با آیفون بهتر عکاسی کنید

مجید نوردوست ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۲ 8 آگوست 2015

لفن‌های همراه به ویژه گوشی‌های آیفون از دوربین با کیفیتی برخوردار هستند. عکاسی با آیفون درحال عادی بسیار ساده است و به‌همین دلیل گزینه مناسبی برای افراد آماتور و غیر حرفه‌ای به‌حساب می‌آید.

 

با گوشی آیفون خود می‌توانید تصاویر بسیار خوبی ثبت کنید، به‌شرط اینکه بدانید این کار را باید به چه صورت انجام دهید.

 

البته باید به این موضوع اشاره کنیم که با گوشی‌های موبایل هم می‌توان عکس‌های بسیار خوب و حرفه‌ای گرفت، اما باید بدانید این کار را به چه صورت انجام دهید. یکی از قابلیت‌هایی که باعث می‌شود با گوشی آیفون عکس‌های بسیار خوبی تهیه کنید، HDR است. گزینه HDR یا High Dynamic Range قابلیتی است که روی بیشتر دوربین‌هایی که برای تلفن‌های همراه هوشمند پیشرفته ساخته می‌شوند، قرار می‌گیرد. این قابلیت در حالت کلی رنگ‌ها را تقویت می‌کند و گستره داینامیکی عکس را بالا می‌برد که باعث می‌شود جزییات در قسمت‌های تاریک و روشن عکس با وضوح بیشتری به‌نمایش در بیایند. در حالت کلی این ویژگی افکت‌های بسیار خوبی را به عکس شما اضافه می‌کند. در زمان عکاسی از طبیعت می‌توانید به قدرت این قابلیت پی‌ببرید.

HDR1

افکت HDR‌ به شکل معمول با ترکیب چند عکس مختلف از یک صحنه به‌دست می‌آید. این عکس‌ها در ویژگی‌های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. تمام این عکس‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا کاربر تمام ویژگی‌ها را در قالب یک عکس مشاهده کند. دوربین‌هایی که در گوشی‌های همراه مدرن به‌کار می‌روند دارای قابلیت ISP داخلی هستند و به همین دلیل نیازی ندارید که از یک منظره چند عکس بگیرید. تنها کافی است HDR را روشن کنید تا خود گوشی چند عکس با ویژگی‌های مختلف به شکل پشت‌سر هم ثبت کند.

HDR2

به هرحال ممکن است که بخواهید با چند ترفند مختلف عکس‌های HDR بهتری را ثبت کنید. البته درحالت کلی باید شرایط عکاسی در حالت HDR را بلد باشید. در ابتدا باید محیطی که در آن قرار دارید را بررسی کنید. یکی از شرایطی که می‌توانید قدرت HDR را در آن مشاهده کنید، عکاسی در حالتی است که نور پشت سوژه مورد نظر بسیار زیاد است و به اصطلاح حالت ضد نور به‌وجود آمده است. در این حالت اگر به شکل HDR عکس‌برداری کنید، مشاهده می‌کنید که سوژه مورد نظر سیاه و تاریک نمی‌شود و جزییات خوبی را در آن مشاهده خواهید کرد. شناسایی کردن موقعیتی که در آن قرار دارید در همه حالت باعث می‌شود که بتوانید تصاویر بسیار خوبی در حالت HDR ثبت کنید.

HDR3

همچنین بد نیست که از برنامه‌هایی که برای عکاسی در حالت HDR ساخته شده‌اند، استفاده کنید. قابلیت HDR که روی آیفون قرار گرفته، هیچ‌گونه تنظیماتی را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد و به همین دلیل حتما باید از یک برنامه جانبی استفاده کنید. برنامه‌ای مانند vividHDR با قیمت ۱.۹۹ دلار گزینه بسیار خوبی خواهد بود. این برنامه قابلیت‌های بسیار زیادی برای عکاسی در حالت HDR فراهم می‌کند و به‌همین دلیل به شما ایده‌های مختلفی برای عکاسی می‌دهد. در ادامه چند برنامه دیگر برای عکاسی در حالت HDR را به شما معرفی می‌کنیم که استفاده از آن‌ها می‌تواند تصاویر بسیار زیبایی به همراه داشته باشد.

vividHDR
Pro HDR X
HDR for Free
در زیر تصاویری را مشاهده می‌کنید که به وسیله برنامه vividHDR گرفته شده‌اند.
HDR4
HDR5
HDR6
HDR7
HDR8
منبع: Phone Arena
برچسب‌ها :
دیدگاه شما