۱۰ فیلم شبیه به «تلفن سیاه» که طرفداران ژانر ترسناک باید تماشا کنند

۱۵ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
تلفن سیاه

ایثن هاک با نقش‌آفرینی در فیلم‌های ترسناکی نظیر «پاک‌سازی» و «شوم» برای خود اسم و رسمی به هم زد و حالا با حضور در فیلم ترسناک جدیدی تحت عنوان «تلفن سیاه» توانسته به ژانر ترسناک جلوه‌ای تازه ببخشد.

این فیلم که به کارگردانی اسکات دریکسون (کارگردان فیلم دکتر استرنج) ساخته شده فیلمی اقتباسی از داستان کوتاه جو هیل به حساب می‌آید. دریکسون این فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را در اختیار سی رابرت کارگیل (نویسنده‌ی فیلم‌نامه‌ی شوم) قرار داد و این دو نفر در کنار جیسون بلوم، فیلم‌نامه‌ی این فیلم ترسناک را به رشته‌ی تحریر درآوردند.

وقایع فیلم «تلفن سیاه» سال ۱۹۷۸ اتفاق می‌افتد؛ پسر جوانی به نام فینی توسط یک کودک‌ربای سریالی معروف به رباینده که هاک نقش آفرینی‌اش را بر عهده دارد دزدیده می‌شود. رباینده او را به زیرزمینی منتقل می‌کند که در آن یک تلفن سیاه به دیوار آویزان شده است. تلفن زنگ می‌خورد و فینی به آن پاسخ می‌دهد، اما متوجه می‌شود که صداهای آن طرف خط متعلق به قربانیان قبلی رباینده‌اند. هر کدام از این صداها با دادن هشدارها و توصیه‌هایی در مورد نحوه‌ی دفاع از خود و فرار به فینی کمک می‌کنند تا زنده بماند. اگر فیلم «تلفن سیاه» را دیده‌اید و حال به دنبال فیلم‌هایی هستید که همانند همین فیلم لرزه بر اندامتان بیندازند لیست زیر می‌تواند در یافتن چنین فیلم‌هایی به شما کمک کند.

۱. پسر پشت در (The Boy Behind the Door)

تلفن سیاه

 • کارگردان: دیوید شاربونیر، جاستین پاول
 • بازیگران: ازرا دیویی، لونی چاویس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۷ از ۱۰۰

دیوید شاربونیر و جاستین پاول در سال ۲۰۲۰ با اولین فیلم بلندشان، تحت عنوان «پسری پشت در»، توانستند تحول عظیمی را در ژانر ترسناک رقم بزنند. این فیلم به روایت داستان دو پسر جوان می‌پردازد که در حالی که در جنگل قدم می‌زنند ربوده می‌شوند. بابی با بازی لونی چاویس در صندوق عقب ماشین از خواب بیدار می‌شود و می‌خواهد فرار کند اما خیلی زود صدای بهترین دوستش، کوین را می‌شنود که فریاد میزند و از او کمک می‌خواهد.

بابی وارد خانه‌ای می‌شود که کوین در اتاق زیر شیروانی آن زنجیر شده و لذا تصمیم می‌گیرد برای نجات دوستش با آدم ربایی که نیات پلیدی در ذهن دارد مبارزه کند. در حالی که این فیلم مانند «تلفن سیاه» از وجود عناصر ماوراء طبیعی بهره نمی‌برد، اما این فیلم‌ها شباهت‌های زیادی به هم دارند. زیرا این دو پسر باید بازی موش و گربه‌ی خطرناکی را با رباینده‌ی خود به راه بیندازند. این فیلم هم اکنون در آمازون پرایم در دسترس شما قرار دارد.

۲. یتیم خانه (The Orphanage)

تلفن سیاه

 • کارگردان: خوان آنتونیو بایونا
 • بازیگران: فرناندو کایو، بلن روئدا، راجر پرنسپ
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷ از ۱۰۰

یتیم خانه یکی دیگر از فیلم‌های ترسناکی است که توسط کارگردان اسپانیایی، خوان آنتونیو بایونا ساخته شده است. ۳۰ سال پس از اینکه، لورا با بازی بلن روئدا به فرزند خواندگی گرفته می‌شود، مجددا با همسرش کارلوس و فرزندخوانده ۷ ساله خود، سیمون به یتیم خانه‌ای که از آنجا آمده بود باز می‌گردد زیرا قصد دارد یتیم خانه را به مکانی آرام برای کودکان معلول تبدیل کند.

چندی نمی‌گذرد که مشخص می‌شود سیمون HIV مثبت است و مدت کوتاهی پس از نقل مکان به خانه، شروع به صحبت کردن با دوست خیالی جدیدش توماس می‌کند و تصاویری از او می‌کشد. در طول مهمانی بازگشایی یتیم خانه، سیمون پس از مشاجره‌ای که بین او و لورا رخ می‌دهد ناپدید می‌شود. لورا اندکی پس از گم شدن پسرش، صداهایی را می‌شنود که گویا می‌خواهند به او کمک کنند تا پسر مفقود شده‌اش سیمون را پیدا کند. هم اکنون فیلم «یتیم خانه» در پلت فرم‌های استریم آمازون پرایم، گوگل پلی و اپل تی وی در دسترس است.

۳. استخوان‌های دوست داشتنی (The Lovely Bones)

تلفن سیاه

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • بازیگران: ریچل وایز، مارک والبرگ، رز مک آیور
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۹
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۲ از ۱۰۰

این فیلم که بر اساس رمانی به همین نام نوشته‌ی آلیس سبولد ساخته شده داستان دختر جوانی به نام سوزی سالمون با بازی سیرشا رونان را دنبال می‌کند که توسط همسایه‌ی خود، جورج هاروی با بازی استنلی توچی ربوده شده و به قتل می‌رسد. اما روح او پس از مرگ می‌تواند آنچه را که با مرگ او بر سر خانواده‌اش آمده تماشا کند و حال او بین انتقام گرفتن از قاتل خود و به آرامش رساندن خانواده‌اش در کلنجار است.

مارک والبرگ و ریچل وایز نقش والدین داغدار سوزی را بر عهده دارند و رز مک آیور نیز در نقش خواهر کوچک‌تر سوزی به ایفای نقش پرداخته است. در حالی که سوزی با تلاطمی که وجودش را فرا گرفته دست و پنجه نرم می‌کند، هالی در تلاش است او را به سمت بهشت ​​هدایت کند، حال آنکه سوزی نمی‌خواهد کارهای نیمه تمام مانده‌ی خود در دنیا را رها کند و به آرامش ابدی برسد. این فیلم هم اکنون در سرویس آمازون پرایم و پارامونت پلاس در دسترس است.

۴. شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد (۱۰ Cloverfield Lane)

تلفن سیاه

 • کارگردان: دن تراختنبرگ
 • بازیگران: جان گودمن، جان گلگر جونیور، مری الیزابت وینستد
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۶
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ از ۱۰۰

این فیلم دومین دنباله از مجموعه کلاورفیلد و اولین فیلمی از این مجموعه است که توسط دن تراختنبرگ و جی. هاوارد ساخته شده است. در این فیلم مری الیزابت وینستد در نقش میشل به ایفای نقش پرداخته، زنی که پس از برخورد ماشینش به وسیله‌ی دیگر، با آسیب دیدگی در ناحیه‌ی پا در پناهگاهی زیرزمینی از خواب بیدار می‌شود. گویا هاوارد با بازی جان گودمن پس از اینکه ماشین خراب الیزابت را پیدا کرده او را برای حفظ امنیتش به این زیرزمین آورده است.

هاوارد به الیزابت می‌گوید که هوای بیرون از خانه سمی است و او باید برای زنده ماندن در همین اتاقک بماند. اما پس از اینکه او رفتارهای تهاجمی و خشونت آمیزی را از خود نشان می‌دهد، میشل و سومین ساکن پناهگاه، امت با بازی جان گلگر جونیور تصمیم می‌گیرند تا از فرصت استفاده کنند و با کشتن او از این زیرزمین مخوف بگریزند و به فضای سمی بیرون از خانه پناه ببرند. این فیلم هم اکنون در آمازون و گوگل پلی در دسترس است.

۵. آنچه در زیر است (What Lies Beneath)

تلفن سیاه

 • کارگردان: رابرت زمکیس
 • بازیگران: هریسون فورد، میشل فایفر، میراندا اتو
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۷ از ۱۰۰

میشل فایفر نقش کلر اسپنسر را در این فیلم هیجان‌ انگیز و ماوراء طبیعی که به کارگردانی رابرت زمکیس یعنی همان کارگردان فیلم «بازگشت به آینده»، ساخته شده بازی می‌کند. کلر رابطه‌ی خوبی با همسرش نورمن با بازی هریسون فورد ندارد و رابطه‌ی آن‌ها پس از اینکه دخترشان به دانشگاه می‌رود بدتر هم می‌شود. او که دیگر علاقه‌ای به همسرش ندارد، مجذوب همسایه‌های جدیدشان، مری و وارن می‌شود که رابطه‌ی پر جنب و جوشی دارند.

اما پس از اینکه صدای مشاجره‌ی همسایه‌های جدید به گوشش می‌رسد، نگران مری می‌شود که ظاهرا پس از درگیری ناپدید شده است. چندی نمی‌گذرد که پس از ناپدید شدن مری، کلر اتفاقات ماوراء طبیعی ترسناکی را در اطراف خانه‌اش تجربه می‌کند، اتفاقاتی که به نظر می‌رسد پیام‌هایی از جانب مری هستند که می‌خواهد از دنیای دیگر با او ارتباط برقرار کند. این فیلم هم اکنون در سرویس استریم آمازون و اپل تی وی در دسترس است.

۶. شکافته (Split)

تلفن سیاه

 • کارگردان: ام نایت شیامالان
 • بازیگران: جیمز مک آووی، آنیا تیلور جوی، جسیکا سولا
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۶
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۷ از ۱۰۰

«شکافته» یک فیلم هیجانی در زیر ژانر روان‌شناختی است که به نویسندگی و کارگردانی ام نایت شیامالان و با بازی آنیا تیلور جوی (بازیگر فیلم مرد شمالی) و جیمز مک آووی ساخته شده است. این فیلم دنباله‌ای به نام «شیشه» دارد که به نوعی یک فیلم ابر قهرمانی تلقی می‌شود و آن هم به کارگردانی شیامالان ساخته شده و می‌توان اولین فیلم از این مجموعه را فیلم «آسیب ناپذیر» محصول سال ۲۰۰۰ که آن هم توسط همین کارگردان ساخته شده دانست.

وقتی کیسی با بازی آنیا تیلور جوی و دو دختر دیگر از پارکینگی در مرکز خرید پادشاه پرشیا ربوده می‌شوند، هر سه‌ی آن‌ها در یک اتاق زیرزمینی زندانی می‌گردند. رباینده‌ی آن‌ها، دنیس با بازی جیمز مک آووی، به این سه دختر می‌گوید که آن‌ها غذایی برای جانور هستند. چندی نمی‌گذرد که این سه دختر متوجه می‌شوند دنیس یکی از ۲۳ شخصیتی است که کنترل بدن کوین وندل کرامب را بر عهده دارند. کوین از DID (اختلال هویت از هم پاشیده) رنج می‌برد و کنترل بدنش در دست شخصیت‌هایی به نام‌های دنیس، پاتریشیا و از همه ترسناک‌تر جانور قرار دارد که ظاهرا از توانایی‌های مافوق بشری بهره می‌برد و به خون انسان تشنه است. هم اکنون فیلم «شکافته» در پلتفرم‌هایی مانند آمازون، اپل تی وی و گوگل پلی در دسترس است.

۷. دختران را ببوس (Kiss the Girls)

تلفن سیاه

 • کارگردان: گری فلدر
 • بازیگران: مورگان فریمن، اشلی جاد، کری الویس
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۳۳ از ۱۰۰

این فیلم که بر اساس رمان جیمز پترسون تحت همین عنوان ساخته شده یک فیلم ماوراء طبیعی نیست بلکه داستان یک قاتل زنجیره‌ای را روایت می‌کند که بیشتر، زنان با اراده و موفق را هدف حملات خود قرار می‌دهد. او خود را کازانووا می‌نامد و زنان را در پناهگاه زیرزمینی خود که به حرم‌سرایش تبدیل شده در جایی خارج از دورهام، کارولینای شمالی، اسیر می‌کند. او برای خود قوانینی دارد که این زنان اسیر شده در صورتی که می‌خواهند زنده بمانند باید از آن‌ها پیروی کنند.

اما اگر این قوانین را زیر پا بگذارند، او آن‌ها را به جنگل می‌برد و می‌کشد. در نهایت زنی به نام کیت با بازی اشلی جاد موفق به فرار می‌شود و بعدها به کارآگاه الکس کراس با بازی مورگان فریمن می‌پیوندد که به کارولینای شمالی سفر کرده تا به تحقیق در مورد ناپدید شدن خواهرزاده‌اش نائومی بپردازد زیرا فکر می‌کند که او هم در زندان کازانووا به سر می‌برد. فیلم «دختران را ببوس» برای پخش در آمازون و پارامونت پلاس در دسترس است.

۸. تسخیر شده (The Haunting)

تلفن سیاه

 • کارگردان: یان ده یونت
 • بازیگران: لیام نیسون، کاترین زتا جونز، لیلی تیلور
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۹
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۱۷ از ۱۰۰

این فیلم که لیام نیسون، لیلی تیلور، کاترین زتا جونز و اوون ویلسون در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند بر اساس فیلمی به همین نام محصول ۱۹۶۳ ساخته شده که خود آن فیلم هم بر اساس رمان شرلی جکسون ساخته شده بود. در حال حاضر نسخه‌های مختلفی از این داستان مانند مینی سریال استیون کینگ در سال ۲۰۰۲ تحت عنوان «گل سرخ» و سریال «تسخیر شدگی خانه هیل» به کارگردانی مایک فلنگن در نت‌فلیکس محصول سال ۲۰۱۸ در حال پخش هستند.

اما «تسخیر شده» که به کارگردانی یان ده بونت ساخته شد به روایت داستان النور نل ونس با بازی لیلی تیلور می‌پردازد که از بی‌خوابی رنج می‌برد. نل پس از مرگ مادرش، با بی‌خانمانی مواجه می‌شود و با او توافق می‌کند که در مطالعه‌ی دکتر دیوید مارو بر روی بی‌خوابی که در یکی از امارت‌های دور افتاده‌ی روستایی در ماساچوست انجام می‌شود، شرکت نماید. اما در طول شب اول مطالعه، اتفاقی رخ می‌دهد که باعث می‌شود دو نفر از شرکت کنندگان محل آزمون را ترک کنند و به نزدیک‌ترین بیمارستان مراجعه نمایند.

به تدریج رویدادهای غیرقابل توضیح ماوراء طبیعی، شرکت‌ کنندگان باقی‌مانده را که دیگر در این عمارت گیر افتاده و هیچ راه فراری ندارند آزار می‌دهد. با وجود نیروهای ماوراء طبیعی غیرقابل توصیفی که مدام مشکلاتی را برای این تیم به وجود می‌آورند، نل معتقد است که برخی از ارواح ساکن در آنجا سعی دارند به آن‌ها کمک کنند. فیلم «تسخیر شده» برای پخش در پلتفرم‌های آمازون پرایم و پارامونت پلاس در دسترس است.

۹. آن (IT)

تلفن سیاه

 • کارگردان: اندی موسکیتی
 • بازیگران: جیدن لیبرهر، بیل اسکاشگورد، سوفیا لیلیس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ از ۱۰۰

در حالی که هیچ کودکی در فیلم «آن» زندانی نمی‌شود اما این فیلم به نحو غیرقابل انکاری به «تلفن سیاه» شباهت دارد. اما شباهت بین این دو فیلم در داستانشان نهفته است. قطعا جو هیل، توانایی‌هایش در نویسندگی خلاقانه و بعضا هولناک را از پیشکسوت الهام بخش خود، استیون کینگ آموخته است. شهر کوچک و خیالی دری مملو از پوسترهای کودکان گمشده‌ای است که ظاهرا بدون هیچ دلیلی و بدون به جای گذاشتن هیچ ردی ناگهان ناپدید شده‌اند. پنی وایز ترسناک با بازی بیل اسکاشگورد، ممکن است به جای بادکنک سیاه از بادکنک قرمز استفاده کند، اما با این وجود او هم کودکان را هدف قرار می‌دهد.

بیل دنیرو با بازی جیدن مارتن، پس از ناپدید شدن برادر کوچکترش جورجی با بازی جکسون رابرت اسکات در یک روز بارانی، با گروهی از دوستان صمیمی‌اش به نام‌های ریچی با بازی فین ولفهارد، ادی با بازی جک دیلن گریزر، بورلی با بازی سوفیا لیلیس، بن با بازی جرمی ری تیلور، مایک و استنلی با بازی وایت اولف به جستجوی او می‌پردازد.

اما در نهایت آن‌ها متوجه می‌شوند که برادر بیل به دست یک موجود شیطانی باستانی به نام پنی وایز که در ظاهر یک دلقک بامزه است و هر ۲۷ سال یک بار ظاهر می‌شود تا از ترس و گوشت بچه‌های شهر دری تغذیه کند کشته شده است. حال این گروه که خود را بازنده‌ها نامیده‌اند، باید راهی برای رویارویی با بزرگ‌ترین ترس‌های خود پیدا کنند و دلقک قاتل داستان را شکست دهند. فیلم آن در نتفلیکس و HBO در دسترس است.

۱۰. شاخ‌ها (Horns)

تلفن سیاه

 • کارگردان: الکساندر آژا
 • بازیگران: دنیل ردکلیف، جونو تیمپل، جو اندرسون
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۳
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۳ از ۱۰۰

این فیلم اصلا به موضوعاتی نظیر قاتلان زنجیره‌ای یا آدم ربایانی که قربانیانی سعی در فرار از دستشان دارند نمی‌پردازد، اما فیلم روایتگر داستانی درست همانند داستان پیچیده‌ی فیلم «تلفن سیاه» است. در فیلم «شاخ‌ها» که بر اساس رمانی به همین نام نوشته‌ی جو هیل ساخته شده، دنیل رادکلیف در نقش ایگناتیوس به ایفای نقش پرداخته است. پس از اینکه ایگ به دروغ متهم شد که به نامزد سابقش، مرین تجاوز کرده و سپس او را به قتل رسانده، شاخ‌های شیطانی بزرگی بر روی سرش شروع به جوانه زدن می‌کنند.

چندی نمی‌گذرد که ایگ متوجه می‌شود این شاخ‌ها به او این توانایی را می‌دهند که اطرافیانش را کنترل نماید. لذا او می‌تواند کاری کند که دیگران افکار و انگیزه‌هایی را که معمولا بروز نمی‌دادند عنوان کنند و آن کارهایی را که تمایلی به انجامش ندارند انجام دهند. او از این قدرت‌های جدید برای تعقیب قاتل واقعی مرین استفاده می‌کند و انتقام سختی از او می‌گیرد.

همان‌طور که در فیلم «تلفن سیاه» مشاهده کردیم، حضور تیمی متشکل از جو هیل در سمت نویسنده و ایثن هاک در قالب بازیگر اصلی و اسکات دریکسون در جایگاه کارگردان، بدان معنی است که فیلم توسط افراد مبتدی ساخته نشده و یک فیلم دسته دوم نیست. پس حتما فیلم «تلفن سیاه» را تماشا کنید و بعد از آن هم سعی کنید هیچ‌کدام از فیلم‌های لیست بالا را از قلم نیندازید.

منبع: collider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه