مولف سعید شاوردی، بهرام رمضانی، سیاوش طالبی
گوینده مهدی‌مومن‌زاده، سعید شاوردی، بهرام رمضانی، سیاوش طالبی
زمان 21:02
حجم فایل 19 MB

تصور کنید کالایی را از دیجی‌کالا سفارش می‌دهید و کمتر از یک ساعت بعد، ساعت هوشمندتان از رسیدن آن سفارش به درب منزل خبر می‌دهد. در را باز می‌کنید و به جای مواجهه با پیک دیجی‌کالا و موتور معروف هوندا CG 125، با یک پهپاد که در هوا معلق ایستاده مواجه می‌شوید! پهپاد کمی پایین می‌آید، هویت شما را از طریق اسکن عنبیه‌ی چشم شناسایی می‌کند و سپس اجازه می‌دهد کالای سفارش داده شده را از غلاف نگهدارنده‌ی زیر آن بردارید. پهپاد ارتفاع می‌گیرد، پرواز می‌کند و در افق محو می‌شود…

این آینده‌ایست که به نظر می‌رسد دیگر خیلی دور از واقعیت نباشد. «مرکز نوآوری دیجی‌کالا» مسابقه‌ای به نام «مسابقه‌ی حرفه‌ای ربات‌های پرنده‌ی حمل کالا» ترتیب داده و گروه‌های حرفه‌ای گوناگونی را از دانشگاه‌ها و شرکت‌های مختلف سطح کشور گرد هم آورده تا در ساخت این ربات‌‌ها با هم رقابت کنند. بعد از رقابت نوبت به رفاقت می‌رسد تا با همکاری همه‌ی گروه‌ها، بهترین تیم ممکن برای ساخت یک ربات پرنده‌ی حمل کالای عملیاتی تشکیل شود. این تیم می‌تواند اولین ربات پرنده را به پرواز در آورد تا پس از کسب اطمینان از کارآمد بودن و البته اخذ مجوزهای لازم از دولت، سفارش‌ها را به دست مشتری برسانند.

ولی این آینده کی محقق می‌شود؟ کار چگونه پیش می‌رود و آیا ممکن است زمانی دیجی‌کالا بتواند به صورت گسترده از این ربات‌ها استفاده کند؟ این‌ سوالات و پرسش‌های دیگر از جمله صحبت‌هاییست که با اعضای گروه نوآوری دیجی‌کالا انجام داده‌ایم. شنونده‌ی این قسمت از دیجی‌کالا کست باشید.

‌ ‌

Drone_Footer

20+