به‌نام فوتبال (نقد و بررسی FIFA 17)

۲۱ مهر ۱۳۹۵ | ۲۰:۰۰ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه

این‌که هر سال، اواسط مهر ماه دربه‌در دنبال نسخه‌ی جدید فیفا باشی، نه از سر عادت است و نه بی‌کاری. چند سالی می‌شود که فیفا بازی کردن برای طرفداران پروپاقرص این مجموعه، تبدیل به یک مکتب شده. مکتبی که هر سال با عرضه‌ی شماره‌ی جدید بروز می‌شود و می‌دانی که در یک سال آینده باید زحمت بکشی، تلاش کنی، یاد بگیری و زمان صرف کنی تا در مستطیل سبز، تبدیل به بهترین بشوی. البته که برای عاشقان فوتبال، آن‌هایی که با اشتیاق نتایج، اتفاقات و حواشی تیم‌های محبوب‌شان را هر روز دنبال می‌کنند، این چالش‌ها جذابیتی دوچندان دارد.

چند روزی می‌شود که فیفا۱۷، جدیدترین نسخه از این مجموعه بازی‌ها عرضه شده و تنور اخبار و حواشی‌اش حسابی داغ است. البته شاید خیلی‌ها به‌خاطر قیمت بالای این محصول، هنوز موفق به تهیه‌اش نشده باشند. اما مطمئنا طی هفته‌های آینده شاهد کاهش قیمت این بازی و همه‌گیر شدن‌اش در بین گیمرهای ایرانی هم خواهیم بود. فیفا۱۷ دیروز به تحریریه‌ی دیجی‌کالا مگ رسید. ماهم از این فرصت استفاده کردیم تا درباره‌ی بازی برای‌تان یک نقد و بررسی جمع‌وجور بنویسیم. با نقد و بررسی فیفا۱۷ در دیجی‌کالا مگ، همراه باشید.

‌‌‌‌‌‌‌

شاید بی‌راه نباشد اگر بگوییم «خوب بودن»، همیشه مشکلات خودش را دارد. تغییراتی که روند بازی فیفای امسال شاهدشان بوده؛ تغییراتی مثل «پرتاب‌های آوت دقیق‌تر»، «شوت‌های ‌حساب شده» و «توانایی کنترل توپ پس از ضربه‌ به سمت دروازه» هرچند به‌تنهایی می‌توانند پیشرفت‌هایی ملموس برای یک شماره از این مجموعه باشند، اما ممکن است برای تعداد زیادی از طرفداران قدیمی فیفا، دردسر ایجاد کنند. چطور؟ چون الگوهای تکرارشونده‌ی شخصی، دیگر خیلی به‌کارتان نمی‌آید و برای این‌که یک بازی‌کننده‌ی قابل باشید، نمی‌توانید روی مدل‌های بازی از پیش تعیین شده و چند بازی‌کن کلیدی تیم‌تان حساب باز کنید. فیفای امسال حسابی پیچیده است و اگر برای بازی کردن شماره‌های قبلی باید مدرک کارشناسی ارشد فیفا می‌گرفتید، حالا دست کم به دکترا حتما احتیاج دارید!

فیفا۱۷، کامل‌ترین پکیج فیفایی است که تابحال عرضه شده و تمام گزینه‌های رایج این مجموعه‌ی موفق را در خودش گنجانده.

شاید به‌همین خاطر باشد که فیفا۱۷، کامل‌ترین پکیج فیفایی که تابحال عرضه شده و تمام گزینه‌های رایج این مجموعه‌ی موفق را در خودش گنجانده، امسال یک سناریوی پر سروصدا و غیرمنتظره هم دارد. سناریویی که قرار است حسابی سرگرم‌تان کند: «سفر» (The Journey).

برای اولین بار در تاریخ مجموعه بازی‌های فیفا بخش داستانی هم به آن اضافه شده است. بخش داستانی بازی حول محور شخصیتی با نام «آلکس هانتر» می‌گردد. آلکس بازی‌کنی جوان و جویای نام است که تازه وارد دنیای فوتبال حرفه‌ای شده. بخش داستانی بازی معجونی است از مسابقاتی که باید در آن‌ها بازی کنید، دیالوگ‌های بین کاراکترهای بازی که تعدادشان اصلا کم نیست و میان‌پرده‌هایی که به بهترین و زیبا‌ترین شکل ممکن از آب درآمده‌اند. تمام این‌ها در کنار هم رابطه‌ی آلکس با خانواده و هم‌تیمی‌های‌اش را با پیچیدگی‌هایی از جنس فوتبال‌ به تصویر می‌کشد و در نهایت، قرار است مشخص بشود این فوتبالیست تازه‌کار استعداد کافی برای تبدیل شدن به فوتبالیستی درجه یک را دارد، یا نه.

fifa17-2

Journey داستانی سرراست تعریف می‌کند و قرار نیست در جریان‌اش گیج بشوید و انتخاب‌های سخت، در تنگنا قرارتان بدهد. همه‌ی این‌ها در کنار هم باعث می‌شوند تا بعید به‌نظر برسد از حضور یک بخش داستانی مفید و مختصر در فیفا۱۷ حس عدم رضایت به‌شما دست بدهد و به احتمال خیلی زیاد، از آن استقبال خواهید کرد.

اضافه شدن یک سناریوی جدید آن هم در این ابعاد، درست زمانی که از اضافه شدن آخرین سناریوی کلان و درست و درمان (Ultimate Team) به این مجموعه بازی‌ها، مدت‌هاست که می‌گذرد، می‌تواند حسابی رضایت‌بخش باشد. فیفای جدید حداقل سه بخش دارد که می‌توانند به اندازه‌ی کافی گیمرها را در ۱۲ ماه آینده از کار و زندگی بیاندازند. وقتی به محتوای Journey و تلاش و امیدی که برای بهترین شدن در تمام این سناریو جریان دارد نگاه می‌کنید، احتمالا یاد بروبچه‌های استودیوی بازی‌سازی الکترونیک‌آرتز هم خواهید افتاد که چطور سعی کرده‌اند بهترین محصولی که تا به امروز ساخته‌اند، در اختیار بازی‌کننده‌های فوتبال دوست قرار بدهند.

با این‌که سناریوی Journey از پس ‌منعکس کردن امید و تلاشی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، به‌خوبی برآمده؛ با این حال، سکانس‌های با حال و هوای درام و مکانیک‌هایی که لنگه‌شان را تنها در باز‌ی‌های سبک نقش‌آفرینی می‌توان دید، در این بخش دیده نمی‌شوند. در سناریوی Journey خودتان انتخاب می‌کنید که در جریان بازی به کدام‌یک از تیم‌های لیگ برتر انگلستان ملحق می‌شوید؛ اما به‌جز این مورد انتخاب‌ها که در ظاهر پرتعداد و متنوع به‌نظر می‌رسند، در عمل محدودیت‌های‌شان را به رخ می‌کشند. تعدادی از حالت‌های داستان در هر شرایطی یکسان اتفاق می‌افتند و مهم نیست داخل زمین یا بیرون آن، چه رفتاری از خودتان نشان داده باشید. موضوعاتی مثل ارسال به‌عنوان بازیکن قرضی به تیم‌های دیگر، یا دوست و رفیق دوران کودکی و هم‌تیمی آلکس که تمام مدت سروکله‌اش در داستان پیدا می‌شود.

fifa17-1

در جریان این سناریو بعد از این‌که قصه را پیش می‌برید و در چندتایی مسابقه شرکت می‌کنید، امتیاز تجربه کسب خواهید کرد؛ امتیازهایی که می‌توانید آن‌ها را برای پیشرفت مهارت‌های‌ خاص آلکس، خرج کنید؛ در نتیجه‌ی همه‌ی این کارها آلکس دقیقا بازیکنی می‌شود که گیمر می‌خواهد. با این حال، همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد در انتخاب‌های دیالوگ‌ شخصیت‌تان در جریان میان‌پرده‌ها یا مصاحبه‌های مطبوعاتی بعد از بازی‌ها خیلی اختیار عمل ندارید و این مکانیک بیش‌تر برای رنگ و لعاب دادن به سناریو در نظر گرفته شده است. واکنش‌های آلکس در سه حالت «تند»، «خونسرد» و «متعادل» دسته‌بندی شده‌اند و به‌جای این‌که روی روند کلی داستان تاثیر بگذارند،‌ فقط نوار اعصاب آلکس را تغییر می‌دهند که نشان می‌دهد او بازی‌کنی عاقل است یا زود عصبانی می‌شود و جوش می‌آورد. نوآر اعصابی که به آن اشاره شد، روی نحوه‌ی رفتار مربی آلکس یا تعداد طرفداران‌‌اش‌ تاثیر می‌گذارد؛ اما همان‌طور که گفته شد در روند داستان تغییری ایجاد نمی‌کند.

بخش Journey خورده اتفاقات درام بعضا عجیب و تا حدودی کلیشه‌ای هم دارد.

«آدتومیوا ادون» (Adetomiwa Edun)، بازیگر نقش اصلی فیفا۱۷ است و در نقش آلکس هانتر مصمم اما در عین حال شکننده اجرایی کم‌نقص را ارایه داده است. البته بخش Journey خورده اتفاقات درام بعضا عجیب و تا حدودی کلیشه‌ای هم دارد. بعضی وقت‌ها انگار تعامل بین شخصیت‌های بازی به‌زور پیش می‌رود؛ مثل رقابت آلکس با دوست قدیمی‌اش که نمونه‌های بهتری از این کل‌کل‌ها، بارها در سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی دیده شده. حتی لوکیشن‌هایی که قصه در آن‌ها جریان دارد هم بعضی وقت‌ها ‌کاملا خالی و ساکت‌اند؛ همین موضوع هم به‌سادگی باعث می‌شود تا نتوانید با اتفاقات جریان قصه ارتباط برقرار کنید.

صحبت از یک سری صحنه‌های مصنوعی و تقریبا غیر واقعی به میان آمد؛ بد نیست بدانید اشتباهات بعضی وقت‌ها نتایج تلخی را هم در پی دارند. برای نمونه در بخشی از بازی، آلکس به عضویت تیم شماره‌ی یک تاتنهام درمی‌آید؛ اما در جریان یکی از بازی‌ها کارت قرمز می‌گیرد و با این‌که در سه بازی قبلی گل زده، او را از تیم اخراج می‌کنند؛ جوری که مجبور می‌شوید فایل ذخیره‌ی قبلی‌تان را یک بار دیگر لود کنید و اتفاقات قصه را از چند روز قبل‌تر پیش ببرید. شاید انتقال آلکس به تیم شماره‌ی دو تاتنهام یا حتی یک هشدار ‌شفاهی خشک و خالی، واقعی‌تر به‌نظر می‌رسید. در هر حال فیفا۱۷ پیام واضحی برای‌تان دارد. حتی اگر یک بازی‌کن گل‌زن باشید، در لیگ برتر انگلستان به‌خاطر یک ‌کارت قرمز، ممکن است قراردادتان لغو بشود.

FIFA17-1

با وجود تمام مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، بخش Journey فیفا۱۷ تجربه‌ای ارایه داده که تا به‌حال هیچ‌کدام از بخش‌های فیفا در قسمت‌های گذشته، توان ارایه‌‌اش‌ را نداشته‌اند. با وجود تمام ‌کاستی‌ها، لحظاتی در این بخش وجود دارد که احساسات‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ مثل بازی یکشنبه صبح تیم فوتبال کودکان، که کلیشه‌ای‌ترین لحظات قصه‌ را با ظرافتی مثال‌زدنی تعریف می‌کند؛ یا نمایی از دوربین در بیرون از زمین فوتبال و صدای فریاد آلکس بعد از اولین گلی که در بازی‌های دوره‌ی دبیرستان به ثمر می‌رساند. صحنه‌هایی از این دست که راوی موفقیت‌ها و شکست‌های آلکس در ‌میان خانواده‌ و زمین فوتبال هستند، پیچیدگی خاصی ندارند؛ اما Journey کارش را تا حد قابل قبولی درست انجام می‌دهد تا هر تصمیم و رفتار گیمر در جریان بازی، بار احساسی جذاب و منحصربفردی را به‌دنبال خودش داشته باشد.

اگر پیش از فیفا۱۷، قسمت‌های قبلی را تجربه کرده باشید، بازی جدید برای‌تان حسابی مایه می‌گذارد. این مکانیک پیش‌تر هم در قسمت‌های گذشته‌ی مجموعه‌ی فیفا تکرار شده بود؛ مثلا اگر فیفا۱۵ را حسابی بازی کرده بودید، وقتی برای اولین بار فیفا۱۶ را بازی می‌کردید، جوایزی مثل سکه برای خریدن آیتم‌های داخل بازی دریافت می‌کردید. اما حالا اگر حسابی فیفا۱۶ بازی کرده باشید، به تناسب سطحی که در بازی قبلی داشته باشید، در فیفا۱۷ جوایز جذاب‌تری می‌گیرید. مثلا اگر در سناریوی Season فیفا۱۶ تا دیویژن ۱ پیش رفته باشید، در فیفا۱۷ نیازی نیست بازی‌های خودتان را از دیویژن ۱۰ شروع کنید و یک راست می‌توانید از دیویژن ۸ بازی را شروع کنید. شروع فیفا۱۷ با ویژگی‌هایی از این دست حسابی جذاب شده و به مذاق طرفداران پروپاقرص فیفا خوش می‌آید.

FIFA17-2a

بخش‌های دیگر ‌فیفا۱۷، پس از تغییرات گسترده‌ای که فیفا ۱۶ با خودش به‌همراه آورده بود، بجای تغییرات کلان و بنیادین بیش‌تر روند پرداخت شده‌تری را نشان می‌دهند. همان‌طور که احتمالا خودتان هم خبر دارید استودیوهای بازی‌سازی الکترونیک‌آرتز در ساخت فیفا۱۷ به استفاده از موتورپایه‌ی «فراست‌بایت» روی آورده است؛ تغییر کلانی که احتمالا تاثیرات عمیق‌اش را طی سال‌های آینده و قسمت‌های آتی فیفا خواهیم دید. اما همین تغییر موتور پایه و روی آوردن به فراست‌بایتی که تمام پزش به پردازش عمیق فیزیک در بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی است هم کار خودش را کرده و در مکانیک‌هایی مثل نحوه‌ی حرکت بازی‌کن‌ها و خصوصا فیزیک توپ، شاهد تغییرات چشم‌گیری هستیم. برخوردها در بازی طبیعی‌تر از هر زمان دیگری شده‌اند و جهت حرکت و رفتار توپ در پخته‌ترین حالت ممکن قرار دارد. نماهای باز ورزشگاه‌ها بسیار زیبا هستند و مخصوصا در شب و مه، حسابی خودنمایی می‌کنند. البته در بقیه‌ی قسمت‌های مربوط به مدل‌سازی تفاوت زیادی نمی‌توانید پیدا کنید. برخی ‌مدل‌ها، مثل دفترهای کار، اتاق خواب یا رختکن، کمی بی روح از آب درآمده‌اند.

گویی واقعا دیگر چیزی برای بهبود نمانده است.

با این‌که فیفا۱۶ یکی از بهترین‌های این مجموعه بود، اما احساس نیاز به ایجاد بهبود در ‌گیم‌پلی، به‌شدت احساس می‌شد. البته در عین حال، تغییراتی که همگی با حساسیت و زیرکی خاص طراحان الکترونیک‌آرتز اعمال شده‌اند، این مفهوم را به مخاطبان منتقل می‌کنند که گویی واقعا دیگر چیزی برای بهبود نمانده است. در فیفای امسال در زمان پرتاب‌های آوت می‌توانید درست مثل شوت‌های فریبنده، عمل کنید. یعنی حرکت پرتاب‌ را نصفه و نیمه انجام می‌دهید و با این نمایش به بازی‌کنان تیم حریف، حقه می‌زنید. در کنار پرتاب‌های آوت، ضربه‌های آزاد و پنالتی‌ها هم دست‌خوش تغییرات بنیادین شده‌اند. حالا می‌توان آزادانه‌تر ضربه زد و زاویه‌ی ضربه و قدرت شوت یا سانتر را مثل بازی‌های واقعی، تنظیم کرد.

بازی فیزیکی هم که یکی از مهم‌ترین وجه‌های تمایز فیفا در برابر رقیب قدرتمند ژاپنی‌اش بوده، طوری تغییر کرده تا بتوانید با نگه داشتن ماشه‌ی چپ کنترلر (کلید LT یا L2)، از هوش همراه بازی بخواهید چه در دفاع و چه حمله، بازی‌کنان تیم‌تان را با تیم حریف درگیر کند. این تغییر با وجود اینکه چندان هم بزرگ نیست، اما سردرگمی در دفاع را از بین می‌برد و حفظ توپ را ‌موقع حمله و مقابل هافبک‌هایی مثل «دمبله» یا «پوگبا» بهتر می‌کند. در نهایت امکان زدن شوت‌های آرام اما کنترل شده هم مکانیک جدید و موثری برای حمله‌های‌تان فراهم می‌کند. با زمان‌بندی درست، می‌توانید شوت‌هایی دقیق و سطح پایین بزنید و مثل قسمت‌های قبلی قدرت بیش‌تر شوت، به معنای شوت موثرتر نیست.

FIFA17-5

چالش‌های مهارتی چند نفره از دیگر بخش‌های جدید بازی است که شاید به‌نظر خیلی‌ها آن‌قدرها هم بزرگ به‌نظر نرسد؛ چالش‌هایی مثل پاس دادن را می‌توانید از این پس در مقابل یک گیمر دیگر انجام بدهید. بعضی وقت‌ها گیمر مقابل‌تان ممکن است آن‌قدر خوب چالش‌ها را انجام بدهد که کلا مسابقه را بی‌خیال بشوید و چندین ساعت در صفحه‌ی لود بازی مشغول کل‌کل با هم باشید.

واقعیت جذاب فوتبال، یا در بدترین حالت ممکن بخشی از آن، وارد سناریوی جذاب Career شده است. هدف‌های گیمر از مدیریت یک باشگاه، برای همان باشگاه تنظیم شده‌اند و به دو بخش «موفقیت محلی» و «موفقیت قاره‌ای» تقسیم می‌شوند؛ ارزش برند، وضعیت مالی و تربیت بازی‌کن‌های جوان هم از دیگر بخش‌های مدیریت گیمر در تیم محبوب‌اش است. برای مثال اگر تیم والنسیا را برای پیش‌روی در این سناریو انتخاب کنید، تیم‌های بالا دستی‌ بیش‌تر روی موفقیت محلی شما تمرکز می‌کنند تا موفقیت شما در منطقه‌ی اروپا. منچستر یونایتد را بردارید و نه تنها انتظارات در بردن جام‌های مختلف زیادتر می‌شود، بلکه باید یک برند جهانی را هم حفظ کنید. این‌که بازی دیگر از یک مکانیزم مدیریت، برای تمام تیم‌ها استفاده نمی‌کند و هر تیم شخصیت خودش را دارد، هر بار بازی کردن در این بخش را در مقایسه با قبل متفاوت می‌کند. حالا و در فیفا۱۷ برای این‌که تیم‌تان را عوض کنید، دلیل دیگری به غیر از خسته شدن از تیم فعلی‌تان، دارید.

دلیل اصلی خریدن فیفای جدید، مجموعه‌ای از روند بازی عالی و اصولی و بخش Ultimate Team است.

در ‌فیفا۱۷ هم مثل قسمت‌های عرضه شده در یکی دو سال گذشته، بهترین، اصولی‌ترین و جذاب‌ترین ‌سناریو، Ultimate Team ‌است. طراحان استودیوی بازی‌سازی الکترونیک‌آرتز به‌جای این‌که چرخ را از نو بسازند، فرمول‌های درست و امتحان پس‌داده‌ی این بخش را ‌دست‌خوش تغییرات اصولی و جذاب کرده‌اند. جالب‌ترین بخش، چالش‌های ساخت تیم است که از گیمر‌ها می‌خواهد برای موقعیت‌هایی خاص، برای مثال از بازی‌کن‌های دو ملیتی، یک تیم بچینند و بعد آن تیم را برای دریافت امتیاز، به بازی بفرستد. این ‌مکانیک، کاری می‌کند تا از بازی‌کن‌هایی که رتبه‌ی نقره‌ای و برنز دارند و هیچ‌وقت در تیم قرار نمی‌گیرند هم استفاده کنید. هم‌چنین سیستم‌های عمیق Ultimate Team را بهتر بشناسید و روند بازی‌تان به‌کار ببندید.

می‌خواهید تمام فیفا۱۷ را در یک جمله خلاصه کنم؟ “یک تغییر بزرگ که نتیجه‌ی چندان بزرگی نداشته و تغییراتی کوچک که تاثیرات بزرگی داشته‌اند!” سناریوی Journey آن‌قدر جذاب است که منتظر نسخه‌های تکامل یافته‌ی آن در شماره‌های سال بعد باشیم. اما در حال حاضر، این بخش تنها دلیل برای خرید فیفا۱۷ نیست. دلیل خریدن فیفای جدید، مجموعه‌ای از روند بازی عالی و اصولی و بخش Ultimate Team است؛ بخشی که PES هنوز پاسخی درخور برای‌اش ارایه نکرده است. این بخش‌ها در کنار بهبودهای اعمال شده در سناریوی Career و هم‌چنین ارایه‌‌ای بی‌نظیر از فوتبال ناب، فیفا۱۷ را بهترین شبیه‌ساز فوتبال در عرصه‌ی بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی در سال ۲۰۱۶ تبدیل کرده‌ است. اگر اهل فوتبال و فوتبال دیدن هستید و می‌خواهید جادوی یک شبیه‌ساز فوتبال درست و درمان را با تمام وجود در ک کنید، فیفا۱۷ برای شما ساخته شده است.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۷ دیدگاه
 1. Avatar Kosar

  سلام من همش pcبازی میکردم الان fifa بازی میکنم کاپ میخوام بازی کنم لود نمیشه راهنمایم کنین

 2. Avatar ali

  بابا چیه فیفا ۱۷ خوبه توپش سبکه توپ فیفا ۱۶ طبیعیه چرا کسی به توپ اهمیت نمیده فوتبال یعنی توپ نه حاشیه تراشی

 3. Avatar haamed

  با سلام و عرض ادب خدمت شما و دوستان محترم.
  بنظرم برسی خوبی انجام دادین.
  بنده میخوام فرمایشات شما رو کمی اصلاح کنم.
  اینجانب بشخصه عاشق pes هستم و تا pes 2016 تمامی pes ها رو بازی کردم.
  الان حدودا ۳۵ سال سن دارم.
  اول بخاطر خودم و بعد بخاطر پسرم ps4 خریدم????
  اولا اونطور که شما فرمایش کردین بازی pes2017 یک بازی جذابه ولی اینطور نیست که بشه تو یک بازی با درجه ی سختی super star براحتی ۶ گل بزنی.
  متاسفانه pes، هم در نسخه ی ۱۶ و هم در نسخه ی ۱۷ با درجه ی سختی super star اجازه ی برد راحت رو بهتون نمیده شما هرچقدر هم که توش حرفه ای باشین این هوش مصنوعیه که اگه دلش بخواد نتیجه ی ۳ بر صفر برده ی شما رو با ۴ بر ۳ به نفع خودش به پایان میبره و این بنظرم یک باگه تا هوش مصنوعی.
  اما نظر اینجانب در مورد نسخه های فوتبال امسال:
  بدون شک و بدون هیچ تعصبی باید عرض کنم که pes 2017 در مقابل fifa 17 شکست رو پذیرفته.
  نحوه ی چیدن ترکیب در fifa 17 خیلی منطقی تر و بابرنامه ریزی خیلی بالایی صورت میگیره.
  در pes17 مثلpes16 از دو حالت استفاده شده.
  ۱. زمانی که توپ دست شماست
  ۲.زمانی که توپ دستحریفه
  در fifa 17 باید تمامی وظایف یک بازیکن در زمینو برنامه ریزی کنیدچه در حالت حمله و چه در حالت دفاع تازه بعد از این همه برنامه ریزی در قسمت تاکتیک، رفتار و عکس العمل تیمتون رو برنامه ریزی میکنین.
  و این بنظرم خیلی پیشرفته و مفیده.
  از نظر گرافیک چهره ی بازیکنان در هر دو فوتبال خوب طراحی شده ولی میزان جزئیات چهره ی بازیکنان در pes 2017 در تیم های لایسنس شدش بهتر و زیباتره.
  از نظر تیم های لایسنس شده که همه میدونن که fifa 17 بسیار بیشتر زحمت کشیده.
  pes 17 راحت تر از fifa 17 شانس گلزنی به گیمر میده.
  اگر میخواین که از لذت گلزنی بهره ببرین pes17 در سادگی و زیبایی بازی حرف اول رو میزنه.
  در fifa 17 برای گلزنی بلطف موتور frostbite گیمر باید زحمت بکشه و باید با روح فوتبال سرو کار داشته باشه.
  به جرات میشه گفت کهfifa 17 تو یک مسابقه برای ایجاد شانس گلزنی تا ۲۰ پاس سالم باید رد و بدل کنی در صورتی که گیم پلی ساده و بی آلایش pes 2017 شمارو زیاد به زحمت نمیندازه.
  کسانی که صبور نیستن و فقط لذت گلزنی رو خواهان هستن برن سراغ pes 2017.
  کسانی که یک فوتبال واقعی و بسیار زیبا بر پایه ی قوانین فیزیک رو دوست دارم برن سراغ fifa 17.
  از نظر نوع دفاع کردن و آرایش دفاعی تیمی در fifa 17 با یک تحول عظیمی در دنیای مجازی فوتبال روبرو شدم.بقدری طبیعی و طبق برنامه ریزی گیمر تیم رفتار دفاعی به خودش میگیره که اگه دسته بازی دست شما نباشه احساس میکنین دارین یک بازی طبیعی رو در حالت دفاعی یک تیم مشاهده میکنین.
  ولی در pes 17 طبق اون دوروش که خدمتتون عرض کردم آرایش دفاعی و حجومی به خودش میگیره و گیمر باید بر اساس سلیقه خودش و توانایی بازیکنان توپ رو تصاحب کنه.
  کلا تصاحب توپ در fifa 17 بسیار کار سخت و لذت بخشیه.
  ببخشید سرتونو درد آوردم.
  امیدوارم که نظرم برای دوستان مفید باشه.

 4. Avatar حسن

  سلام،چرا تو شهرما ساری FIFA17نمیاد؟؟؟

 5. Avatar MaxouD

  سلام
  من Pes بازم ، تا قبل از این Fifa 17 ، خیلی کم Fifa باز میکردم ولی باید اعتراف کنم که Fifa17 واقعا خوب شده از لحاظ گرافیکی، من تا قبل از این بخاطر گرافیک داغونش فقط بخاطر دوستام بازی میکیردم ولی الان بیشتر بازی میکنم
  مخصوصا این Pes برداشته بایرن رو حذف کرده 😐 شاید بیشتر هم برم سراغش
  ولی در کل که بخوای به این دو بازی نگاه کنی هردوشون فوق العادن و هر دو یه سری کمبود ها و نواقصی دارن مخصوصا Pes ،،،
  بنظرمن بزرگترین مشکل Pes الان فقط لاینسس هست، نداشتن لیگ، لباس و تیم هایی که طرفدارای زیادی دارن برای یه بازی تو این سطح اونم برای رقابت با Fifa ای که خیلی قوی کار میکنه فاجعه باره، از لحاظ گرافیکی موتور گرافیکی فوق العاده ای داره«گرافیکش حرف نداره» گیم پلی بازی عالی هست و بهترین تو این سالهاست در بین هر دو بازی Fifa و Pes ،مخصوصا با سیستم های پاس و لمس واقعی شاهکار شده..
  فیفا هم از لحاظ گرافیکی خیلی نسبت قبلش بهتر شده، البته هنوز خیلی فیفا رو بازی نکردم بازی کردم مزیت ها و خوبی هاشو میام میگم

 6. Avatar علی

  من هر دوتا بازیو بازی کردم … هم فیف۱۷ و هم پی اس ۱۷… به نظرم هر دو خوب بودن… مشکل لایسنس نبودن تیم ها در پی اس ک با یه پچ ۳۰۰ مگی حل میشه…. ولی چیزی که خیلی امسال پی اس پیشرفت داشته گیم پلی خوبشه… از اون طرف فیفا هم واقعا لذت بخشه..
  طراحی چهره بازیکنان هم هردوتا خوبن ولی پی اس بهتره….

 7. Avatar ! who am i

  با سلام خدمت دوستداران بازی های pes و fifa
  من حدود ۱۰ سال میشه که یک گیمر هستم از pes 2006 و فیفا رو از fifa 09 دارم بازی میکنم
  در حال حاضر هم هر دو بازی رو دارم انجام میدم و ازشون لذت میبرم
  به نظر من هر فرد عاقل و بالغی میدونه که شرکت EA زیر نظر فدراسیون بین‌المللی فوتبال فیفا
  داره بازی fifa رو میسازه و تمام قوانین و مقررات بازی فوتبال مثل دراگ بال ، خطای هند،اسپری ،تکنولوژی خط دروازه و ….
  داره استفاده میکنه در صورتی که pes فقط روی قضیه رو داره دنبال میکنه که دلیل اصلی طرفداران
  pes همین سادگی کار هست و یک جورایی جنبه سرگرمی داره اما بازی فیفا روح فوتبال رو در خودش جا داده و
  بازی کردن با اون تجربه ای بسیار نزدیک از بازی فوتبال رو به گیمر القا میکنه
  در آخر اینکه هر دو بازی نقاط قوت و نقاط ضعفی دارن اما کسانی که دوست دارن یک بازی واقعی رو تجربه کنن بهتره fifa بازی کنن
  و کسانی که دوس دارن تا دقیقه ۱۰ نتیجه بازیشون ۶-۰ باشه من pes رو بهشون پیشنهاد میکنم

  1. Avatar gamer

   سلام، شما داری میگی که در حال حاضر هر دو بازی رو دارید انجام میدید، بعد میگید کسانیکه دوست دارن تا دقیقه ۱۰ نتیجه بازیشون ۶-۰ باشه pes رو پیشنهاد میدید؟!! من بعید میدونم pes 2017 رو بازی کرده باشید، شما بیا تو pes 2017 ببینم میتونی رو Superstar تا دقیقه ۱۰، ۶تا بزنی!

  2. Avatar MaxouD

   سلام
   فیفا بازی واقعا کاملیه و یه پک کامل فوتبال هست ولی امسال Pes 17 از لحاظ گرافیکی و گیم پلی خیلی خووب شده طوری که امسال از لحاظ گیم پلی Pes بهتر بود و شد بهترین گیم پلی چندین سال اخیر
   برتری فیفا الان فقط تو لاینسس هست متاسفانه Pes تو این زمینه خیلی ضعیف کار میکنه…
   یه چیز دیگه احتمالا شما نسخه ی جدید Pes رو بازی نکردین و یا رئال یا بارسا رو برداشتین با یکی از ضعیف ترین تیم های بازی، بازی کردین یا زمان رو هم روی ۲۵ دقیقه گذاشتین و سختی بازی رو روی Beginner گذاشتین که تونستین ۶ تا گل بزنین
   اگه بازی سخت میخواین تو Pes17 ، یه تیم خوب رو خودتون بردارین با یه تیم مثل رئال یا بارسا تو حالت Versus تو سطح SuperStar بازی کنید «حالت Versus ، هوش مصنوعی تکاملی هست که سبک بازی شما رو یاد میگیره و ضد شما بازی میکنه بازی رو واقعا سخت میکنه» من تو این حالت بعد از ۵ بازی یک بار در همون اول موفق شدم ببرم

 8. Avatar مهدی

  من فوتبال رو با فیفا یاد گرفتم، دفاع قوی،حمله تاکتیکی و شوت های دشوار، ولی الان بخاطر اینکه سیستمم گرافیک مناسبی نداره چندساله که اجبارا pes بازی میکنم، ولی واقعا از فیفا بیشتر لذت میبردم، پی اس خیلی راحته تو هر بازی به کامپیوتر که حتی تو پی اس ۱۶ هم از هوش مصنوعی خوبی برخوردار نیست کلی گل میزنم و این واقعا اذیتم میکنه چون هیجانی نداره از نظر من، ولی فیفا وقتی رو حالت world class باشه کمتر کسی هست که بتونه از پسش بر بیاد.
  با تمام احترامی که واسه منتقدین قائلم و باوجود اینکه خودم درحال حاضر pes بازم ولی معتقدم فیفا واسه حرفه ای ها و پی اس واسه آماتور هاست، حتی ی بچه پنج ساله هم میتونه با پی اس گل بزنه

  1. Avatar ابراهیم

   pes 2017 رو بازی نکردی
   منی که مسترلیگ چند فصل نمی باختم الان با رئال رو regular به زور بارسا رو میبرم

 9. Avatar MA

  من فیفا ١۵ رو بعد از مدتها دور بودن از دنیای گیم فوتبال،و بعد از شاهکار Winning Eleven در کنسولهای ps1 و ps2 به عنوان اولین بازی که همراه با خرید ps4 به عنوان یک فوتبال نسل جدید مطرح میشد تهیه کردم اما متاسفانه بفیفا ١۵ از همه نظر،از موتور گرافیکی و فیزیک بگیر تا گیم پلی برا من نا امید کننده بود و با اینکه فیفا ١۴ رو با وجود اینکه بیش از چند دست رو کنسول ps3 بازی نکرده بودم حداقل از دید من به عنوان بهترین فوتبال نسل هفت بود و در دوره ای که PES و کونامی بدترین نسل فوتبالیسون رو تجربه میکردند،فیفا با فیفا ١٢ ، ١٣ و اوج آنها فیفا ١۴ آقایی کرد تو نسل ٧. اما فیفا ١۵… از دید من فیفا ١۵ یه پسرفت واقعی بود و از همه نظر که پیشتر بهش اشاره کردم برا من نامید کننده بود..فیفا ١۶ کمی بهتر شد و خیلی از اشتباهات و باگهای نسخه قبل رو پوشش داد اما همچنان استفاده از موتور تاریخ گذشته ignite که متعلق به نسل ٧ بود و هسته گیم پلی که همان فیفا ١۵ بود…اما..Pro Soccer 2016 معرفی و عرضه شد و کافی بود که تنها چند scene از گیم پلی این شاهکار رو تجربه میکردم تا به انقلاب کونامی بعد از یک سر شکستگی بزرگ در نسل هفتم و بازگشت با شکوهش و تکرار دوران بی نظیر Winning Eleven پی ببرم.پرو ساکر ١۶ به معنای واقعی یک فوتبال شبیه سازی شده عرضه شد.با یک موتور گرافیکی شبه واقعی به اسم Fox Engine که در نسخه Advance خودش(همان موتوری که در Metal Gear 5:phantom pain استفاده شده) با بهره وری از موتور فیزیک سطح بالای Havoc و ارائه یک گیم پلی کم نظیر و ستودنی،از دید بنده ،بعد از مدتها یک رقابت تمام عیار رو با فیفا راه انداخت و به حق از فیفا ١۶ از لحاظ گرافیک و بخصوص گیم پلی یک سرو گردن بالاتر بود هر چند که متاسفانه با انحصار طلبی هایی که فیفا تو لایسنس ایجاد کرده متاسفانه اهمچنان اسم بازیکنان و تیمها با اسمهای دیگر نمایش داده میشه که البته به لطف امکان import کردن دیتا در نسخه ps4 بازی امکان ساخت و لود کردن دیتاهای مربوط به ساخت نامهای رسمی،تیمها،بازیکنان و..وجود داره…در هر حال از حق نباید گذشت که فیفا برای آنلاین بازی کردن هم سرورهای به مراتب بهتری از سرورهای کونامی داره اما بشخصه گیم پلی یک فوتبال شبیه سازی شده برای بنده از همه چیز مهمتره که پرو ساکر ١۶ بهترین فوتبال از این نقطه نظر بود…پرو ساکر ١٧ معرفی و عرضه شد..برا من که تجربه کم نظیری از پرو ساکر ١۶ داشتم جالب بود که کونامی در پرو ساکر ١٧ چی میخواد رو کنه و ادعای The pitch is ours تا چه اندازه میتونه برای گیمر ها تثبیت بشه..نسخه ps4 رو تهیه کردم و بعد از چند دست آفلاین و آنلاین بازی کردن…کونامی باز هم ترکونده! یه پیشرفت خیره کننده دیگه..یک تحول دیگه در گیم پلی…Pro Soccer 17 یک نسخه مدرن شده و نسل جدید از Winning Eleven هست! بدون اغراق و بزرگنمایی…کافیه فقط چند دست نسخه ps4 ش تجربه کنید تا با بهترین فوتبال شبیه ساز تاریخ مواجه بشید..بی دلیل نبود که سایتی مسه IGN بهش از ١٠ امتیاز ٩.۵ رو گرفت! اما در مقایسه با فیفا ١٧ با موتور نسل جدید ۳ Frostbite که به حق و انصاف فیفا ١٧ رو از لحاظ visual effect متحول کرده هر چند از این نقطه نظر نمیشه با قاطعیت گفت بهتر از پرو ساکر ١٧ شده اما قطعا الان دیگه میشه با هم مقایسشون کرد و ایکاش این اتفاق برا فیفا دؤ نسخه ١۵ اتفاق میوفتاد…بخش داستانی جذاب journey هم انصافا در فیفا ١٧ جذاب و سرگم کنندس و یک ابتکار برای یک شبیه ساز فوتبال هست..سرورها برای آنلاین همچنان با دسترسی پذیری بهتر و لگ کمتر نسبت به پرو ساکر برتر هستند اما..از دید بنده مهمترین بخش یک فوتبال شبیه ساز گیم پلی هست که بدون هیچ بزرگنمایی پرو ساکر ١٧ یه سرو گردن نه تنها از فیفا ١٧ بالاتره بلکه بهترین و ناب ترین گیم پلی فوتبال شبیه ساز تاریخ هست…به تمام گیمر های فوتبالی مخصوصا فیفا بازها با توجه به اینکه پرو ساکر مدتها از عرضه یک فوتبال در سطح کیفی بالا به دور بود و شاید خیلیا همچنان علاقه او جذابیتی براشون نداشته باشه..بشدت پیشنهاد میدم قبل از تصمیم و نقد بین این دو شبیه ساز فوتبال،چند دست پرو ساکر ١٧ نسخه ps4 رو بازی و تجربه کنند و بعد در مورد معرفی بهترین نسخه شبیه ساز فوتبال تصمیم بگیرند.البته مجدد ناگفته نمونه که فیفا ١٧ هم امسال قابل تحسینه و جایگاه خودشو داره اما…
  While FIFA 17 is better than FIFA 16, PES 2017 is undoubtedly the best game of football and nothing can beat the all out excitement of the masterpiece that is PES 2017

 10. Avatar mahdi

  سلام
  شاید شانس ما ایرانی ها باشه یا ….

  اصلا نمیشه بازی ۀنلاین انجام داد ۱۸۰ دادم برا بازی الکی فوتبال فقط بخش انلاینش جذابه وقتی نشه بازی کرد چه فاید همش میگره بیرون خیلی ها توی ایران این مشکل رو دارن

 11. Avatar Next is Now

  فیفا تنها بازی ای که میتونم ساعت ها پاش بشینم و خسته نشم ! کاش الانم مثل چند سال پیش فرصت داشتم و مثل گذشته ها با دوستان شبها تا صبح پای فیفا می نشستیم

 12. Avatar عماد

  دوست منتقد انقد هام شیفته بازی نشید . جمله ها بعضا عجیب بود و بشخصه منتقد تو فضای مجازی (به جز فن های متعصب) ندیدم به این شدت از بازی دفاع و تعریف و تمجیدکنه . شخصا فکر میکنم هنوزم گیم پلی بازی بحرانیه و مواردی مثل فیزیک توپ و حرکات و پاسکاری ها و .. بنسبت pes2017 بشدت عقب افتاده س . امیدوارم روزی برسه که کمینه یک بازی فوتبال (که گیم پلی باشه) روEA بتونه تو بازیش بگنجونه !

 13. Avatar یاشار

  قسمت داوری هم کلا هیچ ! یه قسمت شیرین و جذاب و جدید کلا پر و فراموش…

 14. Avatar فروشگاه فایل

  عجب بازیه من باهاش خیلی حال می کنم .