۵ فیلم ترسناک که گیرمو دل تورو دوست دارد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
دل تورو

در بطن فیلم‌های گیرمو دل تورو تاریکی نهفته است. مردی که پشت عناوینی مانند «ستون فقرات شیطان» (The Devil’s Backbone)، «قله‌ای به رنگ خون» (Crimson Peak) و البته «هزارتوی پن» (Pan’s Labirynth) ایستاده، احتمالا همیشه درک خوبی از ژانر وحشت داشته و هرکدام از ۵ فیلم‌ مورد علاقه‌اش از این ژانر که در این مطلب نام بردیم به شکل ویژه و متفاوتی ترسناک هستند.

کارگردانی مانند گیرمو دل تورو خالق فیلم اسکاری تحسین شده و مورد توجه قرار گرفته «شکل آب» (Shape of Water)، مطمئنا از تحصیلات سینمایی برخوردار است. در حالی که دل تورو در دانشگاه گوادالاخارا تحصیل می‌کرد، در حقیقت، بیشتر مهارت‌های خود را به عنوان دستیار جلوه‌های ویژه دیک اسمیت یا با ساختن فیلم‌های کوچک در هر کجا که می‌توانست، با هدف خلق دنیاهای فانتزی برای گم شدن و فرار از دنیای واقعی تقویت کرد. مانند بسیاری از کارگردان‌های خوش‌نام دیگر قبل از او، تحصیلات واقعی دل تورو در دنیای سینما از نشستن در مقابل پرده‌ی نقره‌ای به دست آمد.

این بدان معناست که وقتی از او خواسته شد تا فهرستی از بهترین فیلم‌های ترسناکی که تا به حال ساخته شده است نام ببرد، از ارائه پنج فیلم ترسناک برتر و مورد علاقه‌ی خود بسیار خوشحال شد. این لیست نمی‌توانست سلیقه‌ی شخص دیگری باشد. از «برزیل» تری گیلیام تا «نوسفراتو»، این فیلم‌ها دریچه‌ای به سبک دل تورو به روی بیننده باز می‌کنند.

انتخاب فیلم برجسته «هشت و نیم» به کارگردانی فدریکو فلینی، بدون شک یکی از انتخاب‌های بسیار عجیب‌ بود. دل تورو قبلا درباره فیلم نوشته بود: «یک کلاسیک واقعی باید هم مانوس و هم جهانی باشد».

«صحبت درباره‌ی سینما، از طریق سینما، نیازمند صدایی تزلزل‌ناپذیر با شور و علاقه‌ی مفرط به آن است. «هشت و نیم» به همان اندازه که در مورد هنر صحبت می‌کند در مورد زندگی هم می‌گوید، و مطمئنا هر دو را به هم مرتبط می‌کند. این پرتره‌ از روایت و هنر فلینی، شعری هوس‌انگیز، ژرف و سیری‌ناپذیر برای سینما.»

ممکن است درام‌های ایتالیایی خوراک همیشگی شما برای دیدن فیلم ترسناک نباشند، اما به اندازه کافی لحن تهدیدآمیز و پیچش‌های سوررئالیستی دارند که در زمره‌ی فیلم‌های عجیب طبقه‌بندی شود.

«نوسفراتو» به کارگردانی مورنائو شاید کلاسیک‌ترین انتخاب دل تورو باشد، اما «عجیب‌الخلقه‌ها» (Freaks) از تاد براونینگ، اگر فقط از دید استثمارگری به آن نگاه کنیم، بیشتر باعث احساس ناراحتی می‌شود. «برزیل» به کارگردانی گیلیام یکی دیگر از کلاسیک‌های کالت باقی مانده است، و وقتی با فیلم جشنواره‌ای دهه شصت «چشمان بدون چهره» همراه شود، فهرستی واقعا زیبا از فیلم‌های ترسناک برای تماشا در عصر ما ایجاد می‌کند.

۱. هشت و نیم (۸½)

هشت و نیم

 • کارگردان: فدریکو فلینی
 • بازیگران: مارچلو ماسترویانی، کبودیا کاردیناله، آنوک امه
 • محصول: ۱۹۶۳
 • امتیاز متاکریتیک: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰

گیدو یک کارگردان سینماست که سعی می‌کند پس از آخرین موفقیت بزرگ خود استراحت کند. او نمی‌تواند لحظه‌ای آرامش داشته باشد، و افرادی که در گذشته با او کار کرده‌اند دائما به دنبال کار بیشتر هستند. او با وجدان خود دست و پنجه نرم می‌کند، اما نمی‌تواند ایده جدیدی داشته باشد.

وقتی در حال فکر کردن است، شروع به یادآوری اتفاقات مهم زندگی خود و تمام زنانی که دوست داشته و ترک کرده است، می‌کند. «هشت و نیم» فیلم زندگی‌نامه‌ای از فلینی درباره زحمات و مصیبت‌های فیلم‌سازی است.

۲. برزیل (Brazil)

برزیل

 • کارگردان: تری گیلیام
 • بازیگران: رابرت دنیرو، جاناتان پرایس، کاترین هلموند
 • محصول: ۱۹۸۵
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۹ از ۱۰

سم لوری (با بازی جاناتان پرایس) یک کارشناس فنی خشمگین در جامعه‌ای فوق پیشرفته، پیچیده و ناکارآمد است. او رویای زندگی را در سر می‌پروراند که در آن بتواند از فناوری و بوروکراسی غالب فرار کند و تا ابد با زن رویاهای خود روزگار بگذراند.

در حالی که تلاش می‌کند شخصی به نام هری باتل (با بازی برایان میلر) را که به اشتباه دستگیر شده است آزاد کند، لوری با زنی که همیشه در رویاهایش به دنبالش بود، جیل لیتون (با بازی کیم گریست) ملاقات می‌کند. در همین حال، بوروکراسی او را مسئول یک سری بمب‌گذاری‌های تروریستی می‌داند و جان سام و جیل به خطر می‌افتد.

۳. نوسفراتو (Nosferatu)

نوسفراتو

 • کارگردان: فردریش ویلهلم مورنائو
 • بازیگران: ماکس شرک، گرتا شرودر، گئورگ اچ اشنل
 • محصول: ۱۹۲۲
 • امتیاز متاکریتیک: –
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۹ از ۱۰

مشاور املاکی به نام ناک در ویسبورگ، همکار خود، هاتر را به قلعه کنت اورلاک در ترانسیلوانیا می‌فرستد، زیرا کنت می‌خواهد یک خانه در جایی پرت و تنها در ویسبورگ بخرد. آن‌ها قصد دارند خانه‌ای را که روبروی خانه خود هاتر است به او بفروشند. هاتر همسر بیگناهش الن را همراه با چند نفر از دوستانش تنها می‌گذارد.

سفر هاتر یک سفر غیرعادی است و بسیاری از مردم محلی نمی‌خواهند او را به قلعه‌ای ببرند که اتفاقات عجیبی در آن رخ داده است. زمانی که هاتر به قلعه می‌رود، موفق می‌شود خانه کنت را بفروشد، اما متوجه اتفاقات غیرعادی می‌شود و در درجه اول احساس می‌کند که سایه‌ای تاریک بر سر او سنگینی می‌کند، حتی در طول روز.

هاتر در نهایت اتاق خواب کنت را در یک سرداب می‌بیند و بر اساس کتابی که اخیرا خوانده است، معتقد است که کنت واقعا یک خون‌آشام یا نوسفراتو است. در حالی که هاتر در قلعه به دام افتاده است، کنت که در محموله‌ای از تابوت‌ها پنهان شده است، راهی ویسبورگ می‌شود و باعث رخ دادن مرگ و میرهای زیادی در طول مسیر او می‌شود که بیشتر آن را به طاعون نسبت می‌دهند.

خود هاتر سعی می‌کند با عجله به خانه برود تا شهرش و مهمتر از همه، الن را از رسیدن قریب‌الوقوع نوسفراتو نجات دهد. در ویسبورگ، الن می‌تواند تاریکی قریب‌الوقوع را با نزدیک شدن به نوسفراتو احساس کند. اما او متوجه می‌شود که یک زن بی‌گناه می‌تواند خود را قربانی کند تا خون‌آشام را بکشد. آیا هاتر می‌تواند الن را از دست نوسفراتو و/یا از خودگذشتگی نجات دهد؟

۴. عجیب‌الخلقه‌ها (Freaks)

عجیب الخلقه ها

 • کارگردان: تاد براونینگ
 • بازیگران: والاس فورد، لیلا هیامز، اولگا باکلانووا
 • محصول: ۱۹۳۲
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۹ از ۱۰

یک هنرمند بندباز سیرک، کلئوپاترا، به هانس، جوانی که در نمایش دیگر سیرک کار می‌کند، علاقه نشان می‌دهد. با این حال، علاقه او به پولی است که هانس به ارث خواهد برد و در واقع با یک بازیگر سیرک دیگر، به نام هرکول، رابطه عاشقانه برقرار می‌کند.

نامزد هانس تمام تلاشش را می‌کند تا او را متقاعد کند که از او سواستفاده می‌شود اما بی‌فایده است. در جشن عروسی آن‌ها، کلئوپاترای مست به عجیب‌الخلقه‌ها می‌گوید که در مورد آن‌ها چه فکر می‌کند. عجیب‌الخلقه‌ها با هم تصمیم می‌گیرند که او را از آن خود کنند.

۵. چشمان بدون چهره (Eyes Without a Face)

چشمان بدون چهره

 • کارگردان: ژرژ فرانژو
 • بازیگران: پیر براسور، آلیدا والی، ژولیت مانیل
 • محصول: ۱۹۶۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۹۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۷ از ۱۰

جراح باهوش دکتر ژنسییر پس از تصادفی که باعث شد چهره‌ی دخترش کریستین به شدت از بین برود، به طور خستگی‌ناپذیری تلاش می‌کند تا چهره‌ای جدید به دختر ببخشد. اما او این کار را با ربودن زنان جوان و تلاش برای پیوند صورت انجام می‌دهد.

او به طرز غم‌انگیزی ناموفق بوده است. وقتی دخترش متوجه می‌شود که او چه کار کرده است، دنیای دکتر شروع به فروپاشی می‌کند.

منبع: faroutmagazineبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
 1. محمد

  گیلرومو دل تورو واقعا فیلماش قشنگن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما