۷ چیز ضروری برای سفره‌ی هفت‌سین که سین ندارند!

۲۲ اسفند ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
وسایل سفره هفت سین

نیازی نیست به تقویم نگاه کنیم تا ببینیم چند روز تا آغاز سال نو باقی مانده است؛ بوی عید نوروز و حال و هوایش از چندی پیش کم‌کم به زندگی ما تزریق شده و حال خوبش را حس کرده‌ایم. بیشتر افراد خانه‌تکانی‌هایشان را انجام داده‌اند و تنها منتظرند تا برگ دیگری از تقویمشان ورق بخورد. برخی هم اصطلاحا دقیقه نودی هستند و هنوز مشغول کارهای ناتمامشان‌اند.

با وجود اینکه سالی که گذراندیم به علت شیوع ویروس کرونا، سالی سخت و پرفراز و نشیب بود و حتی عید پیش رو هم برایمان شبیه آن خاطره‌ای که از عید نوروز در ذهن داریم نخواهد بود، اما در هر حالی که باشیم یک چیز مشترک داریم و آن هم سفره‌ی هفت‌سین است. یکی دیگر از رسوم کهن ایرانی که چیدن و نشستن دور آن بسیار جذاب است. اگر شما هم هنوز وسایل سفره‌ی هفت‌سین را تهیه نکرده‌اید، بیایید به چیزهایی که لازم داریم نگاهی بیندازیم.

در سفره‌ی هفت‌سین وسایل مختلفی می‌گذاریم که هر کدام مفهوم خاصی دارند. اگر بخواهیم لیست تهیه کنیم می‌توانیم به چیزهایی مانند سبزه، سیب، سماق، سنجد، سمنو، سرکه و سکه اشاره کنیم که تقریبا در هفت‌سین همه‌ی ایرانی‌ها مشترک است. اما در این مطلب می‌خواهیم ۷ چیزی را معرفی کنیم که با سین شروع نمی‌شوند ولی بدون آن‌ها یک سفره‌ی هفت‌سین کامل نیست.

۱. ترمه

سفره‌ی ترمه

اول از همه باید سفره را بیندازیم. فکر می‌کنم حالا که قرار است یک رسم کهن و ایرانی را انجام بدهم، بهتر است تمام عناصر سفره ایرانی باشد، حتی سفره. مثل یک سفره‌‌ی ترمه یا قلمکار زیبا و پر نقش و نگار. سفره‌ی ترمه تنوع زیادی در رنگ و طرح دارد و برای این موقعیت خیلی مناسب است. اگر قصد ندارید که زیاد هزینه کنید، سفره‌های چاپی زیادی هستند که می‌شود از میانشان انتخاب کرد.

خرید سفره‌ی ترمه و قلمکار

۲. قرآن

در سفره‌ی هفت‌سین باید یک جلد قرآن باشد که بزرگتر خانواده زمان تحویل سال برای ما چند سوره از آن را بخواند و دعاهای خوب کند. بعد از لابه‌لای صفحات قرآن، عیدی هر شخصی را جدا کند و به او بدهد. مهم نیست مبلغ عیدی چقدر است؛ مهم این است که در این روزهای سخت که زندگی‌امان تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفته است، بزرگترهایمان هنوز هستند و به بهانه‌ی عید می‌توانیم لحظات خوشی را با آن‌ها بگذرانیم.

خرید قرآن

۳. ظروف هفت‌سین

ست ظروف سفره هفت سین

هر کدام از سین‌های هفت‌سین باید داخل ظرفی باشند که معمولا از ظروف مشابه هم استفاده می‌کنیم. ست‌های چند عددی زیبایی برای خرید وجود دارند که در برخی آینه و شمعدان هم در نظر گرفته شده‌اند. داخل این ظروف می‌توانید سین‌های سفره را قرار دهید. در صورتی که ست ظروف ۶ یا ۷ عددی باشند، می‌توانید آینه را هم به‌صورت جداگانه تهیه کنید.

خرید ظروف هفت‌سین

۴. آینه

معمولا قرار دادن آینه در سفره‌ی هفت‌سین، جلوه‌ی زیبایی به سفره‌ی ما می‌بخشد. احساس بزرگی بیشتری می‌کنیم و بازتاب زیبای سفره‌ی خود را در آینه می‌بینیم. معمولا استفاده از یک آینه‌ی کوچک در سفره‌ی هفت‌سین، بهتر از استفاده از آینه‌های بزرگ و پر زرق و برق است.

خرید آینه

۵. گل طبیعی

گلدان گل لاله

گذاشتن یک گلدان گل طبیعی سر سفره‌ی هفت‌سین علاوه بر سبزه، در خیلی از خانه‌ها مرسوم است. گل‌هایی مثل گل لاله، شب‌بو و سنبل از محبوب‌ترین‌ها برای این مناسبت هستند. لازم به گفتن نیست که گل طبیعی هر جا که باشد، فضا را دلنشین و آرامش‌بخش می‌کند. اگر گلی مثل شب‌بو را انتخاب کنید، به خاطر عطر فوق‌العاده‌ای که دارد، تأثیر مثبتش بر محیط دوچندان خواهد شد.

پس به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر تا پیش از این گل طبیعی سر سفره‌ی هفت‌سین نمی‌گذاشتید، امسال حتما این گلدان هر چند کوچک از گل طبیعی را برای زیباتر کردن سفره‌ی هفت‌سین در نظر بگیرید.

خرید گل طبیعی

۶. تخم‌مرغ رنگی

تخم‌مرغ سفره هفت‌سین

قسمت بانمک سفره‌ی هفت‌سین تخم‌مرغ‌های رنگی هستند که شکل دیگری به سفره می‌بخشند. تعدادشان خیلی مهم نیست ولی می‌توانید به تعداد اعضای خانواده تخم‌مرغ رنگی داشته باشید و هر شخص تخم‌مرغش را خودش انتخاب کند. اگر خودتان زمان یا حوصله درست کردن تخم‌مرغ رنگی را ندارید، بیایید باهم تخم‌مرغ‌های رنگی آماده را نگاهی بیندازیم و از میانشان انتخاب کنیم.

خرید تخم‌مرغ تزئینی

۷. شمع

شمع سفره‌ی هفت‌سین

شمع شاید گزینه‌ی رایجی برای گذاشتن سر سفره‌ی هفت‌سین نباشد اما نور زیبای آن می‌تواند جذابیت سفره‌ی هفت‌سین را چندبرابر کند. به‌خصوص اگر در وسایل سفره‌ی هفت‌سین شمعدان داشته باشید، باید فکری برای تهیه‌ی یک جفت شمع زیبا بکنید. من شخصا طرفدار شمع‌های استوانه‌ای بلند و رنگی هستم و هر سال با توجه به رنگ بقیه‌ی وسایل سفره‌ی هفت‌سین، یک جفت از این شمع‌ها با رنگ متناسب تهیه می‌کنم. شمع‌ها هم زیبا هستند و هم متنوع. بعضی از آن‌ها معطر هستند و می‌توانند رایحه‌ی مطلوبی را در لحظه‌ی تحویل سال، در فضای خانه پخش کنند.

خرید شمع

قصد ما از تهیه‌ی این مطلب و دادن پیشنهاد‌هایی برای لوازم سفره‌ی هفت‌سین این بود که به شما کمک کوچکی کنیم تا بتوانید سفره‌ی هفت‌سین این عید را متفاوت و زیبا بچینید. به هر حال عید امسال به علت همه‌گیری کرونا و تمام آنچه که در سال ۹۹ پشت سر گذاشتیم، عیدی متفاوت با حس و حالی متفاوت برایمان خواهد بود. پس می‌توانیم با استفاده از همین پیشنهاد‌های ساده، لحظه‌ی تحویل سال را به لحظه‌ی زیبایی در کنار اعضای خانواده‌مان تبدیل کنیم، به امید شروع سالی بهتر و شادتر، در سلامتی کامل.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar SUS

    اخه من SUS هستم

  2. Avatar ناشناس

    اره همشون هستن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه