افشای اطلاعات ۵.۵ میلیون کاربر رایتل تایید شد

۱۴ خرداد ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
رایتل

به نظر می‌رسد سریال افشای اطلاعات کاربران ایرانی قرار نیست به این زودی‌ها به پایان برسد. ساعاتی قبل، یکی از کارشناسان امنیت سایبری خبر افشای اطلاعات ۵.۵ میلیون کاربر رایتل را اعلام کرد. در این میان آقای فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات، با انتشار پستی در توئیتر این اتفاق را تائید کرد.

فلاح جوشقانی در توئیتر خود نوشت:«مرکز ماهر درز اطلاعات رایتل را تائید کرده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد اطلاعات لو رفته متعلق به ۴ سال پیش بوده و توسط عامل انسانی رخ داده است. در هر حال رایتل مسئول حفاظت از داده مشترکین است و باید برخورد مسئولانه‌ای از خود نشان دهد. طبق ضوابط پروانه برخورد جدی خواهیم کرد.»

ظاهرا این اطلاعات که با هک شدن دیتابیس رایتل‌ به دست آمده شامل اسم، کد ملی، شماره تلفن، آدرس و کد پستی مشترکان می‌شود و در اینترنت به قیمت ۱۰۰۰ دلار به فروش گذاشته شده است.

روابط عمومی رایتل در این رابطه بیانیه‌ای را منتشر کرده که در ادامه می‌توانید آن بخوانید:

در تاریخ ۱۲ خرداد ماه سال جاری این اپراتور ازطریق رسانه‌ها در جریان ادعای فردی مبنی بر دراختیار داشتن اطلاعات ۵.۵ میلیون از مشترکین خود شد.

فرد مذکور مدعی شد از رایتل خواستار ۵ بیت کوین شده تا از انتشار دیتا خودداری کرده و آن را دراختیار رایتل قرار دهد و پس از ممانعت رایتل از پرداخت، برای فروش دیتا ازطریق اینترنت به مبلغ یک هزار دلار اقدام کرده است که رایتل این مذاکره و درخواست را قویا تکذیب می‌کند.

این اپراتور اعلام می‌دارد تاکنون هیچ مستندی به‌جز ۹ رکورد منتشر شده مبنی بر دزدیده‌شدن اطلاعات ۵/۵ میلیون مشترک این اپراتور به دست نیامده است که نتیجه بررسی این ۹ رکورد نشان می‌دهد ۶ رکورد بسیار قدیمی بوده (سال ۹۴ و پیش از آن) و عملا این مشترکین دیگر در شبکه رایتل فعال نیستند.

از تعداد دیتای اعلامی سه رکورد فعال است که نشان می‌دهد اطلاعات مورد بحث بسیار قدیمی است. در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است احتمال سرقت اطلاعات برخط این اپراتور وجود ندارد و رایتل از پروتکل‌های آفتا و ماهر استفاده می‌کند و این پروتکل‌ها درحال‌حاضر تشدید شده است.

حدس اصلی رایتل در خصوص نشر اطلاعات توسط منشا انسانی است که در سال ۹۴ و پیش از آن رخ داده است.در این راستا از رسانه‌ها درخواست داریم تا روشن شدن موضوع از هرگونه شایعه‌پراکنی خودداری کرده و اخبار را ازطریق درگاه‌های رایتل پیگیری کنند.

باتوجه‌به رسالت شرکت خدمات ارتباطی رایتل به‌منظور رعایت حقوق مشترکین و اخلاق‌مداری اقدامات لازم قضایی جهت برخورد با عاملین این موضوع باجدیت دنبال می‌شود.

به‌منظور جبران خسارت آن دسته از مشترکین گرامی که احتمال می‌رود اطلاعات آنان منتشر شود، تمهیداتی در نظر گرفته شده‌ است که متعاقبا از طریق کانال‌های رسمی اعلام می‌گردد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه