آیا هدفون‌ به شنوایی ما آسیب می‌زند؟

۲۹ مهر ۱۳۹۴ | ۱۰:۴۵ ۱ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

بسیاری از ما روزانه در وسایل نقلیه‌ی عمومی، بر سر کار یا در منزل برای گوش دادن به موسیقی از هدفون استفاده می‌کنیم. استفاده از هدفون در محیط‌های عمومی معمولا برای شنیدن بهتر موسیقی یا صرفا خلاص شدن از دست سر و صدای محیط و تمرکز بر کار صورت می‌گیرد. غافل از اینکه استفاده‌ی دائم از هدفون می‌تواند به مرور زمان از توان شنوایی ما کم کند. کاهش شنوایی چنان آهسته صورت می‌گیرد که ممکن است وقتی کار از کار گذشته متوجه آن بشوید. وقتی که دیگر صدای صحبت افراد در تلویزیون خیلی واضح نیست و در هنگام مکالمه با دیگران مرتب از آن‌ها می‌خواهید که بلندتر حرف بزنند. کم شدن توان شنوایی خیلی پدیده‌ی عجیبی نیست و معمولا با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود. با این حال پژوهشگران اعتقاد دارند که سبک زندگی جدید ما و استفاده‌ی کم سابقه از هدفون باعث شده که خیلی زودتر به کم‌شنوایی مبتلا بشویم.

اگر کمی با دقت پیرامون خود را نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که در میان سر و صدا و نویز خیلی زیاد زندگی می‌کنیم. “ژیل گرونوالد” (Jill Gruenwald)  که یک آدیولوژیست از مرکز درمانی دانشگاه وندربیلت در ایالت تنسی آمریکا است می‌گوید: «ما روزانه در معرض نویز و سر و صدای زیادی قرار داریم. از سر صدای خیابان گرفته تا کنسرت‌، سینما و مکالمه با افراد مختلف.» گرونوالد که در زمینه‌ی آگاهی بخشی درباره‌ی ناشنوایی به آکادمی موسیقی وندربیلت کار می‌کند، اعتقاد دارد که قرار گیری طولانی مدت در معرض صدای زیاد، فارق از سن و سال می‌تواند ریسک ابتلا به “ناشنوایی بر اثر نویز” (NIHL) را افزایش دهد. او دلایلی مبنی بر اینکه امروزه مردم در سنین پایین‌تر به NIHL مبتلا می‌شوند دارد و این موضوع را مربوط به سبک زندگی جدید می‌داند.

قرارگیری طولانی مدت در معرض صدای زیاد می‌تواند به کاهش توان شنوایی منجر شود

گرونوالد می‌گوید:« گاهی اوقات در سنین خیلی پایین در معرض سر و صدای زیاد قرار دارید و آن زمان چیزی متوجه نمی‌شوید. ولی با بالا رفتن سن تازه عوارض سر و صدای زیادی که در کودکی با آن مواجه بودید پدیدار می‌شود. خود من اکنون اندکی دچار کاهش شنوایی شده‌ام. با این حال در سال‌های آینده و با بالا رفتن سن است که با مشکلات جدی مواجه می‌شوم.»

headphone1

سازمان ایمنی محیط کار آمریکا که انستیتوی ملی بهداشت حرفه‌ای (NIOSH) و بهداشت حرفه‌ای و انجمن سلامتی (OSHA) را در دل خود دارد، سقف استاندارد قرار گیری در معرض سر و صدا را ۸۵ دسیبل تعیین کرده است. تقریبا معادل صدایی که وقتی درون خودرو نشسته‌ایم از ترافیک درون شهری می‌شنویم. قرار گیری در معرض صدای شدیدتر، می‌تواند انسان را در خطر کم شنوایی زود هنگام قرار دهد. NIHL می‌تواند خیلی زود رخ دهد ولی اثرات منفی آن در سنین بالاتر آشکار شود.

طبق پژوهشی از دانشگاه “لیچستر” (Leicester)، وقتی که با هدفون در حال گوش کردن به موسیقی هستیم، شدت صوت ممکن است تا ۱۲۰ دسیبل بالا رود. این بسیار خطرناک است چرا که مرز مخاطره آمیز بودن شدت صوت برای گوش، ۱۱۰ دسیبل است. وقتی شدت صوت به این میزان می‌رسد، غلاف میلین از روی سلول‌های عصبی کنار می‌رود. از بین رفتن غلاف میلین باعث جلوگیری از انتقال سیگنال‌های الکتریکی از گوش به مغز می‌شود و این موضوع می‌تواند منجر به کم‌شنوایی یا ناشنوایی دائمی شود.

بیشینه‌ی شدت صوت غیر مضر برای انسان ۸۵ دسیبل است. معادل صدایی که از ترافیک درون شهری می‌شنویم

دکتر “تاد ریکتس” (Todd Ricketts) پروفسور و مدیر اداره‌ی تحصیلات عالی علوم شنوایی و گفتاری مرکز درمانی دانشگاه وندربیلت می‌گوید: «ابزارهای صنعتی می‌توانند شدت صوتی تا ۹۰ دسیبل ایجاد کنند» او ادامه می‌دهد:« شدت صوت یک اره برقی یا جت اسکی به ۱۰۰ دسیبل می‌رسد. شدت صوت یک کنسرت خیلی پر سر و صدا حدود ۱۰۵ دسیبل است. وقتی صدای سیستم صوتی خودرو را خیلی زیاد می‌کنید شدت صوت تا ۱۲۰ دسیبل یا بیشتر افزایش می‌یابد. این درحالیست شدت صوت شلیک یک تفنگ وقتی که در چند متری آن ایستاده‌اید به ۱۴۰ دسیبل می‌رسد. این دیگر آستانه‌ی دردناکی گوش است.»

شدت صوت سیستم صوتی خودرو می‌تواند تا ۱۲۰ دسیبل برسد که بسیار خطرناک است

بسیاری از مردم تجربه‌ی “کاهش موقتی میزان شنوایی” را دارند. برای مثال ممکن است تا چند روز بعد از شرکت در یک کنسرت، شنوایی کم شود و دوباره به حالت عادی بازگردد. این هنگام در حقیقت یک اتفاق شیمیایی رخ می‌دهد که گوش از خودش محافظت می‌کند. وقتی که موهای کوچک گوش درونی دچار نوعی خستگی می‌شود، دقت شنوایی کاهش می‌یابد. برای بازگشت به حالت عادی بهتر است برای مدتی به محیطی کاملا ساکت بروید و صبر کنید که دقت و حساسیت شنوایی به حالت عادی بازگردد.

چگونه می‌توان متوجه کاهش شنوایی شد؟

اگر در سنین پایین‌تر در معرض صداهای بلند قرار داشته‌اید، کاهش شنوایی در بزرگسالی خیلی طبیعی است. پروفسور ریکتس آن را “تاثیر تاخیری” می‌نامد. در سال ۲۰۱۳ ویدیویی از AsapScience بر روی یوتیوب قرار گرفت که موضوع آن، “گوش‌های شما چند ساله هستند؟” بود. مثلا ممکن است گوش‌های شما ۲۰ سال پیرتر از سن خود شما باشد. اگر درباره‌ی شنوایی خود نگران هستید، بعضی اپلیکیشن‌های رایگان موبایلی وجود دارد که می‌توانید کیفیت شنوایی خود را قبل از رفتن نزد آدیولوژیست آزمایش کنید.

headphone2

سیستم عامل iOS

 • اپلیکیشن UHear یکی از پرطرفدارترین‌ها برای آزمایش حساسیت شنوایی است. این اپلیکیشن دقت شنوایی شما را در تشخیص گفتار در میان نویز آزمایش می‌کند.
 • اپلیکیشن Mimi Test در ماه آوریل امسال بر روی اپ‌استور قرار گرفت و دارای یک رابط کاربری خیلی عالی است. این اپلیکیشن به شما توصیه می‌کند که برای انجام بهتر آزمایش، از هدفون اپل استفاده کنید و در نهایت سن گوش شما را تعیین می‌کند.

سیستم عامل اندروید

 • اپلیکیشن Hearing Test مخصوص سیستم عامل اندروید یک آزمایش کامل شنوایی را از گوش شما به عمل می‌آورد. شبیه به آزمایشی که آدیولوژیست‌ها می‌گیرند. نتیجه‌ی آزمایش را حتی می‌توانید چاپ کنید.

فناوری چگونه می‌تواند به کمک بیاید؟ آیا می‌توان از کم شدن شنوایی جلوگیری کرد؟

برای کسانی که کم‌شنوایی خفیف را تجربه می‌کنند، پیشرفت فناوری‌هایی مثل “ساوند هاوک” (Sound Hawk) با دو گوشی و یک میکروفون یقه‌ای، می‌تواند کمک کند که در محیط‌های شلوغ صداها را بهتر بشنوید. این دستگاه که دکتر “رادنی پرکینز” (Rodney Perkins) جراح سابق گوش آن را اختراع کرده می‌تواند با بلوتوث کار کند و تراز صدای آن نیز از طریق اپلیکیشن مخصوص کنترل می‌شود.

برای کاهش احتمال کم‌شنوایی در بزرگسالی، می‌توان یک سری راه کارها را برگزید. مثلا صدای گوشی در هنگام مکالمه را می‌توانید کم کنید. همچنین اگر مجبور هستید که با هدفون به موسیقی گوش دهید، حتما صدای آن را کاهش دهید. اگر به یک کنسرت یا فستیوال موسیقی می‌روید، می‌توانید از گوشی‌های مخصوصی که صدای محیط را برای شما کم می‌کنند استفاده کنید. سعی کنید که برای تمرکز بر روی کار، از راهکار گوش دادن به موسیقی با هدفون استفاده نکنید.

منبع: Future

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۷ comment
 1. Avatar DaRk

  زیاد بود نخوندم 😐

  1. Avatar اکبر

   بخون خوبه

 2. Avatar pouya

  میشه لطفا لینک برنامه hearing test رو بزارید یا ایمیل کنید برام ؟ ممنون

 3. Avatar پولادی

  بسیار عالی و مفید بود
  موفق باشید

 4. Avatar حسین

  مقاله ی بسیار خوبی بود. لطفا لینک دانلود اپلیکیشن ها رو بزارید.
  سپاس

 5. Avatar غضنفر

  پدر من هم جدیدا دچار کم شنوایی شده.
  دکتر بهش گفت محل کارت پر سر و صدا بوده و حالا تاثیر گذاشته.

  من هم اوایل از هندزفری بدم میامد اما ناچارا بهش رو آوردم. با این اوصاف باید دوباره بیخیالش بشم 😀

 6. Avatar dani

  عالی بود
  باید این اخبارو به همه جا رسوند

 7. Avatar mdqf

  من خیلی هدفون استفاده میکنم معمولا هم دوست دارم با صدای بلند به بعضی از آهنگ ها گوش بدم
  ولی الان احساس کاملا محسوسی دارم که شنواییم کمتر شده صدا های اروم رو به سختی میتونم درک کنم و خیلی وقتا مجبورم از طرف مقابلم بخواهم که دوباره حرفش رو تکرار کنه من با تجربه بهش رسیدم خواهش میکنم شما مثل من لدت کوتاه مدت رو فدای یک عمر ناشنوایی خود نکنید ):

 8. Avatar امیر

  بسیار مطلب جامع و مفیدی بود
  البته من معتقدم چون الان نسلی را داریم که بسیار با هندزفری موسیقی گوش میدهند، در اینده گوشهای نسل بعدی تقویت بیشتری شده و آستانه ی تحمل صدایی نسل بعدی بالاتر میره

  1. Avatar علی

   شایدم کم شنوا بشن

 9. Avatar حسن

  من چهار ماهه آهنگ و باصدای بالا روزانه بیشتر از شیش هفت ساعت گوش دادم الان وقتی بازم باهاش به آهنگ گوش میدم پرده ی گوشام درد میکنه
  میخواستم بدونم اگه چند ماه گوش ندم باز هم به حالت اول برمیگرده
  یا دارو درمانی چیزی داره که حلش کنه.

 10. Avatar pourya

  من حتی اگه یه روز اهنگ گوش ندم دیوونه میشم به خدا قسم بعضی اوقات سر اهنگ گوش دادن بحثم میشه با بقیه یا خانواده ولی فقط وفقط اهنگ که ارومم میکنه 🙁

 11. Avatar 1234

  من روزانه شاید بیشتر از ۸ ساعت از هندزفری استفاده میکنم!همیشه هم با خانوادم سر این موضوع دعوا میشه!شنواییم هم خیلی کمتر شده ولی به روی خودم نمیارم که آره واقعا همونطوریه که اونا میگن!واقعا نمیشه درمانش کرد؟این که بعضی صداهارو نمیشنوم واقعا داره اذیتم میکنه!

 12. Avatar PouryaDB

  اگر که مثلا روزی یگک ساعت با صدای کم به هنزفری گوش بدیم مشکلی نیست؟

 13. Avatar Delaram

  من از هدفون خیلی استفاده میکنم البته قبلا از هندزفری استفاده می کردم اما گوشام مشکلی نداشت ولی حالا که چند وقته با هدفون گوش میدم گوشام کم شنوا شده
  یعنی هدفون از هندزفری بهتره؟
  تو رو خدا کمکم کنید دارم دیوونه میشم
  آخه گوشای من خیلی خوب بودن:(

 14. Avatar آسیه قاضی

  سلام من از هندزفری خیلی زیاد استفاده ميکنم و ی6 یا 7ماهی که شنوایی گوشم را از دست دادم،3 بر هم رفتم پیش دکتر که گفتند که نگران شنوایی خود نباشید یعنی شنوایی تون هیچ مشکلی ندارد هر کار هم کردم نشد لطفا کمکم کنید که باید چکار کنم من خیلی نگران شنوایی خودم هستم گوش سمت راست سالم یعنی شنوایی دارد ولی گوش سمت چپ مشکل شنوایی دارد شب ها هم خیلی درد دارد، دارم دیوونه میشم آخه گوشای من خوب بودن تا 6 ماه پیش.

 15. Avatar روهان

  سلام.

  ضرر هدفون با هنزفری تفاوت محسوسی داره؟