[ویدیو] بکسل یک خودروی ۲ تنی توسط شش ربات ۱۷ گرمی

۲۵ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۵:۰۰ ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

شش ربات بسیار کوچک توانستند یک اتومبیل که تقریبا ۲ تن وزن داشت را بکسل کنند. این در حالی بود که هرکدام از این ربات‌ها فقط ۱۷ گرم وزن داشتند.

این میکرو ربات‌های قدرتمند را تیمی از محققان دانشگاه استنفورد طراحی کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند که راز این کار در حرکت دقیق هر ربات، یک کار گروهی محاسبه‌شده و در مجموع، علم بایومیمیکری (Biomimicry) بوده است.

در علم بایومیمیکری، هدف، طراحی دستگاه‌ها و سازه‌هایی بر اساس مدل‌ها و پردازش‌های بیولوژیکی است؛ در این علم گونه‌های جانوری و زیستی طبیعی ملاک طراحی قرار می‌گیرند. این ربات‌ها هم بر اساس ساختار فیزیکی گونه‌ای از مارمولک گکوتا ساخته شده‌اند. دست‌های این جانداران حالت چسبنده دارد که هم می‌تواند وزن و بار سنگینی را تحمل کنند و هم به‌راحتی از سطح جدا می‌شوند.

microtuggers.0

پیش‌تر محققان بر همین اساس ربات‌هایی را ساختند که توانسته بودند از یک دیوار بالا بروند، در حالی که (به علت همین ویژگی خاص در دست‌های‌شان) بار سنگینی را هم حمل می‌کردند. هر ربات می‌توانست تا ۲۰۰۰ براربر وزن خودش، بار را جابه‌جا کند. حالا در آزمایش جدید، تعداد بیش‌تری از ربات‌ها به شکل مورچه‌های ریز دور هم جمع شده و در یک کار گروهی منظم و محاسبه شده، یک اتومبیل ۱۷۷۰ کیلوگرمی را بکسل کردند.

در واقع محققان این پروژه دریافته بودند که مورچه‌ها وقتی بخواهند بار سنگینی را حمل کنند، به شکل یک تیم درمی‌آیند. هر مورچه در هر گام، وزن خود را به جای شش پا، روی سه پای خود می‌اندازد و به این ترتیب قدرت هرکدام از اعضا به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. در ربات‌های موتاگ (µTug) از این شیوه نیز استفاده شده است. (µ مخفف عبارت میکرو است و موتاگ یعنی بکسل در ابعاد میکرو)

ویدیوی بکسل کردن خودروی ۲ تنی توسط شش ربات ۱۷ گرمی را تماشا کنید…

‌‌

نمای نزدیک از پاهای چسبنده‌ی هر ربات موتاگ…

utug adhesive legs_ robots towing a car

‌‌

منبع: Engadget و The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷ دیدگاه
 1. Avatar مجید

  خیلی جالب بود .

 2. Avatar سعید

  اونا به چی فکر میکنن،ما به چی….فرق ما با اونا زمین تا اسمونه

  1. Avatar آشنا

   وقتی میگی ما فقط خودتو در نظر نگیر

   1. Avatar سعید

    امیدوارم روزی خبر اختراعات و اکتشافات شما رو از همین دیجیکالا بخونم،من که خیلی خوشحال میشم

  2. Avatar گمنام

   این جوری نیست
   وقتی میان فناوری هوا فضا رو منحل میکنن
   صنعتی به این مهمی دیگه توقع داری دل برای انجام کاری دیگه داشتهب باشن
   نمیزارن جوان های ما کار کنن
   اگه میزاشتن الان همه جهان جلو ما لنگ مینداخت

  3. Avatar میلاد

   لایک

 3. Avatar فرزاد شریف زاده

  فوق العاده جالب بود…
  این تحقیقات و نو آوری ها در آینده نوید امکان انجام کارهای بسیار بزرگ و غیر ممکن رو با صرف انرژی بسیار محدود و امکانات ساده تر میده.

  بسیار جالب بود.. ممنون