

  اما اینکه کلا انکار کنیم پس و پیش شدن ترتیب تماشای فیلم ها رو و بگیم باید به همون ترتیب پخش دید نه این حرف اشتباهه

  علت اینکه در خط داستانی بعضی فیلم ها پس و پیش میشن عمدتا به ۲ دلیل است

  یکی اینکه بعضی وقت ها شرایط و امکانات برای ساخت یه فیلمی مهیا نیست
  اول قسمت های بعدیش رو میسازن بعد قسمت های قبلی اونو

  مثل جنگ ستارگان که اول قسمت ۴،۵،۶ اون در سالهای ۱۹۷۷،۱۹۸۰،۱۹۸۳ پخش شد و چندین سال بعد در سالهای ۱۹۹۹، ۲۰۰۲،۲۰۰۵، قسمت های قبلی و پیش درآمدش ساخته و پخش شد و بعد هم ادامه پیدا کرد…

  دلیل دیگه اینه که بعضی وقت ها فیلمی ساخته میشه و بعدش به خاطر استقبال تماشاچی یا سلیقه ی نویسنده و کارگردان میان یه عقبه برای اون فیلم و شخصیت قهرمانش درنظر میگیرن و به نوعی میخوان گدشته ای از اون نشون بدن

  البته دلابل دیگه ای هم ممکنه باشه که قسمت های پخش شده یک فیلم با خط داستانیش متفاوت باشه

  ولی در کل مجموعه مارول خیلی گسترده است اون چیزی هم که اینجا نوشته شده یه بخشی از فیلم های ماروله
  وگرنه فیلم های سینمایی مارول چند برابر این ۲۲ تا فیلمیه که اینجا فهرست شده

  و البته اگه کسی بخواد کامل ببینه باید سریال های مرتبط با شخصیت های مارول رو هم تماشا کنه

 30. Avatar Alipour1993

  به ترتیب از بالا ببینید

  Captain America: The First Avenger (2011)
  Captain Marvel (2019)
  Iron Man (2008)
  Iron Man 2 (2010)
  The Incredible Hulk (2008)
  Thor (2011)
  The Avengers (2012)
  Iron Man 3 (2013)
  Thor: The Dark World (2013)
  Captain America: The Winter Soldier (2014)
  Guardians of the Galaxy (2014)
  Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)
  Avengers: Age of Ultron (2014)
  Ant-Man (2015)
  Captain America: Civil War (2016)
  Spider-Man: Homecoming (2017)
  Doctor Strange (2016)
  Black Panther (2018)
  Thor: Ragnarok (2017)
  Ant-Man and The Wasp (2018)
  Avengers: Infinity War (2018)
  Avengers: Endgame (2019)
  Spiderman: Far From Home (2 July 2019)

 31. Avatar mhosinjam07

  ای کاش فیلم رو جوری درست میکردن که اون مردی که سنگ زرد تو سرشه زنده میموند. من هر بار فیلم رو تماشا میکنم یاد اون رباتی که توست. زنش مورد گریم میگیره و گریه میکنم