[ویدیوهای دانش] انرژی تاریک چیست؟ ماده‌ی تاریک چیست؟

۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

هیچ می‌دانستید جهانی که می‌بینیم، درصد خیلی کوچکی از ماده و انرژی موجود در عالم است؟ چشمان و تمام دستگاه‌هایی که ساخته‌ایم فقط می‌توانند چیزی در حدود ۵ درصد ماده و انرژی موجود در عالم را مشاهده کنند. تمام سیاره‌ها، ستاره‌ها و کهکشان‌های عظیمی که می‌بینیم قسمت خیلی کوچکی از کیهان ما هستند. ما ۹۵ درصد عالم را اصلا نمی‌توانیم با هیچ تلسکوپ و هیچ دستگاهی ببینیم. اثر گرانشی ماده و انرژی تاریک را در حرکت کهکشان‌های عالم مشاهده می‌کنیم، ولی به طرز عجیبی تا به حال نتوانسته‌ایم هیچ نشانه‌ی مستقیمی از خود آن‌ها پیدا کنیم. بر اساس بهترین تخمین‌هایی که تا به حال کیهان‌شناسان زده‌اند، ماده‌ی تاریک چیزی در حدود ۲۷ درصد و انرژی تاریک حدود ۶۸ درصد عالم ما را تشکیل می‌دهد. ولی واقعا ماده و انرژی تاریک چه هستند؟ آیا موجوداتی ماورالطبیعی هستند یا پدیده‌هایی که علم می‌تواند روزی آن‌ها را کشف کند؟ برای فهمیدن این موضوع، ویدیوی بالا را ببینید یا آن را دانلود کنید.

E3_News

کانال تلگرام دیجی کالا مگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷ دیدگاه
 1. Avatar a

  نظریه یونانیان رو در مورد عناصر اربعه به تازگی در برنامه ای تحقیقاتی در یک محیط با هم ترکیب کردن و بعد از گذشت چندین روز حیاط به شکل سبز رنگ (خزه ها) در اون شکل گرفت.

 2. Avatar Ebrahim

  مرسیییی ، خیلی عالی بود …

 3. Avatar حمید

  فوق العاده بود واقعا علم نجوم شیرین ترین علم دنیاس ای کاش توی کشور ما ام مقدور بود 🙁

 4. Avatar آریا...

  سلام

  واقعا جالب بود…

  ممنون

 5. Avatar مسعود

  بی نهایت ممنون برای تولید چنین محتواهای فوق العاده ای …

 6. Avatar حامد

  یکی از شگفتی عجیب در شناخت کائنات به عقیده من اینه که ، علی رغم اینکه گاهی گمان می کنیم که به بخش عمده شناخت گیتی اشراف پیداکردیم، ولی باز هم برگه های آسِ شکه کننده ای رو میشه و گویا قرار نیست نادانسته ها تمام بشن … هرچقدر ذره بین و درشت بین افزار های انسان باز هم موشکافانه تر گیتی رو پویش کنه باز به سنگ های گرانیتی میرسیم که ما رو سالها نگه میداره … ولی قرار نیست انسان دست برداره … انسان تا قدرت تخیل و رویاپردازی داره این پویش هم ادامه داره …

  1. Avatar امیر.ف

   بله درسته. نظر من هم همینه.
   الان این خبر منتشر شد و دیدیمش،
   چند ماه یا چند سال دیگه، توی همین “دیجیکالا مگ – بخش اخبار نجوم”، خبر دیگری در رابطه با بی نهایت بودن گیتی میبینیم. اونموقعی که بیشتر از الآن به بزرگی و عظمت اش پی بردیم.
   و اون موقع این خبر توی آرشیو رفته و قدیمی شده…
   و مشخص نیست این پویش تا کی ادامه داشته باشه…

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه