خرید استارتاپ خودرو خودران زوکس توسط آمازون

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
خودرو خودران زوکس

حدود یک دهه پیش بود که رویای ساخت خودرو خودران در ذهن بسیاری از علاقمندان به حوزه خودرو و تکنولوژی شکل گرفت. با این وجود رویای ساخت خودرو خودران تنها یک خواب کوتاه بود و اکثر استارتاپ‌های فعال در این حوزه به ورطه شکست کشیده شدند.

تولید خودرویی که عمل رانندگی را به صورت خودکار انجام دهد، دشوار و هزینه‌بر است. از این رو استارتاپ‌های باقیمانده متوجه شده‌اند که باید برای ادامه حیات خود دست به دامان شرکت‌های بزرگ شوند.

زوکس یکی از این کسب و کارهای نوپا است که در زمینه ساخت خودرو خودران فعالیت می‌کند. به گزارش وال استریت ژورنال، این استارتپ در حال مذاکره با غول خرده فروشی آمریکایی یعنی آمازون است تا بخشی از سرمایه مورد نیاز خود را تامین کند.

 

خودرو خودران زوکس

استارتاپ زوکس در ابتدا با هدف سخت‌افزار و نرم‌افزار برای تاکسی‌های خودران برقی در سال ۲۰۱۴ شروع به کار کرد. ساخت تاکسی‌های خودران اشتراکی زوکس از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ به طول انجامید تا آن‌که این شرکت خبر از راه‌اندازی سرویس خود در سال ۲۰۲۰ داد.

زوکس همانند بسیاری از استارتاپ‌های فعال در حوزه خودرو خودران، به اهداف خود دست نیافته و مقادیر قابل توجهی سرمایه و زمان را هدر داده است. این استارتاپ تصمیم داشت سرویس تاکسی‌های اشتراکی هوشمند را برای شهر سانفرانسیسکو راه‌اندازی کند اما در زمان مشخص شده به هدف خود دست نیافت.

حال زوکس به سراغ خرده‌فروشی عظیم آمریکایی یعنی آمازون رفته تا آن‌ها را برای تزریق سرمایه متقاعد کند. احتمال می‌رود آمازون پس از خریداری زوکس، از فناوری این شرکت برای تحویل بسته‌های خود استفاده کند.

خودرو خودران زوکس

در حال حاضر آمازون از طریق همکاری با تعدادی استارتاپ دیگر، ربات‌های تحویل بسته خود را در دو شهر ارواین کالیفرنیا و اسنوهومیش واشنگتن فعال کرده است. این خرده فروشی به دنبال توسعه ظرفیت ناوگان خود برای کاهش هزینه‌های خود است.

مطابق گزارش منتشر شده در وال استریت ژورنال، شرکت زوکس از طرف چند شرکت بزرگ پیشنهاد خرید دریافت کرده است و برای تصمیم گیری در خصوص انتخاب یکی از این پیشنهادات، از بانک کاتالیست مشاوره دریافت می‌کند اما در خصوص خرید قطعی این شرکت توسط آمازون اطلاعات موثقی منتشر نشده است.

منبع: CARANDDRIVERبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما