اولین ابرکامپیوتر اگزافلاپ دنیا توسط آمریکا ساخته می‌شود

وحید پولادی سوینی ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ | ۰۸:۴۵ 10 آگوست 2015

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا دستور ایجاد بخش تکنولوژیک جدیدی در دولت این کشور با نام National Strategic Computing Initiative یا به اختصار NSCI را صادر کرد.

باراک اوباما با ساخت بخش جدیدی در دولت آمریکا قصد دارد اولین ابرکامپیوتر اگزافلاپ دنیا را تا سال ۲۰۲۵ تولید کند.

هدف این بخش جدید ساخت اولین ابرکامپیوتر اگزافلاپ دنیاست؛ کامپیوتری که در تئوری ۳۰ برابر پرسرعت‌تر از پرسرعت‌ترین کامپیوتر تولیدی امروز خواهد بود. یک اگزافلاپ معادل با ۱۰۰۰ پتافلاپ است. ابرکامپیوترها به عنوان مغز متفکر بسیاری از پروژه‌های مهم علمی و دفاعی شناخته می‌شوند. از این کامپیوترها به منظور مدل‌سازی هواپیماها و سلاح‌ها در صنعت هوافضا، مدل‌سازی‌های هواشناسی و پیشبینی طوفان‌های شدید و میزان تخریب آن‌ها و همچنین تاثیر طولانی مدت تغییرات آب و هوایی بر زمین استفاده می‌شود.

محققین اعتقاد دارند که می‌توان از ابرکامپیوترهای با سرعت اگزافلاپ در تولید داروهای PM یا ویژه‌سازی درمان و همچنین آشکارسازی اسرار مغز انسان استفاده کرد. تلاش برای ساخت ابرکامپیوترهای پرقدرت سال‌هاست که در آمریکا جریان دارد، اما تا امروز بخش‌های مختلف دولت به صورت جداگانه بر روی این دستگاه‌ها کار می‌کردند. بخش جدید محققین وزارت دفاع، انرژی و همچنین بنیاد ملی علوم آمریکا را زیر یک سقف می‌آورد.

ساخت این ابرکامپیوتر جوابی به چینی‌ها هم خواهد بود. چین هم‌اکنون پرسرعت‌ترین ابرکامپیوتر دنیا را در اختیار دارد. اوایل همین ماه موسسه TOP500 که ابرکامپیوترها را از حیث عملکرد رده‌بندی می‌کند، اعلام کرد که کامپیوتر Tianhe-2 چین با قدرت محاسباتی ۳۳.۸۶ پتافلاپ کماکان پرسرعت‌ترین کامپیوتر جهان است. آمریکا ابرکامپیوترهای بیشتری نسبت به دیگر کشورها در لیست TOP500 دارد، اما کارشناسان نگرانی خود را بابت عقب‌ افتادن این کشور از چین ابراز کرده‌اند.

ساخت این ابرکامپیوترهای پرسرعت تنها به معنی افزایش سخت افزار نیست و چالش اصلی بر سر ایجاد نرم افزاری است که بتواند بهره‌ای کامل از چنین توان محاسباتی ببرد. پیشبینی می‌شود که ساخت این کامپیوتر تا سال ۲۰۲۵ به پایان برسد.

منبع: Wired

برچسب‌ها :
دیدگاه شما