ایلان ماسک: هوش مصنوعی پیشرفته می‌تواند شبکه‌های اجتماعی را مسموم کند

۶ مهر ۱۳۹۸ | ۱۷:۳۱ ۶ مهر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
هوش مصنوعی- ایلان ماسک

تقریبا همه ما می‌دانیم دیدگاه ایلان ماسک درباره پدیده هوش مصنوعی چندان مثبت نیست. این بدبینی (یا شاید آینده نگری) تا حدی جدی است که او در گذشته اعلام کرده بود هوش مصنوعی پیشرفته می‌تواند بشر را به یک گونه در معرض انقراض، مانند گوریل‌های کوهی تبدیل کند.

اما ماسک روز چهارشنبه در اظهار نظر جدید خود به مخاطراتی از پیشرفت هوش مصنوعی اشاره کرد که با روزگار فعلی ما تناسب بیشتری دارد. او در توییتی درباره رابطه هوش مصنوعی با شبکه‌های اجتماعی این‌طور نوشت:

اگر هوش مصنوعی پیشرفته (چیزی فراتر از بات‌های معمولی) تا الان برای دستکاری در شبکه‌های اجتماعی به کار گرفته نشده است، خیلی طول نمی‌کشد تا در این زمینه نیز استفاده شود.

همچنین، او اضافه کرد که ازدیاد بات‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز باید به دقت بررسی شود.

اما مدیر عامل تسلا مقصود خود از «هوش مصنوعی پیشرفته» و یا دستکاری شبکه‌های اجتماعی را به‌طور واضح بیان نکرد. با این حال، گریز او به «پیشرفت سریع ارتش بات‌ها» در سخنانش، نشان می‌هد که او نگران است هوش مصنوعی بتواند حساب‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کند که اعتماد کاربران را جلب کند یا روی آن‌ها اثر گذار باشد.

البته هویت خود ماسک هم در توییتر توسط بات‌ها جعل شده است. در زمانی که این مطلب در حال نگارش است، بالاترین دیدگاه زیر توییت ماسک مربوط به یک حساب جعلی ایجاد شده توسط یک بات است که از عکس و نامی مشابه حساب اصلی ایلان ماسک استفاده می‌کند و برای مشاهده یک وب‌سایت به کاربران جایزه پیشنهاد می‌کند. اگر با دقت بیشتری بنگریم، ممکن است باز هم از این حساب‌های کاربری جعلی در میان دیدگاه‌ها پیدا شود.

موضوع حساب‌های جعلی مورد استفاده برای کلاه‌برداری هم یکی از اتفاقات بد دیگری بود که در جولای سال گذشته ایلان ماسک را دچار دردسر کرد و در پی آن، توییتر بستن حساب‌هایی که از نام ایلان ماسک استفاده می‌کردند را آغاز کرد.

با این وجود، کاربرد بات‌ها بسیار فراتر از ایفای نقش کلاه‌بردارانی است که حساب اشخاص مشهور را جعل می‌کنند. در ژانویه سال گذشته میلادی، توییتر اعلام کرد که بیش از ۵۰ هزار حساب بات روسی پیدا کرده است که محتوای مرتبط با اننخابات را در این شبکه اجتماعی منتشر می‌کردند و فاش کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، هزاران بار با این حساب‌ها در تعامل بوده است.

منبع: Business Insider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما