آیا قانون ۵ ثانیه صحت دارد؟

زهرا غلامی ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۳ ۳۰ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
قانون 5 ثانیه

محققان بار دیگر قانون ۵ ثانیه را رد کردند. این قانون می‌گوید اگر غذا به زمین بیفتد، تا ۵ ثانیه هنوز تمیز است و می‌توانیم آن را برداریم. به عبارت دیگر، ۵ ثانیه طول می‌کشد تا باکتری‌ها به آن تکه غذا حمله کنند.

محققان غذاهای مختلفی را در سطوح مختلف آزمایش کردند تا ببینند باکتری‌ها چقدر سریع به سمت آن می‌روند. آنها پی بردند که باکتری‌ها در کمتر از یک ثانیه به غذا حمله‌ور می‌شوند.

این تیم چهار نوع سطح را انتخاب کردند: استیل خالص، کاشی سرامیک، چوب و فرش. سپس انواع مختلفی از غذا را از جمله هندوانه، نان خشک، نان کره‌ای و آب‌نبات روی این سطوح انداختند.

آنها نوعی باکتری بی‌خطر و غیربیماری‌زا به نام Enterobacter aerogenes را در آزمایشگاه پرورش داده و سطوح را با آن پوشاندند. هر تکه غذا روی همه‌ی سطوح پوشیده با باکتری انداخته شد و به مدت‌های ۱، ۵، ۳۰ و ۳۰۰ ثانیه روی آنها باقی ماند.

روی هم رفته، این محققان ۱۲۸ سناریوی مختلف را آزمایش کرده و هر کدام را ۲۰ بار تکرار کردند. این تیم پی برد که بزرگترین عامل تاثیرگذار در سرعت انتقال باکتری‌ها، میزان رطوبت موجود در غذا و پس از آن نوع سطح بود. هر چه غذا مدت طولانی‌تری روی سطح باقی می‌ماند، باکتری‌های بیشتری به آن می‌رسیدند.

این تیم می‌گوید، با اینکه تماس طولانی غذا با سطح منجر به آلودگی بیشتری می‌شود، برداشتن غذا در کمتر از ۵ ثانیه هنوز زمان زیادی است تا تعداد بسیاری زیادی از باکتری‌ها به آن منتقل شوند. مخصوصا اگر غذا مرطوب یا چسبناک باشد، مثل هندوانه و آب‌نبات.

یک نکته‌ی غافلگیرکننده هم در این آزمایش وجود داشت. شاید شما فکر کنید فرش به خاطر اینکه گرد و خاک را جذب می‌کند و زود کثیف می‌شود، از همه بدتر باشد. اما محققان پی بردند که در واقع فرش از همه بهتر است، چون ساختارش سطح تماس با غذا را به حداقل می‌رساند.

منبع: Science Alert

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۵ دیدگاه
 1. حامد رحمتی حامد رحمتی

  مطلب جالبی بود …! لذت بردم
  کامنت های دوستان هم در نوع خودش خیلی جالب بود! خخخ

 2. فرمسک رشیدی فرمسک رشیدی

  این که ویدیوی vsause!

 3. صابر صابر

  ما که نفهمیدیم!!!

 4. پوریا پوریا

  ما که هرچی میفته ور میداریم یه فوت میکنیم و میخوریمش!

 5. Saman Saman

  چه سوال مسخره ای!
  وقتی چیزی روی زمین میوفته باکتری ها بو نمیکشن تا پیداش کنن و آلودش کنن، خیلی ساده اونایی که زیر غذا قرار میگیرن بهش میچسبن، بعد از اون روی زمین بودن یا نبودنش تفاوتی نمیکنه، در هر صورت باکتری ها به سرعت شروع به تکثیر توی اون محیط مناسب برای زیست میکنن و غذا رو آلوده میکنن.

 6. سلام سلام

  حتی اگر مواد غذایی مدت کمی (مثلا چند ثانیه ! ) روی سطح تمیز و ” استریل ” باقی بماند مقدار قابل توجهی باکتری و قارچ و ویروس روی سطح آن جمع میشود ! !
  این یک واقعیت است چون مقدار زیادی از این عوامل در هوا معلق هستند
  پس برای همین است که ” باید ” مواد غذایی را بالای دمای ۶۰ درجه یا زیر ۴ درجه نگهداری کرد

 7. ارشاد ارشاد

  ممنون، خیلی جالب بود، در اسلام هم رطوبت مهمترین عامل انتقال نجاست و کثیفی هست. کاش میشد در کشور خودمون هم از این تحقیقات انجام بدیم.

  1. حسین حسین

   واقعا چه ربطی به نجاست و اسلام داشت؟
   نجاست و کثیفی و باکتری ربطی به هم ندارن. فرق سگ و قناری چیه؟ چرا فقط خون جهنده نجسه؟
   چرا به اسلام مطالب الکی تحمیل میکنید!؟

 8. علیرضا علیرضا

  چه مطلب جالبی بودش

  بازم از این جور چیزها بزارید

 9. مسعود مسعود

  یه قانونی هم هست هنوز محققان بهش دست نیافتن، اینکه وقتی یه چیزی روی زمین افتاد بردار یه فوت بکن تمام میکروب‌ها و باکتری‌هاش از بین میره

  1. New folder New folder

   داداش اون فوت رو فقط ایرانی ها دارن… و الا اونور آب که هنوز به فناوری فوت ما نرسیدن! (:

 10. محمد محمد

  چرا اینقدر به خودشون زحمت دادن اینها که چیزهای ساده ای هستند و به راحتی آدم متوجه میشه . تقریبا شبیه همون مساله ای هست که تو دین خودمون اومده…

  1. فريد فريد

   خب دليل نميشه كه چون توي اسلام اومده يا چون همه ميدونن كثيفه، دانشمندها تحقيق نكنن.
   خب همه ميدونستن كپكها و قارچ ها سمي و كشنده و خطرناك هستند و از قديم هم هيچكس اونها رو نميخورد، اما اين آلكساندر فلمينگ بود كه از كپك پنيسيلين، اولين آنتي بيوتيك رو به همين اسم ساخت.
   لطفا انقدر به دانشمندها گير نديد. اونها بديهيات ما و شمارو از يك ديد ديگه بررسي ميكنند.

  2. unicorn unicorn

   زحمت میدن چون واسشون مهمه که ثابت بشه، حتی پیش و پا افتاده ترین مسائل ! چون بین ادعا و اثبات تفاوت قائل میشن 🙂

 11. amir amir

  ازین ببعد سفره نمیندازیم و رو فرش میخوریم غذارو 🙂