انبارهای آمازون روند حذف شغل‌ها را نشان می‌دهند

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۹:۰۰ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
آمازون

بارها و بارها خوانده‌ایم که ربات‌ها آمده‌اند تا شغل‌های ما را از آن خود کنند اما کسی نمی‌داند که دقیقا چه زمانی این اتفاق رخ می‌دهد. این موضوع به روند اتوماسیون برمی‌گردد که مانند گرمایش زمین، به آهستگی رخ می‌دهد و فرایند آن هم به شدت پیچیده است. علاوه بر این، به دلیل اینکه پیامد این روند به‌صورت پراکنده و تدریجی است و شاید از آنجایی که پیش خود می‌گوییم فعلاً شغل ما در امان است، هنوز ترس چندانی از اتوماسیون وجود ندارد. در همین زمینه، می‌توانیم به گزارشی از خبرگزاری رویترز اشاره کنیم که به جدیدترین تلاش‌های کمپانی آمازون برای حذف کارگران و جایگزینی آن‌ها با ماشین‌ها اشاره کرده است.

این خبرگزاری می‌گوید آمازون در حال بررسی تکنولوژی‌ای در انبارهای خود است که می‌تواند فرایند بسته‌بندی را با ۵ برابر سرعت بیشتری نسبت به افراد انجام دهد. کارگران محصولات موردنظر را بر یک تسمه نقاله قرار می‌دهند و ماشین مذکور آن‌ها را در جعبه‌هایی می‌گذارد و در هر ساعت می‌تواند ۷۰۰ سفارش را تکمیل کند. رویترز اعلام کرده که این ماشین‌ها در تعداد محدودی از انبارها نصب شده‌اند ولی آمازون قصد دارد در انبارهای بیشتری از این تکنولوژی استفاده کند که در هر مورد، ۲۴ شغل از دست می‌رود.

آمازون

یکی از سخنگوهای آمازون این موضوع را تایید و در همین مورد به رویترز گفته که این تکنولوژی در راستای افزایش امنیت و کارایی و بهبود سرعت تحویل کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نهایت برای اینکه موضوع را به‌صورت خوش‌بینانه جلوه دهد، خاطرنشان کرده: «ما انتظار داریم که صرفه‌جویی در هزینه‌ها و افزایش کارایی، منجر به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مربوط به سرویس‌های مشتریان شود که این موضوع در نهایت می‌تواند شغل‌های جدیدی را ایجاد کند.»

البته باید اذعان کنیم که از برخی جهات، این داستان چندان هم هیجان‌انگیز نیست. تکنولوژی که آمازون از آن استفاده می‌کند اصلاً جدید نیست و از ۵ سال پیش حضور داشته است. در ضمن برای این کار اثری از ربات‌های پر زرق‌وبرق دیده نمی‌شود و در ویدیوی پایین می‌توانید نحوه‌ی عملکرد آن‌ها را مشاهده کنید. علاوه بر این، میزان شغل‌هایی که بنا به گزارش رویترز از دست می‌روند، چندان بزرگ نیست. این خبرگزاری گزارش داده که چنین اقداماتی می‌تواند حدود ۱۳۰۰ شغل را از انبارهای آمازون در آمریکا حذف کند. اما باید خاطرنشان کنیم که این شرکت در آمریکا فقط در ماه مارس، بیش از ۱۹۶ هزار شغل ایجاد کرده است.

به دلیل اینکه این روند بسیار آهسته پیش می‌رود و تأثیرات آن هم معمولاً چندان گسترده نیست، بسیاری از افراد اعتقاد دارند که ترس‌های مربوط به تهدید ربات‌ها برای تسخیر شغل‌ها عمدتا بزرگ‌نمایی است. البته همین گزارش، چشم‌انداز چنین آینده‌ای را هم ترسیم می‌کند. به‌عنوان مثال، آمازون برای بهره‌گیری از این تکنولوژی تنها نیست و فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال‌مارت و غول فروشگاه اینترنتی چین یعنی JD.com هم در حال آزمایش این فناوری هستند. به همین خاطر فقط همین تکنولوژی برای شرکت‌های مختلف تأثیر بسزایی دارد و محدود به آمازون نیست.

در این گزارش می‌خوانیم که آمازون برای اینکه از دردسرهای اخراج کارگران به خاطر حضور ماشین‌ها جلوگیری کند، کاری می‌کند که خود کارگرها کنار بکشند. به همین خاطر، مثلاً وقتی کارگران به جای ماشین‌ها باید بسته‌بندی را انجام دهند، از آن‌ها انتظار می‌رود که در هر دقیقه تعداد زیادی بسته را آماده کنند و با توجه به این فشار فزاینده، بسیاری از آن‌ها کناره‌گیری می‌کنند. در همین حین، بخش زیادی از درآمد آمازون در بخش تحقیق و توسعه هزینه می‌شود که در نهایت تکنولوژی‌های بهتری را توسعه می‌دهند و سرانجام شغل‌های بیشتری حذف می‌شود.

آمازون

پیشبرد اتوماسیون دقیقا به‌صورت آهسته و پیوسته است. آمازون اعلام کرده که هنوز تکنولوژی‌ای که بتواند کارگران انبارها را حذف کند، وجود ندارد و با انبارهای تمام خودکار حداقل یک دهه فاصله داریم. در نهایت، با قاطعیت نمی‌توانیم بگوییم که آیا تکنولوژی بیش از شغل‌هایی که نابود می‌کند می‌تواند شغل‌های جدیدی ایجاد کند یا نه. اما می‌توانیم اعلام کنیم که برخی از مشاغل روزبه‌روز کم‌رنگ‌تر می‌شوند تا اینکه یک روز به‌طور کلی اثری از آن‌ها دیده نخواهد شد.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar علی

    چیزی که آمریکا و اقتصاد جهانی را نابود میکند همین است و گوگل دارد با دست خودش گور خودش را میکند جنبش علیه سرمایه داری در آمریکا به خاطر همین بیکاری بود تنها شغل هایی باید رباتی شوند که کرامت انسانی را خدشه دار میکنند مثل کارگری ساختمان رفتگری و…