فیلم‌های ترسناک جیمز کامرون از بدترین تا بهترین

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فیلم های ترسنک جیمز کامرون

جیمز کامرون به‌عنوان کارگردان و نویسنده، فقط سه فیلم ترسناک در طول دوران درخشان خود ساخته است. کامرون کارگردانی دو نمونه از تأثیرگذارترین فیلم‌های ترسناک علمی تخیلی را که جزء بزرگ‌ترین فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی هستند بر عهده داشته است.

چیزی که ممکن است برای برخی از طرفداران حتی شگفت‌انگیزتر هم باشد این است که اولین اثر او در این ژانر، یک فیلم سطحی و مسخره است که تقریبا در سطح جهانی با انتقاد بسیار مواجه شد.

کامرون در حال حاضر بیشتر به‌‌عنوان فیلم‌سازی پرفروش و برای ساخت آثاری موفق مانند تایتانیک و آواتار شناخته می‌شود. با این حال، او مدت‌ها قبل از اینکه سیاره پاندورا را به تصویر بکشد، فیلم ترسناک علمی تخیلی نابودگر را که متأثر از فیلم‌های اسلشر بود، آفرید. فیلم‌های بعدی سری نابودگر از جمله دنباله تأثیرگذار نابودگر ۲: روز قضاوت، لحن ملایم‌تری به خود گرفتند اما فیلم اصلی یک اثر ترسناک خشونت‌آمیز با وحشتی فراوان بود.

چند سال پس از اینکه استیون اسپیلبرگ، کارگردان مشهور، از پیرانا به‌عنوان فیلم دلخواه خود در میان تمام فیلم‌های آرواره‌ها یاد کرد، کامرون کارگردانی فیلم پیرانا ۲: تخم‌ریزی را به‌عنوان اولین تجربه کارگردانی خود در سینما بر عهده گرفت. او در واقع قبل از اکران فیلم، اخراج شد اما به دلیل اعتراض‌هایش، نامش بر روی کار باقی ماند. سه سال بعد، کامرون با فیلم نابودگر همراه شد و در سال ۱۹۸۶ هم آخرین فیلم ترسناک خود با نام بیگانگان را که برنده جایزه اسکار شد، منتشر کرد. 

۳. پیرانا ۲: تخم‌ریزی (Piranha 2: The Spawning)

جیمز کامرون

 • کارگردان: جیمز کامرون
 • بازیگران: تریسا اونیل، لنس هنریکسون، استیو مارچوک
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۳٫۷ از ۱۰

بدون شک تنها نکته‌ی مثبت فیلم پیرانا ۲: تخم‌ریزی، این است که استینگ با دیدن کارگردانی جیمز کامرون در آن زمان در فیلم پیرانا، پیشنهاد بازی در نقش کایل ریس در نابودگر را رد کرد. بنابراین بینندگان از تماشای او به‌عنوان بازیگر نقش اول پلیس در فیلم موفقیت‌آمیز علمی تخیلی کامرون در امان ماندند. متأسفانه این تأثیر ناخواسته، مربوط به همه بخش‌های دیگر پیرانا ۲ است. این دنباله بی‌هدف و بی‌جان، بدون عناصر اصلی فیلم کلاسیک جو دانته، یک اثر هیولامحور از کارگردانی جوان است که این ماهی‌های پرنده قاتل را خسته‌کننده جلوه می‌دهد. فیلم، کسل‌کننده، آهسته و به طرز شرم آوری سطحی است و تقریبا هیچ نشانی از آثار موفق دیگر کامرون ندارد. 

۲. بیگانگان (Aliens)

جیمز کامرون

 • کارگردان: جیمز کامرون
 • بازیگران: سیگورنی ویور، کری هن، بیل پاکستون
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸٫۳ از ۱۰

بیگانگان یکی از بهترین فیلم‌های کامرون است و دنباله آن از جنس و لحن ترس و وحشت مستقیم فیلم بیگانه اصلی اسکات فاصله می‌گیرد. بیگانه و بیگانگان فیلم‌های بسیار متفاوتی هستند و کامرون، فرنچایز را به قلمروی اکشن منتقل کرد و دنباله آن را بیشتر به یک ترکیب اکشن، مهیج و ترسناک در فضا تبدیل نمود. کامرون در این فرآیند، به ایجاد یک زیرژانر نوظهور کمک کرد و یکی از بهترین فیلم‌های خود را ارائه داد و موفق شد لحظات ترسناک واقعی را با اکشنی تپنده (بدون اولویت دادن ژانری به ژانر دیگر) ترکیب کند.

۱. نابودگر (The Terminator)

جیمز کامرون

 • کارگردان: جیمز کامرون
 • بازیگران: آرنولد شوارتزنگر، لیندا همیلتون، مایکل بین
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۱۰۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰

نابوگر با وجود اینکه مانند بیگانگان یک فیلم ترکیبی است، بیشتر یک اثر ترسناک محسوب می‌شود. این فیلم بهترین اثر کامرون در این ژانر است و به‌عنوان یک پروژه علمی تخیلی و متاثر از فرمول اسلشر شناخته می‌شود که به قرار گرفتن آرنولد شوارتزنگر در رادار هالیوود کمک کرد. این فیلم در واقع به‌عنوان یک اثر ترسناک، اکشن و هیجان انگیز و آینده‌گرایانه عمل می‌کند. تی‌۸۰۰ اصلی، قبل از این که دنباله‌ها او را به‌عنوان یک قهرمان نمایش دهند، شرور وحشتناکی بود که با خصوصیات قاتلان آثار اسلشر مطابقت داشت و اوست که جایگاه فیلم نابودگر را به‌عنوان بهترین فیلم ترسناک جیمز کامرون تا به امروز، تضمین می‌کند.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما