پس از ۲۰۰ سال، برخورد شهاب سنگ یک نفر را کشت

زهرا غلامی ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۰:۳۰ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
شهاب سنگ

براساس گفته‌ی مقامات هندی، روز شنبه مردی بر اثر اصابت یک شهاب سنگ کشته و سه نفر دیگر هم زخمی شدند. این شهاب سنگ در محوطه‌ی دانشگاهی در ایالت «تامیل نادو» (Tamil Nadu) در جنوب هند به این مرد اصابت کرد.

این جرم آسمانی پس از سقوط در نزدیکی کافه تریای دانشکده‌ی مهندسی، یک گودی به عمق ۱٫۲ متر بر جای گذاشت. راننده‌ی اتوبوس دانشگاه به دنبال این حادثه کشته شد. جی. باسکار، مدیر دانشگاه می‌گوید: «ناگهان یک صدای خیلی مهیب مثل انفجار شنیدیم. این صدا غیرعادی بود و از فاصله‌ی ۳ کیلومتری هم شنیده می‌شد.» این انفجار پنجره‌ی کلاس‌ها و شیشه‌ی جلویی خودروهای اطراف را شکست. به دنبال آن، دانشجوها بلافاصله به خانه فرستاده شدند و کلاس‌های آنها هم به مدت چند روز کنسل شد.

در حال حاضر دانشمندان هندی مشغول بررسی هستند تا مشخص کنند که آیا آن مرد توسط شهاب سنگ کشته شد یا خیر. اگر این موضوع تایید شود، این اولین بار طی ۲۰۰ سال گذاشته خواهد بود که یک جرم آسمانی موجب مرگ یک فرد می‌شود.

این راننده‌ی اتوبوس نزدیک کافه تریای دانشگاه ایستاده بود که کشته شد و دو باغبان و یک دانشجو هم آسیب جسمی دیدند. براساس گفته‌ی مقامات، در محل حادثه سنگی به رنگ آبی تیره شبیه به یک الماس پیدا شد.

3000

مقامات دولتی در ابتدا تصور می‌کردند که مواد منفجره‌ای که پس از کارهای ساختمانی کنار گذاشته شده بود، به طور تصادفی منفجر شدند. اما در بررسی‌های انجام شده، هیچ مدرکی پیدا نکردند که این موضوع را ثابت کند. یکی از مقامات رسمی در این باره گفت: «وقتی که هیچ مدرکی از مواد منفجره پیدا نشد، فکر کردیم که شاید منشا حادثه یک شهاب سنگ باشد. البته هنوز این موضوع تایید نشده و باید نمونه‌ها را بررسی کنیم.» موسسه‌ی اخترفیزیک هند، گروهی تحقیقاتی را به مکان وقوع حادثه فرستاد تا نمونه‌هایی را جمع‌آوری کنند.

براساس لیستی که در ژورنال علمی ستاره‌ی دنباله‌دار بین‌المللی نگه‌داری می‌شود، آخرین مرگ گزارش شده بر اثر ضربه‌ی شهاب سنگ در سال ۱۸۲۵ اتفاق افتاد. «سیمون گودوین» (Simon Goodwin)، پروفسور اخترفیزیک نظری در دانشگاه شفیلد می‌گوید که مرگ بر اثر شهاب‌سنگ بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد، چرا که وقتی آنها از اتمسفر زمین رد می‌شوند، به طور کامل می‌سوزند و معمولا در اقیانوس یا نقاط دوردست به زمین می‌خورند.

در سال ۲۰۱۳، یک شهاب سنگ در مرکز روسیه منفجر شد که به دنبال آن گلوله‌های آتش با شعاع زیادی به اطراف پخش شدند، پنجره‌ها شکستند، ساختمان‌های اطراف خسارت دیدند و ۱۲۰۰ نفر زخمی شدند.

منبع: The Gaurdian

مرتبط: شهاب سنگ در زنجان پیدا شد، کارشناسان راستی‌آزمایی می‌کنند

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. مرتضی میردوست مرتضی میردوست

    موارد جدید زیادی در مورد نجوم و فضا می دونم که کسی نمی دونه برای مثال نزدیک بی نهایت خلا بیضی شکل داریم

  2. همتی همتی

    با عرض سلام و احترام
    ضمن تشکر فراوان از اطلاع رسانی و درج خبر شهابسنگ
    آیا تصویر سنگ در ابتدای خبر مربوط به شهابسنگ مذکور است؟