سطح‌‌نشین ماموریت چاندرایان ۲ برای فرود بر سطح ماه آماده می‌شود

۱۰ شهریور ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
چاندرایان ۲

ماموریت چاندرایان ۲ کماکان طبق برنامه پیش می‌رود. این فضاپیما روز گذشته پنجمین و آخرین مانور مداری خود را با موفقیت انجام داد. این فضاپیما اکنون در حال آماده شدن برای رهاسازی سطح‌نشین ویکرام است.

فضاپیمای چاندرایان ۲ دیشب یک مانور مداری ۵۲ ثانیه‌ای انجام داد و مدار خود را برای جداسازی سطح‌نشین ویکرام اصلاح کرد. مدار این فضاپیما اکنون در ارتفاع ۱۱۹ تا ۱۲۷ کیلومتری سطح ماه قرار دارد.

سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) اعلام کرده که تمام پارامترهای این فضاپیما در شرایط عادی قرار دارند.

عملیات بعدی جدا شدن سطح‌نشین ویکرام از مدارگرد چاندرایان ۲ است. این عملیات امروز انجام خواهد شد. پس از آن سطح‌نشین ویکرام دو مانور مداری دیگر انجام خواهد داد و برای فرود بر سطح ماه آماده خواهد شد.  این فضاپیما جمعه ۱۵ شهریور بر سطح ماه فرود خواهد آمد. قرار است سطح‌نشین ویکرام در قطب جنوب ماه بنشیند. جایی که منابعی از یخ آب در دهانه‌هایی که همیشه در سایه قرار دارند جای گرفته‌اند.

سطح‌نشین ویکرام به افتخار ویکرام سارابهای (Vikram Sarabhai)، پدر برنامه فضایی هند، نام‌گذاری شده است. این سطح‌نشین به همراه یک ماه‌نورد کوچک به مدت یک روز ماه (حدود ۱۴ روز زمینی) در سطح ماه فعالیت خواهد کرد. سطح‌نشین و ماه‌نورد ماموریت چاندرایان ۲ برای تحمل شب‌های بسیار سرد ماه طراحی نشده‌اند.

ماموریت چاندرایان ۲ دومین ماموریت هند به سمت ماه است. پیش از این و در سال ۲۰۰۸ هند ماموریت چاندرایان ۱ را به سمت ماه پرتاب کرد. اکنون و با فاصله‌ای یازده ساله و در فاز دوم این ماموریت یک مدارگرد در کنار سطح‌نشین ویکرام و ماه‌نورد پراگیان به ماه ارسال شده‌اند. ماه‌نورد پراگیان پس از فرود سطح‌نشین ویکرام از این سطح‌نشین جدا خواهد شد و به کاوش سطح ماه خواهد پرداخت.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از فضاپیمای چاندرایان ۲ در مدار ماه.

Credit: Indian Space Research Organisation

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه