بهترین دوربین موبایل از دید کاربران دیجی‌کالا مگ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
مقایسه دوربین گوشی موبایل

حتما به یاد دارید که به مناسبت تولد یک‌سالگی دیجی‌کالا مگ مسابقه‌ای به نام «کدام عکس، کدام گوشی؟» ترتیب داده بودیم. مسابقه‌ای با حضور هفت گوشی گلکسی نوت ۷، گلکسی اس ۷، HTC 10، هوآوی P9، آیفون ۶S، ال‌جی G5 و سونی اکسپریا Z5 پرمیوم. در این مسابقه قرار بود شما همراهان همیشگی حدس بزنید هر کدام از عکس‌هایی که در ۵ موقعیت مختلف گرفته شده بودند توسط دوربین کدام یک از این ۷ گوشی ثبت شده است. در کنار این ما از شما خواسته بودیم تا در هر موقعیت بهترین عکس را هم از دید خود انتخاب کنید تا در پایان مسابقه بتوانیم بهترین دوربین گوشی موبایل از دید مخاطبان دیجی‌کالا مگ را انتخاب کنیم. حال که مسابقه به پایان رسیده و جوایز برندگان هم اهدا شده، همان‌طور که قول داده بودیم نوبت به بررسی و تحلیل آراء شما می‌رسد. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

مقایسه اول

«عکاسی منظره شهری»

دانلود عکس‌ها با اندازه کامل
دانلود عکس ۱ دانلود عکس ۲ دانلود عکس ۳ دانلود عکس ۴ دانلود عکس ۵ دانلود عکس ۶ دانلود عکس ۷

CityScape

در موقعیت اول یعنی «عکاسی منظره شهری» گلکسی نوت ۷ موفق شد با کسب ۳۴۴۲ رای از مجموع ۸۶۸۶ رای با اختلاف مقام اول را از دیدگاه مخاطبان کسب کند. همان‌طور که در گالری بالا می‌بینید عکس گلکسی نوت ۷ دامنه‌ی پویای بسیار خوب، جزئیات زیاد و رنگ‌هایی گرم دارد که باعث شده نظر بخش زیادی از کاربران را به خود جلب کند. دامنه‌ی پویای عکس گلکسی نوت ۷ به قدری بالا است که شاید تصور کنید این عکس با استفاده از حالت HDR گرفته شده باشد. ظاهرا سامسونگ تغییرات زیادی را در پردازش نرم‌افزاری دوربین نوت ۷ اعمال کرده بوده؛ چرا که گلکسی S7 علی‌رغم مجهز بودن به سخت‌افزار مشابه از نظر دامنه‌ی پویا در این عکس عملکرد خوبی نداشته و با ۷۷۱ رای به مقام چهارم بسنده کرده است. مقام دوم با ۱۸۰۴ رای به آیفون ۶s رسیده و LG G5 هم موفق شده با اختلاف جزئی ۸ رای بالاتر از S7 و در مقام سوم قرار بگیرد. در این موقعیت HTC 10 با کسب تنها ۴۰۴ رای بدترین عملکرد را از دید مخاطبان داشته. هر چند از دید ما عکس HTC 10 علی‌رغم تیرگی زیاد در بخش‌های سایه، از عکس مه‌گرفته، رنگ و رو رفته و فاقد جزئیات اکسپریا Z5 پرمیوم بهتر است.

مقایسه دوم

«عکاسی نمای نزدیک»

دانلود عکس‌ها با اندازه کامل
دانلود عکس ۱ دانلود عکس ۲ دانلود عکس ۳ دانلود عکس ۴ دانلود عکس ۵ دانلود عکس ۶ دانلود عکس ۷

Macro

‌ظاهرا در موقعیت دوم یعنی «عکاسی نمای نزدیک» رقابت اصلی بین دو گوشی سامسونگ بوده. این بار گلکسی S7 با کسب ۱۹۱۱ رای در جایگاه نخست و نوت ۷ با کسب ۱۸۷۷ رای پایین‌تر از آن و در مقام دوم قرار گرفته است. در این موقعیت عکس این دو گوشی شباهت بیشتری به هم دارد ولی غلظت رنگ در عکس گلکسی S7 اندکی بیشتر است. سونی اکسپریا Z5 پرمیوم هم موفق شده با لنز وایدتر و رنگ‌های گرم خود در این موقعیت رای ۱۱۱۵ نفر را کسب کرده و در جایگاه سوم قرار بگیرد. ما هم موافق هستیم که Z5 Premium در این موقعیت عملکرد بسیار بهتری را نسبت به موقعیت قبلی از خود نشان داده است. این بار HTC 10 با ۱۰۸۶ رای در جایگاه چهارم قرار گرفته و رتبه‌های پنجم الی هفتم به ترتیب با ۹۳۵، ۹۱۵ و ۸۴۷ رای به گوشی‌های LG G5، آیفون ۶s و هوآوی P9 رسیده است.

مقایسه سوم

«عکاسی سلفی»

دانلود عکس‌ها با اندازه کامل
دانلود عکس ۱ دانلود عکس ۲ دانلود عکس ۳ دانلود عکس ۴ دانلود عکس ۵ دانلود عکس ۶ دانلود عکس ۷

Selfie

‌در زمینه‌ی عکاسی سلفی رقابت تنگاتنگی بین چند گوشی دیده می‌شود. در این میان هوآوی P9 موفق شده با کسب ۱۶۰۲ رای خود را از رقبا جدا کرده و جایگاه نخست را از آن خود کند. LG G5 با ۱۴۲۵ رای در مقام دوم قرار دارد و گلکسی نوت ۷ با ۱۳۸۱ رای سوم است. سونی اکسپریا Z5 پرمیوم هم در عکاسی سلفی عملکرد خوبی داشته و تنها با اختلاف ۱۶ رای در جایگاه چهارم قرار گرفته است. رتبه‌های بعدی هم به ترتیب با ۱۰۲۸، ۹۸۷ و ۸۹۸ رای به آیفون ۶s، گلکسی S7 و HTC 10 می‌رسد. جالب است که HTC 10 علی‌رغم این که تنها گوشی با دوربین سلفی مجهز به لرزشگیر اپتیکال بوده، در این رقابت به مقام آخر رسیده است. از دید ما هم دوربین سلفی HTC 10 ضعیف‌ترین عملکرد را داشت. دوربین سلفی HTC 10 در هیچ‌کدام از چندین عکسی که برای مقایسه در این موقعیت گرفتیم موفق نشد فوکوس را به درستی روی صورت سوژه تنظیم کند.

مقایسه چهارم

«عکاسی در نور کم»

دانلود عکس‌ها با اندازه کامل
دانلود عکس ۱ دانلود عکس ۲ دانلود عکس ۳ دانلود عکس ۴ دانلود عکس ۵ دانلود عکس ۶ دانلود عکس ۷

lowlight

‌گلکسی نوت ۷ در موقعیت چهارم یعنی «عکاسی در نور کم» درخشان ظاهر شده است. این گوشی موفق شده با کسب تقریبا نیمی از آراء یعنی ۴۳۰۹ رای با اقتدار در جایگاه نخست قرار گیرد. گلکسی S7 با ۱۳۱۶ رای پس از نوت ۷ قرار دارد. می‌توان اکسپریا Z5 پرمیوم و آیفون ۶s را به ترتیب با کسب ۷۰۵ و ۷۰۴ رای مشترکا در جایگاه سوم قرار داد. رتبه‌های بعدی هم به ترتیب با ۶۴۷، ۵۱۷ و ۴۸۸ رای به دوربین گوشی G5 ال‌جی، HTC 10 و هوآوی P9 می‌رسد.

مقایسه پنجم

«عکاسی با فلش»

دانلود عکس‌ها با اندازه و اطلاعات اگزیف کامل
دانلود عکس ۱ دانلود عکس ۲ دانلود عکس ۳ دانلود عکس ۴ دانلود عکس ۵ دانلود عکس ۶ دانلود عکس ۷

flash

‌با روشن شدن فلش دوربین‌ها، سامسونگ همچنان برتری خود را حفظ کرده. ولی این بار گلکسی S7‌ با کسب ۲۳۳۹ رای از نوت ۷ پیشی گرفته و در جایگاه اول قرار دارد. البته نوت ۷ هم با کسب ۱۶۷۶ رای هنوز اختلاف نسبتا زیادی با سایر رقبا دارد. آیفون ۶s موفق شده با استفاده از فلش، اکسپریا Z5 پرمیوم را پشت سر بگذارد و به تنهایی با ۱۱۵۷ رای در مقاوم سوم قرار بگیرد. البته اکسپریا Z5 پرمیوم همچنان با اختلاف نه چندان زیاد و با ۱۰۵۱ رای آن را تعقیب می‌کند. مقام‌های پنجم تا هفتم هم با ۹۳۳، ۸۰۰ و ۷۳۰ رای به ترتیب به گوشی‌های هوآوی P9، ال‌جی G5 و HTC 10 رسیده است.

جمع‌بندی: بهترین دوربین موبایل از دید مخاطبان

با نگاهی ساده به نتایج تحلیل آراء مردمی می‌توان تشخیص داد که عکس‌های گلکسی نوت ۷ با اختلاف نسبت به سایر رقبا محبوب‌تر بوده است. گلکسی نوت ۷ در تمام موقعیت‌ها جزو سه گوشی برتر از دید مخاطبان بوده و در مجموع ۵ موقعیت با دو مقام اول، دو مقام دوم، یک مقام سوم و ۱۲۶۸۵ رای در صدر جدول قرار می‌گیرد. واقعا جای تاسف است که سامسونگ در پروژه‌ی گلکسی نوت ۷ با شکست مواجه شد و در نهایت مجبور شد برای حفظ امنیت جانی کاربران تولید آن را به کلی متوقف کند. اما شاید گلکسی S7 بتواند در غیاب نوت ۷ جای آن را پر کند. دوربین گلکسی S7 با دو مقام اول، یک مقام دوم و مجموع ۷۳۲۴ رای از دید مخاطبان در رتبه دوم جدول قرار می‌گیرد. اما آیفون ۶s که طبق رای مردم در هیچ کدام از ۵ موقعیت موفق به کسب مقام اول نشده بود، در مجموع با ۵۶۰۸ رای از دید مخاطبان در جایگاه سوم جدول ایستاده است. آیفون ۶s با یک مقام دوم، یک مقام سوم و یک سومی مشترک به این جایگاه رسیده است.

اول سامسونگ گلکسی نوت ۷ ۱۲۶۸۵ رای
دوم سامسونگ گلکسی S7 ۷۳۲۴ رای
سوم اپل آیفون ۶s ۵۶۰۸ رای
چهارم سونی اکسپریا Z5 پرمیوم ۴۹۶۷ رای
پنجم هوآوی P9 ۴۶۲۶ رای
ششم LG G5 ۴۵۸۵ رای
هفتم HTC 10 ۳۶۳۵ رای

در نیمه‌ی پایین جدول رقابت فشرده‌تر است. سونی اکسپریا Z5 پرمیوم با مجموع یک مقام سوم، یک سومی مشترک و ۴۹۶۷ رای در جایگاه چهارم قرار دارد. این در حالی است که هوآوی P9 علی‌رغم رسیدن به مقام اول در عکاسی سلفی به دلیل رای پایین در سایر موقعیت‌ها با ۴۶۲۶ رای پایین‌تر از آن و در جایگاه پنجم قرار دارد. LG G5 هم که مقام دوم عکاسی سلفی و مقام سوم عکاسی منظره شهری را در کارنامه‌ی خود دارد با مجموع ۴۵۸۵ رای با اختلافی اندک در جایگاه ششم جدول قرار گرفته است. در نهایت به HTC 10 می‌رسیم که از دید مخاطبان بدترین عملکرد را داشته است. HTC 10 بدون هیچ مقامی و تنها با ۳۶۳۵ رای در جایگاه هفتم جدول قرار دارد.

telegram_ad2_1برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶۴ دیدگاه
 1. sina

  جالبه توی مقایسه دوم که عکس اون گل هست ایفون خیلی بهتر از سایر رقبا عکس گرفته ولی معلوم نیس چجوری s7 رای اورده. هواوی سونی اچ تی سی سامسونگ همه عین هم با تفاوت های جزئی هستند فقط ایفون و g5 ثبت رنگ خوبی داشتن . رو هوا رای میدن مردم

  1. moji

   اصلا مهم نیست که کدوم واقعا خوب میگیره یا کدودم با نرم افزار یا …..
   مهم اینه که وقتی عکسیو میبینی ازش لذت ببری .
   مردم با دوربین گوشی نمیخوان گالری بزارن که!!
   میخوان عکسهای قشنگ از لحظاتشون داشته باشند.

 2. مهدی

  سلام
  اینکه یه سایت ایرانی بیاد و نقد و بررسی دوربین گوشی های پرچمدار رو بذاره، اتفاق پسندیده ایه.
  ولی متأسفانه مقایسه نتایج کسب شده در این بررسی با نقد و بررسی های مندرج در وب سایت های مطرح موبایل، این موضوع رو به ذهن متبادر میکنه که احتمالاً بررسی دیجی، در شرایط استاندارد نبوده و شاید خیلی هم از این شرایط به دور بوده.
  موفق باشید

 3. reza

  سلام
  واقعا که نمیدونم چرا ایرانی ها یعنی من و شما ها انگار روی مارک تعصب داریم مث اینکه کارخونه
  سامسونگ یا اپل مال پدرامونه همه گوشی ها لنزشون رو از سونی میگرین پس میشه گفت سونی بهترین دوربینه
  ولی مثلا چون هواوی با همکاری المان و چین لنز درست کرده و اصالتش چینه و قیمتش پایینه کسی قبولش نداره توی تمام عکسا
  فقط سونی و هواوی جزئیات بهتر بود سامسونگ که عکساش نرم افزاری خوب میشن وگرنه خود محیط هم انقدری که تو عکس قشنگه
  قشنگ نیس یه کم رو قضاوت ها فک کنیم که اینطوری تصمیم نگیریم که کشور با فساد پر شه
  من یه نقد از دیجی کالا هم بکنم که انگار خود دیجی کالا هم این طرفداری رو از برندها درست کرد اول از اپل تعریف کرد الان از سامسونگ خب در مورد قیمتاشونم بگو معذرت که اینارو گفتم ولی یه خورده روش فک کنید
  یا علی.

  1. وحید

   دمت گرم

  2. وحید

   استاد خوب بود قبل از نوشتن نظر کارشناسی خودتون توجه میکردین که موقع نظرسنجی و رای دادن مشخص نشده بود که هر عکس با کدام گوشی گرفته شده!!!
   حالا که برند مورد علاقه شما رتبه پایین تری به دست آورده دیگه به خودتون زحمت ندید که نظرات مردم رو زیر سوال ببرید ???? گریه نداره که!

 4. مجید

  حیف ایفون ۷ نیست. و همینطور پیکسل. ایفون عکساش طبیغی تر از پیکسله. من برای موبایل گرافی حتما از ایفون۷ استفاده خواهم کرد. خصوصا سلفی ایفون پلاس که با حالت بوکه عکس میگیره عالیه. این بچه گوگولیا جلو ایفون حرفی برا گفتن ندارن. خصوصا اون بمب ساعتی.. خخخ

  1. محسن

   توی این تست ایفون ۶ اس هست داداش نه ۷.

 5. حامد

  با سلام خدمت شما
  در این نظر سنجی جای پرچمداران ویندوزی خالی است که این یک نقص در نظر سنجی است چرا که فقط بین اندرویید و آیفون به مقایسه پرداخته،در هر صورت در صورت اینکه تلفنهای همراهی مانند لومیا ۱۰۲۰ و لومیا ۱۵۲۰و لومیا ۹۵۰ در این مقایسه شرکت می کردند مسلما رقابت جالبتر میشد
  با تشکر

 6. جواد گل محمدی

  با اینکه خودم گوشی های آیفون رو خیلی دوست دارم ولی رای دادن ها اصلا منصفانه نبوده . عکسبرداری های ۶s تقریبا تو همه موارد ضعیف تر از بقیه بوده کاملا

  1. مؤید عذار

   رأی، رأیه!
   رأی بر اساس دیدی است که رأی دهنده، نسبت به یک عکس داره. اینکه چه حس و حالی از یه تصویر میگیره و چقد به دیدِ زنده (مشاهده چشمی) نزدیکتره، و همچنین نسبت به تصاویر دیگه (دامنه رأی گیری) در چه جایگاهی (از منظر رأی دهنده) قرار میگیره و … اینها فاکتورهای مؤثر در رأی به یک تصویر هست.
   خُب! با توجه به اینکه در زمان رأی گیری، معلوم نبود که هر عکسی از کدام گوشی گرفته شده؛ حالا شما بگو منصفانه بودن یا نبودنِ رأی گیری یعنی چه؟!! طرح موضوع انصاف در این خصوص، فاقد وجاهت است.
   اما! جا دارد که در خصوص استاندارد احتمالیِ رعایت شده توسط تیم کارشناسی دیجی کالا، سؤال شود. مثلاً تنظیمات دوربین به چه صورت بود؟ ممکن است اظهار شود که همه در حالت Auto گرفته شده، ولی آیا این کافیست؟! این معیار پذیرفته شده جهانی است؟ جایگاه تنظیمات دستی کجاست؟ فرضاً اگر همه گوشی ها را به یک عکاس حرفه ای بدهیم تا بهترین تنظیمات را برای هر گوشی (و البته با سوژه ثابت و با شرایط محیطی یکسان) انجام داده و عکس بگیرد؛ در این صورت، ترتیب آرا نسبت به عکسها تغییر نمیکرد؟… جایگاه افکتهای اعمالی روی عکسها کجاست؟ امکانات نرم افزاری و قابلیتهای ویرایش عکس (که از هر گوشی نسبت به گوشی دیگر متفاوت است) چه جایگاهی دارد؟ و … اینها (و از این قبیل) عوامل مؤثر در انتخاب یک دوربین مناسب است و جایگاه دوربین هر گوشی را (در سایتها و مراجع معتبر مقایسه کننده و امتیاز دهنده) مشخص میکند.

   ضمن احترام به رأی دهنده ها و انتخاب آنان، و همچنین اقدام پژوهشگرانه دیجی کالا، باید گفت که به نظر میرسد معیارهای لحاظ شده، ناقص بوده و در ساده ترین حالت خود لحاظ شده اند!

   نتیجه: انتخاب گوشی (با معیار دوربین) صرفاً با اتکا به این عکسها، انتخابِ موجه (و مبتنی بر معیارهای استاندارد!) نیست!

 7. جواد

  واقعا جای تاسف داره که بین این نظر سنجی lg v10 نیست
  دوربین v10 از همه اینا بهتره …

 8. حسین

  واقعا حیف شد منم نوت ۷ پیش خرید کرده بودم ولی به ناچار اس ۷ اج گرفتم مطمئنا به زودی با نوت ۸ جبران سامسونگ جبران میکنه .

 9. مهران

  با احترامی که برای دیجیکالا قائلم کاملا بررسی مزخرفی بود. اچ تی سی تو تمام سایت های جهانی دوربینش امتیاز بالایی داره.

  1. فرشاد

   دقیقاااااا
   داداش این بخاطره طرفداری و تبلیغات سامسونگه
   وگرنه کسایی که اچ تی سی رو میشناسن همه میدونن چ گوشی ایه

   1. Navid-ND

    با تمام احترامی که برای دیجی قائلم این نظرسنجی اصلا به واقعیت نزدیک هم نبود!
    چون گوشی نظیر HTC 10 که بنظر من از همه ی پرچمدارها بهتر عمل میکنه اینجا نتیجه براش دقیقا برعکس اعلام شده

 10. Next is Now

  در واقع رقابت داخلی بین دو گوشی سامسونگ یعنی نوت ۷ و اس ۷ بود و بقیه با اختلاف در رتبه های بعدی قرار گرفتن فقط میشه از نبود ابر اسمارتفون نوت ۷ افسوس خورد

 11. میثم

  نمیدونم چجوری مقایسه کردین که نتایجش با نظرسنجی مردمی سایت gsmarena که LG G5 اول شده بود این همه متفاوته!

 12. حامد

  دوستان اگه دقت کنین این نظرسنجی بین مالکین گوشی ها انجام شده.
  یعنی اگه کسی گوشی آیفون داشته باشه، هرچقدم عکساش بد باشه نمیره به اچ تی سی رأی بده و بالعکس.
  از نظر بنده این نظرسنجی هیچ گونه اعتبار قانونی نداره، چرا که آرا از روی تعصب و توسط دارندگان عام گوشی ها انجام شده و هیچ گونه کارشناسی روی اونا انجام نشده.
  با تشکر.

  1. Navid-ND

   دقیقا!
   منم وافقم

  2. مؤید عذار

   برادر جان!
   زمان رأی گیری، هیچکس نمیدانست که کدام عکس متعلق به کدام گوشیست. خُب! تعصب دیگه کجاست؟!!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما