آیا رویای ساخت ماشین زمان عملی می‌شود؟

۱۸ آبان ۱۳۹۴ | ۱۴:۱۱ ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

یک رویداد اسفناک، ایده‌ای شگفت انگیز را در ذهن یک کودک سیاه‌پوست ۱۰ ساله شکل داد. «رونالد مالت» (Ronald Mallett) لحظات تلخ از دست دادن پدرش به علت ایست قلبی را به خوبی به یاد می‌آورد. این واقعه‌ی تلخ، رونالد را به شدت تحت تاثیر قرار داد و در همان زمان با خودش عهد کرد که راهی برای بازگشت به گذشته و هشدار به پدرش برای جلوگیری از مرگ او بیابد. یک سال بعد و با تماشای فیلم معروف «ماشین زمان»، او برای ساخت چنین ماشینی مصمم‌تر شد. رونالد مالت بعدها تحصیلات خود را در رشته‌ی فیزیک ادامه داد و اکنون مدت‌هاست استاد دانشگاه کانکتیکات در ایالات متحده است. او در این سال‌ها مطالعات خود درباره سفر در زمان را به صورت پنهانی ادامه داد، زیرا فکر می‌کرد آشکار کردن ساخت آن می‌تواند به وجهه‌ی علمی او آسیب بزند. البته این پنهانکاری سبب شد نتواند از افراد دیگری که شاید می‌توانستند در این زمینه به او کمک کنند، بهره بگیرد. اکنون دکتر رون مالت ۶۹ ساله به فرمولی دست یافته که فکر می‌کند راز ساختن نخستین ماشین زمان در آن نهفته است و می‌تواند تحولی در علم فیزیک به وجود آورد.

زمان ثابت نیست

با وجود اینکه سال‌ها فیزیک نظری بر این اصل استوار بود که زمان ثابت است و قابل تغییر نیست، اما نظریه‌ی اینشتین همه چیز را تغییر دارد. به همین دلیل است که همانند بسیاری از نظریه پردازان در زمینه‌ی سفر در زمان، نظیر «کیپ ثورن» (Kip Thorne) که با نظریه‌ی کرم‌چاله‌ها مشهور است، دکتر مالت نیز مطالعات خود را بر اساس نظریه‌ی نسبیت اینشتین استوار کرده است. نظریه‌ی نسبیت اینشتین به دو بخش تقسیم می‌شود.

نسبیت خاص

نخستین بخش این نظریه، «نسبیت خاص» نامیده می‌شود. نسبیت خاص بیان می‌کند که سرعت نور برای همه افراد یکسان است. بر این اساس، هر قدر کسی سریع‌تر حرکت کند، زمان برایش کُندتر می‌گذرد. یکی از مشهورترین مثال‌ها در این زمینه به «پارادوکس دوقلوها» مشهور است. اگر یکی از دوقلوهای همسان با سرعت بسیار زیاد به ستاره‌ای دوردرست سفر کند و دوباره به زمین بازگردد، سنش از برادر یا خواهر همسانش بر روی زمین کمتر خواهد بود، زیرا زمان برای کسی که با سرعت بسیار زیاد سفر می‌کند، کندتر می‌گذرد. اگر فیلم مشهور «بین ستاره‌ای» (Interstellar) را دیده باشید، احتمالا بخش‌هایی از آن که به اثرات ناشی از کند شدن برای شخصیت‌هایی که با سرعت در فضا حرکت می‌کردند مربوط می‌شد و جوان‌تر ماندن آنها نسبت به بقیه را به خاطر دارید.

پارادوکس دوقلوها بیان می‌کند که اگر فردی با یک موشک خیلی سریع زمین را به مدت زمانی معین ترک کند و بازگردد، زمان برای او خیلی کمتر از افرادی که روی زمین بوده‌اند سپری شده است.

پارادوکس دوقلوها بیان می‌کند که اگر فردی با یک موشک خیلی سریع زمین را به مدت زمانی معین ترک کند و بازگردد، زمان برای او خیلی کمتر از افرادی که روی زمین بوده‌اند سپری شده است.

اثبات عملی نسبیت خاص

اما آیا واقعا می‌توان به صورت عملی ثابت کرد زمان برای کسی که با سرعت زیاد سفر می‌کند کندتر می گذرد؟ چند دهه پیش، آزمایشی که توسط نیروی دریایی ایالات متحده ترتیب داده شده بود به بررسی این مساله پرداخت. در این آزمایش در سال ۱۹۷۱ میلادی، چهار ساعت اتمی و بسیار دقیق در هواپیماهایی قرار گرفتند و این هواپیماها با سرعت فراصوت به سمت شرق و غرب حرکت کردند. این هواپیماها در مجموع دو بار به دور زمین چرخ زدند. پس از فرود، وقتی زمان این ساعت‌ها با ساعت‌های روی زمین مورد مقایسه قرار گرفت، دانشمندان متوجه تفاوتی جزئی میان ساعت‌های پروازی و ساعت‌های زمینی شدند. در واقع ساعت‌های موجود در هواپیما، اندکی عقب‌تر از ساعت‌های ثابت بر روی زمین بودند. البته این تفاوت بسیار جزئی بود. اما اگر ساعتی را در یک موشک قرار دهیم و موشک با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت کند، عملا این تفاوت بسیار چشمگیرتر خواهد شد.

نسبیت عام

دومین بخش از نظریه اینشتین به نسبیت عام می‌پردازد. نسبیت عام می‌گوید که گرانش (جاذبه) سبب کند شدن روند گذشت زمان می‌شود. در نتیجه ساعتی که بر روی یک ماهواره قرار دارد، سریع‌تر از ساعتی که بر روی زمین است، کار می‌کند. به همین دلیل است که در هنگام پرتاب ماهواره، فرکانس آن را از حالت استاندارد خارج می‌کنند تا این ساعت پیش از پرتاب، کمی کندتر حرکت کرده و با ساعت استاندارد زمینی هماهنگ باشد. در واقع ماهواره‌ها هم تحت تاثیر نسبیت عام و هم نسبیت خاص قرار داشته و دلیل آن نیز سرعتی است که موشک‌های حامل آنها دارند. با این وجود، مقدار تغییر ایجاد شده توسط نسبیت عام و نسبیت خاص در آنها با هم برابر نیست و در نتیجه پیش از پرتاب، باید تغییراتی در آن‌ها ایجاد کرد.

ساعتی که روی ماهواره‌ها قرار دارد با سرعت بیشتری نسبیت به ساعت‌های زمینی کار می‌کند.

ساعتی که روی ماهواره‌ها قرار دارد با سرعت بیشتری نسبیت به ساعت‌های زمینی کار می‌کند.

اینشتین بر این باور بود که نور و ماده می‌توانند میدان گرانشی ایجاد کنند. اما دکتر مالت این نظریه را یک گام به جلو برده و ادعا می‌کند که اگر گرانش بتواند موجب تغییر زمان و نور شود، در این صورت نور نیز می‌تواند جاذبه ایجاد کند و در نتیجه نور هم می‌تواند زمان را تغییر دهد. او بر اساس همین فرضیه، ماشینی طراحی کرده که می‌تواند از پرتوی لیزر برای خمیده کردن زمان و متصل کردن دو سر آن به هم و در نتیجه ایجاد یک حلقه استفاده کند. بر اساس نظریه اینشتین، زمان و فضا به هم مرتبط هستند و در نتیجه، اگر بتوانیم بر روی فضا تاثیر بگذاریم، در نهایت می‌توانیم زمان را نیز تغییر دهیم. دکتر مالت در توضیح ایده خود می‌گوید: «با ایجاد حلقه ای از تابش لیزر، می‌توانیم از نظر ریاضیاتی نشان دهیم که فضا و زمان را نیز می‌توان دستکاری کرد. با ایجاد یک حلقه‌ی زمان، می‌توان در زمان سفر کرد و به گذشته بازگشت.

ماشین زمان چگونه کار می‌کند؟

ماشین زمان آقای مالت همانند یک تونل است که نور به دور آن می‌چرخد و اطلاعات از طریق آن در قالب مجموعه‌ای از نوترون‌ها به گذشته ارسال می‌شود. ذرات زیراتمی فقط دارای دو محور چرخش (اسپین) هستند که یکی به سمت بالا و یکی به سمت پایین است. اگر محور چرخش بالا را عدد «یک» و محور چرخش پایین را عدد «صفر» فرض کنیم، در این صورت می‌توان با جریانی از اسپین های نوترونی، پیغامی را در قالب سیستم دودویی (دیجیتالی) در زمان ارسال کرد. برای نمونه نوترون‌هایی با «اسپین بالا» «اسپین بالا» و «اسپین پایین» نشانگر کد دودودیی ۱۰۰ هستند که همان عدد ۴ است. اگر این نظریه درست از آب درآید، دکتر مالت به آرزوی خود برای ساخت ماشین زمان دست می‌یابد. اما نکته‌ی ماجرا اینجاست که محور زمانی این ماشین از زمان حال آغاز می‌شود. در واقع پس از ساخت این ماشین امکان سفر به گذشته وجود ندارد و لحظه راه اندازی آن، ابتدای مسیری است که در آینده می‌توان به آن سفر کرد. برای نمونه فرض کنید که این ماشین در ساعت ۲ بعداز ظهر اول دی ماه ۹۴ راه اندازی شود. در این صورت مثلا در روز اول اسفند ۹۴ می‌توان اطلاعاتی به گذشته فرستاد و در نتیجه در روز اول دی ماه ۹۴ اطلاعاتی از آینده دریافت کرد. اما امکان دریافت اطلاعات از آینده در ساعت ۱ بعدازظهر اول دی ماه ۹۴ وجود ندارد، زیرا در آن موقع هنوز دستگاه راه اندازی نشده بود. در نتیجه نخستین نقطه‌ای که در آن می‌توانیم اطلاعاتی از آینده دریافت کنیم، همان لحظه راه اندازی این ماشین است. خلاصه اینکه آقای مالت هرگز نمی‌تواند به آرزوی دیرین خود یعنی ارسال پیغامی به پدرش برسد.

محدودیت‌های ماشین زمان

با اینکه تصویری که بیشتر ما از ماشین زمان داریم، ارسال انسان به گذشته یا آینده است، اما این ماشین به صورت نظری فقط به ارسال اطلاعات محدود می‌شود. البته همین توانایی (اگر واقعا اجرایی شود) اثرات شگفت انگیزی را به همراه خواهد داشت. دکتر مالت بر این باور است که به این ترتیب می‌توان جلوی بسیاری از تلفات انسانی ناشی از بلایای طبیعی نظیر زمین لرزه، سونامی و طوفان‌های سهمگین را گرفت.

منتقدان ماشین زمان دکتر مالت

خب پس چرا دانشمندان همین حالا دست به کار نمی‌شوند و ساخت این ماشین را شروع نمی‌کنند؟ پاسخ این پرسش را باید در محدودیت‌های جدی و گوناگونی که در این مسیر وجود دارد جست. یکی از اصلی‌ترین موانع پیش روی ساخت این ماشین زمان، به منابع مالی مرتبط با آن مربوط می‌شود. ساخت نمونه اولیه این ماشین نیازمند ۲۵۰ هزار دلار است. ساخت نمونه‌ای دقیق‌تر برای انجام پژوهش‌های علمی نیز هزینه‌هایی به مراتب بیشتر به همراه دارد. دکتر مالت اعلام کرده که هزینه ساخت نمونه کامل این دستگاه تقریبا معادل هزینه ساخت شتابدهنده مرکز CERN یعنی حدود ۱۰ میلیارد دلار است. همچنین زمان ساخت دستگاه نیز بسیار طولانی است. مرحله‌ی نخست این پروژه که همان اثبات تاثیر چرخش نور بر گرانش و فضا است حدود ۵ سال زمان می‌برد و تازه در فاز دوم است که می‌توان به صورت علمی نشان داد که خمیدگی فضا می‌تواند به خمیدگی زمان و در نتیجه مسافرت در زمان بیانجامد. با این وجود تعیین هزینه دقیق فاز دوم هنوز مشخص نیست.

در فیلم بازگشت به آینده، بازیگران فیلم با استفاده از این خودرو به آینده سفر می‌کنند.

در فیلم بازگشت به آینده، بازیگران فیلم با استفاده از این خودرو به آینده سفر می‌کنند.

مخالفان و موافقان نظریه ماشین زمان

در این میان، برخی دانشمندان ساخت ماشین زمان بر اساس ایده‌ی دکتر مالت را ناممکن می‌دانند. برای نمونه، پروفسور «برایان گرین» (Brian Greene) که استاد دانشگاه کلمبیاست، عقیده دارد که این نظریه نمی‌تواند شکل عملی به خود بگیرد و حتی از اساس با نظریه نسبیت اینشتین همخوانی ندارد. افزون بر این، او بر این باور است که به هیچ وجه از توانایی ساخت چنین ماشینی برخوردار نیستیم. در این میان برخی دیگر از فیزیک‌دانان با دکتر مالت هم نظر هستند و از آن حمایت می‌کنند. با این وجود خود دکتر مالت فکر می‌کند بشر هنوز از نظر فنی توانایی ساخت چنین ماشینی را ندارد. در واقع علی‌رغم اینکه ایده او از نظر فیزیکی و ریاضیاتی اثبات می‌شود، اما اجرایی کردن آن چیزی نیست که به همین راحتی‌ها بتوان به آن دست یافت.

ماجرایی جذاب برای مردم

ماشین زمان برای بسیاری افراد بسیار جذاب است و به همین دلیل بوده که ایده‌ی دکتر مالت با استقبال گسترده‌ای از جانب افرادی خارج از دایره علمی و دانشگاهی هم روبرو شده است. برای نمونه، یک فیلم‌نامه نویس معروف، به تازگی کار نوشتن یک سناریو بر اساس کتاب دکتر مالت با نام «رسالت فردی یک دانشمند برای عملی سازی سفر به زمان» را به اتمام رسانده است. به همین دلیل شاید پیش از ساخته شدن این ماشین زمان، فیلمی در مورد آن را هم تماشا کنیم!

باید منتظر بمانیم!

تاریخ علم انبوهی از افراد مصممی که در برابر ساز مخالف دیگران مقاومت کردند را در خود دارد. برای نمونه در سال ۱۹۰۲ میلادی، پروفسور «سایمون نیوکم» (Simon Newcomb) که از برترین فیزیکدانان دوره خود بود در جایی به صورت رسمی اعلام کرد که «پرواز کردن با ماشینی که از هوا سنگین‌تر است، حتی اگر غیر ممکن نباشد، باز هم عملی نیست». اما درست یک سال بعد بود که ویلبر و اوریل رایت، نخستین هواپیمای خود را به پرواز درآوردند! آیا ماشین زمان دکتر مالت، سرنوشت اختراع برادران رایت را می‌یابد؟ فعلا باید منتظر بمانیم!

منبع: Techradar

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۸ دیدگاه
 1. Avatar

  کاملآ‌اشتباه‌⁦????️‍????️⁩⁦

  چون‌سفر‌در‌زمان‌باید‌به‌سرعت‌نور‌انجام،بشه‌

  و در زمین‌این‌اتفاق‌نمی‌تونه‌بیفته‌

  در‌فضا‌احتمال‌پا‌گذاشتن‌بع‌ایند‌زیادچون‌جاذبه‌ایی‌وجود‌ندار‌

  اگه‌قانون‌نیتون‌یادتون‌باشه

  هرچقدر‌جسم‌سنگین‌تر‌باشه‌با‌سرعت‌بیشتری‌برخوردمیکنه

  بعدشم سفینه‌باید‌لایع‌هایی‌از‌الیاژ‌سخت‌باشع‌.

 2. Avatar Mjdot

  مغز ما قابلیت خیلی خیلی بیشتری از اینا داره و همین جور که دوستانمون فرمودن بدون ماشین وهر چیزه دیگه ای میشه مغز انسان قدرت خالق العاده ای داره که هیچ وقت درک نمیشه

 3. Avatar سارینا

  این رونالو مالت ایده رو از من گرفته????به نظرن الان امکان پذیرترین چیزی که میتونه اختراع بشه همینه.فقط غیرممکن غیرممکنه

 4. Avatar ناشناس

  بنظرم اینده نشه ولی گذشته بشه!

 5. Avatar دانشمند

  اگه ذره فرضی تاکیون کشف بشه ممکنه

 6. Avatar ali

  ساخته میشه همون طور ک انیشتین نظریه بمب اتم رو داد مطمعن باشید ماشین زمان ساخته میشه شک هم نکن ک بدست آمریکایی ها ساخته میشه الان میتونی تصوور کنی ک چطور صدا ب هزاران کیلومتر میره یا چیزای دیگه
  درود بر کشور ستاره بر پرچم
  Usa

 7. Avatar Aniop

  من اگه میتونستم بسازم اول میرفتم به گذشته خودمو می کدوم بعد بعضی هارو میکردم بر می‌گشتم
  اوف????????????????

 8. Avatar متین

  اصلا چرا ماشین زمان،چرا ذهنمون رو به آینده یا گذشته نمیفرستیم،یعنی ذهن حالمان وارد بدن گذشته یا آینده خودمان شود و کنترل آن را بدست بگیرد

 9. Avatar فرید

  من عقیده دارم که رفتن به اینده و گذشته فقط به یک ماشین نیاز نداره بلکه احساس میکنم یه ربطی به مغز انسان هم پیدا میکنه یعنی جور شدن این پازل با مغز انسان تکمیل میشه منظورم هوش انسان نیست منظورن اینه مغز انسان باید بتونه زمان و فضا رو خم کنه البته با کمک ابزار و انرژی چند گیگاواتی

 10. Avatar mehrad

  به نظر من ماشین زمان میتونه وجود پیدا کنه همینطور که دوست عزیزمون گفت مردم قدیم به این موضوع میخندیدن اما حالا میتونیم به ماه بریم هرلحظه ممکنه که ماشین زمان درست شه ممکنه فردا باشه اون روز هیچکس نمیداند????!!!

 11. Avatar محمد..

  این خلإ خیلی برام عجیبه که چیه؟یعنی جایی که هیچ ملوکول و اتمی نیست پس اون فضا چیه؟؟ایا همون انرژی تاریکه؟یا فضای تنها

  1. Avatar محمد شعبان زاده

   طبق نظریه نسبیت انیشتین فضا و زمان و مکان هر سه ذاتا یک چیز هستند و ماهیت یکسانی دارند

   اغلب مردم فضا و زمان رو طوری تصور میکنند که بدون وجود ماده میتونه وجود داشته باشه

   اما در نظریه نسبیت در نبود ماده نیز فضازمان هم وجود نخواهد داشت

   به عبارتی همه با هم معنی دارند و هیچ چیزی جدا از دیگری به تنهایی معنا نخواهد داشت

   همه چیز نسبی هستش و نسبت به هم معنی پیدا میکنه جدا از بقیه معنی و وجود نخواهد داشت !

   این همون اصل نسبیت هستش

   یعنی برابری !

 12. Avatar احمدی

  پیشنهاد میکنم پروژه فیلادلفیا رو همتون مطالعه کنید

 13. Avatar محمد

  «استیون هاوکینگ»، فیزیکدان نظری معاصر و نویسنده چندین کتاب عامه فهم از جمله «تاریخچه زمان» درباره سفر در زمان عقیده جالبی دارد:«چون ما هرگز با انسان هایی که از آینده آمده باشند ملاقات نکرده ایم، پس در آینده ماشین زمان اختراع نخواهد شد!»

  1. Avatar محمد..

   دوست عزیز احتمال داره ناسا چندین ساله که باهاشون در ارتباط باشه و ما ندونیم

 14. Avatar یونس حمیدی

  به نظر من اگه ماشین زمان هم درست بشه نمیتونه بره به آینده چون در این حالت میدونن قیامت کی میاد و خدا خودش هم گفته هیچکس جز خدا از زمان برپایی روز محشر خبر ندارد

  1. Avatar mehrad

   دوست عزیز خدا گفته که هر چیزی میتونه اتفاق بیافته پس ممکنه این یکی از اون اتفاقات باشه همیشه نیمه ی پر لیوانی ببین

  2. Avatar نیل

   دوست عزیز چه ربطی داره! هر کسی وارد ماشین زمان بشه سر از روز قیامت در میاره؟؟؟؟؟؟

 15. Avatar محمد شعبان زاده

  سلام

  سفر در زمان هم به گذشته و هم به آینده کاملا عملی هستش و رازشم ساده تر از اونی هستش که تو مقاله ها نوشتندو فیزیک دانها میگند

  راز سفر در زمان نوعی از امواج الکترومغناطیسی به نام امواج طولی هستش

  که بصورت انرژی تابشی منتشر میشه که در واقع همون انرژی منفی هستش که فیزیک کوانتومی پیش بینی میکنه

  و ماهیت گرانش هم در حقیقت موج طولی الکترومغناطیس هستش

  این امواج طولی به صورت مارپیچ ایجاد میشند و فضا و زمان رو از نظر هندسی به صورت مارپیچ و گرداب در میارند

  این کلیپ رو تو گوگل نگاه کنین بزنین نجات موتور سوار توسط روح

  اون انرژی درخشنده رو بهتون نشون میده !

 16. Avatar ناشناس

  هر چیز مادی اگه با سرعت نور در فضا حرکت کنه در اثر برخورد با ملکولهای هوا و گازها می سوزه و بخار میشه. اساسا حرکت کردن با سرعت نور غیر ممکنه؛ تا ابد.

  1. Avatar علی تیغی

   یه روزی هم سفر به ماه مسخره بود

  2. Avatar عرفان

   تو خلاء و فضا دیگه مولکولی و گازی وجود نداره که بخواد چیزی با برخورد و اصتکاک از بین بره.

  3. Avatar mr.black

   البته اگه بشه از بعودی به بعد دیگه ای بری از طریقه سیاه چال امکان شاید داشته باشد

 17. Avatar امین

  یه مرده امریکایی هست ادعا میکنه از سال ۲۰۳۳ اومده

 18. Avatar Pejman

  من همیشه فکر میکردم که چی میشه یه ماشین زمان بسازم ولی حالا این روحیه من قوی شده و به فکر ساخت ماشین زمان هستم کی میدونه شاید ٣٠ ساله دیگه اختراع من دنیارا تکون بده

  امید وارم کسی از آرزوهاش دست نکشه براش بجگ

 19. Avatar ali

  همیشه از خوندن چنین مطالبی لذت میبردم و میبرم… عالی بود.

 20. Avatar امین تبریزی

  مطمعنا هیچ چیزی غیر ممکن نیست ، شایدم اختراع شده باشه ولی هنوز …..
  ولی در آینده مطمعنا چیزهای جدیدی به تکنولوژی های فعلی اضافه میشه که شاید باورش برای همه دشوار باشه

 21. Avatar mehrzad

  واقعا هیچ چیز غیرممکن نیست و بالا خره ماشین زمان ساخته میشه…همانطور که مردمان خیلی قدیمی می گفتند سفر به فضا غیرممکن است حالا ممکن شد…من یقین دارم که دیر یا زود ماشین زمان هم ساخته میشه…….

  1. Avatar keivan

   درسته ولی اگه ساخته میشه چرا از اینده به گذشته نمیان که خبر بدن…..میشه خیلی از مشکلات جهان و درست کرد

   1. Avatar پرهام

    وقتی انسانها به گذشته سفرمیکنن تودنیای اصلی نمیرن و نمیتونن تواون دنیاتاثیری داشته باشن بلکه به دنیایی به موازات این دنیامیرن و فقط توانایی مشاهده رودارن

 22. Avatar امید

  هیچ چیزغیرممکن نیس.سفردرزمان میتونه حتی فکرشوهم به ادم روحیه بده چه برسه به انجامش دنیا درحال دگرگونیه..به قول سارا کانرتوفیلم نابودگر۲..تواین دنیای دیوونه این بهترین انتخاب عاقلانس

 23. Avatar alireza

  عالی بود این مطلبتون ممنون

 24. Avatar manocher

  سوالی که برای خیلی راجب سفر در زمان مهه اینه که اگر بشه ماشین زمان ساخت به چه شکلی میشه میزان حرکت در زمان اندازه گرفت آیا حرکت در زمان مثل حرکت در فضا قابل اندازه گیری هست و اندازه گیری حرکت در زمان از پارامتری خاص میشه بدست آورد یا اینکه قابل اندازه گیری نیست که خیلی بعید میدونم

 25. Avatar قلی

  سلام من ماشینی ساختم که باسرعت۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹۹کیلومتر برهزارم ثانیه می ره الانم بار بندیل سفر رو برداشتم که برم قرن بوق

 26. Avatar سعید

  مقاله خیلی خوبی بود…
  به نظر من سفر به گذشته امکان پذیر نیست اما اینده را شاید بتوان سفر کرد
  کاش زمان ساخت این دستگاه من باشم

 27. Avatar حمیدرضا مژده

  همیشه از خوندن چنین مطالبی لذت میبردم و میبرم… عالی بود.

 28. Avatar رضا

  مقاله جالبی بود…
  ولی با عقل جور در نمیاد بشه به طمان آینده یا گذشته سفر کرد .
  در ضمن قرار نیست همه چیز با عقل انسان جورد دربیاد !

 29. Avatar کامیار

  خیلی عالی بود ممنون از زحمتی که کشیدید….امیدوارم این مقاله ها بیشتر بشه

 30. Avatar مرتضی

  نوشته خوبی بود. اما شما هم بهتره دقت کنید که هر چیزی توی سایت‌ها درست نیستش و شما نباید بدون مطالعه، هر مطلبی رو ترجمه کنید و توی سایتتون بزارید. برای نسبیت خاص، پارادوکس دوقلو‌ها رو مثال زدید. ولی این مثال یک ” پارادوکس” هستش. این یک آزمایش ذهنی بود که در زمان ارایه مقاله توسط انیشتن، توسط بعضی از افراد به عنوان مثال نقض برای نسبیت خاص ارایه شد. برای همین بهش میگن پارادوکس. گرچه هر دانشجوی لیسانس فیزیک، میتونه جواب این پارادوکس رو بده.

 31. Avatar امیر

  ممنون از مقاله خوب شما
  به نظر من هیچ فیلمی تا به حال به زیبایی Interstellar نتونسته نسبیت اینشتین رو به تصویر بکشه …

  1. Avatar sajad

   فیلم خیلی خوبیه

 32. Avatar فرزاد شریف زاده

  مقاله و موضوع جالبی بود و نکات مفید و حائذ اهمیتی رو در بر داشت.
  با تشکر

 33. Avatar ماهان

  درود
  بنده مدت زیادی درباره سفر در زمان با خودم فکر کردم.
  به این نتیجه رسیدم که حتی اگر ۵۰۰ سال دیگر توانایی سفر در زمان برای انسان تحقق یابد، باید آیندگان ما بتوانند به ۵۰۰ سال قبل ( زمانی که ما در آن هستیم ) برگردند ولی ما هیچ نشانه ای نمیبینیم.
  بنظر من یا تنها سفر به آینده قابل ایجاد است و یا اینکه سفر در زمان ممکن نیست.

  1. Avatar Ali

   من فکر میکنم این اتفاق افتاده. به این نکته توجه کنید اگر اطلاعاتی از اینده به تغییر رویدادی منجر شود دنیای ما تغییری نخواهد کرد بلکه به موازات آن یک دنیای موازی با جهان ما بر پایه اطلاعات جدید ایجاد میشود. سریب فلش به خوبی این رخداد رو نشون میده.

 34. Avatar حامد

  ممنون

 35. Avatar آرمان احمدیان

  با تشکر از مقاله‌ی خوبتان.
  به نظر میرسد نام درست دانشمند مورد بحث Ronald Mallett می‌باشد.
  همچنین نام پدر ایشان Boyd Mallett (و نه Boid Mallett) است.

  1. Avatar صالح سپهری فر

   با سلام و تشکر از دقت نظر شما. نام دانشمند اصلاح شد.

 36. Avatar a

  جناب سپهری فر حالا که زحمت این مقاله رو کشیدی یه تحقیق هم در مورد دو پروژه فیلادلفیا و مونتارک بکن