تصویر شگفت‌انگیز تلسکوپ VLT از قلب کهکشان راه شیری

۲۶ آذر ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۰ ۲۵ آذر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
بخش مرکزی راه شیری

تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) به تازگی نمایی تماشایی از بخش مرکزی راه شیری ثبت کرده است. تصویری بسیار دقیق و با تفکیک‌پذیری (رزولوشن) حیرت‌انگیز که جزئیات جدیدی را درباره تاریخچه و روند ستاره‌زایی در کهکشان راه شیری به اخترشناسان ارائه کرد.

گروهی بین‌المللی از اخترشناسان با بررسی داده‌های تلسکوپ بسیار بزرگ به اطلاعات ارزشمندی از روند تولد ستاره‌های جدید در کهکشان‌مان دست یافتند. بر اساس این پژوهش و بر خلاف آن‌چه که پیش از این مورد قبول اخترشناسان بود، ستاره‌زایی در کهکشان راه شیری روندی ادامه‌دار و پیوسته نبوده است.

نتایج این پژوهش که روز گذشته در ژورنال Nature Astronomy منتشر شده نشان می‌دهد که حدود ۸۰ درصد ستاره‌های بخش مرکزی کهکشان ما در دوران ابتدایی شکل‌گیری راه شیری متولد شده‌اند. اتفاقی که بین هشت تا ۱۳/۵ میلیارد سال پیش رخ داده است.

داده‌ها نشان می‌دهند که نرخ ستاره‌زایی بالای کهکشان پس از این دوره به شدت کاهش پیدا کرده است. به این ترتیب که پس از این دوره و در طول شش میلیارد سال بعد ستاره های بسیار کمی متولد شده‌اند. تا این که بار دیگر و در حدود یک میلیارد سال پیش دوباره سرعت شکل‌گیری ستاره‌های جدید به شدت افزایش پیدا کرد. به طوری که در یک بازه‌ی زمانی کمتر از ۱۰۰ میلیون ساله ستاره‌هایی با جرم مجموع چند ده میلیون برابر جرم خورشید در بخش مرکزی راه شیری متولد شدند.

این در حالی است که اکنون نرخ ستاره‌زایی در کل کهکشان راه شیری چیزی در حدود یک یا دو جرم خورشید در هر سال است.

به گفته‌ی اخترشناسان این نرخ ستاره‌زایی بسیار بالا در نهایت منجر به انفجار بیش از صد هزار ابرنواختر شده است. دورانی که احتمالا یکی از پرانرژی ترین رویدادهای تاریخ کهکشان راه شیری در آن رخ داده است.

اخترشناسان این پژوهش را با کمک ابزار HAWK-I که روی تلسکوپ VLT نصب شده انجام داده‌اند. این ابزار می‌تواند تصاویر بسیار دقیقی را در طول موج فروسرخ ثبت کند. اخترشناسان با استفاده از این ابزار و رصد بخش مرکزی راه شیری در طول موج فروسرخ این امکان را داشتند تا آن‌چه در پس غبار موجود در بخش مرکزی کهکشان راه شیری وجود دارد را مشاهده کنند.

دیدن جزئیاتی که در این تصویر تفکیک شده‌اند چیزی شبیه به دیدن یک توپ فوتبال از فاصله‌ی ۳۰۰ کیلومتری است!

برای دیدن تصویر در اندازه اصلی (با حجم ۲۹۰ مگابایت) می‌توانید این جا را کلیک کنید.

عکس کاور: تصویر ابزار HAWK-I تلسکوپ بسیار بزرگ از بخش مرکزی راه شیری.

Credit: ESO/Nogueras-Lara et al

برچسب‌ها :
دیدگاه شما