ایران شانزدهمین خودروساز جهان شد

خشایار شاهسون ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۰
ساندرو

سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری (Organisation Internationale des Constructeurs d’Automobiles) لیستی از کشورهای مختلف جهانی منتشر کرده که بر حسب تیراژ تولید خودرو در سال ۲۰۱۷ طبقه بندی شده اند. در جایگاه شانزدهم این لیست نام ایران به چشم می خورد که در سال میلادی گذشته توانسته با رشد ۱۸ درصدی از مرز تولید ۱٫۵ میلیون دستگاه عبور کند.

سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری در سال ۱۹۱۹ در پاریس بنیان نهاده شد. وظیفه این شرکت هماهنگ کردن ارتباطات میان شرکت‌ها و همچنین برپایی نمایشگاه‌های خودرو در سطح جهان است.

سازمان بین المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری با انتشار آمار تولید خودروی جهان در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد تولید خودرو ایران در این سال به بیش از ۱٫۵ میلیون دستگاه رسیده است.

بر اساس گزارش منتشر شده به نقل از تسنیم، تولید خودرو ایران در سال ۲۰۱۷ با رشد ۱۸٫۱۹ درصدی نسبت به سال قبل مواجه شده و به ۱ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۳۹۶ دستگاه رسیده است. تولید خودرو سواری ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱ میلیون و ۴۱۸ هزار و ۵۵۰ دستگاه بوده است. ایران در این سال همچنین۹۶ هزار و ۸۴۶ دستگاه خودرو تجاری تولید کرده است.

در میان کشورهای خودروساز جهان، ایران رتبه ۱۶ را در سال ۲۰۱۷ به خود اختصاص داده و بالاتر از کشورهایی مثل ایتالیا، جمهوری چک، اندونزی، بلژیک، سوئد، پرتغال، استرالیا و اتریش قرار گرفته است. ایران در سال پیش از آن با تولید ۱ میلیون و ۱۶۴ هزار دستگاه خودرو در رتبه ۱۸ جهان از این نظر قرار گرفته بود اما در سال ۲۰۱۷ با کنار زدن اندونزی و جمهوری چک به رتبه ۱۶ ارتقا پیدا کرده است.

رتبه ایران از نظر تولید خودروهای سواری در سال ۲۰۱۷ نیز ۱۲ و از نظر تولید خودروهای تجاری ۱۹ اعلام شده است.
چین با تولید ۲۹ میلیون و ۱۵ هزار دستگاه بزرگترین خودروساز جهان در سال ۲۰۱۷ بوده است و آمریکا با ۱۱ میلیون و ۱۸۹ هزار دستگاه در رتبه دوم و ژاپن با ۹ میلیون و ۶۹۲ هزار دستگاه در رتبه سوم قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش ایران از نظر میزان رشد تولید در رتبه نهم قرار گرفته است. فنلاند با رشد ۹۰ درصدی تولید خودرو خود در سال ۲۰۱۷ رتبه نخست را از این نظر به خود اختصاص داده است. کل خودرو تولید شده در جهان طی سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۹۷ میلیون و ۳۰۲ هزار دستگاه اعلام شده است که سهم ایران از این رقم ۱٫۵۵ درصد بوده است. تولید خودرو جهان در این سال با رشد ۲٫۳۶ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است.
نظر شما درمورد جایگاه خودروسازی ایران در جهان چیست؟

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۹ دیدگاه
 1. حمیدرضا حمیدرضا

  بله دیگه! تولید پراید و پژو سر و تهش معلوم نیست! بایدم این رتبه رو بیاره

 2. حسام حسام

  مهم تعداد تولیدات نیست مهم کیفیته . الان چین اوله ولی کیفیتی نداره ماشیناش . صنعت خودرو ایران بیخود ترین صنعت ایرانه چه بسا اگه تعطیل شه ابروی کالای ایرانی حفظ میشه.

 3. پویا پویا

  احسنت به این رکورد

  آشغال سازی های گرون فروشی داریم

 4. محمد محمد

  Commercial vehicles یعنی چی؟
  بعد چرا آمریکا اینهمه تواید میکنه ولی آلمان صفر؟

 5. پژمان پژمان

  البته باید از مردم عزیز کشورمون تشکر کنیم اونا باعث شدن چنین رتبه ای بگیریم وگرنه تنها جایگاه این چهار چرخ ها خرابه های ماشینن و لا غیر
  (تولید زباله)

 6. MmAl MmAl

  کامنتها به خوبی نشانگر علاقه مردم به خودرو سازهای ایرانیست

 7. حسین عسکرپور حسین عسکرپور

  سلام.منظورتون از تولید یعنی اسمبل کردن قطعات بیکیفت چینی.????????

 8. مسعود مسعود

  پس نیتیجه میگیریم با اینهمه تولید و کسب درآمد ، پایین بودن کیفیت تولیدات داخلی هیچ توجیحی ندارد.

 9. Mehdi Mehdi

  عجب تیتر خجالت آوری !!!!!!!!

  تا امروز نمی دونستم آشغال تولید کردن هم هنره !!