چگونه از ویتامین C برای از بین بردن لکه‌های تیره پوست استفاده کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
زنی از سرم ویتامین C برای پوستش استفاده می‌کند

لکه‌های تیره‌ی پوست ممکن است به دلایل فراوانی ایجاد شوند. گاهی اوقات، این لکه‌ها اثرات پس از درمان آکنه هستند. در برخی از مواقع نیز عواملی از قبیل شرایط هورمونی مانند ملاسما این لکه‌ها را ایجاد می‌کنند. صرف‌نظر از علت ایجاد لکه‌های تیره، درمان آن‌ها احتمالا اولویت اصلی شما پس از مشاهده‌ی این لکه‌ها است. ویتامین C برای از بین بردن لکه‌های تیره پوست مناسب است و می‌توانید مصرف محصولات و سرم‌های حاوی این ماده را در برنامه‌ی مراقبت از پوست خود بگنجانید. کارشناسان معتقدند که این ماده‌ی قدرتمند می‌تواند به محو شدن لکه‌های تیره‌ی پوستی کمک کند و مزایای دیگری هم برای مراقبت از پوست دارد. در این مقاله، با مزایای ویتامین سی و روش از بین بردن لکه‌های تیره با استفاده از این ماده آشنا می‌شوید.

ویتامین C چیست؟

ویتامین C برای پوست

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که از منابع طبیعی مانند مرکبات به دست می‌آید و اغلب به صورت مصنوعی در محصولات مختلف مراقبت از پوست مانند سرم‌ها، مرطوب‌کننده‌ها، تونرها و پاک‌کننده‌ها به کار می‌رود. این ماده از پوست در برابر تجزیه‌ی کلاژن محافظت می‌کند و آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کند. مزیت دوم بسیار مهم است چون ما دائما در معرض هوا، نور خورشید (اشعه‌ی UV) و آلاینده‌هایی هستیم که می‌توانند رادیکال‌های آزاد مؤثر در پیری پوست را ایجاد کنند. به دلیل این خواص، ویتامین C به کاهش تجزیه و تغییر رنگ پوست کمک می‌کند و در نتیجه آن را درخشان‌تر می‌کند.

آیا ویتامین C به رفع لکه‌های تیره‌ی پوست کمک می‌کند؟

ویتامین سی می‌تواند به بهبود ظاهر لکه‌های تیره‌ی پوست و هایپرپیگمانتاسیون کمک کند. این خاصیت به این دلیل است که ویتامین C آنزیمی به نام تیروزیناز را که در تولید ملانین نقش دارد، کاهش می‌دهد. با کاهش تولید ملانین در نواحی خاص، ممکن است این نواحی روشن شوند و نگرانی‌های مربوط به لکه‌های تیره به طرزی مؤثر برطرف شود.

با استفاده از محصولات مراقبتی پوست که حاوی ویتامین C هستند، لکه‌های تیره‌تان کمتر به چشم می‌آیند اما این ماده ترکیبات اصلی از بین برنده‌ی هایپرپیگمانتاسیون نیست. اگر می‌خواهید لکه‌های تیره را بهتر درمان کنید، از سرم ویتامین C که حاوی ترکیبات دیگری مانند اسید کوجیک و شیرین بیان است استفاده کنید.

مزایای ویتامین سی

ویتامین C برای از بین بردن لکه های تیره پوست

استفاده از ویتامین C برای پوست شما فواید زیادی دارد. در ادامه، برخی از این خاصیت‌ها را می‌خوانید.

۱. برای بیشتر انواع پوست بی‌خطر است

مصرف ویتامین سی امنیت بالایی دارد. بیشتر افراد می‌توانند برای مدتی طولانی از این ویتامین به صورت موضعی استفاده کنند بدون اینکه هیچ واکنش نامطلوبی را در پی داشته باشد. نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ انجام شده نشان می‌دهد که محصولات حاوی ویتامین سی با غلظت بیشتر از ۲۰ درصد باعث تحریک جزئی پوست می‌شوند. به همین علت، غلظت این محصولات اغلب بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

۲. آب‌رسان است

بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شده، بخش اعظمی از پوست و اندام‌های سالم بدن غلظت بالایی از ویتامین سی دارند. ممکن است این ویتامین از طریق گردش خون در بدن تجمع یابد. پژوهشگران پس از این بررسی اعلام کردند که ویتامین C اگر به صورت موضعی مصرف شود، به شکل اسید اسکوربیک به بهترین وجه به پوست نفوذ می‌کند.

نتایج یک مطالعه که در سال ۲۰۱۹ انجام شد نشان می‌دهد که یک سرم حاوی عصاره‌ی Deschampsia antarctica، اسید فرولیک و ویتامین سی می‌تواند تا ۱۹ درصد خشکی پوست را کاهش دهد و عملکرد سد محافظتی پوست را بهبود ببخشد.

۳. روشن‌کننده است

ویتامین سی می‌تواند به محو شدن رنگ‌دانه‌های پوستی و صاف کردن سطح پوست برای کاهش تیرگی‌ها کمک کند. این ویژگی به پوست درخشندگی جاودانه‌ای می‌بخشد. نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شده نشان می‌دهد که استفاده از ویتامین C مانع از تولید ملانین که مسئول رنگ پوست است می‌شود.

با مهار تولید ملانین، ویتامین سی می‌تواند به محو شدن لکه‌های تیره‌ی پوستی و هایپرپیگمانتاسیون کمک کند. همچنین، می‌تواند به روشن شدن پوست کمک کند.

سرم صورت روشن کننده و ترمیم کننده پوست فابریگاس مدل ویتامین C حجم 15 میلی لیتر

۴. به کاهش قرمزی و یکنواخت شدن رنگ پوست شما کمک می‌کند

ویتامین C برای پوست

بر اساس نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، ویتامین سی از قابلیت آنتی‌اکسیدانی خود به عنوان عاملی ضد التهابی استفاده می‌کند. این بدان معنی است که پوست شما را تسکین می‌دهد و می‌تواند پف‌کردگی آن را کاهش دهد.

خاصیت ضد التهابی این ویتامین می‌تواند این کارها را انجام دهد:

  • رادیکال‌های آزاد که باعث آسیب اکسیداتیو می‌شوند را خنثی می‌کند؛
  • سیستم ایمنی را برای جلوگیری از واکنش ایمنی التهابی بهینه‌سازی می‌کند؛
  • به کاهش قرمزی پوست کمک ‌می‌کند، که به نوبه‌ی خود می‌تواند به یکنواختی پوست منجر شود.

کاهش لکه‌های تیره، قرمزی و سوزش باعث می‌شود که رنگ پوست شفاف و صافی داشته باشید.

۵. به محو شدن هایپرپیگمانتاسیون کمک می‌کند

از آنجایی که ویتامین C مانع تولید ملانین می‌شود، می‌تواند هایپرپیگمانتاسیون و لکه‌های تیره‌ی پوستی را از بین ببرد.

هایپرپیگمانتاسیون لکه‌هایی هستند که بر اثر تابش نور خورشید، افزایش سن و ملاسما به وجود می‌آیند. این لکه‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که ملانین در نواحی خاصی از پوست بیش از حد تولید شود. علاوه‌براین ممکن است نواحی پوست که دچار آکنه شده و درمان شده‌اند این لکه‌ها را داشته باشند. ویتامین C با کاهش فعالیت آنزیمی به نام تیروزیناز، تولید ملانین را مهار می‌کند.

سرم ضدچروک روژی مدل کلاژن دریایی حجم 30 میلی لیتر

۶. حلقه‌های تیره‌ی دور چشم را کاهش می‌دهد

ویتامیت سی

محصولات مراقبتی حاوی ویتامین سی می‌توانند با تغذیه و آبرسانی به ناحیه‌ی زیر چشم باعث صاف شدن خطوط ریزی شوند که در این ناحیه ایجاد شده‌اند. هر چند این ویتامین در کاهش قرمزی پوست مؤثرتر است اما برخی از پژوهشگران معتقدند که می‌تواند به کاهش تغییر رنگ حلقه‌های زیر چشم هم کمک کند.

اگر به رفع تیرگی اطراف چشم فکر می‌کنید، بهتر است از محصولاتی که ویژه‌ی این بخش طراحی شده‌اند استفاده کنید چون پوست این ناحیه نازک و حساس است.

۷. باعث تولید کلاژن می‌شود

کلاژن یک پروتئین طبیعی است که با گذشت زمان و افزایش سن میزان آن در بدن کاهش می‌یابد. سطوح پایین کلاژن ممکن است منجر به ایجاد خطوط ظریف و چین و چروک شود. ویتامین C به افزایش تولید کلاژن از طریق فرآیند سنتز کلاژن شهرت دارد. در واقع، سنتز کلاژن بدون ویتامین C امکان‌پذیر نیست.

ویتامین سی دو فاکتور ضروری برای دو آنزیم مورد نیاز برای سنتز کلاژن را دارد. این فاکتورها عبارت‌اند از:

۸. ممکن است به جلوگیری از افتادگی پوست کمک کند

تاثیر ویتامین C روی پوست

تولید کلاژن با خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست ارتباط دارد. هنگامی که سطح کلاژن بدن شما کاهش می‌یابد ممکن است پوست‌تان کم‌کم دچار افتادگی شود. استفاده از سرم ویتامین C می‌تواند تولید کلاژن را افزایش داده و باعث سفت شدن آن شود. این خاصیت به درمان افتادگی ناشی از پیری طبیعی پوست، آسیب استرس اکسیداتیو یا کاهش شدید وزن هم کمک می‌کند.

این بدان معنی است که ویتامین سی می‌تواند به کاهش ظاهر افتادگی پوست کمک کند و باعث می‌شود که پوست شما محکم‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد.

۹. از پوست در برابر آسیب‌های نور خورشید محافظت می‌کند

قرار گرفتن بیش از حد در معرض استرس اکسیدان ناشی از آلاینده‌ها یا تابش اشعه‌ی ماوراء بنفش (UV) خورشید می‌تواند به کاهش سطح ویتامین C در پوست منجر شود. علاوه‌براین، سطوح ویتامین C  در پوست‌های آسیب‌دیده از نور خورشید کمتر است، البته، محققان هنوز مطمئن نیستند که کاهش ویتامین سی علت این اتفاق است یا معلول آن محسوب می‌شود.

آسیب خورشید از طریق مولکول‌هایی به نام رادیکاله‌ای آزاد ایجاد می‌شود. این رادیکال‌های آزاد در واقع اتم‌هایی هستند که یک الکترون از دست رفته دارند. رادیکال‌های آزاد به دنبال اتم‌های دیگری هستند تا بتوانند از دست رفتن این الکترون را جبران کنند و این اتفاق ممکن است منجر به آسیب قابل توجهی در پوست شود.

ویتامین C سرشار از آنتی‌اکسیدان است. آنتی‌اکسیدان‌ها با دادن الکترون به این رادیکال‌های آزاد از سلول‌های سالم پوست محافظت می‌کنند.

۱۰. به تسکین آفتاب‌سوختگی کمک می‌کند

بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، ویتامین C علاوه بر به حداقل رساندن قرمزی پوست، گردش سلولی در آن را تسریع می‌کند. به این ترتیب، سلول‌های جدید سالم جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده می‌شوند.

 

در نتایج مطالعه‌ی سال ۲۰۱۷ ذکر شده که مصرف موضعی ویتامین سی ترکیب‌شده با ویتامین E و سایر مواد مغذی آسیب ناشی از تابش اشعه‌ی ماوراء بنفش معروف به آفتاب‌سوختگی را کاهش می‌دهد. این ترکیب التهاب ناشی از قرار گرفتن در معرض بیش از حد UV را هم کاهش می‌دهد.

چگونگی استفاده از ویتامین C برای از بین بردن لکه‌های تیره پوست

ویتامین C در روتین پوستی

برای اینکه این ویتامین به کاهش لکه‌های تیره‌ی پوست شما کمک کند، باید از آن درست استفاده کنید. مصرف صحیح محصولات مراقبتی حاوی ویتامین سی هم مستلزم رعایت ۴ نکته‌ی مهم است.

۱. محصولی مناسب را انتخاب کنید

شکل خالص ویتامین سی که با نام ال-آسکوربیک اسید هم شناخته می‌شود، در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست، از سرم‌ها گرفته تا پاک‌کننده‌ها یافت می‌شود. بااین‌حال، استفاده از برخی محصولات برای شما تأثیر بیشتری دارد. علت این تأثیرگذاری هم مسائل مختلفی است. خارجی ترین لایه پوست که لایه‌ی شاخی اپیدرم پوست نام دارد، به طور طبیعی در برابر مولکول‌های محلول در آب مانند ویتامین سی مقاوم است. بنابراین، محصول مورد نظر شما باید بتواند به لایه‌ی بیرونی پوست نفوذ کند تا ویتامین سی اثر خود را بگذارد.

بهترین محصولات برای این منظور سرم‌های حاوی ویتامین سی هستند. ویتامین C یک مولکول محلول در آب است، به این معنی که در یک محصول مبتنی بر آب مانند یک سرم، به بهترین وجه از لایه‌ی بیرونی تا درم پوست عبور می‌کند.  ویتامین C محلول در آب قوی‌تر از نوع محلول در چربی آن است. البته، اگر پوست حساسی دارید، ممکن است محصولات حاوی ویتامین C استر شده کمتر پوست شما را تحریک کنند. در این محصولات ویتامین سی محلول در چربی است و ممکن است کمی کمتر مؤثر باشند. در عوض، اگر پوست شما تحریک‌پذیری بالایی دارد، انتخاب چنین محصولاتی بهتر است.

۲. به یک برنامه‌ی ثابت پای‌بند باشید

توصیه‌های مختلفی در مورد مصرف ویتامین C وجود دارد، به خصوص اینکه آیا باید از آن در صبح یا شب استفاده شود یا آن را چند بار در روز مصرف کرد. شما می‌توانید از سرم ویتامین C روزانه استفاده کنید. در این صورت، باید آن را بعد از پاک‌سازی و قبل از مصرف کرم ضد آفتاب روی پوست خشک و تمیز بمالید.

مجموعه مراقبت پوست ایمجز مدل Golden Luxury مجموعه 5 عددی

۳. محصول ویتامین C خود را با محصولات مناسب ترکیب کنید

ویتامین C و شادابی پوست

محصول حاوی ویتامین C را می‌توان همراه با سایر مواد و محصولات مراقبت از پوست برای درمان لکه‌های تیره استفاده کرد. برای درمان لکه‌های تیره، بهتر است سرم ویتامین C خود را با مرطوب‌کننده‌ی حاوی ویتامین E ترکیب کنید و دو بار در روز از این ترکیب استفاده کنید. این ترکیب بی‌خطر است و بسته به علت لکه‌های تیره می‌توان آن را به کار برد و میزان آن را تنظیم کرد. برخی از کارشناسان نیز استفاده از ویتامین C را همراه با محصولات حاوی ترانگزامیک اسید برای از بین بردن لکه‌های تیره مربوط به ملاسما پیشنهاد می‌کنند.

هنگام استفاده از ویتامین سی و مصرف آن همراه با برخی از محصولات احتیاط کنید. باید از مصرف ویتامین C همراه با محصولات حاوی مواد و اسیدهای لایه‌بردار خاص مانند رتینول و اسیدهای آلفا هیدروکسی اجتناب کنید. استفاده از این مواد همراه با ویتامین C ممکن است باعث تحریک پوست شود به‌ویژه اگر هر روز با هم استفاده شوند. بنابراین، اگر صبح‌ها ویتامین C مصرف می‌کنید، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند از محصولات حاوی این مواد خاص در عصر استفاده کنید.

۴. ملاحظات ایمنی را در نظر بگیرید

ویتامین C برای بیشتر انواع پوست خطری ندارد اما پوست برخی از افراد ممکن است پس از مصرف محصولات حاوی این ماده دچار سوزش شود. اگر متوجه شده‌اید که پس از مصرف چنین محصولاتی پوست شما خشک یا پوست پوست شده، ممکن است به یکی از مواد موجود در چنین محصولاتی حساسیت داشته باشید یا غلظت این مواد در این محصولات برای شما بالا باشد. در این صورت، تغییر محصول مراقبتی شما می‌تواند مفید باشد.

علاوه‌براین، بهتر است از محصولاتی با غلظت ویتامین C بین ۱۰ تا ۲۰ درصد استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که محصولات با غلظت ویتامین C بالای ۲۰ درصد ممکن است بیشتر باعث تحریک پوست شوند.

نکته‌ی مهم دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که ویتامین C یک عنصر ناپایدار است. هنگامی که این ماده در معرض نور، هوا و گرما قرار می‌گیرد، ممکن است به راحتی تجزیه و اکسید شود و خواص آنتی‌اکسیدانی مفید خود را از دست بدهد. به همین دلیل استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی ویتامین C بسته‌بندی شده در قوطی‌ها و بسته‌های غیرشفاف و فاقد هوا و همچنین، نگهداری این محصولات در مکانی تاریک و خنک بسیار مهم است. اگر محصول ویتامین C شما به‌تدریج قهوه‌ای یا قرمز شده، ممکن است شروع به اکسید شدن کرده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

کلام آخر

محصولات حاوی ویتامین سی مانند سرم‌ها و مرطوب‌کننده‌ها به درخشندگی و استحکام پوست شما کمک می‌کنند. ویتامین C برای از بین بردن لکه‌های تیره پوست و حلقه‌های تیره‌ی اطراف چشم مفید است اما برای انتخاب محصولات حاوی ویتامین سی حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید. او می‌تواند به شما بهترین سرم یا مرطوب‌کننده‌ی ویتامین سی را بسته به نوع پوست‌تان معرفی کند.

منبع: byrdie

روتین پوستی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما