برناردو برتولوچی، آخرین غول سینماگران ایتالیایی درگذشت

۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۰ ۶ آذر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
برناردو برتولوچی

برناردو برتولوچی که کارگردان ایتالیایی فیلم‌هایی همچون «آخرین تانگو در پاریس»، «آخرین امپراطور» و «کانفورمیست» (دنباله‌رو) بود در سن ۷۷ سالگی درگذشت. او از آخرین بازماندگان سینمای مدرن اروپا و از بزرگترین کارگردانان ایتالیا بود که در سنت نئورئالیسم سینمای ایتالیا ریشه داشت.

«من و تو» آخرین فیلمی بود که برتولوچی سال ۲۰۱۲ ساخت. نام او در تیتراژ ۲۵ فیلم کوتاه و بلند و مستند به عنوان کارگردان آمده است.

فیلم حماسی «آخرین امپراطور» ساخته او برنده نه جایزه اسکار شد و فیلم‌های پیشگامانه‌اش مانند «کانفورمیست» و «آخرین تانگو در پاریس» روی چند نسل از فیلمسازان تاثیر گذاشتند. او در فیلم‌هایش به مسائلی مانند سیاست، جنسیت از طریق روایت‌های فردی می‌پرداخت. دوربین او متهورانه سوژه‌های جسورانه‌ای را با بی‌پروایی تمام به تصویر می‌کشید. فلاویا شیاوی، ناشر او مرگ این فیلمساز بزرگ را در سن ۷۷ سالگی و بر اثر بیماری سرطان تایید کرد.

این پیرمرد ایتالیایی در طی ۵۰ سال به­ واسطه کارگردانی بیش از ۲۰ فیلم به قول خودش بسیار خسته و رنجور شده بود. در یکی از آخرین گفت‌وگوهایش که چهار سال پیش انجام داده بود گفت: «ترجیح می‌دهم سال‌های انتهایی عمرم را به زندگی در مناطق کوهستانی بولونیا اختصاص داده و با تماشای فیلم و خواندن رمان، خود را سرگرم کنم. هر چند، این ریسک وجود دارد که با خواندن هر کتاب، ایده­‌های­ جدیدی در ذهنی جرقه زده و­ نهایتابه ساخت یک فیلم جدید ترغیبم کند. بعد از اتمام پروژه «رویا‌بین‌ها» (دریمرز) در سال ۲۰۰۳، تصمیم گرفتم تا برای همیشه از هنر سینما خداحافظی کنم اما در سال ۲۰۱۰، خواندن رمانی از «نیکولو امانیتی» مرا به ساخت عاشقانه «من و تو» تشویق کرد. خلاصه آن که من در ۷۳ سالگی همچنان به آینده امیدوار هستم.»

«من و تو» آخرین فیلمی بود که برتولوچی ساخت.

برتولوچی به مدارس فیلمسازی اعتقاد نداشت و درباره شروع کار خودش می‌گفت: «من به مدرسه فیلمسازی نرفتم. آنقدر خوش شانس بودم که در دوران جوانی‌ام به عنوان دستیار سر فیلم‌های پیرپائولو پازولینی کار کنم و این‌طوری بود که کارگردانی را آموختم. برای سال‌های طولانی، از این نقصان تربیت تئوریک خیلی مغرور و مفتخر بودم، و هنوز هم بر این باورم که بهترین مدرسه برای فیلمسازی سر صحنه فیلمبرداری است.»

برچسب‌ها :
دیدگاه شما