ایرباس سریع‌ترین جت مسافری مافوق صوت را می‌سازد

۱۴ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۱ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

گذر از اقیانوس اطلس در گذشته ماه‌ها طول می‌کشید، اما شرکت ایرباس سیستم هوایی جدیدی را ثبت کرده است که این مدت زمان را به کمتر از پنج ساعت می‌رساند.

شرکت ایرباس حق امتیازی جدیدی را از یک هواپیمای مافوق صوت ثبت کرده است که بیشتر شبیه جت است

حق امتیازی که شرکت ایرباس برای خود ثبت کرده است، «وسیله‌ی نقلیه‌ی هوایی فوق سریع و راه‌های مرتبط حمل و نقل هوایی» نام دارد. این سیستم، هواپیمایی را توضیح می‌دهد که از توربوجت‌ها، رم‌جت‌ها و یک موشک (!) برای حرکت استفاده می‌کند.

این همه قدرت برای حمل ۲ تا ۳ تن بار یا ۲۰ نفر مسافر استفاده خواهد شد. این هواپیما با سرعتی تا ۴.۵ ماخ، مسافتی ۵۶۰۰ مایلی (۹ هزار کیلومتر) را در کمتر از سه ساعت طی می‌کند.

طراحی و ساخت هواپیماها از زمان جنگ سرد بین امریکا و روسیه پیشرفت‌های زیادی کرده‌اند. امنیت پایین هواپیماهایی مثل Tupolev Tu-144 تنها عامل به کنار گذاشته شدن هواپیماهای مافوق صوت نبود. انگلستان هم جنبشی ضد این هواپیماها به اسم «پروژه‌ی ضد کنکورد» در دهه‌ی پنجاه و شصت میلادی به راه انداخته بود.

هواپیمای مافوق صوت ایرباس سرعت خود را از سرعت‌های زیر صوت تا بالای صوت در حالت افقی زیاد می‌کند و مثل یک موشک بالا می‌رود. در نتیجه می‌تواند قبل از اینکه به زمین برسد صدای ناهنجار خود را از بین ببرد.

Jet

در واقع بهتر است به این هواپیما، مثل یک موشک زیر-مداری نگاه کرد. طراحی‌هایی هم قبلا مثل این هواپیما دیده بودیم، اما آن‌ها برای حمل افراد به فضا استفاده می‌شدند. توربوجت‌های پایین هواپیما در ابتدا آن را حرکت می‌دهند، و سپس قدرت موشک هواپیما را به صورت عمودی به ارتفاع مورد نظر می‌رساند. پس از آن جت‌ها در قسمت پایینی آن جمع می‌شوند. با رسیدن به ارتفاع مورد نظر، رم‌جت‌ها کنترل هواپیما را بر عهده می‌گیرند و تا فرود آمدن‌اش، هواپیما را با سرعت بالایی به جلو می‌برند.

منبع: Popsci

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar محمد

    بزرگوار «مسافت» با س هستش نه با ص (خط پنجم)

    1. مهدی مومن زاده مهدی مومن زاده

      ممنونم اصلاح شد